Στήσιμο και διαχείρηση server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
christof_19

Δημοσίευση από christof_19 » 09 Οκτ 2010 19:50

Ορμώμενος από τη δομή των server της Wikimedia Foundation (που διαχειρίζεται τη Wikipedia):

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... -04-05.svg

Θέλω να κάνω ορισμένες θεωρητικές ερωτήσεις:

1. Σε ένα site που στήνεται σε dedicated server, π.χ. κάποιο πακέτο CMS, wiki, eshop, είναι χρήσιμο πέρα από τα Apache, SQL Server και PHP να εγκατασταθούν και ο Squid (cache server) και κάποιος PHP accelerator (π.χ. APC);

2. Εκτίμηση των απαιτήσεων bandwidth έστω πως εύκολα ή δύσκολα την κάνουμε. Για το CPU load πώς γίνεται εκτίμηση;

3. Αν η κίνηση αυξηθεί και ένας server δεν αρκεί είναι δύσκολο μια βάση από MySQL να μετατραπεί σε MySQL cluster;

4. Ένα MySQL cluster είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να κρατούνται σε συγχρονισμό οι βάσεις ενός site που βρίσκεται σε δύο γεωγραφικά απομακρυσμένους server (π.χ. ένα Αμερική και ένας Ευρώπη) ή υπάρχει εναλλακτική πιο πρόσφορη μέθοδος;

5. Η γεωγραφική τοποθεσία ενός server πόσο σημαντικό ρόλο παίζει; Γιατί βλέπω πως σελίδες όπως η Wikipedia έχουν server σε όλο τον κόσμο. Θα υπήρχε μεγάλη διαφορά στην απόδοση αν συγκέντρωνε όλους τους servers Αμερική;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Οκτ 2010 16:18

1. APC ή άλλος αντίστοιχος Accelerator είναι σίγουρα κάτι χρήσιμο. Σου κάνει compile τα scripts οπότε όταν τα ξανατρέχεις δεν τρώει τόση cpu & ram η PHP για να τα εκτελέσει. Για squid εξαρτάται από το site (πόσα στατικά κομμάτια έχει ή όχι) κατά πόσο θα κερδίσεις κάτι ή όχι. Σε πολύ interactive sites δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει.

2. Δεν μπορείς να κάνεις εκτίμιση αν δεν ξέρεις τι θα σηκώσεις πάνω (άλλα cpu requirements έχει ένα custom CMS άλλα το Joomla για παράδειγμα - το δεύτερο έχει πολλά περισσότερα :lol: ). Μάλλον πιο πολύ εμπειρικά βγαίνει μία εκτίμιση ανάλογα με το τι θα στηθεί. Παίζει σημαντικό ρόλο και το μηχάνημα τι χαρακτηριστικά θα έχει.

3. Δεν έχω παίξει με MySQL Cluster οπότε δεν γνωρίζω να απαντήσω, αλλά πρόσφατα που έπαιξα με MySQL Master to Master Replication μπορείς και εκ των υστέρων να το κάνεις. Υπόψην όμως γενικά το mysql replication/clustering θέλει να ληθφεί υπόψην στον σχεδιασμό της βάσης ώστε να μην βγάλει προβλήματα. Κάποιο έτοιμο CMS δεν ξέρω κατά πόσο το έχει λάβει υπόψην αυτό.

4. Με replication, που όπως είπα, έπαιξα σε 4 servers (2 Ελλάδα 2 Αγγλία εναλλάξ) η ενημέρωση των servers γινότανε ακαριαία και σε κάθε connectivity loss ή hardware crash, μόλις επανερχόταν ο πεσμένος server, συγχρονιζότανε αυτόματα με όλους τους άλλους.

5. Η γεωγραφική τοποθεσία παίζει σημαντικό ρόλο ανάλογα το target group.
Πχ το in.gr δεν μπορεί να μπει στην Αμερική. Οι περισσότεροι χρήστες είναι από Ελλάδα.
Αντίστοιχα το Facebook δεν θα μπορούσε να είναι στην Ελλάδα.

Το ιδανικό όταν απευθύνεσαι σε πολλές χώρες είναι να μοιράσεις τους διαθέσιμους servers γεωγραφικά και με έναν Powerdns & GeoIP plugin να απαντάει για το domain σου την IP του server που βρίσκεται πιο κοντά σε σένα γεωγραφικά.
Έτσι παίζει και το facebook και πολλές μεγάλες υπηρεσίες σήμερα.

christof_19

Δημοσίευση από christof_19 » 16 Οκτ 2010 16:27

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Σε έναν dedicated server ο ενοικιαστής έχει πλήρη έλεγχο στις ρυθμίσεις του server; Μπορεί να εγκαταστήσει όποιο λογισμικό θέλει και να επιλέξει όποια αρχιτεκτονική βάσεων κ.λπ. επιθυμεί;

Renderman

Δημοσίευση από Renderman » 01 Δεκ 2010 14:40

ΘΑ θελα να ρωτησω, εχει κανεις υπόψη του κάποια λυση για απλο File sharing, εκτος απο ftp server;
Ξερω οτι υπάρχουν κάποιες έτοιμες λυσεις (πχ http://www.sharing-file.com/index.htm), και με δυνατοτητες περισσοτερες απο οτι ένας απλος ftp server.
Δηλαδη, θελω να αποφυγω να μπλέξω με στησιμο web servers, SQL, PHP κλπ.
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2010 14:46

'Απλό filesharing' είναι ψιλοαόριστο :P

Τι ακριβώς θες να κάνεις και με τι μηχανήματα/λειτουργικά;

Θα είναι σε τοπικό δίκτυο ή όχι;

Ή (αν κρίνω από το λινκ που έδωσες) θες κάποιο web interface για διαχείριση αρχείων;

Renderman

Δημοσίευση από Renderman » 01 Δεκ 2010 14:57

Cha0s έγραψε:'Απλό filesharing' είναι ψιλοαόριστο :P

Τι ακριβώς θες να κάνεις και με τι μηχανήματα/λειτουργικά;

Θα είναι σε τοπικό δίκτυο ή όχι;

Ή (αν κρίνω από το λινκ που έδωσες) θες κάποιο web interface για διαχείριση αρχείων;
Νομιζω πως το εθεσες σωστα φιλε Cha0s:
web interface για διαχείριση αρχείων, αλλα οχι μονο σε τοπικο δικτυο.
Το συγκεκριμένο στο λινκ, φαινεται να εξυπηρετει αυτο που θελω, αλλα πρωτον ειναι shareware, μετα δεν ξερω την αξιοπιστία του (και φανταζομαι δυσκολα θα τη μαθω πριν τη χρησιμοποιησω), και δεν ξερω αν θα λειτουργουσε πισω απο ένα ρουτερ, σε ενα εταιρικο δικτυο Υποθετω πως θα χρειαζονταν κάποιο port forwarding, αλλα ως τι; Ως web server;[/img]

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2010 15:06

Ίσως κάτι τέτοιο: http://pfn.sourceforge.net/ ;

Που είναι και open source και με λίγα requirements (Apache/PHP/MySQL/GD Lib)

Για να βγει και internet απλά κάνεις port forward το port που θες να ακούει απέξω στο port που ακούει μέσα (από τον router σου γίνεται αυτό).

Αν το router σου δεν έχει τέτοιες επιλογές (ports κλπ) τότε ναι, το προωθείς ως 'Web Server' αφού αυτό είναι έτσι και αλλιώς (πάνω στον apache θα τρέχει ;) )

Renderman

Δημοσίευση από Renderman » 01 Δεκ 2010 15:15

Απο τη στιγμη που εχω μηχανημε με apache κλπ ηδη στημένο (Win 2000), ισως αυτο να κάνει.
Ευχαριστω, θα το δοκιμάσω κι ελπιζω να μου λυσει το προβλημα.
Αν οχι, ξέρω που θα σε βρω.

Απλα θα προτιμουσα μια περισσοτερο Windows και easy to use λυση, αν μπορω να το πω ετσι, γιατι θα το διαχειριζονται και άτομα με λιγη η και καθολου εμπειρία με servers κλπ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2010 15:25

Μία φορά θα το στήσεις και όλα τα υπόλοιπα γίνονται από το web interface. Δεν έχει κάποιο extreme επίπεδο δυσκολίας ως προς την χρήση του.

Τώρα για Windows δεν ξέρω πως θα παίξει. Έχω χρόνια να δουλέψω PHP σε windows. Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα.

Renderman

Δημοσίευση από Renderman » 01 Δεκ 2010 15:34

Σε αυτο, εχει τη δυνατοτητα οποιοσδηποτε χρηστης, με τα κατάλληλα δικαιωματα, να κάνει upload;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Δεκ 2010 15:36

Δεν το έχω δουλέψει αλλά αν κρίνω από τα screenshots (http://pfn.sourceforge.net/imx/pantalla13.png) έχει αρκετές επιλογές για κάθε χρήστη.

Μπορείς να ψάξεις και για άλλα στο google.
'PHP File manager'

Αυτό ήταν το πρώτο που μου έβγαλε και στο πρότεινα :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες