Αλφαβητική εμφάνιση κατηγοριών σε Εμπορικό Οδηγό

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
outofthebox

Δημοσίευση από outofthebox » 07 Οκτ 2010 11:52

Γεια σας,

Θα ήθελα τις γνώσεις σας και τη βοήθειά σας για ένα θέμα που αντιμετωπίζω με τη διαχείριση του ηλεκτρονικού οδηγού www.24310.gr

Όπως θα δείτε, αν επισκεφθείτε τη σελίδα, στο επάνω μέρος υπάρχουν τα γράμματα Α έως Ω και πατώντας σε κάθε γράμμα ανοίγει το table που περιλαμβάνει τα επαγγέλματα σε κάθε γράμμα.

Από το στήσιμο του ηλεκτρονικού οδηγού, είχε μπει το μεγαλύτερο μέρος των κατηγοριών και στον κώδικα της ιστοσελίδας εμφανίζονται για παράδειγμα τα εξής

<table border="0" cellpadding="2" cellspacing="1" width="100%">
<tr> <td valign="top" align="left" width="33%">
<h1><b><font color="#fdc400">&raquo;</font></b> <a href="guide.php?region=1">ΑΓΙΟΓΡΑΦΟΙ - Β. ΕΙΚΟΝΩΝ</a></h1>

</td> <td valign="top" align="left" width="33%">
<h1><b><font color="#fdc400">&raquo;</font></b> <a href="guide.php?region=2">ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΧΩΡΟΙ</a></h1>
</td> <td valign="top" align="left" width="33%">
<h1><b><font color="#fdc400">&raquo;</font></b> <a href="guide.php?region=3">ΑΕΡΑΓΩΓΟΙ</a></h1>
</td></tr><tr> <td valign="top" align="left" width="33%">
<h1><b><font color="#fdc400">&raquo;</font></b> <a href="guide.php?region=4">ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΙΔΗ</a></h1>
</td>

Δηλαδή δημιουργείται από το database ένα μοναδικό php region για κάθε επάγγελμα
με αποτέλεσμα οι αρχικές 474 κατηγοριές επαγγελμάτων σε όλα τα γράμματα να έχουν και το αντίστοιχο php region αριθμο.

Με την πάροδο των ετών λειτουργίας του ηλεκτρονικού οδηγού προσθέτουμε νέες κατηγορίες αναλογα με τις νέες επαγγελματικές δρατηριότητες που προκύπτουν στο νομό Τρικάλων.

Η κάθε νέα κατηγορία που προσθέτουμε, άσχετα με το ποιο γράμμα είναι, λαμβάνει php region αριθμό τον αμέσως επόμενο απο τον τελευταίο.

Για να σας δώσω ένα παράδειγμαμ η κατηγορία ΑΝΤΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΚΤΙΡΙΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ έχει php region 485 γιατί προστέθηκε αρκετά αργότερα.

<td valign="top" align="left" width="33%">

<h1><b><font color="#fdc400">&raquo;</font></b> <a href="guide.php?region=485">ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ ΚΤΗΡΙΩΝ - ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ</a></h1>
</td>

Η κατηγοριοποίηση των επαγγελμάτων σε κάθε γράμμα γίνεται με βάση τον php region αριθμό.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να κατηγοριοποιώ τα επαγγέλματα σε κάθε γράμα αλφαβητικά σε σχέση με τον τίτλο του επαγγέλματος που είναι μέσα στο <h1></h1>και όχι με βάση το php region αριθμό που αυτόματα κάνει το script της Php.

Βασικά δεν έχω εντοπίσει που είναι αυτό το script :D

Για να μην σας κουράσω άλλο, κοιτάξτε απλά το γράμμα Α και τα επαγγέλματα που έχει απο κάτω στις τρεις στήλες.

Θα δείτε ότι το ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΑ είναι σε αλφαβητική σειρά ενώ το ΑΡΤΟΥ ΠΡΑΤΗΡΙΑ που προστέθηκε πολύ μετά το αρχικό στησιμό του οδηγού είναι στο τέλος σε θέση άσχετη με την αλφαβητική κατηγοριοποίηση και αυτό οφείλεται στον αυτόματο php region αριθμό.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Οκτ 2010 16:13

einai joomla auto? den nomizo...

anoigeis to arxeio (agora.php)... koitas ton kodika... an den exei to query pou kalei thn vash isos kanei kapoio arxeio include.. vriskeis auto to arxeio kai psaxneis na vreis to query opou kapou prepei na exei kapoio ORDER by region h ORDER by id h kati analogo.. auto prepei na to allakseis me to ORDER by title h ORDER by name h opos onomazetai sthn vash to pedio me ton titlo tou epaggelmatos..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

outofthebox

Δημοσίευση από outofthebox » 07 Οκτ 2010 16:48

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα το δοκιμάσω αύριο αν και πιστεύω ότι αυτό που μου λες θα μου δώσει τη λύση.

outofthebox

Δημοσίευση από outofthebox » 08 Οκτ 2010 12:27

Καλημέρα,

Δοκιμάζω τη λύση που μου πρότεινες και βρίσκω ότι το κύριο όνομα που παίρνω από το database για τις κατηγορίες είναι region_name αλλά όταν ανεβάζω το νέο agora.php με αλλαγμένο το order by region_name μου παρουσιάζει ένα σφάλμα

Warning: mysql_fetch_array(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/provolie/public_html/gr/inc/agora.php on line 260

και δεν μου κάνει και την αλφαβητική κατηγοριοποίηση.

Τί κάνω λάθος?

Σε ευχαριστώ

Matrixlord

Δημοσίευση από Matrixlord » 08 Οκτ 2010 12:36

Το πιθανότερο είναι να έχεις λάθος στο query.

Αν το site δεν είναι live δοκίμασε το εξής. Αφού τελειώσει η σύνθεση του query γράψε exit("<br />".$sql);

Όπου $SQL το query.
Δες το source της σελίδας. Η τελευταία γραμμή είναι το query. Αυτός είναι πολύ γύφτικος τρόπος οπότε πρόσεξε μην το ξεχάσεις....

outofthebox

Δημοσίευση από outofthebox » 08 Οκτ 2010 12:50

Έπρεπε να πειράξω το process.php!!:P

Εντάξει λύθηκε!!

Σε ευχαριστώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες