Αποριεσ για adsense kai απευθειασ διαφημιση

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 25 Σεπ 2010 03:42

Καλημερα σας,
Ειμαι καινουριος στο χωρο και πριν απο 3 μηνες εκανα το πρωτο μου site.Να πω εξαρχης βεβαια οτι δεν θελω να αναφερω url για ευνοητους λογους.Απλως θα πω πως το site ειναι γενικου ενδιαφεροντος με εντονη fun διαθεση.Εχω παρα πολλες αποριες σχετικα με το θεμα διαφημιση γι αυτο θα προσπαθησω να γραψω μονο τις κυριοτερες.

Θα ξεκινησω με μερικα στατιστικα στοιχεια.Ειμαστε online 3 μηνες.Τον πρωτο μηνα οι επισκεπτες ηταν περιπου 200/ημερα.Στις 8 αυγουστου βαλαμε το analytics οποτε εχουμε και πιο αναλυτικα στοιχεια.

8/8 - 31/8 (μεσολαβοντας 8 ημερες διακοπων)

* 25.696
Επισκέψεις

* 133.372
Προβολές σελίδας

1/9 - 24/9 (χωρις analytics για 3,5 ημερες)

* 41.245
Επισκέψεις

* 200.599
Προβολές σελίδας
TA νουμερα αυτα ειναι χωρις να εχουμε διαφιμιστει καπου.

Και ας ερθω στις αποριες μου...
ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΟΥ ADSENSE
Αυτο το περιβοητο CTR που σε καποιους einai 1% σε αλλους 3% κτλ τκλ ειναι το ποσοστο των κλικ επι των επισκεπτων η επι των pageviews?
To SMOWTION μπορει να χρησιμοποιειθει παραλληλα με το google adsense?
Η επομενη απορια μπορει να ακουστει γελοια αλλα ειναι πραγματικη.Διαβαζοντας το TOS ΤΟΥ adsense δεν εχω καταλαβει ακομη το οριο που ξεκιναει το adult content και ππου σταματαει το sexy.δεν εχει προστεθει βεβαια κατι ακομη για να μην φαμε πορτα απο την google.Θα ηθελα αν γινετε ομως και αν επιτρπεται καποιο link για να δω που σταματαει το sexy και αρχιζει το adult εστω και σε pm.
Καποιες καλες εναλλακτικες του adsene υπαρχουν?

ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Καταρχιν να πω πως δεν εχω σκοπο να "ψαρεψω" καποιον.
Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει καμια διαφησιση στο site.Θελω να βαλω αλλα...
Δεν ξερω πρωτα απ ολα που να απευθυνθω.
Δεν ξερω ποσα να ζητησω για καθε banner ξεχωριστα η link.
Ποσα θα ζητουσατε εσεις με την τωρινη επισκεψιμοτητα?
Ποσους επισκεπτες/ημερα πρεπει να εχουμε για να απευθυνθουμε σε καποια μεγαλη εταιρια με σοβαρες πιθανοτητες συνεργασιας?
Για την απευθειας διαφημιση χρειαζεται να κανω εναρξη επαγγελματος η οχι?

Αυτες ειναι οι σημαντικοτερες αποριες μου.

***μολις ειδα οτι αλλου γραφω "εγω" αλλου ¨εμεις". Με το site ασχολουμαστε 4 ατομα.Οι 3 ειναι φιλοι και βοηθουν αφιλοκερδως.Εγω ειμαι ανεργος και δεν κυνηγω να γινω εκκατομυριουχος αλλα να βγαλω ενα μεροκαμματο.

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 25 Σεπ 2010 04:33

-To CTR είναι το ποσοστό των clicks επί των pageviews.

-Το Smowtion μπορεί να χρησιμοποιηθεί παράλληλα με το Google Adsense.

-Ως adult content θα σου πω τι ακριβώς είπε μία εκπρόσωπος του Google Adsense. Adult content είναι κάτι που δεν θα έδειχνες σε ένα 10χρονο παιδί ή στη γιαγιά σου. Σε γενικές γραμμές δεν θέλουν πορνό, γυμνό, μπικίνι, κτλ. Αν έχεις υποψία ότι κάτι που βάζεις στο site σου είναι adult content, τότε λογικά θα είναι!

-Εναλλακτικές υπάρχουν πολλές αλλά καμία δεν δίνει τα κέρδη του Google Adsense.

-Εσύ πρέπει να κοστολογήσεις πόσο κοστίζει το κάθε μπάνερ ανάλογα με την επισκεψιμότητά σου. Είναι τελείως υποκειμενικό. Βασικά να σκεφτείς μόνο με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος αν καλυπτόταν ο χώρος που θέλει να διαφημίσεις. Επίσης αν έχεις εναλλακτικές διαφημίσεις να σκεφτείς για το κόστος ευκαιρίας.

-Συνήθως οι μεγάλες εταιρίες θα σε βρουν και θα σου προτείνουν αυτές συνεργασία. Αυτό προϋποθέτει να έχεις ΠΟΛΛΗ κίνηση...

-Θέλει ειδικά αν είναι να συνεργαστείς με μεγάλες εταιρίες που θα σου ζητήσουν να κόψεις τιμολόγιο.

Σου εύχομαι καλή τύχη με το site και να θυμάσαι ότι θέλει άπειρες ώρες δουλειάς για να βγάλεις καλά λεφτά στο Internet!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Σεπ 2010 10:38

giorgosjohn1 έγραψε:Να πω εξαρχης βεβαια οτι δεν θελω να αναφερω url για ευνοητους λογους
μπορείς να μας εξηγήσεις ποιοι είναι αυτοί οι ευνοητους λογους?

giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 25 Σεπ 2010 13:46

Καλημερα,
φιλε fiskilis νομιζω πως αν εγραφα url η πρωτη απαντηση που θα επαιρνα θα ηταν "spammer"

endiaferonta σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
Μου ελυσες ολες τις αποριες εκτος απο μια.Αυτην που εχει να κανει με το ποσο να κοστολογησω ενα banner.Οταν θα ερθει εκεινη η ωρα του να προσφερω χωρο δεν θελω ουτε να φανω παραλογος αλλα ουτε να με "κοροιδεψουν".Γι αυτο λοιπον εστω και αν ειναι υποκειμενικο,αν μπορει καποιος να μου πει καποιες ενδεικτικες τιμες.
Ας πουμε για ενα banner στο sidebar και με την τωρινη επισκεψιμοτητα ποια θα ηταν μια average τιμη που θα αφηνε ικανοποημενο κι εμενα αλλα και τον διαφημιζομενο?Η για ενα link?

Επισης δεν εχω καταλαβει αυτο "... αν έχεις εναλλακτικές διαφημίσεις να σκεφτείς για το κόστος ευκαιρίας." Τι ειναι το κοστος ευκαιριας?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 25 Σεπ 2010 13:57

giorgosjohn1 έγραψε:Καλημερα,
φιλε fiskilis νομιζω πως αν εγραφα url η πρωτη απαντηση που θα επαιρνα θα ηταν "spammer"
μαλλον δεν ξερεις την εννοια του ορου spammer
μπορουσες να το βαλεις στην υπογραφη σου
μπορουσες να το βαλεις στο profile σου

ολα αυτα θα μπορουσες να τα κανεις αν ακολουθεις τους κανονες του forum

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 25 Σεπ 2010 14:52

giorgosjohn1 έγραψε:Καλημερα,

endiaferonta σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
Μου ελυσες ολες τις αποριες εκτος απο μια.Αυτην που εχει να κανει με το ποσο να κοστολογησω ενα banner.Οταν θα ερθει εκεινη η ωρα του να προσφερω χωρο δεν θελω ουτε να φανω παραλογος αλλα ουτε να με "κοροιδεψουν".Γι αυτο λοιπον εστω και αν ειναι υποκειμενικο,αν μπορει καποιος να μου πει καποιες ενδεικτικες τιμες.
Ας πουμε για ενα banner στο sidebar και με την τωρινη επισκεψιμοτητα ποια θα ηταν μια average τιμη που θα αφηνε ικανοποημενο κι εμενα αλλα και τον διαφημιζομενο?Η για ενα link?

Επισης δεν εχω καταλαβει αυτο "... αν έχεις εναλλακτικές διαφημίσεις να σκεφτείς για το κόστος ευκαιρίας." Τι ειναι το κοστος ευκαιριας?
Βασικά πρέπει να δω και το site σου για να σου πω περίπου πόσο μπορείς να πουλήσεις ένα banner ή ένα link.

Κόστος ευκαιρίας είναι όταν θυσιάζεις κάτι για κάτι άλλο. Π.χ. έχεις ένα ad unit από adsense και βγάζει π.χ. 100 ευρώ το μήνα. Αν σου πρότεινε κάποιος διαφήμιση σε εκείνο το σημείο τότε θα έπρεπε να το πουλήσεις για παραπάνω από 100 ευρώ το μήνα.

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 25 Σεπ 2010 15:48

τα στατιστικά σου μέσα σε 3 μήνες και χωρίς διαφήμιση είναι υπερβολικά καλά, καταρχάς μπράβο κατα δεύτερον μήπως ήταν δια κάποιας πλαγίας οδού η οποία κάποια στιγμή θα στερέψει και θα αφήσει τους διαφημιζόμενους με banners χωρίς views ;

giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 25 Σεπ 2010 18:32

chrispen σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Τ αποτελεσμα της επισκεψιμοτητας ηρθε μεσα απο πολυυυυυ δουλεια κυριως γιατι ξεκινησαμε απο το μηδεν σε οτι αφορα τις γνωσεις μας σε τεχνικα θεματα.

endiaferonta σε ευχαριστω πολυ.Περιπου καταλαβα τι παιζει με τις τιμες καθως εκανα search στο forum.

φιλε fiskilis, νομιζω πως εισαι λιγο αδικος απεναντι μου.Ανοιξα το συγκεκριμενο θεμα για να μου λυθουν καποιες αποριες που ειχα και οχι για να διαφημισω τον εαυτο μου.Βεβαια αν εγραφα το url οι απαντησεις θα ηταν πιο συγκεκριμενες.Αυτο ομως δν σημαινει οτι δεν ακολουθω τους κανονες του forum.

Odigosmou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Odigosmou » 04 Οκτ 2010 12:03

καλημέρα φίλε giorgosjohn.Ένας καλός τρόπος να ξεκινήσεις τη διαφήμιση στο site σου , είναι εφόσον έχεις καθορίσει τη θέση που αυτή θα έχει ,είναι να ορίσεις ένα σταθερό ποσό ανά μήνα,ανά έτος κλπ που να σε καλύπτει, και να το κάνεις γνωστό.Στη συνέχεια, αφού σταθεροποιήσεις τα στατιστικά σου θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κόστος ανά 1000 εμφανίσεις,φυσικά λογικό,και ξεκινώντας με περίπου 0,30-0,50 ευ/1000 εμφανίσεις Banner.Καλή επιτυχία...
Οδηγός Θεσσαλίας
www.odigosmou.gr

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 04 Οκτ 2010 16:22

και κατάφερες τόσο γρήγορα να ανεβάσεις κίνηση χωρίς να πληρώσεις διαφήμιση;
Εντύπωση μου κάνει. Θα ήθελα να μας πεις πιο είναι αν δεν σε πειράζει...
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 05 Οκτ 2010 14:20

chrispen έγραψε:τα στατιστικά σου μέσα σε 3 μήνες και χωρίς διαφήμιση είναι υπερβολικά καλά, καταρχάς μπράβο κατα δεύτερον μήπως ήταν δια κάποιας πλαγίας οδού η οποία κάποια στιγμή θα στερέψει και θα αφήσει τους διαφημιζόμενους με banners χωρίς views ;
Η προωθηση ξεκινησε απο στομα σε στομα.Την πρωτη μερα ειχα 33 επισκεπτες.Φιλοι και αδερφια-ξαδερφια.Οι 33 εγιναν 100 και οι 100 εγιναν 200.Και ο πρωτος μηνας εκλεισε με ενα μεσο ορο γυρω στους 200/day.
Τεραστιο ρολο επαιξε το μοναδικο περιεχομενο καi η αναπαραγωγη αυτου απο blogs sites forums κτλ
Και ετσι σιγα σιγα και με υπομονη οι 200 εγιναν 800 και τωρα πια 1700-2500 και ανεβαινει...
Δεν φοβαμαι να παραδεχτω πως ειμαι εντελως noob και αρχαριος.Αυτο με οδηγησε να επικεντρωθω στο περιεχομενο που θα βαζω καθως δεν ηξερα,αλλα ουτε και τωρα αρκετα καλα,τι θα πει seo html css κτλΠροχοραω βημα βημα και μαθαινω ενα πραγμα τη φορα
Μεγαλο ρολο παιζει και η ενεργη συμμετοχη του επισκεπτη μεσω της φορμας upload.Σχεδον Καθε τι που μου στελνουν γινεται αναρτηση με την υπογραφη τους.Επισης οταν απανταω στα mail τους τους μιλαω οπως μιλαω στους γνωστους μου και οχι με μηνυματα του τυπου
Αγαπητε ταδε,
Σας ευχαριστουμε bla bla bla bla
Με εκτιμηση ταδε
Αυτο φαινεται πως ειναι κατι που το εκτιμουν
Εδω που τα λεμε ομως δεν ειναι και καποιο ιδιαιτερο κατορθωμα η ττωρινη επισκεψιμοτητα.Στοχος μου ειναι μεχρι τα χριστουγεννα να εχω 4000+/day

Φιλε chrispen για τις πλαγιες οδους φανταζομαι εννοεις πληρωμενο traffic κατι το οποιο ειναι ουσιαστικα αχρηστο.Τι να κερδισω απο αυτο?3- 4 banners gia ena μηνα? Και μετα?

Διαφημιση θα κανω οταν θα εχω τα πρωτα μου εσοδα απο το affiliate που εβαλα.Ηδη εχω καποια μικρα εσοδα μεσα σε 6 μερες τα οποια θα πανε σε dedicated γιατι προκαλω φορτο στο server.Τα επομενα θα πανε σε διαφημιση.
Και εδω εχω μια απορια για το ειδος της διαφημισης που θελω να κανω για το site μου.
Θελω να με διαφημισουν με post παρουσιασης του site.Κυριως για blogs το σκεφτομαι.Υπαρχει αυτο η ειναι κατι που εχω φανταστει???Κι αν υπαρχει πια ειναι μια λογικη τιμη για μια παρουσιαση σε blog με 5000+/day?

Και για να επανελθω στο θεμα που ανοιξα... Χωρο για banners θα προσφερω οταν θα εχω στατιστικα 3 μηνων απο το analytics καθως και στατιστικα απο τις τωρινες διαφημισεις για να σκεφτω το "κόστος ευκαιρίας" οπως μου ειπε ο φιλος endiaferonta.

Φιλε getpaid θα σε παρακαλεσω να σεβαστεις την επιθυμια μου να μην αναφερω url.

Kαι μια τελευταια απορια.Το alexa rank παζει καποιο ρολο στη ευρεση διαφημιζομενου?

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 10 Οκτ 2010 23:24

Δυστυχώς το ότι είναι adult content σε περιορίζει στις επιλογές σου. Αν και αυτό είναι που έκανε τη σελίδα σου ρουκέτα.

Αν είχες πιο αθώο περιεχόμενο θα μπορούσες να μπεις ως advertiser σε affiliate πρόγραμμα. Με αυτό τον τρόπο θα εδινες ένα μικρό ποσό για κάθε κλικ ή για κάποι συγκερριμένη ενέργεια.

Επειτα θα ανέφερες στη σελίδα σου πως μπορούν μπλογκερσ να κερδίσουν από εκεί και θα τους καλούσες να ανεβάζουν ποστ που να αναφέρονται σε εσένα

Ετσι δεν θα ήταν ανάγκη να επικοινωνείς με καθένα ξεχωριστά και ούτε να ψάχνεις μόνο για τα γνωστα μπλογκ.

Τι να πω ψάξε για κανα affiliate network που να επιτρέπει τέτοιο περιεχόμενο.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

giorgosjohn1

Δημοσίευση από giorgosjohn1 » 12 Οκτ 2010 02:03

getpaidgr έγραψε:Δυστυχώς το ότι είναι adult content σε περιορίζει στις επιλογές σου. Αν και αυτό είναι που έκανε τη σελίδα σου ρουκέτα.

Αν είχες πιο αθώο περιεχόμενο θα μπορούσες να μπεις ως advertiser σε affiliate πρόγραμμα. Με αυτό τον τρόπο θα εδινες ένα μικρό ποσό για κάθε κλικ ή για κάποι συγκερριμένη ενέργεια.

Επειτα θα ανέφερες στη σελίδα σου πως μπορούν μπλογκερσ να κερδίσουν από εκεί και θα τους καλούσες να ανεβάζουν ποστ που να αναφέρονται σε εσένα

Ετσι δεν θα ήταν ανάγκη να επικοινωνείς με καθένα ξεχωριστά και ούτε να ψάχνεις μόνο για τα γνωστα μπλογκ.

Τι να πω ψάξε για κανα affiliate network που να επιτρέπει τέτοιο περιεχόμενο.
Δεν υπαρχει adult content στη σελιδα.Την ερωτηση για το που ξεκιναει το adult content και που σταματαει το sexy την εκανα γιατι δεν εχω καταλαβει καλα το tos του adsense στο συγκεκριμενο σημειο.

kitsof

Δημοσίευση από kitsof » 07 Νοέμ 2012 13:37

Το σάιτ σου το imaginas με μια πρώτη ματιά,έχει μόνο φωτογραφίες πολλές από τις οποίες είναι για ενήλικους.Τις φωτογραφίες εσύ τις τράβηξες ή τις βρήκες στο ίντερνετ;Επίσης το περιεχόμενο είναι λιγοστό,δεν έχεις καθόλου κείμενο ,το στήσιμο του σάιτ φτωχικό που δεν δίνει καμιά εμπειρία στο χρήστη και το θέμα του μπερδεμένο.Τί δουλειά έχουν οι φωτογραφίες με τα αεροπορικά εισιτήρια;Και επιπλέον και πολύ σημαντικό δεν μου φαίνεται να έχει και πολύ επισκεψιμότητα.Μάλλον έχει πάρα πολύ μικρή.Έχεις παραβεί δηλαδή ένα σωρό κανόνες.
Mικρές συμβουλές μπλόγκερ. http://symvl.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες