προταση βαθμολογιας σχολιων

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 20 Σεπ 2010 01:12

FreeZ έγραψε:το'χα προτεινει και'γω παλια σε καποιο μεγαλο ξενογλωσσο φορουμ και δεν το υλοποιησανε. μαλλον δεν θα'ταν και τοσο καλη ιδεα.
οι αλλοι αντιγραφουν το freestuff. περιμενε να υλοποιηθει εδω, και σε ενα μηνα, 2 το πολυ θα το βλεπεις παντου!

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 20 Σεπ 2010 03:01

Kαλή ιδέα, μου αρέσει

+1

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 20 Σεπ 2010 13:24

Ας μειωθούν...
Γιατί πρέπει δηλαδή καποιος να ψάχνει και τις 200 σελίδες για να δει αν κάτι που είπε κάποιος στέκει;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 20 Σεπ 2010 13:27

εγω διαφωνω με το φιλο stewas. προσωπικη μου εκτιμηση, μονο τα +1 θα μειωθουν και τα ποστς των 3 λεξεων.

απλα να επαναλαβω πως (κατα τη γνωμη μου) θα πρεπει να ειναι ανωνυμα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Σεπ 2010 13:42

Εγώ πάλι θα προτιμούσα επώνυμα - όσο επώνυμο είναι ένα username! - και thumbs up και thumbs down, ώστε αν βλέπουμε ποια μέλη συμφωνούν και ποια διαφωνούν με κάτι.

Μια πρόταση που είχα κάνει το 2007 στο vcdc και εδώ αλλά θέλει δουλειά και δεν προχώρησε ήταν επίσης η παρακάτω:
Την καλησπέρα μου,

διαβάζοντας την τοποθέτηση του Themistoklick και ορισμένες από τις απαντήσεις και έχοντας παρακολουθήσει αντίστοιχες συζητήσεις και εντοπισμό του προβλήματος των offtopic ή άχρηστων / άσχετων posts και σε άλλα forums, μου ήρθε μια ιδέα που ίσως με λίγη συζήτηση και καλό σχεδιασμό, ανάλυση και υλοποίηση να μπορεί να προσφέρει μια αξιόλογη πρόταση ή ακόμα και λύση.

Η ιδέα έχει να κάνει με αλλαγές στον κώδικα του forum, όπου προστίθενται κάποιες επιλογές αξιολόγησης της κάθε δημοσίευσης.
Στην απλούστερη μορφή θα αρκούσε ένα και μόνο αριθμητικό πεδίο στην βάση δεδομένων και αντίστοιχο πεδίο στη φόρμα κάθε δημοσίευσης με τον τίτλο "Αδιάφορο μήνυμα;" ή κάτι πιο επεξηγηματικό.

Έπειτα δίνετε το δικαίωμα σε κάθε εγγεγραμμένο μέλος να "χαρακτηρίσει" μια και μόνο φορά κάποια θέματα ή απαντήσεις ως "Αδιάφορα". Το πεδίο "αδιάφορα" στην βάση αυξάνει την τιμή του κατά μια μονάδα κάθε φορά που κάποιο μέλος χαρακτηρίζει κάποιο post ως αδιάφορο.

Στη συνέχεια στις γενικές ρυθμίσεις του κάθε μέλους προστίθεται επιλογή "Απόκρυψης μηνυμάτων που ξεπερνούν το Χ όριο".
Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν εγώ για παράδειγμα ορίσω μια τιμή 5 στην συγκεκριμένη επιλογή, όλα τα μηνύματα που έχουν αξιολογηθεί 5 φορές ή περισσότερες ως αδιάφορα, δεν θα εμφανιστούν ποτέ σε εμένα, παρά μόνο αν αλλάξω τις γενικές μου ρυθμίσεις τον αριθμό Απόκρυψης μηνυμάτων σε μηδέν. Οι διαχειριστές του forum ας μπορούν να αυξήσουν το νούμερο αυτό ελεύθερα, έτσι ώστε αν ένας διαχειριστής κρίνει ως αδιάφορο κάποιο μήνυμα να μπορεί απευθείας να βάλει υψηλό δείκτη σε οποιοδήποτε θέμα.

Με αυτόν τον τρόπο το ίδιο το community κάνει μια "αυτοκάθαρση" και έτσι κάποιος που προτιμά να διαβάζει την ουσία και να αποφεύγει απαντήσεις τύπου +1, ή smilies, offtopic και γενικότερα άσχετες με το αρχικό θέμα, να έχει έναν τρόπο να γλιτώσει την ανάγνωση τους αφού θα κρύβονται αυτομάτως. Αν δεν θέλετε να κρύβονται τελείως θα μπορούσαν απλώς να συμπτύσσονται (collapse) και με ένα κλικ σε ένα εμφανές εικονίδιο να μπορούν να επεκταθούν. (expand), έτσι ακόμα και κάποιος που έχει ζητήσει απόκρυψη μηνυμάτων που έχουν χαρακτηριστεί αδιάφορα Χ φορές, αν έχει την περιέργεια να δει όλα τα μηνύματα να μπορεί να το πράξει χωρίς να χρειάζεται αλλαγές της αντίστοιχης ρύθμισης.
Από την στιγμή όμως που ένα ολόκληρο θέμα έχει χαρακτηριστεί εξολοκλήρου ως αδιάφορο, θα γίνετε απόκρυψη του, άρα και όλων των απαντήσεων σε αυτό. Κάποιες έξτρα δυνατότητες που θα μπορούσε να μπει είναι ο αυτόματος χαρακτηρισμός ως αδιάφορων των μηνυμάτων που το σύνολο των χαρακτήρων του δεν ξεπερνάει τους 10 για παράδειγμα χαρακτήρες. Έτσι αυτομάτως γλιτώνει η κοινότητα μονολεκτικές απαντήσεις ή σαν αυτές που προανέφερα. Θα μπορούσε επίσης να υπάρχει και ένας δεύτερος αντίστροφος μετρητής αξιολόγησης (κάτι σαν «Θετική ψήφο» - «Αρνητική ψήφο» που συναντάμε πολλές φορές ως διαδικασίες αξιολόγησης σχολίων κλπ ή ως «Χρήσιμο» - «Αδιάφορο») όπου μπορεί να προσφέρει διπλή δουλειά. 1) η τελική «βαθμολογία αξιολόγησης» να είναι η διαφορά μεταξύ των θετικών και των αρνητικών ψήφων από τα μέλη 2) να υπάρχει δυνατότητα φιλτραρίσματος θεμάτων / μηνυμάτων με Χ θετικούς ψήφους.

Υπόψη ο τίτλος αδιάφορο που αναφέρω είναι ενδεικτικός, θα μπορούσε να είναι offtopic, spam κλπ

Αυτό σαφώς και δεν δίνει λύση στο πρόβλημα, αφού και δεν αποφεύγονται τα άσχετα θέματα και απαιτείται η ανάγνωση και η αξιολόγηση από κάποια μέλη των μηνυμάτων αυτών για να γίνει η "κάθαρση". Αλλά όταν μιλάμε για μεγάλα community που στην τελική αυτό που θέλουν είναι να μένει στο αρχείο η ουσία από κάθε θέμα που ανοίγει, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να βοηθήσει.

Στα αρνητικά βέβαια που μπορεί να επιφέρει κάποια τέτοια αλλαγή είναι η κακοήθης αξιολόγηση χρήσιμων μηνυμάτων, κάτι όμως που μπορεί να αντιμετωπιστεί με σωστό moderation.
Η ιδέα είναι πρωτότυπη, δεν έχω δει δηλαδή κάπου σε κανένα forum παραπλήσια λειτουργία, οπότε μένει στην κρίση σας και το κατά πόσο είναι εφικτή και χρήσιμη ή όχι.

Άβαταρ μέλους
stewas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stewas » 20 Σεπ 2010 13:56

nikolas27 έγραψε:εγω διαφωνω με το φιλο stewas. προσωπικη μου εκτιμηση, μονο τα +1 θα μειωθουν και τα ποστς των 3 λεξεων.

απλα να επαναλαβω πως (κατα τη γνωμη μου) θα πρεπει να ειναι ανωνυμα.
παιδιά ποσα ειναι τα ποστ στο FS που ειναι απλά +1? Συνήθως οταν καποιος στελνει ενα ποστ λεει πολλά περισσότερα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Σεπ 2010 14:13

Το thumbs down θα δημιουργήσει προβλήματα και παρεξηγήσεις (άσχετος αν θα το αναφέρουν ή όχι).

Σε όσα forum είμαι registered και είχαν thumb down option υπήρξαν προβλήματα με τους users και το ξήλωσαν μετα απο μερικούς μήνες.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Σεπ 2010 14:19

Figaro έγραψε:Το thumbs down θα δημιουργήσει προβλήματα και παρεξηγήσεις (άσχετος αν θα το αναφέρουν ή όχι).

Σε όσα forum είμαι registered και είχαν thumb down option υπήρξαν προβλήματα με τους users και το ξήλωσαν μετα απο μερικούς μήνες.
+1 :P

πέρα από την πλάκα, αυτό έχω δει κι εγώ. Σε όσα φόρα υπήρχε το thumbs down υπήρξε κατάχρηση

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 20 Σεπ 2010 14:31

ισως κατι σαν το utube οπου η αρνητικη αξιολογηση δεν φαινεται πουθετα αλλα επηρεαζει τη θετικη

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Σεπ 2010 16:10

Figaro έγραψε:Σε όσα forum είμαι registered και είχαν thumb down option υπήρξαν προβλήματα με τους users και το ξήλωσαν μετα απο μερικούς μήνες.
Ακριβώς αυτό!

Αρκετοί χρήστες έχουν αποδείξει πολλές φορές ότι φέρονται σαν μικρά παιδιά (κυρίως γύρω από domains, hosting, επιχειρήσεις, κώδικα).

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Σεπ 2010 16:38

Και εγώ δεν τρελαίνομαι με την ιδέα.

Γιατί πρέπει να ψηφίζουμε κάτι το οποίο συμφωνούμε ή όχι;
Χώρος δημοσίων συζητήσεων είμαστε! Αν κάποιος δεν συμφωνεί με κάτι το λέει, δεν σταυρώνει τον άλλον με μαύρη ψήφο.

Χώρια που χάνεται και η πιθανότητα να γίνει συζήτηση γιατί κάποιος δεν συμφωνεί όπου μπορεί να καταλήξει προς ώφελος και των 2 πχ ;)

Στο youtube κλπ που το έχει είναι άλλη η φιλοσοφία του και λόγω του ότι είναι τεράστιο δεν γίνεται να έχουν moderators να τσεκάρουν όλα τα comments σε όλες τις γλώσσες!

Δεν νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα moderation εδώ (λόγω έκτασης) για να ψάξουμε κάτι πιο 'αυτόματο'.

Εκ πρώτης η ψήφος δίνει την εντύπωση ότι έτσι 'ξεχωρίζουμε' τα ποιοτικά posts αλλά είναι μέχρι να μπει ο πρώτος κομπλεξικός που δεν τον 'εξυπηρετήσαμε' και να αρχίσει το abuse :P

Anyway, απλά δεν πιστεύω ότι το χρειαζόμαστε συγκεκριμένα εδώ. Σε άλλου είδους κοινότητα ίσως να ήταν πιο χρήσιμο.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Σεπ 2010 17:04

Cha0s έγραψε:Εκ πρώτης η ψήφος δίνει την εντύπωση ότι έτσι 'ξεχωρίζουμε' τα ποιοτικά posts αλλά είναι μέχρι να μπει ο πρώτος κομπλεξικός που δεν τον 'εξυπηρετήσαμε' και να αρχίσει το abuse :P
Για αυτό και προτείνουμε να υπάρχει μόνο το "+1" button. Εφόσον συμφωνούμε δε χρειάζεται quote και "+1" σαν απάντηση. Εφόσον διαφωνούμε, κάνω quote και λέω τις αντιρρήσεις μου. Δεν υπάρχει abuse σε αυτό

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Σεπ 2010 17:08

Και τι αλλάζει με το να έχουμε votes in the first place; :P

Θα γίνει κάποιο ποστ πιο σημαντικό ή όχι ανάλογα με το πόσοι το ψήφισαν;

Δηλαδή οκ έστω ότι λύνουμε τα θέματα του abuse.
Η χρησιμότητα του ποια είναι;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες