Ιεκ κοροιδια..Help! (web design)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 19 Οκτ 2010 02:20

Ξεκινάς λάθος νομίζω...

Όσο ώριμος/κατασταλαγμένος/κλπ κι αν είσαι στα 18, το μυαλό σου είναι απαίδευτο.

Το επάγγελμα που θέλεις να ακολουθήσεις δεν είναι "ανοίγω το Χ πρόγραμμα και ξεκινάω".

Πώς θα προγραμματίσεις αν δεν έχεις διαβάσει άλγεβρα, στατιστική, προγραμματισμό, αν δεν έχεις αφομοιώσει ένα σωρό "άσχετα" μαθήματα;

Το ζήτημα δεν είναι να σου πουν ποιές είναι οι εντολές και τι κάνουν, πώς λειτουργούν τα προγράμματα...

Σκοπός είναι να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς συνθέτοντας αυτά που προκύπτουν από την ανάλυση.

Κάποια στιγμή κάποιος ρώτησε:
To SQRT(Χ) μας δίνει τετραγωνική ρίζα, πώς βγάζω την κυβική? Και προσπαθούσε να βρει ολόκληρο αλγόριθμο ή κάποια υπορουτίνα! Θεώρησα αδιανόητο το ότι δεν ήξερε ότι είναι η απλή παράσταση Χ^(1/3)

Δεν είναι θέμα γνώσης! Είναι θέμα το να το σκεφτείς από μόνος σου!

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 19 Οκτ 2010 02:53

EneMe έγραψε:Ξεκινάς λάθος νομίζω...

Όσο ώριμος/κατασταλαγμένος/κλπ κι αν είσαι στα 18, το μυαλό σου είναι απαίδευτο.

Το επάγγελμα που θέλεις να ακολουθήσεις δεν είναι "ανοίγω το Χ πρόγραμμα και ξεκινάω".

Πώς θα προγραμματίσεις αν δεν έχεις διαβάσει άλγεβρα, στατιστική, προγραμματισμό, αν δεν έχεις αφομοιώσει ένα σωρό "άσχετα" μαθήματα;

Το ζήτημα δεν είναι να σου πουν ποιές είναι οι εντολές και τι κάνουν, πώς λειτουργούν τα προγράμματα...

Σκοπός είναι να ξέρεις να τα χρησιμοποιείς συνθέτοντας αυτά που προκύπτουν από την ανάλυση.

Κάποια στιγμή κάποιος ρώτησε:
To SQRT(Χ) μας δίνει τετραγωνική ρίζα, πώς βγάζω την κυβική? Και προσπαθούσε να βρει ολόκληρο αλγόριθμο ή κάποια υπορουτίνα! Θεώρησα αδιανόητο το ότι δεν ήξερε ότι είναι η απλή παράσταση Χ^(1/3)

Δεν είναι θέμα γνώσης! Είναι θέμα το να το σκεφτείς από μόνος σου!
Δηλαδη απο τι πρεπει να ξεκινησω;
Επειδη δεν εγραψα τελεια στις εξετασεις (αν και περασα σε τει πληροφορικης) δεν μπορω να ασχοληθω με πληροφορικη και συγκεκριμενα ιστοσελιδες;

Δεν ειναι καλα που θα παω σε ιεκ/κολεγιο για να ασχοληθω με αυτο;

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 19 Οκτ 2010 10:02

Born3dd έγραψε:Εχω τελιωσει γενικο λυκειο το 2010. 18 εδω και κατι μηνες.
Εγώ προτείνω να πας να κοπανήσεις μερικές μπύρες γιατί είσαι μικρός ακόμα για εγκεφαλικό.
Πολύ άγχος...
Οταν στανιάρεις κάτσε και σκέψου ψύχραιμα τι θέλεις εσύ.
Γνώμες πήρες αρκετές αλλά το μέλλον σου θα το φτιάξεις εσύ και μόνο.
Ακόμα κι αν δεν πας πουθενά τελικά.
Εμπιστέψου λίγο και τις "φωνές" που ακούς μέσα σου. :P

scor

Δημοσίευση από scor » 19 Οκτ 2010 10:38

Εγώ έχω να σου προτείνω να δοκιμάσεις στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο
αρκεί να έχεις όρεξη να διαβάσεις και σαφώς ανώτερο από Ι.Ε.Κ. και μ......ιες

http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el

starfish

Δημοσίευση από starfish » 19 Οκτ 2010 11:43

ρε συ όλοι σου λέμε ότι τα ΙΕΚ δεν αξίζουν και εξακολουθείς να μας λες "Δεν ειναι καλα που θα παω σε ιεκ/κολεγιο για να ασχοληθω με αυτο;"

Ρωτάς για να ακούσεις ή για να λες ότι ρώτησες;

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης ΙΕΚ - ΤΕΙ κατάλαβε το.

Επίσης δεν μας λες εάν θες να ασχοληθείς με το Developing ή το Design. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 19 Οκτ 2010 12:28

Το περίεργο είναι πως το παλικάρι ανοίγει θέμα "Ιεκ κοροιδια...", μας μιλάει στο πρώτο μήνυμα για "αποτυχημένους" και στην συνέχεια ψάχνει απεγνωσμένα παρότρυνση σε κάτι που και ο ίδιος ενδόμυχα έχει απορρίψει.

Born3dd, η δική μου γνώμη ευθυγραμμίζεται με των υπολοίπων. Αν έχεις κότσια βγάλε το ΤΕΙ, αν δεν έχεις μη χρυσώνεις το χάπι σου.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 19 Οκτ 2010 13:01

Και θυμίσου το απλό.

Σχολή για web design στην Ελλάδα = X. ΟΧΙ. NIET. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Θέλεις να κάνεις σελίδες; Οκ. Ποιος θα σου πουλάει τις σελίδες; Ποιος θα μαρκετάρει τις υπηρεσίες σου; Ποιος θα κοστολογεί σωστά; Ποιος θα γράφει προσφορές, ερωτηματολόγια, ποιος θα συνομιλεί και θα κάνει συναντήσεις με τους πελάτες. Γιατί από ότι κατάλαβα, θέλεις να σχεδιάζεις τις σελίδες. Το να τις σχεδιάσεις μπορείς να το μάθεις και μόνος σου.

Για όλα τα άλλα, υπάρχει το ΤΕΙ που δεν θέλεις να πας :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
elmaz

Δημοσίευση από elmaz » 19 Οκτ 2010 14:35

Φράγκα έχεις? Άμα έχεις για δόσιμο να πας στην Αγγλία. Στην Ελλάδα web design δεν πρόκειται να μάθεις.

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 19 Οκτ 2010 16:29

scor έγραψε:Εγώ έχω να σου προτείνω να δοκιμάσεις στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο
αρκεί να έχεις όρεξη να διαβάσεις και σαφώς ανώτερο από Ι.Ε.Κ. και μ......ιες

http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el
νομιζω πως πρεπει να ειμαι μεγαλυτερος για Ανοιχτο Πανεπιστημιο 21+

starfish έγραψε:ρε συ όλοι σου λέμε ότι τα ΙΕΚ δεν αξίζουν και εξακολουθείς να μας λες "Δεν ειναι καλα που θα παω σε ιεκ/κολεγιο για να ασχοληθω με αυτο;"

Ρωτάς για να ακούσεις ή για να λες ότι ρώτησες;

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης ΙΕΚ - ΤΕΙ κατάλαβε το.

Επίσης δεν μας λες εάν θες να ασχοληθείς με το Developing ή το Design. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Θελω να ασχοληθω με developing και design.
Παντως και σε Τει Πληροφορικης αν πηγαινα τελικα απο οτι ειδα δεν ασχολειται τοσο με αυτο που θελω.
Γιαυτο σκεφτομαι για ιεκ. Απλα δεν θελω να φαω τοσα χρονια στο τει για να λεω οτι ειμαι αποφοιτος τει που ειναι ανωτερο απο ιεκ.
Αυτο που λες οτι δεν υπαρχει μετρο συγκρισης λες οτι τα ιεκ ειναι πολη χαμηλα σε σχεση με τει ε;

nbc έγραψε:Το περίεργο είναι πως το παλικάρι ανοίγει θέμα "Ιεκ κοροιδια...", μας μιλάει στο πρώτο μήνυμα για "αποτυχημένους" και στην συνέχεια ψάχνει απεγνωσμένα παρότρυνση σε κάτι που και ο ίδιος ενδόμυχα έχει απορρίψει.

Born3dd, η δική μου γνώμη ευθυγραμμίζεται με των υπολοίπων. Αν έχεις κότσια βγάλε το ΤΕΙ, αν δεν έχεις μη χρυσώνεις το χάπι σου.

Απλα δεν μου αρεσε ολο το κλιμα στο πρωτο ιεκ. Αυτη τη στιγμη ψαχνομαι για δελτα, κορελκο ή κολλεγιο.
Θελει αρκετο διαβασμα για να παω και θα ασχολουμαι με ασχετα μαθηματα απο αυτο που θελω να μαθω. (πχ ειχα φιλο που ηταν 5 χρονια στο τει αυτοματισμου στη θεσσαλονικη και τελικα το παρατησε χωρις να παρει πτυχιο)

elmaz έγραψε:Φράγκα έχεις? Άμα έχεις για δόσιμο να πας στην Αγγλία. Στην Ελλάδα web design δεν πρόκειται να μάθεις.
Δεν σκεφτομαι για Αγγλια..ειναι αρκετα τα χρηματα.

Κατι ακομη..
Απο εδω οι περισσοτεροι που ασχολουντε με αυτο ειναι ολοι αποφοιτοι μεγαλων πανεπιστημιων και τει;
Για να ασχοληθεις με αυτο χρειαζετε γνωσεις γραφιστικης και αλλα τετοια προγραμματα; Οπως το Photoshop ή δεν εχει καμια σχεση;

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 19 Οκτ 2010 16:31

εγω φιλε born τελειωσα το ιεκ μονο για τα 150 μορια που δινει μηπως με βοηθησει σε καμια συμβασει στο μελλον απο οπου αλλου και να το κοιταξεις ειναι χαμενος χρονος εγω προσωπηκα δεν εμαθα τιποτα που να μην το ηξερα ηδη

Αν εχεισ την οικονομικη δυνατοτητα πήγαινε στο Τει εγω το εχω αφησει ενα χρονο και το εχω μετανιώσει ..
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 19 Οκτ 2010 17:16

nackgr έγραψε:εγω φιλε born τελειωσα το ιεκ μονο για τα 150 μορια που δινει μηπως με βοηθησει σε καμια συμβασει στο μελλον απο οπου αλλου και να το κοιταξεις ειναι χαμενος χρονος εγω προσωπηκα δεν εμαθα τιποτα που να μην το ηξερα ηδη

Αν εχεισ την οικονομικη δυνατοτητα πήγαινε στο Τει εγω το εχω αφησει ενα χρονο και το εχω μετανιώσει ..
εσυ φιλε ιδιωτικο ιεκ; αυτο με τα 150 μορια ισχυει μονο αν εχεις την πιστοποιηση;

Μετα το ιεκ πηγες σε τει οπως ειπες και το εχεις παρατησει;

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 19 Οκτ 2010 17:34

δημοσιο σιβιτανα ,., ναι μονο αν εχεις πιστοποιηση

τει ειχα περασει πριν το ιεκ απλα δεν μπορουσα να παω τοτε και πηγα το ιεκ μην καθομαι + δουλεια παράλληλα

Το τει ειναι μεσολογγι και ειναι λιγο δύσκολο να πηγαίνω ερχομαι απο αθηνα .. θα δουμε μικρος ειμαι :D
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

starfish

Δημοσίευση από starfish » 19 Οκτ 2010 21:14

ΙΕΚ που να σου μάθει αυτό που θες δεν υπάρχει.
ΙΕΚ με καλό επίπεδο δεν υπάρχει.

ΤΕΙ που να σου μάθει αυτό που θες, υπάρχει έως ένα μικρο σημείο. Θα σου μάθει και πράγματα που δεν θες, αλλά θα χρειαστείς. Και άχρηστα επίσης.

Τα ιεκ μπροστά σε ένα καλό ΤΕI είναι ανύπαρκτα.

Δεν τίθεται θέμα διλήμματος. Πήγαινε στο ΤΕΙ, στρώσου να το τελειώσεις σε εύλογο διάστημα και ταυτόχρονα μάθαινε από μόνος σου ότι άλλο χρειάζεσαι.

Επίσης η γνώμη μου είναι ότι και design και development σημαίνει μέτριος και στα δύο. Καλύτερα πολύ καλός σε ένα.

JJelly

Δημοσίευση από JJelly » 19 Οκτ 2010 21:35

ακτο φυσικά! 8)

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 19 Οκτ 2010 22:24

starfish έγραψε:ΙΕΚ που να σου μάθει αυτό που θες δεν υπάρχει.
ΙΕΚ με καλό επίπεδο δεν υπάρχει.

ΤΕΙ που να σου μάθει αυτό που θες, υπάρχει έως ένα μικρο σημείο. Θα σου μάθει και πράγματα που δεν θες, αλλά θα χρειαστείς. Και άχρηστα επίσης.

Τα ιεκ μπροστά σε ένα καλό ΤΕI είναι ανύπαρκτα.

Δεν τίθεται θέμα διλήμματος. Πήγαινε στο ΤΕΙ, στρώσου να το τελειώσεις σε εύλογο διάστημα και ταυτόχρονα μάθαινε από μόνος σου ότι άλλο χρειάζεσαι.

Επίσης η γνώμη μου είναι ότι και design και development σημαίνει μέτριος και στα δύο. Καλύτερα πολύ καλός σε ένα.
οταν λες οτι ιεκ με καλο επιπεδο δεν υπαρχει..λες οτι το χειροτερο τει ειναι καλυτερο απο το καλυτερο ιεκ (ακομη και αν εκει γινεται καλη δουλεια απο καθηγητες ενω σε τει οχι) διοτι ειναι "ιεκ";

JJelly έγραψε:ακτο φυσικά! 8)
τωρα αυτο το λες για διαφημιση; Διοτι δεν εισαι απο οσο φαινεται ενεργο μελος.
Αν εστω εχεις μια μικρη γνωση με το τι γινετε εκει πες μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες