Δυο Database

Συζητήσεις για την βάση δεδομένων MySQL και το phpMyAdmin

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Pigasos

Δυο Database

Δημοσίευση από Pigasos » 26 Σεπ 2010 21:30

Καλησπέρα σε όλους & καλή εβδομάδα,

θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω δυο database και θέλω από την παλαιά να μεταφέρω στην νέα τους χρήστες, τα θέματα κλπ.

Εχω ακούσει πως γίνεται αλλά δεν γνωρίζω τον τρόπο. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει;

Εν αναμονή της απάντησης σας.

Σας ευχαριστώ!
:D

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από nackgr » 27 Σεπ 2010 01:54

τη database ? απο φορουμ π.χ? και αν ναι τη φορουμ

details details :D
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

melita

Δυο Database

Δημοσίευση από melita » 28 Σεπ 2010 18:09

Kαλησπερα και εγω θελω να κανω το ιδιο πραγμα αλλα δεν γνωρίζω τον τροπο.
δεν ξερω αν η μεταφορά γινεται μεσα απο τον σερβερ η απ το admin panel.
το φορουμ ειναι vbulletin 4.0.6

Ευχαριτω εκ των προτέρων.

Pigasos

Δυο Database

Δημοσίευση από Pigasos » 29 Σεπ 2010 01:29

nackgr έγραψε:τη database ? απο φορουμ π.χ? και αν ναι τη φορουμ

details details :D
Καλημέρα nackgr και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Ναι είναι για forum. Είναι της Vbulletin Version 4.0.6.

Τι άλλες πληροφορίες θα ήθελες για να με βοηθήσεις;

Y.Γ. Από όσο βλέπω έχουμε το ίδιο πρόβλημα με την melita :D

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από nackgr » 29 Σεπ 2010 10:44

η νεα βαση που θες να κάνεις μεταφορά ειναι για πιο καινούριο version ?
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
jjim50
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από jjim50 » 29 Σεπ 2010 12:29

Όπως λέει και ο nackgr details details details. :)
Τι εκδόσεις είναι τα forum? Έχεις πρόσβαση σε γραμμή εντολών στο μηχάνημα? Πιο είναι το μέγεθος της βάσης δεδομένων?

Γενικά υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το καταφέρεις αυτό. Ο πιο εύκολος για τον τελικό χρήστη (εσένα) είναι εάν έχεις πρόσβαση σε phpmyadmin. Διαλέγεις την βάση που θες και έπειτα export. Οι προεπιλογές είναι λογικές και δε νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα. Αφού πάρεις το αρχείο .sql που θα σου πετάξει, πας στη δεύτερη βάση και αντίστοιχα κάνεις import.

Σημείο προσοχής είναι το μέγεθος των δεδομένων που κρατάει η βάση, δεν θες να φτάσεις στο όριο χρόνου εκτέλεσης της php κατά τη διαδικασία αυτή. Αν συναντήσεις ένα τέτοιο πρόβλημα κάνεις εξαγωγή ανά ομάδες τους πίνακες (3-4 κάθε φορά) της βάσης ώστε να έχουν ένα λογικό μέγεθος και αντίστοιχα εισαγωγή ανά ομάδες.

Πρόβλημα μεταξύ εκδόσεων του forum ίσως συναντήσεις εάν έχει αλλάξει και η δομή της βάσης που απαιτεί η καινούγια έκδοση. Θα πρέπει να κοιτάξεις τις οδηγίες upgrade που δίνει για να εντοπίσεις τυχών ασυμβατότητες.
www.cobaltblue.gr - Φιλικό hosting, πρωτότυπη εξυπηρέτηση.

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από nackgr » 29 Σεπ 2010 13:09

αν θες να πας απο vbulletin σε vbulletin ψαξε στο φορουμ τους συνήθως εχουν ειδικα script για αυτη τη δουλειά τωρα αν θες να πας σε αλλη πλατφορμα ειναι πιο πολύπλοκο αλλα γινεται .. εγω ειχα παει το φορουμακιας απο vb σε smf και παρα το script επεσε πολυ manual και εχασα και πολλα ποστ
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

WhiteSnake

Δυο Database

Δημοσίευση από WhiteSnake » 30 Σεπ 2010 04:24

γεια σας παιδια.
και γω στο ιδιο θεμα ειμαι.
θελω να μεταφερω απο φορουμ τα παντα, σε αλλο φορουμ αδειο λογω προβληματων. τεσπα.

το προβληματικο ειναι (μιλαμε παντα για original vb suite) 4.0.6 και το καινουργιο το αδειο ειναι "vBulletin 4.0.6 Patch Level 1" (οπως αναφερεται στο config.php του)

οι ερωτησεις μου επειδη ειμαι καινουργιος στο αθλημα (και sorry αν ακουσετε μαργαριταρια), ειναι οι εξης:
(προσβαση εχω παντου και για τα παντα)

1) θα χρειαστει να κανω backup την MySQL που εχω στησει στον σερβερ μου για το φορουμ, ή θα τραβηξω backup μεσα απο το admin panel του φορουμ?

2) οι χρηστες με τα στοιχεια που εχουν απο πού και πώς θα γινουν backup και restore στο αλλο φορουμ?

3) τα τοπικς, συμπεριλαμβανομενων και των επισυναψεων πώς κι απο πού θα γινουν backup και restore?

4) πριν ξεκινησω backup πρεπει να απενεργοποιησω τα addons?

5)για να κανω backup, πρεπει να βγαλω το φορουμ εκτος λειτουργειας για περιπτωση που γινονται ας πουμε καινουργια topics την στιγμη που γινεται το backup?

6) ας υποθεσουμε πως γινεται το backup και κανω το restore στο καινουργιο φορουμ και η εργασια αυτη ειναι σωστη 100%.
στο φορουμ που εγινε το restore, θα εχω και τα λειτουργικα προβληματα που ειχα και πριν?
μιλω για προβληματα απο προβληματικο κωδικα περασμενο στα αναλογα php για τα διαφορα addons που εχουν περαστει και καναν το φορουμ να κοιταει τα κυπαρισισα αναποδα σε καποιες περιπτωσεις. αν ειναι να εχω τα ιδια προβληματα, ε μην κανω τζαμπα δουλεια για το τιποτα.

σας παρακαλω συγχωρηστε με αν οι αποριες μου μπορει να σας φαινονται χαζες.
οπως σας ειπα ειμαι ανιδεος και τωρα ξεκινω να μαθαινω για να παρω το θεμα πανω μου και να μην μπερδευονται "ειδικοι" στο φορουμ μου που στη τελικη (αν και εχοντας καλη διαθεση) δημιουργησαν πιο πολλα προβληματα απο το καλο που εκαναν.

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας :)

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από nackgr » 30 Σεπ 2010 13:24

1) πριν κανεις οτιδήποτε backup

Ολα τα backup να τα παίρνεις απο phpmyadmin , δοκιμασε να τραβιξεις το table τον User και δοκιμασε να το περασεις στην νεα db , καλυτερα να σβησεις οτι addon εχεις πριν κανεις της μεταφορές

περνα μονο τα απαραίτητα table (users posts threads etc) 1-1 και βλεπε αποτελέσματα

(backup πριν κάνεις οτιδήποτε )
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

WhiteSnake

Δυο Database

Δημοσίευση από WhiteSnake » 02 Οκτ 2010 07:26

ευχαριστω nackgr.

κανω αυτο που λες και κανω τεστς ηδη σε δοκιμαστικο φορουμ που εχω στησει πριν κανω τις τελικες ενεργειες για το νεο φορουμ.
η βοηθεια σου πολυτιμη.
και παλι σ'ευχαριστω :)

melita

Δυο Database

Δημοσίευση από melita » 02 Οκτ 2010 21:20

Kαλησπερα σας.

Με την βοηθεια σας εφτασα στο παρα πεντα για να παρω τους user απ το ενα φορουμ να τους βαλω στο αλλο,αλλα εχω κολλήσει σε αυτο το σημείο.

Εικόνα
Εικόνα

παρακαλω πολυ καπιος που να ξερει να μου πει αναλυτικά το επομενο βημα
αν υπαρχει καπιος οδηγος αυτο θα ηταν το καλυτερο.

Άβαταρ μέλους
jjim50
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από jjim50 » 03 Οκτ 2010 11:13

Καλημέρα,
Είναι δυστυχώς λάθος αυτό που πας να κάνεις, με τον τρόπο αυτό απλά θα δημιουργήσεις έναν νέο πίνακα στην παλιά σου βάση :)
Για να κάνεις αυτό που θέλεις:
1) Επιλέγεις την παλιά σου βάση δεδομένων και πατάς στην καρτέλα Εξαγωγή (για παράδειγμα εγώ έχω επιλέξει την βάση της phpmyadmin).
2) Στην καινούργια οθόνη που εμφανίζεται, επιλέγεις από αριστερά τον/τους πίνακα/πίνακες που θέλεις να κάνεις εξαγωγή, στα δεξιά φροντίζουμε να είναι επιλεγμένες οι επιλογές που φαίνονται και τέλος πατάμε εκτέλεση.
3) Αποθηκεύεις το αρχείο που μας ζητάει.
4) Πηγαίνεις στην καινούργια βάση δεδομένων που θέλεις (εγώ πάλι έχω επιλέξει την phpmyadmin) και πατάς στην καρτέλα Εισαγωγή. Διαλέγεις το αρχείο που αποθήκευσες στο προηγούμενο βήμα και πατάς εκτέλεση.

Αν όλα πάνε καλά θα σου κάνει εισαγωγή τον πίνακα που διάλεξες και θα σου εμφανίσει μήνυμα επιτυχίας.
Ελπίζω να βοήθησα!
Συνημμένα
export_step_4.jpg
Βήμα 4
export_step_3.jpg
Βήμα 3
export_step_2.gif
Βήμα 2
export_step_1.gif
Βήμα 1

melita

Δυο Database

Δημοσίευση από melita » 04 Οκτ 2010 13:01

Καλη εβδομαδα σε ολους.
Σε ευχαριστω πολυ jjim50 με τον οδηγο που εφτιαξες καταφερα να παρω τους User αλλα δεν μπορώ να τους περασω στο αλλο φορουμ καπου κανω λαθος.αν μπορει καπιος να μου πει τον σωστο τροπο να περασω τους User θα ημουν υπόχρεη.

devnull

Δυο Database

Δημοσίευση από devnull » 04 Οκτ 2010 17:09

Νομιζω οτι ειναι θέμα (απλα) copy-data-from-one-db-table-to-another.

1. Μπορεις να κάνεις export τα δεδομένα από τον πίνακα των users στην βάση που θέλεις και στην συνεχεια import στον νέο πίνακα στην άλλη βάση δεδ. (export data) - δεδομένου ότι ο πίνακας user υπαρχει στην 2η βάση δεδομένων (target database)

2. Mπορεις να γράψεις ένα SQL query (το παρακάτω ισχύει μόνο εάν οι δύο πίνακες `user` υπαρχουν και στις δυο βάσεις δεδ.)

e.g. INSERT INTO DB2.`user` SELECT * from DB1.`user`;

3. Mπορεις να κάνεις export δεδομένα και schema/structure του πινακα από την μια βαση και στην συνέχεια import στην νέα βάση

Άβαταρ μέλους
jjim50
Επικοινωνία:

Δυο Database

Δημοσίευση από jjim50 » 04 Οκτ 2010 21:52

melita μπέρδεμα!
Τι σου βγάζει λάθος; Πετάει μήνυμα λάθους; Αν ναι, τι;
Περνάνε κανονικά τα δεδομένα και παρόλα αυτά δε φαίνονται χρήστες;

Απάντηση

Επιστροφή στο “MySQL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες