Greek DOS fonts για HP630c Windows Printer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Οκτ 2010 22:17

Λυπάμαι που σε ζάλισα... Αληθινά λυπάμαι :( κι έχεις δίκιο!
nbc έγραψε:Θα πρέπει να είσαι πιο σαφής. Τα "όργανα αρχίζουν να παίζουν" δεν μου λέει τίποτα. Τυπώνει (έστω και λάθος) ή δεν τυπώνει καθόλου?
Τυπώνει λάθος! ....Στην παράλληλη! Στη USB με τίποτα, δεν τυπώνει τίποτα. Ο PCς της συναδέλφου έχει απλώς XPPro, ενώ εγώ -δυστυχώς- στο γραφείο έχω διαθέσιμο PC με 2000Server. Ο PCς της συναδέλφου δεν έχει άλλο μηχανισμό, όπως αυτός που λες,
Υπέθεσα ότι το DOS2USB θα έκανε capture την LPT1... (Δεν υπάρχει Printer Server) Ο εκτυπωτής είναι πάνω στο PC μου με τα 2000Server.
Όπως και νά' χει όμως το θέμα, σε υπερευχαριστώ για την τόση προσπάθεια βοήθειάς σου, την υπομονή σου, και την ανταπόκρισή σου.
Όντως... Μάλλον πάμε για 'λύση Singular'! Αυτοί έχοντας εξειδίκευση σε τόσο στενό πεδίο όπως "Η εκτύπωση από DOS εφαρμογές τους, σε οποιονδήποτε εκτυπωτή WinPrinter" φαντάζομαι ότι θα έχουν τη λύση, την οποία μάλιστα θα μοσχοπουλάνε.
Αυτά... 8)
Και πάλι χίλια ευχαριστώ!
Θα ενημερώσω το θέμα για τυχόν νεώτερα, μέχρι να κλείσει.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Οκτ 2010 23:48

Φίλε dgeorge, πολύ παλιά που είχα έναν inkjet epson, το πρόβλημα μου είχε λυθεί στέλνοντας μερικούς control χαρακτήρες στον εκτυπωτή (ουσιαστικά το chr(27)+μερικούς άλλους) που του έλεγαν τι codepage να επιλέξει και τι fonts, style, κ.λπ.
Ισως το πρόβλημα σου λυθεί αν μπορέσεις να βρείς σε κάποιο manual του εκτυπωτή ή τεχνικό εγχειρίδιο κάτι αντίστοιχο για τους hp.

Για ξεκίνα από το http://www.service.belhard.com/document ... _guide.pdf (σελίδες 57,58 για τις γλώσσες).
Οπου βλέπεις Esc είναι ο χαρακτήρας escape=chr(27), στο dos βγαίνει με CTRL+[
(αλλιώς ψάχνεις για hp control codes, hp control characters, ή πιο συγκεκριμένα με το μοντέλο του εκτυπωτή που έχεις).

Οπότε δοκιμάζεις να στείλεις το αρχείο στον εκτυπωτή με

Κώδικας: Επιλογή όλων

TYPE test1.txt >LPT1:
και βλέπεις ποιά από τις γραμμές είναι αυτή που εμφανίζει σωστά τα ελληνικά (ώστε να δεις ποιό είναι το σωστό character set).

Αν δεν είναι κανένα από αυτά δοκίμασε κάποια από τα άλλα character sets που λέει το pdf.

Η τελευταία γραμμή του αρχείου κάνει reset στα default settings, οπότε αν έχεις πρόβλημα στέλνεις για εκτύπωση μόνο αυτή και επανέρχεσαι στα ίσια σου (όσο ίσια μπορεί να θεωρηθούν τα default).

[update]
Σε έναν hp laserjet που έχω και έκανα δοκιμή σωστά μου τυπώθηκαν με τη γραμμή
(12G ΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩαβγδεζηθικλμνξοπρστυφχψωςάέίόύϊϋ esc(12G
[/update]
Συνημμένα
test1.zip
Δοκιμή διαφορετικών ελληνικών (ελπίζω) character sets (και όποιο παίζει)
(252 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 249 φορές

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2010 12:06

Πολύ, πολύ, μα πάααρα πολύ καλημέρα σου φίλε dva_dev :D :D
Άααααααααααααααααψογα :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Η 12G λειτούργησε/εκτυπώθηκε άψογα, όπως στη δοκιμή που έκανες, τόσο με type test1.txt>lpt1 όσο και με print test1.txt.
Επιτέλους και μία γραμμή χωρίς άψογα Κυρριλικά :lol:
Τώρα μένει το κεφαλαιώδες ερώτημα:
Πώς μπορούν να 'φορτώνονται' αυτόματα, πριν 'φορτωθεί' το software-άκι που δουλεύει η συνάδελφος, και να 'ξεφορτώνονται' όταν το κλείνει; Έλα μου ντε!; :question: :D
Υποψιάζομαι κάτι σε στυλ *****.bat. Έχω χάσει όμως επαφή με τον προγραμματισμό των Windows και μάλιστα σε τόσο εξειδικευμένες περιπτώσεις όπως αυτή εδώ.
Ευχαριστώ πάααρα πολύ για τη φοβερή ιδεούλα, που -επιτέλους- λειτούργησε, και φυσικά και για την ανταπόκρισή σου.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Οκτ 2010 13:40

Κάποια ιδέα θα έρθει και γι αυτό, αλλά τουλάχιστον έγινε μια αρχή.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2010 14:03

Όπως και νά'χει... Οφείλω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους όσους ασχοληθήκατε μαζί μου! :pint: :pint:
Άσχετα αν με τη δική σου ιδέα φάνηκε φως στο τούνελ (αμάν πια αυτό το 'τούνελ'... Γενικότερα :) )

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Οκτ 2010 15:27

Φίλε μου dva_dev πολύ καλημέρα και καλή εβδομάδα σου
Επειδή είμαι αρκετά "τραβάτε με κι ας κλαίω" τύπος :D τελικά δεν άντεξα κι 'έπαιξα' με την PCL. Έκανα πειράματα σε κόπιες του αρχείου σου.
Αν το αριστερό βελάκι στην αρχή κάθε 'παραγράφου' σου είναι <esc>, τότε δοκίμασα:
1) Έβγαλα το esc(12G από το τέλος της παραγράφου, και
2) Στο τέλος του αρχείου, αντί για <esc>E (RESET), <esc>*c5F (Αποθήκευση Font στη RAM του εκτυπωτή, μέχρι κάποιο RESET ή το τέλος κάποιου Cycle)
Το αρχείο TEST1C.TXT (κόπια πειραμάτων) τυπώθηκε άψογα. Όμως -αμέσως μετά- ένα αρχείο DOSTEST.TXT τυπώθηκε πάλι σε άπταιστα Κυρριλικά.
Πρέπει κάπως να καταλάβει ο @@@@εκτυπωτής ότι μέχρι να του κάνω 'Hardware Reset' το font που δουλεύει είναι πλέον το 12G, ό,τι κι αν γίνει :hammer: :hammer:
Αυτό ως αρχή.... Μετά βλέπουμε!
Καμμιά ιδεούλα πάνω σ'αυτό; ...Ίσως; :D
Και πάλι σ'ευχαριστώ όπως και νά' χει το θέμα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Οκτ 2010 12:38

Πολύ πολύ, μα πάααρα πολύ καλημέρα σε όλους :D :D
Το 'υποθέμα':
"Πρέπει κάπως να καταλάβει ο @@@@εκτυπωτής ότι μέχρι να του κάνω 'Hardware Reset' το font που δουλεύει είναι πλέον το 12G, ό,τι κι αν γίνει" λύθηκε κατά τύχη...
Αφού τύπωνε σωστά το αρχείο TEST1C.TXT, στο τέλος της εργασίας έμενε το λαμπάκι "feed" της 'σελίδας' να αναβοσβήνει. Εγώ -ο ξύπνιος- το πατούσα, κι έσβηνε (προφανώς μαζί με το font 12G/PC8 που είχε στη μνήμη). Έτσι η επόμενη εκτύπωση text αρχείου, χωρίς εντολή 12G, έβγαινε ξανά σε Κυρριλικά.
Σήμερα, -κατά σύμπτωση- έδωσα ξανά εκτύπωση, (text αρχείου, χωρίς εντολή 12G) ενώ το λαμπάκι "feed" αναβόσβηνε. Κι εκτύπωση βγήκε και αυτή άψογη!!!
Όλα αυτά μέσα στο Command Prompt.
Δοκίμασα "Exit" και επανεισαγωγή.
Όσο το λαμπάκι "feed" -στον εκτυπωτή- αναβόσβηνε, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Ενημερωτικά: Το λαμπάκι "feed" αναβοσβήνει επί ~10' λεπτά. Μετά σταματάει... ξεχνώντας και τη 12G εντολή. Ψιλοπράγματα όμως. Άλλο ένα Print TEST1C.TXT έρχεται και ξαναδίνει άλλα 10' λεπτά. ...Υπεραρκετά για την εκτύπωση (π.χ. ενός τιμολογίου).
Σημείωση: Υπήρξε ένα μικρό -γενικότερο- πρόβλημα, με τη γραμματοσειρά 12G/PC8...
Δεν γράφει τα τονισμένα Κεφαλαία... Ευτυχώς όμως που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζονται!
Όσο για καταστάσεις αυτοματοποιημένων εντολών... Θα μάθω τη συνάδελφο να κάνει μόνη της πέντε πραγματάκια, τυφλοσούρτη κι έτσι θα λυθεί κι αυτό το θέμα.
Αφού τα δοκιμάσω όλα επί τόπου, θα ενημερώσω το Θέμα, και θα του ρίξω κι ένα ωραιότατο [Solved] :)
Ξανά ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την ανταπόκρισή σας. Νά'στε όλοι καλά :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες