Freestuff hacked?

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από Burned4 » 10 Σεπ 2010 13:39

Η google δεν ψάχνει τρύπες.. Άλλοι τις ψάχνουν και βάζουν δικά τους script να τρέχουν μέσω του site σου.

Αυτό που κάνει η google είναι να μπλοκάρει τις σελίδες που "μοιράζουν" trojans και malwares για να μη γεμίσουν τα pc του κόσμου με ιούς..
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
Nik0s21

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από Nik0s21 » 10 Σεπ 2010 13:47

η google δουλευει όπως δουλεύουν και οι Μεγαλοι του κόσμου.
Φτιάχνει την τρύπα, ώστε να μετά να φέρει τη λύση και να πουλήσει.

Το ιδιο δεν εγινε και με τα εμβολια ? Το ιδιο δεν γινεται με τα εξοπλιστικα συστηματα ?

το οτι μπλοκαρει η google τη σελίδα , και βλέπω όπου και να κοιτάξω ενα σημα της google, σημαινει οτι η google υπαρχει παντου.

Το οτι εσύ θα βάλεις με το σκριπτακι σου εναν ιο , σε εναν σερβερ, εμενα δεν μου λεει κατι. Αλλα για την google , ειναι το καλυτερο δωρο ώστε να πουλήσει.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2010 14:00

Burned4 έγραψε:Η google δεν ψάχνει τρύπες.. Άλλοι τις ψάχνουν και βάζουν δικά τους script να τρέχουν μέσω του site σου.

Αυτό που κάνει η google είναι να μπλοκάρει τις σελίδες που "μοιράζουν" trojans και malwares για να μη γεμίσουν τα pc του κόσμου με ιούς..
Οπότε για να μην γεμίσει ο κόσμος ιούς θα βάλουμε τον big brother να ξέρει ανά πάσα στιγμή πότε πατήσαμε κλικ.

Ακούγεται λογικό.

Κάτι σαν το 'Έχουμε μία τεχνητή φοβία που λέγεται Τρομοκρατία, οπότε επειδή εμείς οι χαζοί που δεν ξέρουμε να προστατευτούμε και θα γεμίσουμε τρομοκράτες, αφήνουμε τον big brother να μας προστατεύσει αυτός παρακολοθώντας κάθε κίνηση μας έξω και μέσα στο σπίτι μας"

Για μένα πάντως από πλευράς Firefox το θεωρώ foul που δεν αναφέρει κάπου σε εμφανές σημείο έστω την πρώτη φορά που πέφτεις σε blocked site, ότι συμβουλεύεται κάποιον server έξω για να επιβεβαιώσει ότι πρόκειται για blocked site ώστε όσοι ενδιαφέρονται για το privacy τους να απενεργοποιήσουν αυτό το feature.

Και εκεί είναι το πρόβλημα μου με την Google πλέον.
Την εμπιστεύονται τυφλά όλοι απλά επειδή έχει το όνομα Google. Και δεν είναι μόνο οι software developers που χρησιμοποιούν τα services της Google αλλά και οι users όταν βλέπουν κάτι σαν αυτό με τα Blocked Sites στον FF και από πίσω δουν ότι είναι η google σκέφτονται ότι ευτυχώς που είναι η google και είμαι 'ασφαλής'.
Την πρώτη φορά που το είδα αυτό, σκέφτηκα ότι είναι καλό πράγμα... δεν σκέφτηκα όμως πόσο 'επικίνδυνο' είναι μέχρι πρόσφατα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από cordis » 10 Σεπ 2010 14:14

και το FS ήταν blocked για πάνω από 12 ώρες από την στιγμή που το έφτιαξα και τους έκανα αίτηση για review. αν είχε στραβοκοιμηθεί ο googlάκιας που το έκανε review μπορεί να ήμασταν και για μέρες έτσι..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από Burned4 » 10 Σεπ 2010 14:31

Το θέμα δεν είναι της Google αλλά του Firefox που χρησιμοποιεί τις λίστες τις Google και μπλοκάρει τις σελίδες.

Ούτε εγώ θέλω να ανήκουν τα πάντα στη Google και να γίνει μια νέα Microsoft (όλα για το κέρδος) αλλά το να κάνει λίστες με sites που μοιράζουν malware δεν είναι κακό.

Το άν ο firefox χρησιμοποιεί αυτές τις λίστες, στέλνει τα στοιχεία σου στη Google και με το έτσι θέλω μπλοκάρει τις σελίδες είναι άλλο θέμα. Θα μπορούσε απλά να προειδοποιεί..

Δεν φταίει η Google γιαυτό, ίσα ίσα που δίνει και εργαλεία για να δεις το πρόβλημα, να ζητήσεις άμεση επανεξέταση κτλ. Αν ήταν κάποια άλλη εταιρία (πχ blacklists για e-mails ακόμη θα περιμέναμε) .

Και γώ όπως είπα και παραπάνω είχα 2 sites με το ίδιο θέμα και λογικό είναι να στραβώσω με τη google αν το δεις σφαιρικά καλό κάνει με τις λίστες. Από κεί και πέρα το θέμα που λέτε για τα προσωπικά δεδομένα, και το μπλοκάρισμα είναι θέμα του Firefox.
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2010 14:54

Θα ήταν καθαρά θέμα του firefox αν η google παρείχε ssl γιαυτές τις υπηρεσίες.
Εγώ κατηγορώ και τους 2 για το συγκεκριμένο θέμα.
Την google για έλειψη ασφάλειας και τον FF για έλειψη ενημέρωσης του τελικού χρήστη για το τι κάνει χωρίς να τον ρωτάει.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από gvard » 10 Σεπ 2010 15:16

Ρε αφήστε τα σάπια, κατάλαβαν τι απατεώνες είσαστε και σας μπλόκαραν :kaloe:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από Cypriot » 10 Σεπ 2010 15:56

Νομίζω πως πρέπει να αλλάξει και ο τίτλος του θέματος ;D

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Freestuff hacked?

Δημοσίευση από KGP » 10 Σεπ 2010 16:28

gvard έγραψε:Ρε αφήστε τα σάπια, κατάλαβαν τι απατεώνες είσαστε και σας μπλόκαραν :kaloe:
eichane na miasoun hahahahahahahahahaha

(den mporo na min to scholiaso... toso kairo tin vlepo tin SEO ipografi sou... gammmati einai... liti kai aperiti..ochi san tous SEO expert guru etc...pou to echoun parachesei to thema )
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες