Ιεκ κοροιδια..Help! (web design)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
amd4ever

Δημοσίευση από amd4ever » 20 Οκτ 2010 05:00

Θα ηθελα να ρωτησω και εγω αν υπαρχει κατι καλο για development σε Αθηνα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 20 Οκτ 2010 11:12

Στο Πανεπιστήμιο Αθήνας (Φυσικός) έκανα διπλωματική πάνω σε προγραμματισμό Η/Υ. Ο Η/Υ ήταν ένας απίστευτος-ΝΑΙ Mainframe της Control Data, ο οποίος καταλάβαινε από τη φοβερή γλώσσα προγραμματισμού FORTRAN2000 :respect:
Αυτό ήταν ~στο 1987. Ήδη είχαν σκάσει μύτη δειλά τα πρώτα PC, όπως επίσης -αν θυμάμαι καλά- κι η πρώτη BASIC.
Όταν ρώτησα τον 'βοηθό' που με επέβλεπε:
Σε τι θα μου χρησιμέψει μια FORTRAN2000 για Mainframes, όταν ήδη τρέχουν άλλες γλώσσες, και άλλοι Η/Υ, που δειχνουν ότι θα κατακτήσουν την αγορά;
Αυτός με ουράνια-γαλήνια ηρεμία μου απάντησε:
"Αν και αφού έμαθες μία γλώσσα προγραμματισμού, είναι σαν να τις γνωρίζεις όλες!
Το κλειδί βρίσκεται στο Διάγραμμα Ροής - Flow Chart - (ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα)! Εκεί απεικονίζεις σε λογική μορφή το φυσικό πρόβλημα που σου ζητούν να λύσεις. Άπαξ κι έστησες σωστό Διάγραμμα Ροής, μετά είναι θέμα ελάχιστου χρόνου να μάθεις τις εντολές της κάθε γλώσσας! Στο τέλος όλα είναι θέμα δυαδικού κώδικα, που θα γίνει κατανοητός τόσο από το Mainframe, όσο κι από το PC......"
Στο Φυσικό, έμαθα να 'μαθαίνω', να διαβάζω, να ψάχνω, να μελετώ, να μην καταπίνω αμάσητη τροφή. Τα ίδια ακριβώς μαθαίνει κανείς και στα ΤΕΙ.
Η Γνώση στις σχολές δίνεται μηχανικά. Ο δρόμος για την κατάκτησή της είναι μοναχικός κι επίπονος. Χρειάζεται υπομονή, διάθεση για έρευνα-ψάξιμο, διάθεση για αμφισβήτηση, (και κυρίως για αμφισβήτηση του "Φτάσαμε").
Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, πιστεύω ακόμα ότι:
"Αν έχω διάθεση για ψάξιμο, πέρα από τα καθιερωμένα, ακόμα και στο χειρότερο ΙΕΚ, ο καθηγητής δεν θα αρνηθεί να συνεργαστεί μαζί μου σε ερωτήσεις μου, και δεν θα αρνηθεί να προσπαθήσει να μου περάσει τις όποιες γνώσεις του, αν του το ζητήσω."
Ο κακός 'δάσκαλος' μπορεί να βρεθεί οπουδήποτε, όπως επίσης οπουδήποτε μπορεί να βρεθεί και ο καλός 'δάσκαλος'. Γενικά όμως είμαι αισιόδοξος, και πιστεύω ότι οι καλοί δάσκαλοι είναι πολύ περισσότεροι από τους κακούς. Ίσως απογοητεύονται από την αδιαφορία των μαθητών τους, τις συνθήκες διδασκαλίας τους κλπ.
Αλλά αν εντοπίσουν μαθητή που ενδιαφέρεται για το αντικείμενό του, θα κάνουν ό,τι μπορούν για να βοηθήσουν.
Παιδιά -ουσιαστικά- η Γνώση δεν προσφέρεται δωρεάν πουθενά. Είτε θα πληρώσεις στο ΙΕΚ κοντά σου, είτε στο ΤΕΙ στην άλλη γωνιά της Ελλάδας (για νοίκια, μεταφορικά, κλπ), ή στο εξωτερικό επίσης. Το κυριώτερο δε είναι ότι η Γνώση κοστίζει σε Εργατώρες για την κατάκτησή της, ακόμα και μέσα από το ίδιο σου το σπίτι!
Η Γνώση είνα ακριβή!!!! Διότι -όπως πολύ σωστά γράφει η φίλη Freestuffίτισα Hermeia "Η Γνώση είναι Δύναμη". Είναι Εξουσία, είναι Ισχύς... Από μόνη της!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 20 Οκτ 2010 12:22

Ακυρο το πόστ.
Αυτό ίσχυε την εποχή σου, ή αλλιώς την εποχή του Ρόδα,Τσάντα και Κοπάνα vol.1-2
Τη σημερινή εποχή ο Johny φοιτητής Mnemonic απλά συνδέεται και γεμίζει data το κεφάλι του.
Το πολύ πολύ να νιώσει πονοκέφαλο άμα γίνει stack overflow.

Υ.Γ. Οι δάσκαλοι και οι 'δάσκαλοι' ξαναγύρισαν στα παλιά ήθη και έθιμα και μαζεύονται στην πλατεία του χωριού μαζί με τον παπά και τον χωροφύλακα.

:roll: :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Οκτ 2010 13:49

Θεωρω ακυρο να παω σε τεε αφου ηδη εχω τελιωσει λυκειο. (γενικο)
Fail.

Αυτο που δεν μπορειτε να καταλαβετε οι του ενιεου είναι ότι εσεις τελιονετε ενα ΓΕΝΙΚΟ πραγμα και δεν ειστε εξιδικευμενοι σε κατι.

Αντιθετα, καποιος που τελιωνει το ΤΕΕ, εχει ειδηκοτιτα και μπορει να δουλέψει..

Για να το πω και αλιως, μονο για γραμματεις(ξερεις. Αυτοι που σικονουν τηλεφονα, κρατανε σημειόσεις και και φτιαχνουν καφεδες..) και γκαρσονια κανουν αυτοι που τελιωσαν το Ενιεο.
:P

Μη με παρεξιγισεις δεν το λεω με κακο σκοπο, αλλα αν το σκεφτεις, ειναι ετσι. Τελιωνοντας το ΤΕΕ εχεις στα χερια σου ενα πτυχειο με το οποιο ακομα και ελευθερος επαγγελματιας μπορεις να γινεις ενω στο Γενικο εχεις μονο ενα απολιτιριο.
Εχει τεραστια σημασια το πτυχιο τει; Απλα για να "υπαρχει";
Δεν ειναι απλα για να υπάρχει. Τα βιβλια που σου δινουν στο πανεπιστιμιο, σου προσφερουν γνωσεις, ο καθηγητης σε βοηθαει να μαθεις.. Η πτυχιακη που θα κανεις θα σε μαθει να σκεφτεσαι πιο όριμα..

PS. Sorry για τα ορθογραφικα, δεν εχω το mac μου..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 20 Οκτ 2010 17:18

DGeorge έγραψε:Στο Πανεπιστήμιο Αθήνας (Φυσικός) έκανα διπλωματική πάνω σε προγραμματισμό Η/Υ. Ο Η/Υ ήταν ένας απίστευτος-ΝΑΙ Mainframe της Control Data, ο οποίος καταλάβαινε από τη φοβερή γλώσσα προγραμματισμού FORTRAN2000 :respect:
Αυτό ήταν ~στο 1987. Ήδη είχαν σκάσει μύτη δειλά τα πρώτα PC, όπως επίσης -αν θυμάμαι καλά- κι η πρώτη BASIC.
Όταν ρώτησα τον 'βοηθό' που με επέβλεπε:
Σε τι θα μου χρησιμέψει μια FORTRAN2000 για Mainframes, όταν ήδη τρέχουν άλλες γλώσσες, και άλλοι Η/Υ, που δειχνουν ότι θα κατακτήσουν την αγορά;
Αυτός με ουράνια-γαλήνια ηρεμία μου απάντησε:
"Αν και αφού έμαθες μία γλώσσα προγραμματισμού, είναι σαν να τις γνωρίζεις όλες!
Το κλειδί βρίσκεται στο Διάγραμμα Ροής - Flow Chart - (ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα)! Εκεί απεικονίζεις σε λογική μορφή το φυσικό πρόβλημα που σου ζητούν να λύσεις. Άπαξ κι έστησες σωστό Διάγραμμα Ροής, μετά είναι θέμα ελάχιστου χρόνου να μάθεις τις εντολές της κάθε γλώσσας! Στο τέλος όλα είναι θέμα δυαδικού κώδικα, που θα γίνει κατανοητός τόσο από το Mainframe, όσο κι από το PC......"
Στο Φυσικό, έμαθα να 'μαθαίνω', να διαβάζω, να ψάχνω, να μελετώ, να μην καταπίνω αμάσητη τροφή. Τα ίδια ακριβώς μαθαίνει κανείς και στα ΤΕΙ.
Η Γνώση στις σχολές δίνεται μηχανικά. Ο δρόμος για την κατάκτησή της είναι μοναχικός κι επίπονος. Χρειάζεται υπομονή, διάθεση για έρευνα-ψάξιμο, διάθεση για αμφισβήτηση, (και κυρίως για αμφισβήτηση του "Φτάσαμε").
Χωρίς να έχω προσωπική πείρα, πιστεύω ακόμα ότι:
"Αν έχω διάθεση για ψάξιμο, πέρα από τα καθιερωμένα, ακόμα και στο χειρότερο ΙΕΚ, ο καθηγητής δεν θα αρνηθεί να συνεργαστεί μαζί μου σε ερωτήσεις μου, και δεν θα αρνηθεί να προσπαθήσει να μου περάσει τις όποιες γνώσεις του, αν του το ζητήσω."
Ο κακός 'δάσκαλος' μπορεί να βρεθεί οπουδήποτε, όπως επίσης οπουδήποτε μπορεί να βρεθεί και ο καλός 'δάσκαλος'. Γενικά όμως είμαι αισιόδοξος, και πιστεύω ότι οι καλοί δάσκαλοι είναι πολύ περισσότεροι από τους κακούς. Ίσως απογοητεύονται από την αδιαφορία των μαθητών τους, τις συνθήκες διδασκαλίας τους κλπ.
Αλλά αν εντοπίσουν μαθητή που ενδιαφέρεται για το αντικείμενό του, θα κάνουν ό,τι μπορούν για να βοηθήσουν.
Παιδιά -ουσιαστικά- η Γνώση δεν προσφέρεται δωρεάν πουθενά. Είτε θα πληρώσεις στο ΙΕΚ κοντά σου, είτε στο ΤΕΙ στην άλλη γωνιά της Ελλάδας (για νοίκια, μεταφορικά, κλπ), ή στο εξωτερικό επίσης. Το κυριώτερο δε είναι ότι η Γνώση κοστίζει σε Εργατώρες για την κατάκτησή της, ακόμα και μέσα από το ίδιο σου το σπίτι!
Η Γνώση είνα ακριβή!!!! Διότι -όπως πολύ σωστά γράφει η φίλη Freestuffίτισα Hermeia "Η Γνώση είναι Δύναμη". Είναι Εξουσία, είναι Ισχύς... Από μόνη της!

Αυτο ας ελπισω οτι πραγματικα ισχυει.
πχ αν αρχισω σε ιεκ που κανουνε pascal (η οποια νομιζω πως ειναι αχρηστη σημερα)
μετα θα μπορω να μαθω μονος μου c++ κλπ..ή αλλα πραγματα που χρειαζονται για το web design;
Ακομη στις μερες μας ειναι καλη ιδεα αν καποιος ηθελε να αρχισει απο το τμημα φυσικης (η ακομη πιο ασχετο) για να ασχοληθει με προγραμματισμο; (δεν το λεω συγκεκριμενα για εσενα)

Connor MacLeod έγραψε:
Θεωρω ακυρο να παω σε τεε αφου ηδη εχω τελιωσει λυκειο. (γενικο)
Fail.

Αυτο που δεν μπορειτε να καταλαβετε οι του ενιεου είναι ότι εσεις τελιονετε ενα ΓΕΝΙΚΟ πραγμα και δεν ειστε εξιδικευμενοι σε κατι.

Αντιθετα, καποιος που τελιωνει το ΤΕΕ, εχει ειδηκοτιτα και μπορει να δουλέψει..

Για να το πω και αλιως, μονο για γραμματεις(ξερεις. Αυτοι που σικονουν τηλεφονα, κρατανε σημειόσεις και και φτιαχνουν καφεδες..) και γκαρσονια κανουν αυτοι που τελιωσαν το Ενιεο.
:P

Μη με παρεξιγισεις δεν το λεω με κακο σκοπο, αλλα αν το σκεφτεις, ειναι ετσι. Τελιωνοντας το ΤΕΕ εχεις στα χερια σου ενα πτυχειο με το οποιο ακομα και ελευθερος επαγγελματιας μπορεις να γινεις ενω στο Γενικο εχεις μονο ενα απολιτιριο.
Εχει τεραστια σημασια το πτυχιο τει; Απλα για να "υπαρχει";
Δεν ειναι απλα για να υπάρχει. Τα βιβλια που σου δινουν στο πανεπιστιμιο, σου προσφερουν γνωσεις, ο καθηγητης σε βοηθαει να μαθεις.. Η πτυχιακη που θα κανεις θα σε μαθει να σκεφτεσαι πιο όριμα..

PS. Sorry για τα ορθογραφικα, δεν εχω το mac μου..

Γενικα θεωρειται ανωτερο το Γενικο λυκειο απο τα αλλα (αν και ειναι ακριβως το ιδιο νομιζω). Απο την αποψη οτι απο εκει μπορεις να περασες ακομη και ιατρικη.
Αυτοι που επιλεγουν Γενικο λυκειο διαβαζουν περισσοτερο και εχουν σκοπους να μπουνε σε μεγαλα τμημα αει. Τωρα για το πτυχιο του τεε δεν νομιζω να μετραει να μεινει κανεις μονο με αυτο..τα ιεκ ειναι καλυτερα απο τα τεε αν ηταν ετσι θα πηγεναμε ολοι σε επαλ/τεε και οχι γενικο λυκειο. Στην περιπτωση μου ισως ηταν καλυτερα το επαλ/τεε απο το γενικο που πηγα..διοτι οι περισσοτεροι στην ταξη μου διαβαζαν και περασαν σε πολυτεχνειο ή αει.
Στο γενικο λυκειο σου δινονται περισσοτερες ευκαιριες στις πανελλαδικες απο θεμα θεσεων. Ειναι πολλες περισσοτερες οι θεσεις που παιρνουν απο γενικα λυκεια τα τει.
Εγω με βαθμο γυρω στα 9000 μορια περασα σε τει ασχετα αν δεν πηγα.

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 20 Οκτ 2010 17:43

Born3dd έγραψε:
Γενικα θεωρειται ανωτερο το Γενικο λυκειο απο τα αλλα (αν και ειναι ακριβως το ιδιο νομιζω). Απο την αποψη οτι απο εκει μπορεις να περασες ακομη και ιατρικη.
Αυτοι που επιλεγουν Γενικο λυκειο διαβαζουν περισσοτερο και εχουν σκοπους να μπουνε σε μεγαλα τμημα αει. Τωρα για το πτυχιο του τεε δεν νομιζω να μετραει να μεινει κανεις μονο με αυτο..τα ιεκ ειναι καλυτερα απο τα τεε αν ηταν ετσι θα πηγεναμε ολοι σε επαλ/τεε και οχι γενικο λυκειο. Στην περιπτωση μου ισως ηταν καλυτερα το επαλ/τεε απο το γενικο που πηγα..διοτι οι περισσοτεροι στην ταξη μου διαβαζαν και περασαν σε πολυτεχνειο ή αει.
Στο γενικο λυκειο σου δινονται περισσοτερες ευκαιριες στις πανελλαδικες απο θεμα θεσεων. Ειναι πολλες περισσοτερες οι θεσεις που παιρνουν απο γενικα λυκεια τα τει.
εξαρταται τι θες να κανεις και ποσο θα προσπαθησεις,
αν και πιστευω οτι σε αυτη την ειδικοτητα που ακολουθαμε δεν υπαρχει τοσο το τει/ιεκ/κλπ .. αλλα η γνώσεις .,.λεω εγω τωρα που ασχολουμε 3 χρονια .. περισσοτερα ξερουν σιγουρα τα παιδια που ειναι 10+ χρονια στο κουρμπετι
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Οκτ 2010 18:32

Απο την αποψη οτι απο εκει μπορεις να περασες ακομη και ιατρικη.
Σε όποια σχολη μπορεις να πας απο το Γενικο μπορεις να πας και απο τα ΤΕΕ, included ΑΕΙ.

Αναλογα τον τομεα που είσαι. Πχ, εγω που είμαι πληροφορικης, μπορω να περασω ΑΤΕΙ πληροφορικης και ηλεκτρονικων παντου σε ολη την Ελλαδα, καθως και σε ΑΕΙ.

Αν είσαι ηγειας και πρόνοιας μπορεις να δηλώσεις ΑΤΕΙ και ΑΕΙ της ηδικοτιτας, και ιατρικης.
Αυτοι που επιλεγουν Γενικο λυκειο διαβαζουν περισσοτερο και εχουν σκοπους να μπουνε σε μεγαλα τμημα αει.
Προς ενημεροσή σου, τα ΤΕΕ εχουμε την ίδια ήλη στα μαθήματα γενικης πεδίας με τα Γενικα λυκεια, απλα έχουμε επιπλέων μαθηματα ιδικοτιτας (εχω πληροφορικης πχ)

Να και τα βιβλία μας της γενικης πεδιας:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αν με ρωτήσεις γιατι εχουμε και Β και Γ ταξης βιβλία, η απαντηση ειναι ότι μιράζουμε την ήλη στις 2 τελευταιες χρονιες δηλαδη στην τρίτη και τετάρτη λυκείου.
.τα ιεκ ειναι καλυτερα απο τα τεε
Επιδη εχω τελιώσει και τα δλυο, σου λεω ότι είναι ακριώς το ίδιο πράγμα.
Στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ πχ, ήτε δηλώσεις πτυχείο τεε ήτε ιεκ, μετράνε σαν Δευτεροβάθμια εκπέδευση. Το ότι μας λέγαν ότι ειναι μετα δευτεροβάθμια, σε κανενα διαγονισμο του ασεπ δεν το εχω δεί, ούτε στην αγορα εργασίας.
Στο γενικο λυκειο σου δινονται περισσοτερες ευκαιριες στις πανελλαδικες απο θεμα θεσεων.
Σαφως. Αυτο ενοειτε. Αν πχ είσαι τεχνολογικης κατευθηνσης, μπορεις να δηλώσεις και Πληροφορικη, και ηλεκρονικος, και ηλεκτρολογος. Αλλα απο το τεε, εξαρτατε την ιδικοτιτα που εχεις. Αν εισαι πληροφορικος, δεν μπορεις να δηλώσεις ηλεκτρολογος στο μηχανογραφικο σου.
Πιασε και δες τις βασεις σε αντιστιχα τμηματα. Στο ΤΕΙ Προγραμματιστων Θεσσαλονικης πχ που θιελω να περάσω, απο το γενικο ήθελε 14900, ενο απο το ΤΕΕ 13400. Εχουμε χαμιλοτερες βασεις και αυτο ειναι καλο.
Στο ΤΕΙ της Σαμου πληροφορικη, απο τα ΤΕΕ εχει 7800, Καστοριας 8500... κοκ

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 20 Οκτ 2010 19:45

ναι σωστα λες σε μερικα πραγματα αλλα ισως κανεις δεν παει επαλ για να περασει σε αει ή πολυτεχνειο.
Απλα τα γενικα λυκεια ειναι πιο δυσκολα απο τα επαλ...και γενικα παιζει τα παιδια των γενικων λυκειων να διαβαζουν περισσοτερο. Κανενα "φυτο" δεν θα πηγαινε επαλ επειδη το θεωρουσε επαλ.
Ενα απλο παραδειγμα πως τα παιδια απο το γυμνασιο που δεν γουσταραν το διαβασμα και ηταν ψιλοχαμενη πηγαιναν επαλ και φοβουνταν καπως το γενικο λυκειο. Ακομη και καποιοι μαθητες του πατου που ειναι στο γενικο λυκειο πανε 2α λυκειου σε επαλ επειδη βλεπουν οτι δεν την παλευουν σε γενικο λυκειο και πανε στο πιο ευκολο "επαλ" Βεβαια το επιπεδο των μαθητων σε ενα επαλ το κανει να το θεωρουν μερικοι ετσι. Μπορει αυτους του επαλ να τελιωσει το αει του και αυτος του γενικου λυκειου να μην τελιωσει.
Εγω που ημουνα γενικο λυκειο σε θεωρητικη κατευθυνση εκανα Αρχαια, αρχες φιλοσοφιας, λατινικα κ αλλα φιλολογικα μαθηματα.
Στο επαλ σαν αντιστοιχο τη υπαρχει;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Οκτ 2010 20:40

Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτά που λες.

Αλλα αν κάποιος ειναι αρκετα έξυπνος, θα παει στο τεε(επαλ) και όχι στο γενικο. (μιλαω αν θελεις να προχορίσεις σε ΑΕΙ)
Γιατι? γιατι πολυ απλα, περνας πολυ πιο ευκολα σε ΑΕΙ.

1) Γράφουμε μονο 2 μαθηματα.
Αλλο να εχεις να διαβάζεις 6 μαθηματα 8 ωρες την μερα, και άλο να επικεντροθεις σε 2 μαθηματα το 8ωρο. 1 μαθημα ανα τετραωρο. Λογικο ειναι να γράψεις πολυ καλητερα αφου θα εχεις πολυ περισσοτερο χρόνο για να τα διαβάζεις.

2) Έχουμε χαληλότερες βάσεις.

3) πολυ λιγοι είναι αυτοι που δίνουν πανελινιες απο επαλ. Αυτο συμμένει ότι αν εχουν 100 θεσεις για τους ΤΕΕ-τζίδες, περνανε όλοι ή ακομα και μενουν και κενες θεσεις ! φετος πχ απο το δικο μας θα δώσουν μόνο 6 άτομα !!

Υπάρχουν λοιπον 2 τυποι ανθρωπων που πανε ΤΕΕ.
Αυτοι που βαριουνται να διαβασουν και πανε για να παρουν ενα πτυχειο και να βγουν κατευθειαν στην αγορα εργασιας, και αυτοι που ξερουν ότι με λιγότερη προσπάθεια απο ότι στο γενικο λυκειο, θα περάσουν εκει που θελουν και όχι καπου αλού ή πουθενα.

:)

Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 20 Οκτ 2010 21:06

Connor MacLeod έγραψε:Σε γενικες γραμμες ισχυουν αυτά που λες.

Αλλα αν κάποιος ειναι αρκετα έξυπνος, θα παει στο τεε(επαλ) και όχι στο γενικο. (μιλαω αν θελεις να προχορίσεις σε ΑΕΙ)
Γιατι? γιατι πολυ απλα, περνας πολυ πιο ευκολα σε ΑΕΙ.

1) Γράφουμε μονο 2 μαθηματα.
Αλλο να εχεις να διαβάζεις 6 μαθηματα 8 ωρες την μερα, και άλο να επικεντροθεις σε 2 μαθηματα το 8ωρο. 1 μαθημα ανα τετραωρο. Λογικο ειναι να γράψεις πολυ καλητερα αφου θα εχεις πολυ περισσοτερο χρόνο για να τα διαβάζεις.

2) Έχουμε χαληλότερες βάσεις.

3) πολυ λιγοι είναι αυτοι που δίνουν πανελινιες απο επαλ. Αυτο συμμένει ότι αν εχουν 100 θεσεις για τους ΤΕΕ-τζίδες, περνανε όλοι ή ακομα και μενουν και κενες θεσεις ! φετος πχ απο το δικο μας θα δώσουν μόνο 6 άτομα !!

Υπάρχουν λοιπον 2 τυποι ανθρωπων που πανε ΤΕΕ.
Αυτοι που βαριουνται να διαβασουν και πανε για να παρουν ενα πτυχειο και να βγουν κατευθειαν στην αγορα εργασιας, και αυτοι που ξερουν ότι με λιγότερη προσπάθεια απο ότι στο γενικο λυκειο, θα περάσουν εκει που θελουν και όχι καπου αλού ή πουθενα.

:)
Και δηλαδη εγω αν ηθελα που ημουν γενικο τοσο καιρο πηγαινα επαλ και εκανα ακριβως τα ιδια μαθηματα; Λατινικα,Αρχαια,Ιστορια,Λογοτεχνια τετοια μαθηματα εδωσα πανελλαδικα και ακομη 3 συνολο 7.

Παντως σε επαλ για τει εχεις περισσοτερους να συναγωνιστεις γιατι ειναι ελαχιστες οι θεσεις. Παραδειγμα σε ενα τμημα στο Τει αθηνας απο γενικο λυκειο μπορει να μπαινουν 150 ατομα και απο επαλ λιγοτερα απο 30. Μην αναφερω αστυνομιες, στρατιωτικες σχολες που στη σμυν απο επαλ παιρνουν 2-3 ατομα μονο.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 23 Δεκ 2010 01:16

Δεν σχολιάζω τα περί ΤΕΙ, ΙΕΚ κλπ, θα σταθώ μόνο στην επιθυμία σου να μάθεις webdesign και θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τη βοήθεια ογηγών όπως αυτός:http://www.w3schools.com/html/default.asp . Δεν ξέρω ακριβώς τις γνώσεις σου πάνω στο θέμα αλλά έτσι ξεκινάς από το μηδέν. Εναλλακτικά, δοκίμασε να βρεις tutorials για το Dreamweaver. Είναι καλό για αρχή αλλά σίγουρα πιο απαιτητικό. Όπως και να έχει σίγουρα χρειάζεται να αφιερώσεις χρόνο. Πολύ χρόνο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης