Ίδιο content, διαφορετικός φάκελος στον server

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 10 Σεπ 2010 20:03

Γειά σας παιδιά. Έχω ένα site εδώ και 2-3 χρόνια το οποίο τρέχει σε Joomla. Έχει πολύ καλή κατάταξη στις μηχανές, πρόσφατα όμως αποφάσισα να αλλάξω το template. Έτσι εκανα ένα duplicate σε έναν άλλο φάκελο του server μου και δούλευα εκεί το καινούριο site (έκανα copy όλο το υλικό-βάση δεδομένων και απλά εγκατέστησα το νέο template και κάποια components).

π.χ. αν το παλιό site ήταν στο /public_html/site
το καινούριο είναι στο /public_html/site-new

Σκέφτομαι λοιπόν αντί να κάνω όλες τις αλλαγές που έκανα στο test site και στο κανονικό, να βάλω απλά το domain μου να δείχνει πλέον στον νέο φάκελο και όχι στον παλιό. Το ερώτημα που τίθεται: πιστεύετε ότι θα υπάρξουν επιπτώσεις στα SERPs; Λογικά δεν θα έπρεπε επειδή είναι ίδιο content, ίδιο domain, ίδιος server, μόνο ο φάκελος αλλάζει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 10 Σεπ 2010 21:51

Άλλος φάκελος, άλλο pagerank.. άρα πιστεύω πως θα πέσει η κατάταξη στο google.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2010 00:01

ούτε ο φάκελος αλλάξει, αφού η σελίδα θα είναι πάλι domain.tld/omorfa-ta-les.php και όχι domain.tld/new-site/omorfa-ta-les.php

από την στιγμή που οι φάκελοι προς τον τελικό χρήστη, και κατ' επέκταση και προς τις μηχανές αναζήτησης δεν αλλάζουν δε θα έχεις κάποια επίπτωση από αυτό. αν δεις αλλαγές θα είναι λόγο του template.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 11 Σεπ 2010 00:08

Ωραία. Ξέχασα να αναφέρω πως τα URLs θα παραμείνουν ίδια. Ευχαριστώ!
cordis έγραψε:ούτε ο φάκελος αλλάξει, αφού η σελίδα θα είναι πάλι domain.tld/omorfa-ta-les.php και όχι domain.tld/new-site/omorfa-ta-les.php

από την στιγμή που οι φάκελοι προς τον τελικό χρήστη, και κατ' επέκταση και προς τις μηχανές αναζήτησης δεν αλλάζουν δε θα έχεις κάποια επίπτωση από αυτό. αν δεις αλλαγές θα είναι λόγο του template.

angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 13 Σεπ 2010 13:37

Εφόσων τα url μεινουν ιδια τοτε η μονη επιδραση που μπορει να εχει το site σου ειναι θετικη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης