Web hosting reseller services.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 12 Οκτ 2010 19:17

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για μια εταιρεία που να έχει πακέτα reseller web hosting. Με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα την m2host.com η οποία έχει συμφέροντα πακέτα. Ξέρει κάποιος για αυτή την εταιρεία αν προσφέρει σοβαρές υπηρεσίες hosting; Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για joomla ιστοσελίδες αλλά και γενικά. Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη που να είναι δοκιμασμένη και να έχει πακέτα reseller; Ευχαριστώ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 13 Οκτ 2010 02:38

Καταρχάς νομίζω ότι είσαι σε λάθος περιοχή. Λογικά κάποιος θα κάνει την μεταφορά.

Προχωρώντας, να γνωρίζεις ότι οι περισσότερες εταιρείες δεν συμπαθούν το Joomla κι ας διαφημίζουν "joomla optimized servers". Ο λόγος είναι ότι η αρχιτεκτονική που είναι δημιουργημένο τρώει πολλά resources όταν αυξηθούν από ένα σημείο και μετά οι επισκέψεις/requests.

Συνεχίζοντας, μακριά από Unlimited, και πόσο μάλλον από εταιρείες σαν αυτή που αναφέρεις που δεν κρατούν καν backup ( αναφέρεται στο terms & conditions νομίζω ). Πως θα εξασφαλίσεις τα sites των πελατών/ή και τα δικά σου;

Δεν υπάρχει η έννοια unlimited. Ας το βάλουν σε πινακίδες επιτέλους να το μάθουν όλοι!

Σίγουρα θα λάβεις πολλά PMs για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά η ουσία είναι τι ακριβώς ψάχνεις εσύ. Έχεις στο μυαλό σου κάποιο budget; Αναζητάς συγκεκριμένα πλεονεκτήματα;

Σκοπεύεις να ασχοληθείς "σοβαρά"; Οπότε να σκεφτείς τις δυνατότητες επέκτασης σου εφόσον παρέχονται απ' την Χ,Υ, εταιρεία.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 13 Οκτ 2010 10:54

viktoras έγραψε:

Δεν υπάρχει η έννοια unlimited. Ας το βάλουν σε πινακίδες επιτέλους να το μάθουν όλοι!

Unlimited δεν υπάρχει όντως. Πες τα χρυσόστομε γιατί έχω σιχαθεί την κοροϊδία αυτή.
Unmetered όμως υπάρχει και για να είναι σωστό (με την έννοια της υποδομής), απαιτεί server με κόστος περίπου 3.500 € / μήνα.

Τα άλλα "unmetered" είναι φτηνό marketing (προσοχή στους όρους χρήσης), γιατί όταν θα έρθει ο πελάτης με τις τρελλές απαιτήσεις θα δεις για πότε στο κατεβάζουν και το "unmetered" γίνεται "χρειάζεσαι dedicated server".

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 13 Οκτ 2010 15:13

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Ναι ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ σοβαρά. Το budget μου θα προσπαθήσω να το διαμορφώσω έτσι ώστε να μπορώ να έχω κάτι καλό. Οπότε εσείς τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ και πάλι.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 13 Οκτ 2010 15:50

Σε ενδιαφέρει να μεταπωλείς πακέτα hosting ή θα προσφέρεις ολοκληρωμένη υπηρεσία στον πελάτη (κατασκευή + φιλοξενία) ;

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 13 Οκτ 2010 16:12

Κάνω και κατασκευή. Με ενδιεφέρει και το hosting όμως.
Εικόνα

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 14 Οκτ 2010 13:17

Καλό θα ήταν να κοιτάξεις κάποια ελληνική εταιρεία ώστε να έχεις άμεση υποστήριξη σε πράγματα που θα χρειαστείς.
Μίλα με μερικές εταιρείες και πάρε δοκιμαστικούς λογαριασμούς.
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 22 Οκτ 2010 14:39

Αυτή την εταιρεία πως την βλέπετε; www.hostclear.com/reseller Έχει και backup servers και έχει και υπηρεσία daily backup! Την έχει δοκιμάσει κανείς; Εγώ αφότου μίλησα μαζί τους σκέφτομαι για το professional πακέτο. Ποια η γνώμη σας;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 22 Οκτ 2010 15:03

Τη HostClear δεν την έχω ξανα ακούσει. Αλλά η Hostgator είναι top.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Οκτ 2010 15:05

Η hostclear πρέπει να ανήκει στη justhost.. οπότε αυτό που πρέπει να περιμένεις απο αυτούς είναι overselling και χάλια support.

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 22 Οκτ 2010 15:15

Οπότε να κοιτάξω κατευθείαν για την justhost; Είναι οκ αυτή;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Οκτ 2010 15:31

Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχεις και καλό support κοίτα και σε αυτούς.

Αν θές να έχεις το κεφάλι σου κάπως πιο ήσυχο δες σε αυτή που σου πρότεινε ο/η errorweb (hostgator)

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 22 Οκτ 2010 16:32

Απλα με ενδιαφέρει κάποιο πακέτο unlimited το οποίο δεν υπάρχει στην hostgator. Η hostclear και η justhost από ότι ρώτησα και μου είπαν είναι απλά δύο διαφορετικές εταιρίες του ίδιου group. Οπότε εσείς τι θα προτιμούσατε;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 23 Οκτ 2010 08:52

Ibizakia, αρχικά μην πέφτεις σε παγίδες στυλ Unlimited, ειδικά εαν θέλεις να είσαι reseller. Είναι φτηνό marketing όλη αυτή η ιστορία. Και στο εξωτερικό άντε και οι μεγάλες εταιρείες έχουν servers με κόστος 3.500 το μήνα που μπορούν να καλύψουν unmetered γραμμές. Στην Ελλάδα ούτε στον ύπνο σου τέτοια μηχανήματα και υποδομή.
Ένα βασικό πακέτο με 50GB χώρο και 500GB Bandwidth θα καλύψει αρκετούς πελάτες σου. Ξεκίνα με κάτι απλό που κοστίζει μόνο 23-25 δολλάρια το μήνα (hostgator.com, site5.com) και εαν δεις πως οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες προχωράς σε VPS ή dedicated.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης