Πλασιοαίσχη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Σεπ 2010 05:18

Πριν 3 μήνες παίρνω ένα τηλέφωνο NOKIAN97mini και είχε λάθος πληκτρολόγιο και χαλασμένη φωτογραφική μηχανή/camera. Στην Teleservice το φτιάχνουν ακόμα. Πάει αυτό, λέω φταίει η ΝΟΚΙΑ αν και είναι και ευθύνη του πλαισίου που διανέμει ελαττωματικά προϊόντα.

Το αποκορύφωμα που με εκνεύρισε πάρα πολύ και τους έβαλα τις φωνές στο κατάστημα είναι το εξής: Πάω περιχαρής ο χαΐβανος προχτές (που λέει και το spot) να πάρω ένα creative mp3/divx/fmradio 16gb που κάνει 120 ευρώ. Κόβω το τιμολόγιό μου και πάω επίσκεψη σε νοσοκομείο για να το δώσω στον άρρωστο να περνάει την ώρα του. Όλο χαρά ο άρρωστος, το ανοίγουμε και ανακαλύπτουμε ότι δεν έχει καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος, παρά μόνο usb, το οποίο μπορεί να φορτίσει αλλά μόνο αν έχεις φυσικά διαθέσιμο pc. Ο μαλάκας ο πωλητής δεν με ενημέρωσε. Τρώει το πρώτο άκυρο ο άρρωστος λοιπόν και φαίνομαι μαλάκας. Πάω πίσω στο πλαίσιο και παίρνω το τροφοδοτικό. Γυρνάω πίσω, το αφήνουμε 4 ώρες να φορτίσει. Φορτίζει που λέτε και όλο χαρά ο άρρωστος το παίρνει να το χρησιμοποιήσει και δεν ανοίγει με τίποτα. Προσπάθώ κι εγώ, τίποτα. Ένα κουμπί on/off είχε άλλωστε. Τρώει λοιπόν δεύτερο άκυρο ο άρρωστος και εγώ φαίνομαι διπλομαλάκας.

Το πάω πίσω και λέω ευγενικά στο service ότι χρειάζομαι αντικατάσταση. Μου λένε "αφήστε το να σας πούμε τη Δευτέρα". Εκεί τα παίρνω στο κρανίο και τους παίρνει ο διάολος. Με τις φωνές πάω στον υπεύθυνο και μου λέει ότι θα το έχει λύσει το θέμα σε μία ώρα μετά από τεχνικό έλεγχο που θα κάνουν. Ο φοβερός αυτός τεχνικός έλεγχος βέβαια έγκειται στο να πατήσουν ένα κουμπί.

Τσαντισμένος τους το αφήνω και πάω και παίρνω ένα ανάλογο radio/mp3 player των 25 ευρώ και το πάω στον προορισμό του και επιτέλους δουλεύει.

Με τις 2 αυτές αγορές από το πλαίσιο, έχασα μέρες από τη ζωή μου, χρήματα και ψυχική ηρεμία. Δεν θα ξαναπατήσω το πόδι μου σε αυτό το άθλιο μέρος, όχι μόνο γιατί διανέμει ελαττωματικά προϊόντα, αλλά και γιατί έχει ανάρμοστη συμπεριφορά σε πελάτη που κόβει τιμολογιο και που του κάνει σταθερό ετήσιο τζίρο που μετράται σε χιλιάδες ευρώ. Είναι κρίμα γιατί δεν ήταν πάντα έτσι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από paink1ller » 12 Σεπ 2010 06:30

Ελα μην γκρινιαζεις.. Εκανες και την γυμναστικουλα σου, εριξες και τα "καντιλια" σου σαν γνησιος ελληναρας εκει μεσα και μια χαρα.
Αλλη φορα να παιρνεις μονο TURBO-X προιοντα που δουλευουν 100% !
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από Zizo » 12 Σεπ 2010 07:09

Είχα επιστρέψει mp3 player με τον ξάδερφό μου πέρσι. Ο υπάλληλος άνοιξε το κουτί να δει αν είναι όντος μέσα και το κλείδωσε στο ντουλαπάκι όπου μας έδωσε και το καινούργιο... Δεν ξέρω αν το tagαρε και θυμόταν μετά ότι ήταν το γυρισμένο...

Είχα αγοράσει βιντεοκάμερα πριν 3 χρόνια και όταν άνοιξα το κουτί ήταν ακριβός στημένο για να πιστέψει ο άλλος ότι έχει ξανά ανοιχτή...

Κατέβηκε 30% η χαρά του unboxing... Δεν είχα πρόβλημα όμως με το προϊόν.

Γενικά πιστεύω ότι γίνετε repair στα προϊόντα και τα ξανά συσκευάζουν... Οπότε έστω ίσως και σε λίγες πιθανότητες τα πακετάρουν λάθος.
Εικόνα
What you waiting for?

vevhlos

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από vevhlos » 12 Σεπ 2010 08:44

:o
cdhyper έγραψε:διπλομαλάκας
/me το σημειώνει για χρήση στο καθημερινό του λεξιλόγιο!

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από inBlogger » 12 Σεπ 2010 15:01

Καλά...εσύ έχασες 2 μέρες...
Θες να σου πω εγώ τι έπαθα με το ΠΛΑΙΣΙΟ και δεν ξαναπάτησα ποτε;
Χριστούγεννα 2009, μετα απο ενα καιρό οικονομία αγοράζω το TOSHIBA Satellitle p300D. Το παίρνω 23 αν θυμάμαι καλα του δεκεμέβρη.
Το ανοίγω, όλα λειτουργούν εκτός απο την οθόνη που μένει..μάυρη.
Το πάω πίσω και το κρατάνε.
Με παίρνουν τηλ, στις 4-5 ιανουαρίου(γιατί δεν υπήρχαν αρκετές εργάσιμες μέρες πιο πριν μου χαν πει για να κανουν γρηγορότερα) και μου λενε πως ειναι χαλασμένο κμαι θα μου δώσουν καινούριο.
Πάω στη στουρνάρη και το παίρνω. Ρωτάω τον υπάλληλο όλα καλα τώρα; Ναι το δοκιμάσαμε λειτουργεί άψογα. Το προηγούμενο είχε πρόβλημα κτλ κτλ.
Πάω σπίτι μου...το ανοίγω..πάλι μάυρη οθόνη...
Δεν προλαβαίνω να το πάω εκείνη την ημέρα. πάω καπου 8-9 ιανουαριίου και του λεώ με κοροιδεύετε και φώναζα μεσα στο μαγαζί.
Ένας υπέυθυνος εκει πέρα είρθε να με ηρεμήσει και τελικά σε μια ώρα μου λεν πως δεν ξερουν πως αλλα έχει εργοστασιακό πρόβλημα και δεν ξέρουν να μου εξηγήσουν πως το δοκίμασαν και λειτουργησε.
Μου λένε υπάρχει διαθέσιμο απόθεμα, θα σας πάρουμε το απογευμα να σας ενημερώσουμε.
Το απόγευμα με παίρνουν τηλ και μου λενε πως δεν εχει τελικά απόθεμα και θα χρειαστεί να περιμένω.
Μενόμενος ζήτησα τα λεφτα μου πίσω αλλα άκρη δεν έβγαινε.
Καμια βδομάδα μετά μου στέλνουν το νέο λαπτοπ και με χρεώσαν και τα έξοδα αποστολής...

Συμπεράσματα δικά σας.
Και για να τα λέμε όλα...ουτε με το e-shop έχω καλύτερη εμπειρία με περιφερειακα που αγόρασα...

Το συγκεκριμένο θέμα το χα στείλει και στο PC world αλλα δεν το δημοσίευσαν...
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

ALR
Honorary Member

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από ALR » 12 Σεπ 2010 16:31

lol θυμήθηκα ένα σκηνικό το 2005 που το είχα γράψει στο insomnia εδώ! http://www.insomnia.gr/forum/showpost.p ... ostcount=2

Ααα τι εποχές!
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από deninho » 12 Σεπ 2010 17:53

το πλαίσιο ήταν ένα μέτρι κατάστημα. Τη 3ετία 2006-2009 έγινε μακράν το κορυφαίο ελληνικό [αρκετά καλές τιμές, αλλά κυρίως άριστο after sales service], και εδώ και 10-14 μήνες πάει από το κακό στο χειρότερο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2010 20:33

εγώ είμαι ευχαριστημένος από τιμές και εξυπηρέτηση από το plus4u.gr και μιλάω για το τελευταίο 8μηνο που έχω κάνει 2-3 αγορές.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Σεπ 2010 21:01

Καλά αυτό το plus4u δεν το έχω δοκιμάσει από προϊόντα/εξυπηρέτηση αλλά από design είναι άσπρο χάλι (μαύρο χάλι ήταν το παλιό getitnow) :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Σεπ 2010 21:03

inBlogger έγραψε:Καλά...εσύ έχασες 2 μέρες...
...
Καλά το θέμα σου inBlogger είναι λίγο χειρότερο από το δικό μου. Τι έχει γίνει με αυτό το Πλαίσιο; Πριν 4-5 χρόνια μια χαρά ήτανε. Μήπως άλλαξε καμια διοίκηση και το πηδήξανε;

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από stevebat » 12 Σεπ 2010 21:13

Δεν χάλασε μόνο το πλαίσιο και το e-shop χάλασε για αυτό εγω παραγγέλνω από μικρά μαγαζάκια που είναι και φθηνά και έχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση.
Εγώ πριν 1 χρόνο περίπου είχα παραγγείλει μια καρτα γραφικών pci-express μου ερχετε παω να την ανοίξω και ήταν agp φτου σου λεω παίρνω τηλεφωνώ τους λεω τι εχει γίνει και μου λενε αποκλείεται κάποιο λαθος κανετε τελος πάντων να μην τα πολυ λεω συμφωνήσαμε να την στειλω πισω και να μου στείλουν αλλη και αρχισε το μαρτιριο εκτος του οτι πηρα γυρο στα 9 τηλεφωνα για να το στειλουν ηθελαν να πληρώσω και τα μεταφορικά ακου εκει τελικα δεν τα πληρωσα τους εβαλα τις φωνές αλλα μου έφαγαν 1 μηνά.
Το ιδιο περίπου μου εχει συμβεί με το πλαίσιο για μια ηλεκτρονική κορνίζα!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2010 21:21

ρε Amazon, και φτηνά και εξυπηρέτηση super.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από stevebat » 12 Σεπ 2010 21:25

έχεις δίκιο τα ξένα είναι καλύτερα τι γίνετε όμως αν κάποιος δεν έχει paypal(δεν θέλω απάντηση μη δω τίποτα να ανοίξει λογαριασμό :p);

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cordis » 12 Σεπ 2010 21:38

και να έχεις paypal, από amazon δε ψωνίζεις.. :p
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από stevebat » 12 Σεπ 2010 21:47

α ναι; δεν το ήξερα συγνώμη απλά ενα παράδειγμα έδωσα τι χρειαζεται αυτό δική του κάρτα, πιστωτική ή αντικαταβολή :p;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης