Αυτόματη δημιουργία ιστοσελίδας με php

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mantalos

Δημοσίευση από mantalos » 07 Οκτ 2010 01:25

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ένα real estate site με 10-20 οικόπεδα(οι σελίδες είναι για το καθένα γραμμένες στο χέρι σε html) και θέλω να κάνω το εξής. Να βάλω στον server μου ένα αρχείο php το οποίο όταν θα το ανοίγω θα έχει μια φόρμα με πεδία όπως(τίτλος: τιμή: τοποθεσία: κ.α.) και όταν θα πατάω submit να φτιάχνει μία σελίδα σε html που θα είναι ουσιαστικά η σελίδα για ένα νέο οικόπεδο και θα έχει το όνομα(π.χ. οικοπεδο1.html) και τα στοιχεία που συμπληρωσα αρχικά στη φόρμα. Δε θέλω να χρησιμοποιήσω έτοιμο κώδικα για listings καθώς δε με νοιάζει κιολας να έχω search στο site μου. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ προκαταβολικα! (έστω μια συμβουλή για το πως να ξεκινήσω θα με βοηθούσε πολυ :) )

NDH
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NDH » 17 Οκτ 2010 21:11

Καταρχήν γνωρίζεις από php mysql ..?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Οκτ 2010 18:12

Νομίζω ότι αυτό ακριβώς κάνει φίλε mantale, η php, εξορισμού:
δηλαδή εξάξει html κώδικα δυναμικά, αναλόγως κάποιων παραμέτρων.
Προφανώς εσύ θέτεις τις παραμέτρους από κάποιες φόρμες που συμπληρώνεις, και όταν πατάς save πχ, αντί να σου προβάλει την ιστοσελίδα να την αποθηκεύει με κάποιο όνομα το οποίο θα έχεις ορίσει.

Υποψιάζομαι ότι θέλεις να την έχεις στην συνέχεια ως link στο main site, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι θα έχεις δυναμική διαχείριση και των links στο main site, άρα χρειάζεσαι κάτι παραπάνω:
πιστεύω ότι χρειάζεσαι ένα mini-CMS, που θα καλύψει τις ανάγκες σου.

Θα πρότεινα είτε να ψαχτείς εξαρχής με κάτι έτοιμο σε cms και να το παραμετροποιήσεις μόνος σου για να γίνει fit στις ανάγκες σου, είτε να στραφείς σε κάποιον επαγγελματία για να σου φτιάξει μια custom λύση!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα πράγματα ώστε να δώσω ουσιαστική βοήθεια, αλλά σαν γενική ιδέα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες