Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Brewsto

Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Δημοσίευση από Brewsto » 20 Σεπ 2010 00:18

Είμαι 17 ετών και πληκτρολογώ πάνω-κάτω 80 λέξεις το λεπτό σε οτιδήποτε κείμενο μου δοθεί
στα Αγγλικά. Μέσα σε ενα λεπτό το ρεκόρ μου ειναι 108 λέξεις το λεπτο.

Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει περίπτωση με αυτές τις ικανότητες πανω στο πληκτρολόγιο να βρω δουλειά. Αν υπάρχει, θα ήθελα να μάθω τι δουλειά θα είναι αυτή (μικρή περιγραφή, διότι δεν έχω ιδέα τι 'παίζει'.)

Ευχάριστω σε όποιον μπορεί να βοηθήσει. (πρώτη φορά κάνω "post" αν είναι σε λάθος τμήμα του forum, sorry.)

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Δημοσίευση από Spyrostagas » 20 Σεπ 2010 02:38

Brewsto έγραψε:Είμαι 17 ετών και πληκτρολογώ πάνω-κάτω 80 λέξεις το λεπτό σε οτιδήποτε κείμενο μου δοθεί
στα Αγγλικά. Μέσα σε ενα λεπτό το ρεκόρ μου ειναι 108 λέξεις το λεπτο.

Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει περίπτωση με αυτές τις ικανότητες πανω στο πληκτρολόγιο να βρω δουλειά. Αν υπάρχει, θα ήθελα να μάθω τι δουλειά θα είναι αυτή (μικρή περιγραφή, διότι δεν έχω ιδέα τι 'παίζει'.)

Ευχάριστω σε όποιον μπορεί να βοηθήσει. (πρώτη φορά κάνω "post" αν είναι σε λάθος τμήμα του forum, sorry.)
Καλησπέρα, καλώς ήλθες στο fs. Αν γράφεις τόσο γρήγορα και χωρίς λάθη, θα μπορούσες να γράφεις κείμενα που σου δίνουν ή που σου υπαγορεύουν, δηλαδή γραμματέας.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Δημοσίευση από adiaforosgr » 20 Σεπ 2010 03:35

Η συγκεκριμένη δεξιότητα σου δεν σου δίνει σοβαρό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην αγορά.

Αν μάθεις να προγραμματίζεις με την ίδια ταχύτητα, τότε θα είσαι περιζήτητος :-)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Δημοσίευση από hitca » 20 Σεπ 2010 18:49

Η ταχύτητα αυτή είναι μικρή.....

Χρειάζεται γύρω στα 200-250 ...

Έχω δεί γυναίκα να πληκτρολογεί με 400(!!) γράμματα το λεπτό...είχε πάρει φωτιά το πληκτρολόγιο

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Δημοσίευση από Figaro » 20 Σεπ 2010 18:53

hitca έγραψε:Έχω δεί γυναίκα να πληκτρολογεί με 400(!!) γράμματα το λεπτό...είχε πάρει φωτιά το πληκτρολόγιο
Ο φίλος μας λέει για "λέξεις/λεπτό"

later edit..
άσχετο.. έκανα ένα τεστακι τώρα ( http://www.typingtest.com/ ) 72 WPM με 92% accuracy :P

Οπότε το 80/λεπτό.. μάλλον είναι λίγο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Figaro την 20 Σεπ 2010 18:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δουλειά (πληκτρολόγηση)

Δημοσίευση από dva_dev » 20 Σεπ 2010 18:55

Αλλο 80 λέξεις και άλλο 400 γράμματα το λεπτό.

Στον προγραμματισμό μικρή σημασία έχει το πόσο γρήγορα γράφεις κώδικα. Τι να το κάνεις να γράφεις και 5000 λέξεις το λεπτό αν ο κώδικας που γράφεις είναι για τα μπάζα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες