Μήνυση πελάτη σε συνάδελφο.

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Νοέμ 2010 11:05

ok ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 05 Μάιος 2011 23:53

Υπάρχει κάνα νέο σχετικά με αυτό ;

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 06 Μάιος 2011 00:09

Όχι ακόμη.
Η δίκη αναβλήθηκε για Νοέμβριο λόγω στάσης εργασίας ή των δικηγόρων ή των δικαστών (δε θυμάμαι ακριβώς)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 06 Μάιος 2011 09:59

Α ρε πούστη μου να είχα λεφτά να τον έσερνα στα δικαστήρια για μια ζωή τον βλάκα με αυτά που γράφει στο site του...ευτυχώς τουλάχιστον, απλά παρουσιάζει την πατέντα του από ψώνιο και δεν την διαφημίζει προς πώληση, θα κατέστρεφε πολύ κόσμο! Θα μπορούσα να του κάνω μια καταγγελία στο ΤΕΕ, ίσως...

Διάβασα και το pdf για την μετατροπή της μηχανής Mercedes, από αποτυχία σε αποτυχία πήγε και τελικά δεν έκανε τίποτα!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
cacofonix

Δημοσίευση από cacofonix » 21 Μάιος 2011 04:25

orotoi έγραψε:Αμαρτία είναι να ζητάνε 100-200 ευρώ για σελίδα. Anyway.. on topic
Τα χιλιάρικα για ένα template eshop δηλάδή είναι normal ε; Την ίδια δουλειά μου κάνουν έξω με 300€...
Εικόνα
ΑΡΗΣ και δεν είμαι καλά...

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 04 Μάιος 2012 19:41

Τελικά ρε παιδιά τι έγινε; Έχουμε κανένα νεότερο;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Μάιος 2012 11:26

Τί να γίνει...αν τυχόν κάνεις μια αναζήτηση στον γούγλη για τις μηχαν3ς χωρi$ καύσιμ@ (έχω βάλει ειδικούς χαρακτήρες για να μην πέσει το ψώνιο στο post μας) θα καταλάβεις ότι ο τύπος είναι μαλάκας με πατέντα...
Διάβασα αναλυτικά την πατέτνα του και τί έχει πατεντάρει ο αθεόφοβος:
Ανοίγει έναν (οποιονδήποτε) κινητήρα...Μεγαλώνει τον θάλαμο καύσης, και τοποθετεί μέσα ελατήρια ενώ στον εκκεντροφόρο (είναι ό άξονας που ανοιγοκλείνει τις βαλβίδες, ρυθμίζοντας τον χρονισμό της καύσης) που πλέον δεν χρειάζεται γιατί δεν υπάρχει καύση, τοποθετεί αντίβαρα.
Και καλά, με την συμπίεση - αποσυμπίεση των ελατηρίων και με την βαρυτική δύναμη των αντιβάρων, παράγει ενέργεια χωρίς καύσιμα...
Όμως ότι ενέργεια αποδίδεται από το ελατήριο κατά την εκτόνωση, άλλη τόση απαιτείται για την συμπίεση, + τις μηχανικές απώλειες!!!!
Ομοίως, ότι ενέργεια αποδίδει το αντίβαρο κατά το κατέβασμα, άλλη τόση απαιτείται κατά το ανέβασμα + τις μηχανικές απώλειες!!!!
Άρα, αν θεωρητικά έχουμε έναν τέτοιο κινητήρα, η λειτουργία του θα διαρκέσει λίγα δευτερόλεπτα, τόσα όσα οι μηχανικές απώλειες να απορροφήσουν την ενέργεια που έχει δοθεί αρχικά στα συμπιεσμένα ελατήρια.
Τί έχει κάνει λοιπόν ο παίχτης; Λέει, βάζει έναν ηλεκτρομαγνήτη ενδιάμεσα στον συμπλέκτη, και καλά για ρύθμιση της ισχύος! Στην ουσία, έχει ένα μοτέρ απλά για να γυρίζει τον κινητήρα και να συμπιέζει-αποσυμπιέζει τα ελατήρια!!!!!
Ήθελα να ήξερα, εκεί στον ΟΒΙ γιατί δίνουν πατέντες σε τέτοιες μ******ς;
Στο ΕΜΠ κάτι τέτοιους τους πέταγαν έξω μέσα σε 10 λεπτά, όχι δια της βίας αλλά σε μια κόλλα χαρτί έκανε ο καθηγητής τους υπολογισμούς και ο "πατέντας" έφευγε οικειοθελώς και κλαμμένος...
Ας άνοιγε ένα βιβλίο φυσικής ο δύσμοιρος, της 2ας-3ης Γυμνασίου, να διάβαζε για την Αρχή Διατήρησης της Ενέργειας...(την έχει και στην 5η Δημοτικού πιο απλουστευμένη, ώστε και τα μικρά παιδάκια να καταλαβαίνουν ότι η ενέργεια δεν βρίσκεται έτσι απλά, ούτε χάνεται έτσι απλά...)! Επίσης, στη 3η Γυμνασίου νομίζω κάνουν για τις διατηρητικές δυνάμεις (βαρύτητα και ελατήριο, για παράδειγμα), όπου σε μια κλειστή διαδρομή λόγω σταθερής φοράς και μέτρου, δεν παράγουν έργο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κι επειδή έχω χρησιμοποιήσει ανωτέρω τον χαρακτηρισμό μαλάκας, τα στοιχεία μου στην διάθεση του Forum καθώς και ο ΑΜ του ΤΕΕ για περίπτωση τυχόν ενοχλήσεων...γιατί εγώ σαν μηχανικός έχω ενοχληθεί πολλαπλάσια και δηλώνω ότι ευτυχώς στην ιστοσελίδα του ΔΕΝ πουλάει την πατέντα αυτή, γιατί θα τον είχα καταγγείλει στο ΤΕΕ και στο ΙΝΚΑ και σε κάθε σχετικό φορέα για εξαπάτηση του καταναλωτή ΟΠΩΣ πχ αυτοί με τα μαγνητάκια στα μπεκ ή αυτοί με τις συσκευές ECONOMIZER που συνδέονται στις πρίζες των σπιτιών και κάνουν τάχαμου 30-45% εξοικονόμηση ενώ το μόνο που κάνουν στην ουσία, είναι να ανάβουν ένα LEDάκι πάνω στη συσκευή...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Μάιος 2012 11:38

mechpanos έγραψε:Τί να γίνει...αν τυχόν κάνεις μια αναζήτηση στον γούγλη ...

... ΟΠΩΣ πχ αυτοί με τα μαγνητάκια στα μπεκ ή αυτοί με τις συσκευές ECONOMIZER που συνδέονται στις πρίζες των σπιτιών και κάνουν τάχαμου 30-45% εξοικονόμηση ενώ το μόνο που κάνουν στην ουσία, είναι να ανάβουν ένα LEDάκι πάνω στη συσκευή...
σε γενικες γραμες μαζι σου
στο τελευταιο καποιαααα μικρα ψηγματα αληθειας υπαρχουν οχι βεβαια οσο υποσχονται αλλα σχετικα με την διορθωση του Cosφ κατι γινεται και σαν συνεπεια της εξομαλυνσης εχουμε καποια οικονομια

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 07 Μάιος 2012 12:03

fiskilis το cosφ (για την ακρίβεια η άεργος ισχύς) δεν μετράται και δεν τιμολογείται στον οικιακό τομέα...
Βλέπε και σχετικό link εδώ:
http://www.mrelectro.gr/site/archives/3861
Eπιπλέον οι πυκνωτές αυτοί που περιέχονται στην συσκευή της τάχαμου διόρθωσης είναι τόσο μικροί που απλά και να μέτραγε το cosφ στην τιμολόγηση, πρακτικά δεν θα επιτυγχανόταν εξοικονόμηση μεγαλήτερη του 0.1%.
Τέλος, λέω ακόμα και να μέτραγε, το cosφ βοηθάει στο να φέρουμε τα επαγωγικά φορτία πιο κοντά στο 1, κάνοντας τα πιο "χωρητικά". Επαγωγικά είναι αυτά που σηκώνουν οι ηλεκτροκινητήρες. Τέτοια φορτία σε ένα σπίτι είναι κυρίως το ψυγείο, το πλυντήριο και η σκούπα (φτιάχνοντας τον συντελεστή .
Τα μεγάλα φορτία όμως συνήθως είναι το μαγείρεμα, ο θερμοσίφωνας και η θερμική αντίσταση στο πλυντήριο, που έχουν συντελεστή ισχύος από μόνα τους σχεδόν 1 και δεν χρειάζονται ιδιαίτερη διόρθωση, άρα το περιθώριο εξοικονόμησης πρακτικά μειώνεται πάρα πολύ.
Και προσοχή, αν κάποιος θέλει έστω να δοκιμάσει ο ίδιος μήπως δει διαφορά, οι ίδιες συσκευές που εδώ πωλούνται 100-130 € στο ebay πωλούνται προς 10$. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες.
Όμως προτού δοκιμάσετε, ρωτήστε στη ΔΕΗ ή σε ένα μηχανικό.
Αν θέλετε την γνώμη μου, προκειμένου να εξοικονομήσετε χρήματα και ενέργεια στον οικιακό τομέα, κάντε τα παρακάτω βήματα:
Αντικατάσταση ηλ. λαμπτήρων με λαμπτήρες οικονομίας.
Βγάλσιμο ηλεκτρονικών συσκευών από την πρίζα. Καταναλώνουν ρεύμα και σε standby mode (TV, DVD, φορτιστές κινητών, λαπτοπ, tablets κλπ). Το απλό είναι να τα έχουμε όλα αυτά σε ένα πολύμπριζο ασφαλείας με διακόπτη, οπότε τον ανοίγουμε και κλείνουμε εύκολα. Επίσης υπάρχουν κάτι συσκευές που κόβουν το ρεύμα αυτόματα όταν οι συσκευές δεν χρησιμοποιούνται αλλά είναι σχετικά δαπανηρές.
Επίσης, η χρήση laptop προτιμάται από τα desktop, τα laptop είναι πολύ λιγότερο ενεργοβόρα.
Τακτικό ξεπάγωμα του ψυγείου (αν δεν είναι no frost).
Πλύσιμο ρούχων σε πιο χαμηλούς βαθμούς θερμοκρασίας.
Χρήση κλιματιστικού (τώρα που έρχεται καλοκαιράκι) μόνο όταν χρειάζεται και χρήση μέτρων πρόληψης εφόσον είναι δυνατόν (πχ αερισμός κατά τις νυκτερινές ώρες και κλείσιμο παραθύρων κατά την διάρκεια τις ημέρας, χρήση μέσων σκιασμού - τέντες κλπ). Εαν δεν υπάρχει πρόβλημα, χρήση ανεμιστήρων αντί για κλιματιστικό.
Κλιματιστικά ινβέρτερ προτιμώνται των απλών.
Αν υπάρχει δυνατότητα, χρήση φυσικού αερίου για μαγείρεμα.
Αν υπάρχει δυνατότητα, χρήση ηλιακού θερμοσίφωνα για ζεστό νερό.

Tsili

Δημοσίευση από Tsili » 08 Μάιος 2012 04:47

με τοση γνωση θα μου πει κανενας τι να κανω το energyeconomy gr που το ειχε πριν ενας που πουλουσε τετοιες πατεντες για το ρευμα και το αφησε?
εχει 300 unique τον μηνα (απ ολη την Ελλαδα)
thanx
GoldenDeal.gr προς πωληση - message here

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες