Γράψιμο πάνω σε εικόνα και αποστολή με μέιλ

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
el02154

Δημοσίευση από el02154 » 28 Σεπ 2010 10:14

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα και θέλω αν καποιος ξέρει κάτι να βοηθήσει. Σε ένα σάιτ που έχω φτιάξει για μία εταιρεία κάποιος μπορεί να μπει και να συμπληρώσει μία φόρμα και σαν απάντηση του στέλνεται ένα μαιλ με τα στοιχεία του και ένα κωδικό αριθμό. Μέχρι στιγμής, αυτό γίνεται μέσω ενός html mail που στέλνω όπου υπάρχουν δύο εικόνες που έχουν σαν source έναν φάκελο στο σάιτ μου και ένα div όπου περιέχονται τα στοιχεία του πελάτη. Μεαυτόν τον τρόπο φαίνεται πως είναι όλο κάτι ενιαίο. ΑΥτό που θέλουν τώρα είναι να στέλνεται απευθείας στον πελάτη μία εικόνα με τα στοιχεία του έτσι ώστε να μπορεί εύκολα να αποθηκεύσει-εκτυπώσει. Αυτό προυποθέτει πως με κάποιον τρόπο πρέπει εγώ να κάνω modify την εικόνα για κάθε χρήστη φράφοντας τα στοιχεία του σε ένα συγκεκριμένο χώρο και μετά να στέλνω την τροποποιημένη εικόνα στον πελάτη. Υπάρχει κάποιος τρόπος/script με το οποίο μπορώ δυναμικά να γράφω κάθε φορά τα στοιχεία σε μία υπάρχουσα εικόνα-template και μετά να την στέλνω με μειλ?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός..

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 28 Σεπ 2010 15:57

PHP+GD

diavase edo gia to provlhma me ta Ellhnika: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=52131
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

el02154

Δημοσίευση από el02154 » 29 Σεπ 2010 09:35

fafos έγραψε:PHP+GD

diavase edo gia to provlhma me ta Ellhnika: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=52131
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το κοιτάξω σήμερα. Επειδή βλέπω οτί το κατέχεις το θέμα, είναι δύσκολο να στείλω μία εικόνα με php mail; Σε ρωτάω γιατί μέχρι τώρα στέλνω μόνο Html με εικόνες που υπάρχουν στον σέρβερ αποθηκευμένες. Και πάλι ευχαριστώ.

el02154

Δημοσίευση από el02154 » 29 Σεπ 2010 15:27

Λοιπόν χρησιμοποιώ τον παρακάτω κώδικα. Και με τις δύο εντολής εγγραφής του κειμένου στην εικόνα το αποτελεσμα που παίρνω εμφανίζεται τέλεια όταν έχω αγγλικούς χαρακτήρες αλλά όταν βάζω ελληνικά φαίνονται αλαμπουρνέζικα ότι και να δοκιμάσω.

Έχεις κανείς καμιά ιδέα;

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?php

Header&#40;'Content-type&#58; image/png'&#41;;

// load the image from the file specified&#58;

$im = imagecreatefrompng&#40;"products4.png"&#41;;

// if there's an error, stop processing the page&#58;

if&#40;!$im&#41;

&#123;

die&#40;""&#41;;

&#125;

// define some colours to use with the image

$yellow = imagecolorallocate&#40;$im, 255, 255, 0&#41;;

$black = imagecolorallocate&#40;$im, 0, 0, 0&#41;;

// get the width and the height of the image

$width = imagesx&#40;$im&#41;;

$height = imagesy&#40;$im&#41;;

// draw a black rectangle across the bottom, say, 20 pixels of the image&#58;

//imagefilledrectangle&#40;$im, 0, &#40;$height-20&#41; , $width, $height, $black&#41;;

// now we want to write in the centre of the rectangle&#58;

$font = 'test.ttf'; // store the int ID of the system font we're using in $font

$text = utf8_encode&#40;"ΤΕΣΤ"&#41;; // store the text we're going to write in $text

// calculate the left position of the text&#58;

//  $leftTextPos = &#40; $width - imagefontwidth&#40;$font&#41;*strlen&#40;$text&#41; &#41;/2;

// finally, write the string&#58;

imagestring&#40;$im, "17", $leftTextPos, $height-18, $text, $yellow&#41;;

imagettftext&#40;$im,  10, 0, 10, 12, $yellow, "./test.ttf", $text&#41;; 

// output the image

// tell the browser what we're sending it

// output the image as a png

imagepng&#40;$im&#41;;

// tidy up

imagedestroy&#40;$im&#41;;

?>

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 29 Σεπ 2010 17:00

apo pou na arxiso? :think:

1. to utf8_encode den aresei sta Ellhnika.. katerghseto..

2. to $font = 'test.ttf'; den thelei katalhksh (mallon den diavases to post pou se esteila).. prepei na einai $font = 'test'; kai na yparxei h grammatoseira ston idio fakello me to arxeio..

3. ta 2 keimena giati ta exeis? mono to imagettftext($im, 10, 0, 10, 12, $yellow, "./test.ttf", $text); mporei na doulepsei me ellhnika kai prepei na einai etsi:

imagettftext&#40;$im,  10, 0, 10, 12, $yellow, $font, $text&#41;; 
4. sose to arxeio me UTF-8 xoris bom.. an den ksereis ti einai auto psakse edo mesa.. exo parei orko na mhn ksanapo pos ginetai... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

el02154

Δημοσίευση από el02154 » 30 Σεπ 2010 09:37

fafos έγραψε:apo pou na arxiso? :think:

1. to utf8_encode den aresei sta Ellhnika.. katerghseto..

2. to $font = 'test.ttf'; den thelei katalhksh (mallon den diavases to post pou se esteila).. prepei na einai $font = 'test'; kai na yparxei h grammatoseira ston idio fakello me to arxeio..

3. ta 2 keimena giati ta exeis? mono to imagettftext($im, 10, 0, 10, 12, $yellow, "./test.ttf", $text); mporei na doulepsei me ellhnika kai prepei na einai etsi:

imagettftext&#40;$im,  10, 0, 10, 12, $yellow, $font, $text&#41;; 
4. sose to arxeio me UTF-8 xoris bom.. an den ksereis ti einai auto psakse edo mesa.. exo parei orko na mhn ksanapo pos ginetai... :lol:

Καλημέρα. Ευχαριστώ που ασχολείσαι.Το 1 θα το κάνω. Το 2ο έτσι το έκανα όπως το λες στο ποστ αλλα χωρίς κατάληξη μου έβγαζε error για αυτο το άλλαξα. Το 3 το είχα για δοκιμή αλλά δεν έπιασε. Το 4 αν και δεν το ξέρω θα ψάξω και θα σου πω και αν άλλαξε κάτι.

el02154

Δημοσίευση από el02154 » 30 Σεπ 2010 10:07

έκανα όσα είπες (εκτός από το 2 γιατί μου βγάζει error) αλλά πάλι δεν φαίνεται. Αντί γι ατετραγωνάκια πλέον μου βγάζει κινέζικα. Μόνο αυτό άλλαξε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης