freelancer web developer vs etairias

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marva samioti

Δημοσίευση από marva samioti » 09 Οκτ 2010 00:45

ti proteinete?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 09 Οκτ 2010 00:49

Προσωπικά προτείνω για αρχή να γράψεις αυτό που θέλεις να ρωτήσεις ώστε να καταλάβουμε και να μπορούμε να σου απαντήσουμε.

marva samioti

Δημοσίευση από marva samioti » 09 Οκτ 2010 02:34

anferomai stin kataskevi enos website
ti einai protimotero? mia megali aksiopisti etairia me tsouxteres times i enas web designer/developer freelancer pou se glitwnei apo ta kosti twn mesazontwn? k an protimiseis to 2o pws elegxeis tin aksiopistia tou?

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 09 Οκτ 2010 03:39

Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους, τα οποία είναι λίγο πολύ γνωστά, οπότε δε θα επεκταθώ (νομίζω ακόμα κι ένα search στο google μπορεί να σου δώσει ιδέες αν δεν έχεις ξαναδιαβάσει παρόμοια συζήτηση).

Μη θεωρείς δεδομένο πως η εκάστοτε εταιρεία θα χρεώσει πολύ παραπάνω από έναν freelancer. Ναι μεν συνηθίζεται οι freelancers να είναι φθηνότεροι, αλλά σε τελική ανάλυση τα πάντα εξαρτώνται από την ποιότητα της δουλειάς που θα γίνει, την ταχύτητα και από το after-sale service!

Όσο για την αξιοπιστία, θα έλεγα πως την ελέγχεις με τον ίδιο τρόπο που ελέγχεις και μίας εταιρείας.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2010 08:49

Εξαρτάται τι εννοούμε εδώ στην Ελλάδα με τον όρο freelancer.
Μια προσωπική εταιρία ή μια εταιρεία στην οποία ασχολούνται μόνο 2 ή 3 άτομα που την συνέστησαν, θεωρούνται freelancers?
'Η με τον όρο αυτό εννοούμε κάποιον που δουλεύει σε κάποια εταιρεία και στον ελεύθερο του χρόνο κάνει και sites εκτός αυτής (συνήθως χωρίς παραστατικά)?

Για μένα πάντως ένα είναι το κριτήριο επιλογής.
Η σχέση τιμής προς portfolio! Φυσικά μιλώ για αυτούς που παρέχουν νομίμως τέτοιες υπηρεσίες!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Οκτ 2010 16:14

Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αν ο άλλος είναι νόμιμος ή όχι, αλλά αυτό που λες, η σχέση τιμής προς portfolio.

Απλά όταν ο άλλος δεν είναι νόμιμος οι πιθανότητες, εκτός από ταλαντούχος, να είναι σοβαρός επαγγελματίας, αξιόπιστος και καλός σε όλα τα υπόλοιπα εκτός του design, δεν είναι υπέρ του και όταν έχεις μια εταιρία και θέλεις να κάνεις μια δουλειά, δεν σε ενδιαφέρει πόσο wow είναι μόνο τα skills κάποιου, αλλά και η επικοινωνία σου μαζί του, τα λεφτά που θα πληρώσεις, πόσο θα σεβαστεί το deadline σου κτλ.

Τυπικά, δεν νοείται freelancer χωρίς παραστατικά.
Αυτός λέγεται κάπως διαφορετικά, πάντως όχι freelancer.

Τώρα σχετικά με την αξιοπιστία, θα συμφωνήσω με τον burNMind, ότι αυτή ελέγχεται όπως ακριβώς μιας εταιρίας.

Και ο freelancer και η εταιρία έχουνε έδρα, τηλέφωνα επικοινωνίας, portfolio και πελάτες.

Η ερώτηση του 1.000.000 ευρώ είναι κατά πόσο μπορείς να κρίνεις το portfolio ενός freelancer ή μιας εταιρίας και να το συγκρίνεις με την τιμή;
Υποτίθεται ότι δεν έχεις ιδέα από web design/development. Πως θα κρίνεις; Πως θα συγκρίνεις;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 09 Οκτ 2010 16:53

Auto me to portfolio einai dikopo maxairi... mporo na sas deixo to portfolio gnosths etaireias me megala erga kai na meinete me anoixto to stoma... an parete ena thlefono omos enan enan apo tous pelates ths, toulaxiston oi misoi tha sas poun ta xeirotera kai idiaitera gia to support pou prosferei.. (gia times den milame afou xreonei joomla 20-30.000 eura)...

Gia mena to pio sosto einai na vriskeis selides me paromoio periexomeno me authn pou skopeueis na feiakseis kai na arxizeis tis erothseis stous idiokthtes ths (poios thn efeiaxe, provlhmata sthn leitourgeia ths, support klp)..

Kapou vevea mporei na einai provlhma kai to parapano afou polles fores piso apo thn dhmiourgia kryvontai kapoioi freelancers kai h etaireia vazei aplos thn tampela ths alla an den exei provlhmata o idiokthths akoma kai se authn thn periptosh shmainei oti yparxoun atoma pou mporoun na yposthrixoun tis istoselides...

Ego prosopika tha epelega omada freelancers opou o kathenas tha eixe thn dikia tou douleia mesa sthn istoselida logo kalyterhs timhs kai kalyterou apotelesmatos se olous tomeis (emfanish, leitourgeia kodika, support klp)..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Οκτ 2010 18:22

fafos έγραψε:Auto me to portfolio einai dikopo maxairi... mporo na sas deixo to portfolio gnosths etaireias me megala erga kai na meinete me anoixto to stoma... an parete ena thlefono omos enan enan apo tous pelates ths, toulaxiston oi misoi tha sas poun ta xeirotera kai idiaitera gia to support pou prosferei.. (gia times den milame afou xreonei joomla 20-30.000 eura)...
Νομίζω ότι ξέρω σε ποια εταιρία αναφέρεσαι, χαρ χαρ χαρ :lol:
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2010 18:39

fafos έγραψε:Ego prosopika tha epelega omada freelancers opou o kathenas tha eixe thn dikia tou douleia mesa sthn istoselida logo kalyterhs timhs kai kalyterou apotelesmatos se olous tomeis (emfanish, leitourgeia kodika, support klp)..
Εγώ πάλι, θα προτιμούσα έμενα, γιατί και καλή δουλειά θα μου έκανα, και καλό support θα μου παρείχα και ...λεφτά δεν θα μου ζητούσα! :lol:

annav
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από annav » 09 Οκτ 2010 18:41

Μάγκες πάντως, αν μπορούσα κι εγώ θα πουλούσα Joomla site 30k :D
HomeGuide.gr - Σπίτι & Διακόσμηση!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2010 18:45

ALR έγραψε:Εντάξει, η αλήθεια είναι ότι τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αν ο άλλος είναι νόμιμος ή όχι
Δεν νομίζω με αυτή την κρίση, πως υπάρχουν πολλοί πελάτες εκεί έξω που θέλουν να επενδύσουν σε ένα web project και δεν τους ενδιαφέρει το παραστατικό!
Δύσκολοι φορολογικοί καιροί!
Άσε τον κίνδυνο από έλεγχο της εφορίας, αν το site "υπογράφεται" από τον όποιο κατασκευαστή του.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Οκτ 2010 21:56

Αν δεν είναι κρίσιμης σημασίας το project και το θες πειραματικά για την πάρτη σου, μπορείς να επενδύσεις λίγα χρήματα ακόμη και σε έναν Ινδό. Τώρα αν θέλεις όντως να κάνεις δουλειά με μια σοβαρότητα και σε ενδιαφέρει μετά από κάποιους μήνες να βρίσκεις κάποιο άτομο να ασχοληθεί με κάποιο update σίγουρα θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να απευθυνθείς σε κάποια εταιρεία.

Με τον όρο freelancer εννοείται ότι πρόκειται για ένα άτομο που δουλεύει μόνος του και συνήθως δεν τον βρίσκεις σε γραφείο 9-5 αλλά σε κινητό τηλέφωνο ή email.

Αν είναι πάνω από 1 άτομο και συγκεντρώνονται όλοι standard καθημερινά σε συγκεκριμένο χώρο και μπορεί κάποιος σίγουρα να τους βρει καθημερινά ώρες γραφείου τουλάχιστον, τότε μιλάμε για επιχείρηση ή εταιρεία. Και ο freelancer και η επιχείρηση μπορούν να κόβουν παραστατικά δεν είναι απαραίτητο ο freelancer να είναι παράνομος. Και ο Ινδός μπορεί να είναι νόμιμος στη χώρα του.

Εν ολίγοις η διαφορά freelancer - company (εταιρεία/επιχείρηση) είναι η συνέχεια (οι πιθανότητες να συνεχίζουν την ίδια δουλειά μετά από ένα έτος) και το αίσθημα ευθύνης/ασφάλειας. Τώρα η ποιότητα παίζει είτε freelancer προσλάβεις είτε company είτε τον Γιωργάκη τον χάκερ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 09 Οκτ 2010 23:49

cdhyper έγραψε:Αν δεν είναι κρίσιμης σημασίας το project και το θες πειραματικά για την πάρτη σου, μπορείς να επενδύσεις λίγα χρήματα ακόμη και σε έναν Ινδό. Τώρα αν θέλεις όντως να κάνεις δουλειά με μια σοβαρότητα και σε ενδιαφέρει μετά από κάποιους μήνες να βρίσκεις κάποιο άτομο να ασχοληθεί με κάποιο update σίγουρα θα πρέπει να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να απευθυνθείς σε κάποια εταιρεία.

Με τον όρο freelancer εννοείται ότι πρόκειται για ένα άτομο που δουλεύει μόνος του και συνήθως δεν τον βρίσκεις σε γραφείο 9-5 αλλά σε κινητό τηλέφωνο ή email.

Αν είναι πάνω από 1 άτομο και συγκεντρώνονται όλοι standard καθημερινά σε συγκεκριμένο χώρο και μπορεί κάποιος σίγουρα να τους βρει καθημερινά ώρες γραφείου τουλάχιστον, τότε μιλάμε για επιχείρηση ή εταιρεία. Και ο freelancer και η επιχείρηση μπορούν να κόβουν παραστατικά δεν είναι απαραίτητο ο freelancer να είναι παράνομος. Και ο Ινδός μπορεί να είναι νόμιμος στη χώρα του.

Εν ολίγοις η διαφορά freelancer - company (εταιρεία/επιχείρηση) είναι η συνέχεια (οι πιθανότητες να συνεχίζουν την ίδια δουλειά μετά από ένα έτος) και το αίσθημα ευθύνης/ασφάλειας. Τώρα η ποιότητα παίζει είτε freelancer προσλάβεις είτε company είτε τον Γιωργάκη τον χάκερ.
Αυτή η προσέγγιση του freelancer και της εταιρίας είναι εντελώς έξω από την πραγματικότητα, αλλά καταλαβαίνω ότι το συμφέρον σου είναι να τα παρουσιάζεις έτσι. Κι εγώ στη θέση σου ίσως έγραφα το ίδιο.

Το μοντέλο εργασίας που ακολουθεί ο καθένας ή η κάθε μια εταιρία, είναι εσωτερικά θέματα που δεν αφορούν τον πελάτη.
Πολλές επιτυχημένες σύγχρονες εταιρίες, π.χ. 37signals, Wordpress, δουλεύουν απομακρυσμένα, όπως πάρα πολλοί επιτυχημένοι freelancers δουλεύουν από γραφείο ώρες 9 με 5.

Επίσης είναι αστείο να λες ότι δεν ξέρεις αν θα συνεχίσει την ίδια δουλειά μετά από ένα έτος, τη στιγμή που σήμερα εταιρίες βάζουνε λουκέτο με την ταχύτητα του φωτός.
Ένας freelance web designer δεν δουλεύει περιστασιακά όπως κάνει ένας σερβιτόρος. Η δουλειά του είναι και θα είναι αυτή.

Όσον αφορά την υποστήριξη, πολλές φορές, εκεί είναι που ο freelancer υπερτερεί της εταιρίας. Οι εταιρίες συνήθως δεσμεύουν τις επιλογές του πελάτη με το δικό τους κακογραμμένο λογισμικό, φτιαγμένο από 1 ή 2 developers. Αν η εταιρία κλείσει ή αν μαλώσεις με την εταιρία, μπορείς να χαιρετήσεις την υποστήριξη. Δεν θα βρεις κανέναν εκεί έξω διατεθιμένο να σε υποστηρίξει σε λογισμικό που έχει γράψει κάποιος άλλος από το 0, εκτός κι αν είσαι διατεθημένος να τα στάξεις χοντρά.

Αντίθετα, ο freelancer προτιμά να δουλεύει με λογισμικά που χρησιμοποιούνται από την παγκόσμια κοινότητα, είτε αυτά είναι Open source, είτε όχι. Κάτι που δίνει στον Πελάτη τη δυνατότητα να μπορέσει βρει και αλλού υποστήριξη, όπου αυτός θέλει και όταν το επιλέξει και δεν τον δεσμεύει σε ένα λογισμικό, του οποίου οι ιδιοκτήτες αν αποφασίσουν να την κάνουν για Rio δεν θα μπορέσει κανείς να προσφέρει υποστήριξη σε αυτό.

Επίσης, ο πελάτης δεν ενδιαφέρεται για το που θα βρει τον άνθρωπο από τον οποίο ζητά υποστήριξη. Ενδιαφέρεται να γίνει η δουλειά του. Το "δεν θα τον βρεις στο γραφείο 9 με 5 και συνήθως σε κινητό" σημαίνει ότι έχεις μαλώσει με τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, ή το ότι είσαι ενάντια λόγω ακτινοβολίας;
Τι σχέση έχει το κινητό με το σταθερό και το double play και η τοποθεσία;

Εγώ σαν πελάτης θέλω κάτι και το θέλω άμεσα. Αν ο freelancer μπορεί να το κάνει από το σπίτι του και όχι από το γραφείο του, μου λέει κάτι; Αντιθέτως, μου λέει αν η εταιρία έχει αναλάβει 150 συμβόλαια υποστήριξης, είναι 3 άτομα και μου κάνει αυτό που θέλω και με περισσότερα χρήματα αλλά και αργότερα και πρέπει να τους πάρω 20 φορές για να γίνει η δουλειά μου.

Η διαφορά του freelancer με την εταιρία δεν είναι αυτή εν ολίγης.
Όλες οι εταιρίες που σέβονται τον εαυτό τους, σέβονται τους freelancers γιατί τους έχουν προσλάβει και έχουν δουλέψει μαζί τους. Ο σεβασμός, είναι αμοιβαίος. Οι καλοί freelancers δεν στηρίζονται μόνο στους πελάτες λιανικής, αλλά συνάπτουν συμφωνίες με μεγάλες εταιρίες. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει για την ποιότητα της δουλειάς αλλά και της επικοινωνίας που μπορείς να έχεις με έναν υπεύθυνο freelancer.

Ουσιαστικά, δεν υπάρχει διαφορά για τον πελάτη.Αν έχεις να κάνεις με μια υπεύθυνη εταιρία και έναν υπεύθυνο freelancer δεν θα βρεις διαφορές στην ποιότητα του project ή στην επικοινωνία. Αν μπερδεύεις τον freelancer με τον ινδό στα freelancer sites και τον Γιωργάκη τον ανηψιό, τότε θα βρεις διαφορές, αλλά αυτοί δεν είναι freelancers.

Οι παραπάνω απόψεις προέρχονται από την εμπειρία μου ως freelancer, ως πελάτης που επέλεξε εταιρία αντί για freelancer και ως πελάτης που επέλεξε freelancer αντί εταιρίας.

[/quote]
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Οκτ 2010 00:02

Ναι εγώ το λέω από συμφέρον επειδή έχω επιχείρηση ενώ εσύ το λες από ανιδιοτέλεια επειδή είσαι freelancer. :kaloe:

Εντάξει, πιο εύκολα εμπιστεύεσαι έναν freelancer από μια εταιρεία επειδή αυτό είναι το ιδανικό του μέλλοντος και η επιχείρηση είναι μπανάλ. Όλα τα επιχειρήματά σου είναι πρόχειρα και μπορεί οποιοσδήποτε να καταλάβει ότι καταρρίπτονται εύκολα αλλά δεν θα μπω σε διαδικασία ιχθυοποίησης του ελέφαντα.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν υπεύθυνοι freelancers. Αυτό που είπα είναι ότι η ευθύνη τους εξαντλείται μέχρι τότε που δεν θα είναι προσωπικά διαθέσιμοι για κάποιο λόγο. Και αν καταλαβαίνεις κάτι τόσο αυτονόητο έχει καλώς. Διαφορετικά η απάντηση στα λεγόμενά σου δεν είναι δική μου αρμοδιότητα.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Οκτ 2010 00:08

Και η 37signals και η Wordpress δεν είναι για μένα επιχειρηματικά ή εταιρικά πρότυπα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης