Διάφορα αντικείμενα αρχιτεκτονικής σε μέτρα

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 29 Σεπ 2010 03:50

Γεια σας,

Έχω ξεκινήσει ένα project ενός διαδρόμου με διάφορες αίθουσες.
Και δεν ξέρω καν πως να το ψάξω στα αγγλικά στο google.

Που μπορώ να μάθω στοιχεία όπως πόσο φαρδιά είναι μια πόρτα, μια διπλή πόρτα, ένας τοίχος, παράθυρο, πόσο είναι αυτό το σκαλοπατάκι στο παράθυρο όπου μπορούμε να ακουμπήσουμε μια γλάστρα, ένα γενικός ύψος ταβανιού πχ για νοσοκομείο έβαλα 2.5 μέτρα, ή πόσο μεγαλύτερη είναι η κάσα της πόρτας και πόσο ψηλή είναι μια πόρτα...

Ούτε ξέρω για να τα ψάξω. Αν υπάρχει μια λίστα διαθέσιμη ή μπορεί να δημιουργηθεί εδώ για 5-10 βασικά πράματα θα ήμουν ευγνώμον.

Φαντάζομαι υπάρχουν διάφορα μεγέθη, δεν ξέρω πόσο βοηθάει αν πω ότι κάνω ένα τρελοκομείο/νοσοκομείο.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 29 Σεπ 2010 20:25

Όλα τα νούμερα σε cm:

Πόρτες: 80 συνήθως. 90 οι άνετες. 90-100 η κεντρική εξώπορτα. 70 για τουαλέτες αν είναι μικρές.

Διπλή πόρτα (δίφυλλη) όπως παραπάνω για κάθε φύλλο. Δεν υπάρχουν δίφυλλες τουαλέτας ή εξώπορτες. Για συρόμενες που μπαίνουν μέσα στον τοίχο μέχρι 120 το κάθε φύλλο.

Τοίχος: Πάχος 10 για εσωτερικούς. 20 για εξωτερικούς. 25 για εξωτερικούς με μόνωση (αυτούς να χρησιμοποιείς).

Παράθυρα: Το κάτω μέρος λέγεται ποδιά. Για συνήθη παράθυρα ύψος ποδιάς 100. Για παράθυρο πάνω από νεροχύτη κουζίνας ύψος ποδιάς 120. Ύψος ποδιάς σε παράθυρο μπάνιου τουλάχιστον 150.
Ολότοιχο παράθυρο ύψος ποδιάς τουλάχιστον 30 (αυτά που είναι σχεδον σαν μπαλκονόπορτες.
Το φάρδος παραθύρων (για δίφυλλα πάντα): Στενό: 100, κανονικό 120 (το "κλασσικό").
Σε γενικές γραμμές 60 το κάθε φύλλο. Σε δίφυλλα οριακά μέχρι 80. Σε ολότοιχα μέχρι 100 αλλά δεν προτιμούνται.

Πάνω μέρος για πόρτες και παράθυρα: 220 (στους εξωτερικούς τοίχους ίσως και 230 αλλά δεν προτιμάται για λόγους συμμετρίας με τα εσωτερικά).

Το "σκαλοπατάκι στο παράθυρο": Το βάθος της ποδιάς δηλαδή. Μέχρι 50 σύνολο, μοιρασμένο να εξέχει και προς τα μέσα και προς τα έξω. Συνήθως όχι πάνω από 5 για κάθε πλευρά.
Δηλαδή για τον κλασσικό 25άρη τοίχο, 5 προς τα μέσα και 5 προς τα έξω, σύνολο 35.
Εξαρτάται και το πού θα βάλεις το παράθυρο. Υπολόγιζε πάχος κουφώματος 7-10, συνήθως τοποθετημένο στο κέντρο του πάχους του τοίχου και προς τα μέσα (ώστε η ποδιά να μένει προς τα έξω).

Ύψος ταβανιού: Για απλά σπίτια: 300 το σύνηθες. μέχρι 320 είναι το κανονικό. 320-400 τα ψηλοτάβανα κυρίως παλιές κατασκευές). Για νοσοκομείο που είπες πχ είναι 400 κατασκευή από πλάκα σε πλάκα. 50-100 η ψευδοροφή, άρα φαίνεται 300-350 για τον επισκέπτη.

Να θυμάσαι ότι όλα γίνονται με κέντρο τον πρότυπο άνθρωπο.
Ο πρότυπος άνθρωπος είναι άντρας, έχει φάρδος 60 εκατοστά, πάχος 30 εκατοστά, βάρος 75 κιλά (βλέπε υπολογισμούς μέγιστου βάρους σε ασανσέρ) και ύψος 180.

Πχ: Μια άνετη κανονική σκάλα έχει φάρδος 120 (ένας ανεβαίνει (60) + 1 κατεβαίνει (60)).
Για οικονομία χώρου σκάλες γίνονται με φάρφος 100 ώστε αν συναντηθούν 2 άτομα είναι: (ένας κανονικά 60 + 1 στο πλάι 30 + 10 απόσταση μεταξύ τους. Οι στρογγυλές μεταλλικές σκάλες ελάχιστο φάρδος 70-80 και μέχρι 100, υπολογισμένες για 1 άτομο με άνεση για να στρίβει.

Αν σου δημιουργούνται απορίες, έχε πρόχειρο ένα μεταλλικό μέτρο για να μετράς (ένα 5μετρο είναι μια χαρά).

Το βιβλίο που πρότεινε ο Frruger είναι μια χαρά νομίζω. Όλα τα παραπάνω αναφέρονται συνήθως με σκίτσα σε βιβλία οικοδομικής ή/και αρχιτεκτονικού σχεδιασμού.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 29 Σεπ 2010 21:10

Eneme είσαι Θεός.
Μου είπες και για ψευδοροφές και ότι το ύψος κατεβαίνει. Κάτι που ήθελα να ρωτήσω αλλά φοβόμουν μην το παρακάνω...

Frruger ευχαριστώ αλλά στην περίπτωση μου δεν νομίζω να αγόραζα βιβλίο... Έχω 1-3 μήνες να το τελειώσω για κάτι υποτροφίες που κυνηγάω... και το χτίσιμο είναι τα 3-10 της συνολικής δουλειάς :(

Θα διορθώσω ότι έχω και πιθανών να ποστάρω μερικά δήγματα για γνώμες.

Thanks
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης