Ήδη ενεργές για κάποιους χρήστες οι νέες αλλαγές στο twitter

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Οκτ 2010 11:07

Πλέον πάνω από την λίστα με τα μηνύματα που παρακολουθούμε, βρίσκονται σε tabs τα timeline, @mentions, retweets, searches και lists. Η δεξιά sidebar μεγάλωσε και εκτός των στοιχείων που υπήρχαν και παλιότερα, που δείχνουν τους τελευταίους χρήστες που ακολουθήσαμε ή μας ακολούθησαν, τα αγαπημένα μας, τις λίστες, τα Trending Topics, προτάσεις για χρήστες με κοινά ενδιαφέροντα τους οποίους μπορούμε να ακολουθήσουμε, χρησιμοποιείται πλέον και για την εμφάνιση άλλων πληροφοριών.

Mini Profiles > Αν κάνουμε κλικ σε κάποιον χρήστη, τα δεξί panel χρησιμοποιείται για να μας δείξει τις πληροφορίες για αυτόν και τα τελευταία του tweets.Εικόνα

Συζητήσεις > Αν κάνουμε κλικ σε κάποιο Tweet, βλέπουμε όλα τα μηνύματα που αντάλλαξαν οι χρήστες με replies, δηλαδή όλη την συζήτηση που εξελίχθηκε μετά από κάποιο tweet.

Βίντεο και Εικόνες > Πλέον μπορούμε να ενσωματώνουμε φωτογραφίες και video απευθείας στο Twitter, μετά την συνεργασία του twitter με DailyBooth, deviantART, Etsy, Flickr, Justin.TV, Kickstarter, Kiva, Photozou, Plixi, Twitgoo, TwitPic, TwitVid, USTREAM, Vimeo, yfrog, και YouTube.

Πολύ θετική νέα αλλαγή είναι η αφαίρεση του more button που κλικάραμε όταν φτάναμε στο τέλος της λίστας για να δούμε τα παλιότερα μηνύματα, όπου πλέον γίνετε αυτόματα καθώς σκρολάρουμε προς τα κάτω.

Το μόνο που μπερδεύει και θέλει λίγο χρόνο μέχρι να το συνηθίσουμε είναι η διαδικασία με τα mini profiles, γιατί ενώ εκεί που πριν με το που κλικάραμε στο @username κάποιου χρήστη πηγαίναμε απευθείας και βλέπαμε τη λίστα με τα δικά του μηνύματα, τώρα βλέπουμε το mini profile με τα 3 τελευταία του δεξιά, και για να δούμε περισσότερα πρέπει να το επιλέξουμε από το δεξί panel, είτε από το More Tweets from @username που βλέπουμε μετά τα τελευταία του μηνύματα, είτε από το @username view full profile → πάνω δεξιά στην κορυφή του mini profile του.

Περισσότερα εδώ

Πηγή: Ενεργές γίνονται σιγά σιγά για όλους τους χρήστες οι νέες αλλαγές στο twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Οκτ 2010 11:29

τουλαχιστον σε εναν απο τους λογαριασμους μου εκει εχει αλλαξει
και δεν μου αρεσει
βεβαια μπορει να το συνηθισω και να ειναι καλυτερο

θα δουμε!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Οκτ 2010 12:00

fiskilis έγραψε:και δεν μου αρεσει
Με following: 1 το εργαλείο δεν έχει να σου προσφέρει και τίποτα χρήσιμο από πλευράς ενημέρωσης και οργάνωσης πληροφορίας...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Οκτ 2010 12:25

cherouvim έγραψε:
fiskilis έγραψε:και δεν μου αρεσει
Με following: 1 το εργαλείο δεν έχει να σου προσφέρει και τίποτα χρήσιμο από πλευράς ενημέρωσης και οργάνωσης πληροφορίας...
σε εναν απλο διαφημιστικο λογαριασμο ποιος ο λογος να ακολουθω αλλους?
το απαραιτητο ειναι να σε ακολουθουν αλλοι!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Οκτ 2010 12:27

Δεν σου είπα οτι αυτό που κάνεις είναι λάθος.
Απλά οτι ο twitter client δε θα σου δείξει κάτι ενδιαφέρον με τη χρήση που του κάνεις.

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 07 Οκτ 2010 22:01

Είμαι πολύ απογοητευμένος. Ξεκίνησε ωραίο, καθαρό, χρήσιμο και απλό, και βάλε βάλε, φάρδυνε ξεφάρδυνε το κάνανε σαν το yahoo της δεκαετίας του 90 που είχε απ' όλα και τίποτα. Δεν ξέρω τι λένε για τη χρυσή τομή και κολοκύθια, πάντως το καινούργιο twitter είναι μια μεγάλη βλακεία και δεν μου αρέσει καθόλου. Too much information.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Οκτ 2010 22:17

το βασικό του θέμα είναι το Twitter is over capacity, και όχι ο σχεδιασμός του. και απ' ότι φαίνεται για αυτό δεν έχουν κάνει τίποτα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Οκτ 2010 22:23

cordis έγραψε:το βασικό του θέμα είναι το Twitter is over capacity, και όχι ο σχεδιασμός του. και απ' ότι φαίνεται για αυτό δεν έχουν κάνει τίποτα.
Αυτό είναι σχετικό. Δεν ξέρω αν διαβάζεις το twitter engineering blog αλλά οι τύποι καλούνται να λύσουν προβλήματα που ίδια έχουν λύσει λίγοι παίκτες ως τώρα στο κόσμο. Τα προβλήματα σε τέτοιο, πραγματικά αδιανόητο για εμάς, load και throughput είναι πάρα πολύ δύσκολο να λυθούν σωστά και για πάντα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Οκτ 2010 22:27

το FB έχει πολύ περισσότερα δεδομένα και πολύ περισσότερους χρήστες και δε παρουσιάζει τόσο σοβαρά προβλήματα.

σίγουρα είναι αδιανόητα για εμάς αυτά τα προβλήματα. αλλά αντί να δώσουν resources για να λύσουν αυτά τα έδωσαν για ένα redesign που ίσως επιδείνωσε την κατάσταση. (απ' ότι άκουσα το νέο χρησιμοποιεί το api....)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Οκτ 2010 00:19

Εμένα εν αντιθέσει με τον φίλτατο agrippas μου άρεσαν οι αλλαγές πάντως, βολικές τις βρήκα εφόσον τις συνηθίσεις, που δεν παίρνει και πολύ χρόνο.

Όλος τυχαίως σήμερα συζητούσαμε με έναν συνάδερφο για πόσους servers μπορεί να έχει το facebook και το έψαξα λίγο και έπεσα εδώ: http://www.intac.net/a-comparison-of-de ... 010-04-13/ το twitter δεν είναι καν μέσα στο γράφημα...

Κάποιες πληροφορίες (είχα ποστάρει κάτι αντίστοιχο και παλιότερα εδώ ) :
http://highscalability.com/scaling-twit ... ent-faster

Εν ολίγης συμφωνώ με τον cherouvim για την δυσκολία παρόλο που όντως δεν έχει ούτε τις ίδιες δυνατότητες, ούτε το ίδιο traffic με το fb, πάλι είναι ζόρικη η κατάσταση.

Εντωμεταξύ όσο έπαιξα σήμερα μαζί του και το δοκίμασα δεν είδα ούτε fail whale, ούτε έφαγε κάνα κόλλημα σε κάποια follows που έκανα όπως το παλιό και γενικότερα μου έδωσε την αίσθηση πως είναι πιο γρήγορο και πιο σταθερό... (μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου εννοείται)

Ενδιαφέρον είναι και αυτό το post στο blog τους: The Tech Behind the New Twitter.com

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Οκτ 2010 11:10

εχω την εντυπωση παντως οτι ειναι λιγο παλια αυτα τα στοιχεια καθως εχει φτασει ηδη τα 500 μυρια χρηστες το fb και τους 40.000 servers καπου το ειχα διαβασει αυτο

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Οκτ 2010 11:51

Ε σίγουρα. Αυτά τα δεδομένα πρέπει να αλλάζουν μήνα με τον μήνα (για να μη πω μέρα με τη μέρα).

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Οκτ 2010 11:56

παντως ειναι τεραστια δυναμη και ευθυνη αυτο το μεγεθος!

σχεδον σαν να εχεις υπο τον ελεγχο σου το 3ο μεγαλυτερο κρατος στον κοσμο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες