Μήνυση πελάτη σε συνάδελφο.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

orotoi

Δημοσίευση από orotoi » 27 Σεπ 2010 16:56

Αμαρτία είναι να ζητάνε 100-200 ευρώ για σελίδα. Anyway.. on topic

Δεν έχει ελπίδες (ο μηνυτής). Το λάθος email, είναι απίθανο να είναι email ανταγωνιστή. Ο φίλος πρέπει να δεί, αν ισχύει. Αν ήταν χχχ@otenet.gr ρώτα την otenet. Αν ήταν name@hisdomain.gr τότε αποδεικνύεται αυτόματα οτι δεν υπήρχε περίπτωση να πάει σε ανταγωνιστή (αφού είναι στο δικό του domain).

Το μόνο ίσως που μπορεί να ισχυριστεί είναι διαφυγόντα κέρδη, που πιθανών χάθηκαν με την έλλειψη δυνατότητας επικοινωνίας των πελατών του.

Νομίζω πάντως, οτι ο δικαστής θα γελάει..
so loong, so long.. so loong and thanx for aaall the fiiish

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Σεπ 2010 17:13

orotoi έγραψε: Νομίζω πάντως, οτι ο δικαστής θα γελάει..
mia ypothesh gia na ftasei sto akroathrio prepei na elenxthei apo eisaggelea kai na apaggeilei tis telikes kathgories... an den gelase o eisaggeleas kai thn proxorhse, na eisai sigouros oti den tha gelasei oute o dikasths..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Σεπ 2010 18:08

Οι εισαγγελείς στέλνουν τα πάντα στα δικαστήρια για δυο λόγους:
1) για να δίνουν δουλειά στο σινάφι τους τους δικαστικούς
2) για να βγάζουν το φίδι από την τρύπα στα δικαστήρια και να αποφεύγουν πιθανές παρεξηγήσεις και κυνηγητό για λανθασμένες αποφάσεις σε περίπτωση που δεν έστειλαν την υπόθεση σε δίκη.

Μια ακόμα περίπτωση είναι να έχει ο ένας ας πούμε το adidas-shoes@otenet.gr και ο άλλος το addidasshoes@otenet.gr και όντως να είναι ανταγωνιστές και όντως να λάμβανε ο ανταγωνιστής τα emails του αντιπάλου. Αφού δεν έχει ξεκαθαριστεί μόνο υποθέσεις κάνουμε.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 27 Σεπ 2010 19:35

και που θα εκδικαστεί αυτό? σε πταισματοδικείο?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Σεπ 2010 20:01

dimsis έγραψε:Οι εισαγγελείς στέλνουν τα πάντα στα δικαστήρια για δυο λόγους:
1) για να δίνουν δουλειά στο σινάφι τους τους δικαστικούς
2) για να βγάζουν το φίδι από την τρύπα στα δικαστήρια και να αποφεύγουν πιθανές παρεξηγήσεις και κυνηγητό για λανθασμένες αποφάσεις σε περίπτωση που δεν έστειλαν την υπόθεση σε δίκη.

Μια ακόμα περίπτωση είναι να έχει ο ένας ας πούμε το adidas-shoes@otenet.gr και ο άλλος το addidasshoes@otenet.gr και όντως να είναι ανταγωνιστές και όντως να λάμβανε ο ανταγωνιστής τα emails του αντιπάλου. Αφού δεν έχει ξεκαθαριστεί μόνο υποθέσεις κάνουμε.
tsou... exeis lathos.. idiaitera ta xamhlou kindynou dikasthria (plh kai ptaismatodikeia) aporiptoun to 30-40% ton ypotheseon.. ek peiras milao panta..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cap
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cap » 13 Νοέμ 2010 16:40

Ουφ. Κάτι τέτοια ακούω και αγχώνομαι. Αν και κινδυνεύω να βγω off-topic, θα ήθελα να παραθέσω τις δικές μου απόψεις:

1. ΜΗΝ αναλαμβάνετε sites υπερβολικά χαμηλού κόστους. Ενας πελάτης που θα δώσει 100-200 ευρώ ακόμα και για μια στατική σελίδα ΔΕΝ σας βγάζει τα λεφτά σας. Αν κοστολογειτε την ώρα σας ακόμα και 15 ευρώ (αν κόβετε τιμολόγιο τα καθαρά σας θα είναι -20%), να υπολογίσετε στο συνολικό κόστος και όλες τις επικοινωνίες / επαφές με τον πελάτη, καθώς και πιθανό κόστος μεταφορικών, τηλεφωνικών συνομιλιών σε κινητά. Υπολογίστε επίσης τις ώρες ανεβοκατεβάσματος σε servers, διορθώσεων κλπ. Ε, δεν βγαίνει!

2. (Κάτι που πρέπει να κάνω επειγόντως και εγώ). Φτιάξτε ένα templated κείμενο αποδοχής έργου και στείλτε το στον πελάτη (με fax, email, ταχυδρομείο) για να το υπογράψει και να σας το επιστρέψει. Αυτό θα αποδεικνύει οτι ο πελάτης παρέλαβε το έργο και το έλεγξε. Οποιοδήποτε σφάλμα μετά την παραλαβή δεν αποτελεί ευθύνη σας (νομικά, θα του εξηγήσετε οτι είναι τυπικό και οτι τυχόν bugs φυσικά και θα διορθωθούν δωρεάν).

3. Οι πελάτες των 100-200-300 ευρώ συνήθως δεν είναι τεχνολογικά ενήμεροι, δεν γνωρίζουν το μέσον, δεν ξέρουν τι ακριβώς θέλουν και φυσικά δεν έχουν ιδέα για τις τιμές στην αγορά. Υπάρχουν εκει έξω πολλοί που μου "πήραν" δουλειές επειδή εγώ ζητούσα π.χ. 2000 ευρώ και ισχυρίζονταν ότι την ίδια δουλειά θα την έβγαζαν με 300 (και προφανώς μπορούσαν, απλά με άλλα μέσα ή με άλλες προδιαγραφές). Ο πελάτης πείστηκε, και εγώ είπα "ευτυχώς". Γιατί ένας πελάτης που δεν κατανοεί ότι μια τόσο μεγάλη διαφορά κόστους εξυπακούεται και διαφορά ποιότητας / υπηρεσιων ή κρυφά κόστη, είναι ένας πελάτης που εγώ δεν θέλω - θα μου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον.

4. After sales - προσοχή! Αν ο πελάτης σας ανήκει στην κατηγορία "αδαείς" θα σας φάει n ανθρωποώρες ακόμα σε τηλέφωνα ρωτώντας σας προφανή πράγματα. "Σαρώστε" τον και υπολογίστε εξ'αρχής αυτό το κρυφό κόστος.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Νοέμ 2010 22:35

Σωστός ο cap αλλά που να καταλάβουν οι "να βγει το χαρτζηλίκι κάνοντας το κέφι μας" και οι "είστε απατεώνες εσείς που χρεώνετε 2000 για μια ιστοσελίδα".

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 16 Νοέμ 2010 12:40

starfish

Δημοσίευση από starfish » 16 Νοέμ 2010 13:12

Δεν έχω κανέναν λόγο να μην σε πιστέψω αλλά , δεν αναφέρει μόνο λάθος email. Αναφέρει τρια λάθη (και στο τηλέφωνο). όχι το έκανε επίτηδες αλλά τρία λάθη;;;

Επίσης αναφέρεται και κάτι για κλοπή εργασίας. Δεν είναι ακριβώς όπως μας τα είπες από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 16 Νοέμ 2010 13:19

Σε φλασάκι πώς κατάλαβε ότι το αντέγραψε;

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 16 Νοέμ 2010 13:33

Αυτό με το φλασάκι είναι όταν πήγε ο φίλος να πάρει τις φωτογραφίες κι ενα pdf από τον υπολογιστή του πελάτη. Του είπε αρχικά να του τα στείλει με email, αλλα επειδή ο πελάτης ήταν άσχετος του ζήτησε να έρθει να τα πάρει σε φλασάκι. Κι εγώ το έχω κάνει πάμπολες φορές.
Το pdf ανέφερε για μια ευρεσιτεχνία του πελάτη , αλλά δεν ήταν κάτι μυστικό καθώς αυτό μπήκε στην ιστοσελίδα, κι επίσης υπάρχει και αυτή τη στιγμή στον αέρα στη νέα του ιστοσελίδα. Άρα τι κλάπηκε ? Αφού αυτό το υλικό ήταν για να δημοσιευτεί στη σελίδα.

Για τα λάθη όντος μόλις ανέβηκε η σελίδα εκ παραδρομής έγινε τυπογραφικό λάθος στο email και στο τηλέφωνο. Αλλά ήταν τόσο νωρίς που είχε μηδαμινή επισκεψιμότητα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Νοέμ 2010 14:25

Και μόνο που διαβάζοντας στην κλήση, ότι η εργασία αφορούσε "μηχανές χωρίς k@ύσιμα, ως μηχανολόγος μηχανικός καταλαβαίνω για τί άτομο μιλάμε.
Πρέπει να είναι από εκείνους τους απατεωνάκους που συχνά πυκνά συναντάμε σε διάφορες εκφάνσεις της ζωής μας, σαν αυτούς πχ που έχουν το ελιξίριο της μακροζωίας, το φάρμακο κατά του καρκίνου, το μαγιοβότανο που θα κάνουμε την Μπιγιονσέ να σέρνεται στα πόδια μας κ.ο.κ....
Το θέμα είναι ότι αμα πας να μπλέξεις μαζί τους, άντε να ξεμπλέξεις μετά!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mechpanos την 17 Νοέμ 2010 07:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 16 Νοέμ 2010 14:26

και by the way, το θέμα jμηχανές χωρίς kaύσιμαj στον γούγλη βγάζει πρώτο αποτέλεσμα αυτόν που μάλλον την έκανε...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mechpanos την 17 Νοέμ 2010 07:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Νοέμ 2010 20:27

mechpanos έγραψε:και by the way, το θέμα μηχ@νέs χωρίs κ@ύσιμ@ στον γούγλη βγάζει πρώτο αποτέλεσμα αυτόν που μάλλον την έκανε...
μάλλον έτσι είναι, απλά παρακαλώ να μη βάλει κάποιος direct link από εδώ εκεί..
.. αλλιώς δε θα μπορούμε να σχολιάζουμε.. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 17 Νοέμ 2010 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Νοέμ 2010 07:40

cordis όπως έκανα κάποια edit τα post μου ώστε να μην βγάλει το freestuff στο google στα επίμαχα keywords, και τον μπλέξουμε χειρότερα τον άνθρωπο.
Αν μπορείς αφαίρεσε ή κάνε κ εσύ edit το quote...

Ο τυπάκος δεν πρέπει να την παλεύει καθόλου!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης