Πλασιοαίσχη

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από deninho » 12 Σεπ 2010 22:03

plus4u.gr=pc1.gr=e-shop.gr :wink:

Εγώ την έχω βρει τη λύση, και ειδικά σε φωτογραφικά ψωνίζω από Ελβετία, ψιλοgadgets κλπ από ebay, βιβλία -όσα δεν μπορώ να βρω σε e-book μέσω τη σχολής- παίρνω από amazon.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cordis » 13 Σεπ 2010 00:41

bouzouste έγραψε:α ναι; δεν το ήξερα συγνώμη απλά ενα παράδειγμα έδωσα τι χρειαζεται αυτό δική του κάρτα, πιστωτική ή αντικαταβολή :p;
πιστωτική κάρτα :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 13 Σεπ 2010 00:45

Boss:
μιλάω για το τελευταίο 8μηνο που έχω κάνει 2-3 αγορές.
Αα,, τόσες πολλες? :D

Εγω γενικα δεν περιμένω εξυπηρέτηση μετά την πώληση, γιαυτό εδώ και ενα-ενάμηση χρόνο παίρνω μόνο απο ebay, που ειναι το ίδιο πράγμα με το να πάρω απο το e-shop.

Σε περίπτωση εγγύησης και στα 2 αυτα μαγαζια, για αντικατάσταση θες 1-3 εβδομαδες.
Οπότε απο ebay και ειναι και φθηνότερα.

Η τελευταία μου αγορα για εναν γνωστό μου, μια Sapphire 5850, καινουρια με εγγύηση μαζι με μεταφορικά βγηκε 285. Η φθηνότερη στην Ελλάδα εχει 320. Καθως και για το Magic trackpad που γλίτωσα 20 ολόκληρα ευρά.

Οποτε, αν πάρω το ίδιο απο εδω, με περισσότερα ευρά και το ίδιο after sales service, δν έχει νόημα..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Σεπ 2010 10:03

Η κατασταση στο πλαισιο παντως εχει ξεφυγει τελειως.

Το προβλημα ειναι οτι ακομη και το κοστος της λαθος επιχειρηματικης στρατηγικης τους το μεταβιβαζουν στον πελατη.

Προσφατα πχ ενω η intel εκοψε το cpu i7 950 απο 500E σε 300Ε, στο πλαισιο δεν το βαζανε γιατι μαλλον ειχαν τρελο stock ι7 930 που κοστιζε παλι 300Ε.
Ετσι ενω ο πελατης με τα ιδια λεφτα επερνε καλυτερο CPU δεν του το λεγανε για να ξεφορτωθουν τα παλια CPU ενω το eshop.gr το ειχε κανονικα και απλα εκοψε 15-20Ε στον i7 930.

Τετοιες π..στιες εγω δεν τις γουσταρω καθολου. Αυτα εχουν τα μονοπωλεια ομως..
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από inBlogger » 13 Σεπ 2010 14:11

cdhyper έγραψε:
inBlogger έγραψε:Καλά...εσύ έχασες 2 μέρες...
...
Καλά το θέμα σου inBlogger είναι λίγο χειρότερο από το δικό μου. Τι έχει γίνει με αυτό το Πλαίσιο; Πριν 4-5 χρόνια μια χαρά ήτανε. Μήπως άλλαξε καμια διοίκηση και το πηδήξανε;
Κοίτα εκείνη τη περίοδο έκανα τα χειρότερα χριστούγεννα μου, γιατί ήμουν μες στα νεύρα που πούλησα και το παλιοpc επειδή έπαιρνα το λαπτοπ(που να φανταστώ...) και απλά ένιωθα οτι ο mr.plaisio κάποιος απο ψηλά με σκεφτόταν και γελούσε όλες τις γιορτές..
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από hik-hok » 13 Σεπ 2010 15:39

paink1ller έγραψε:Το προβλημα ειναι οτι ακομη και το κοστος της λαθος επιχειρηματικης στρατηγικης τους το μεταβιβαζουν στον πελατη.
Ο πελάτης το προκάλεσε αυτό επιλέγοντας να γιγαντώσει (επιβραβεύοντας τις με αγορές απο εκεί) επιχειρήσεις που πάνε για κέρδος του 1%

Αφού λοιπόν ο συγκεκριμένος επιχειρηματίας πρέπει να ρίξει τόσο τις τιμές για να είναι ανταγωνιστικός απο κάπου θα κάνει οικονομία απο πού ? απο την υποστήριξη για αρχή.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από deninho » 13 Σεπ 2010 18:02

και στο εξωτερικό έχουν πολύ χαμηλές τιμές [και επομένως αντίστοιχα μικρά περιθώρια κέρδους], αλλά το after sales service είναι άριστο

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από Figaro » 13 Σεπ 2010 18:05

Ισως γιατί εκεί υπάρχει μεγαλύτερη αγορά σε σχέση με την Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από deninho » 13 Σεπ 2010 18:16

Η Αυστρία, το Βέλγιο, η Ολλανδία είναι παρόμοιες αγορές με εμάς...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από hik-hok » 13 Σεπ 2010 18:40

deninho έγραψε:και στο εξωτερικό έχουν πολύ χαμηλές τιμές [και επομένως αντίστοιχα μικρά περιθώρια κέρδους], αλλά το after sales service είναι άριστο
καμία σχέση δέν έχουν οι ίδιες τιμές πώλησης με το κόστος και άρα το περιθώριο κέρδους ενός καταστήματος.

Άλλο ποσοστό φορολογίας (εκεί χαμηλότερο), σίγουρα χαμηλότερη τιμή αγοράς (ακόμα και λόγω μεταφορικών) και επίσης στο εξωτερικό σου στοιχίζει φθηνότερα να βρεις αξιόλογα στελέχη για την εταιρία σου.

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν οτι είναι αξιόλογοι αλλά τις περισσότερες φορές είναι για τα μπάζα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από stewas » 13 Σεπ 2010 21:03

αμα ψωνιζεις απο εξωτερικο και σου χαλασει τι κανεις τοτε? εγγυηση?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από KGP » 13 Σεπ 2010 23:40

deninho έγραψε:plus4u.gr=pc1.gr=e-shop.gr :wink:

Εγώ την έχω βρει τη λύση, και ειδικά σε φωτογραφικά ψωνίζω από Ελβετία, ψιλοgadgets κλπ από ebay, βιβλία -όσα δεν μπορώ να βρω σε e-book μέσω τη σχολής- παίρνω από amazon.
gia pes apo pou agorazeis apo .ch domains (elvetia?).

Ps
btw... kati pire to autaki mou oti ena apo ta 3 eshops pou anafereis me pola "=" sintoma tha vgei se poli gnosto elliniko affiliate network... poli thelo na do pososta pou tha dinei... (na ektimisoume kai me ti pososta kerdous pezei)...alla kai an kanei tis "pagaponties" pou ekane sto pareltho to ena apo ta "="....kai gia na sas prolavo... den einai auto apo tin lista pou pige kateuthian sto mialo sas...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από cordis » 14 Σεπ 2010 01:44

me grifous milas geronta. :P :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από deninho » 14 Σεπ 2010 03:27

@stewas: Αν έχεις αγοράσει κάτι από ΕΕ αυτόματα έχεις 2 χρόνια εγγύηση σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Επίσης, αν έχεις αγοράσει κάποιο προϊόν από ηλεκτρονικό κατάστημα εντός της ΕΕ, και σου χαλάσει, τότε το κατάστημα αναλαμβάνει τα έξοδα της αποστολής του χαλασμένου προϊόντος, είτε στο μαγαζί απ'όπου αγόρασες [και από εκεί για επισκευή], είτε απ'ευθείας στον κατασκευαστή -το που θα σταλεί για επισκευή, κανονίζεται μετά από συνεννόηση με το κατάστημα-

@KGP: Ψωνίζω από το digitec.ch ως επί το πλείστον, ειδάλλως από τα μαγαζιά στα διάφορα πολυκαταστήματα της Ζυρίχης [Manor, Jelmoli, Coop]

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Πλασιοαίσχη

Δημοσίευση από stewas » 14 Σεπ 2010 09:35

deninho έγραψε:@stewas: Αν έχεις αγοράσει κάτι από ΕΕ αυτόματα έχεις 2 χρόνια εγγύηση σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Επίσης, αν έχεις αγοράσει κάποιο προϊόν από ηλεκτρονικό κατάστημα εντός της ΕΕ, και σου χαλάσει, τότε το κατάστημα αναλαμβάνει τα έξοδα της αποστολής του χαλασμένου προϊόντος, είτε στο μαγαζί απ'όπου αγόρασες [και από εκεί για επισκευή], είτε απ'ευθείας στον κατασκευαστή -το που θα σταλεί για επισκευή, κανονίζεται μετά από συνεννόηση με το κατάστημα-

@KGP: Ψωνίζω από το digitec.ch ως επί το πλείστον, ειδάλλως από τα μαγαζιά στα διάφορα πολυκαταστήματα της Ζυρίχης [Manor, Jelmoli, Coop]
δεν το γνωριζα αυτό. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης