Airtickets.com sold for 80,000$ at Airtickets.gr!!!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 22 Οκτ 2010 17:05

cdhyper έγραψε:Και για να το επεκτείνω, ούτε καν πρέπει να κληροδοτούνται, εκτός και αν πρόκειται για επιχείρηση ή χώρο διαμονής που ήδη έμεναν/αξιποιούσαν οι κληρονόμοι/ιδιοκτήτης. Αν είναι ένα ξέμπαρκο οικοπεδο και ο ιδιοκτήτης του το άφησε αναξιοποίητο μέχρι το θάνατό του πρέπει να δημεύεται και να δίνεται σε ανθρώπους που έμπρακτα θα το αξιοποιήσουν είτε προσωπικά είτε επιχειρηματικά κατά περίπτωση. Όπως και να'χει κανείς δεν πρέπει να εισπράττει χρήματα από τέτοιες περιπτώσεις υπερβολικής αεριτζίδικης υπεραξίας γιατί καταργούν την ίδια την αγορά

Είναι απαράδεκτο να έχει ένας άχρηστος ένα φιλέτο γης που θα μπορούσε για παράδειγμα να γίνει νοσοκομείο ή εμπορικό κέντρο με μοναδικό σκεπτικό να το πουλήσει κάποτε και να τα βάλει στην άκρη. Να πάει να δουλέψει. Είναι μάγκας δηλαδή επειδή έτυχε να γεννηθεί νωρίτερα και να περιφράξει το φιλέτο ο ίδιος ή ο πρόγονός του;

Εγώ δεν πρόκειται ποτέ στη ζωή μου να αποκτήσω οικόπεδο που δεν θα χρησιμοποιήσω. Ακόμα και αν είχα οικόπεδα και άλλαζε η νομοθεσία σύμφωνα με αυτά που γράφω, θα το έδινα στο δημόσιο γιατί θα μπορούσα να βρω ένα άλλο οικόπεδο που θα με ενδιέφερε να αξιοποιήσω κάπου καλύτερα κατά την άποψή μου.

Η κατοχή ενός domain ή ενός οικοπέδου με σκοπό τη μεταπώληση όπως εξήγησα έπρεπε να απαγορεύεται. Τα domains και τα οικόπεδα είναι για να τα χρησιμοποιείς και όχι για να τα πουλάς. Γιατί όταν δεν παράγεις και απλά κατέχεις και πουλάς δεν συμβάλλεις στην ανάπτυξη του πολιτισμού. Ίσα ίσα εμποδίζεις.
Γιατι τους κλεβεις και βγαζεις κερδος απο την υπεραξια τους μεσα απο την δουλεια τους, αυτο που κανεις δεν βοηθαει καθολου στην αναπτυξη του πολιτισμου, ισα ισα εμποδιζει...τους δινεις 1000-1500 ευρω τον μηνα για να σου παραγουν και εσυ επικομιζεσαι το κερδος απο τον ιδρωτα τους...
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Οκτ 2010 17:10

free3yourmind έγραψε:
Γιατι τους κλεβεις και βγαζεις κερδος απο την υπεραξια τους μεσα απο την δουλεια τους, αυτο που κανεις δεν βοηθαει καθολου στην αναπτυξη του πολιτισμου, ισα ισα εμποδιζει...τους δινεις 1000-1500 ευρω τον μηνα για να σου παραγουν και εσυ επικομιζεσαι το κερδος απο τον ιδρωτα τους...
kai ego plexo kalathia alla den exo douleia giati den psaxno na vro pelates kai kathomai spiti mou perimenontas na erthoun oi pelates... me liga logia, as anoixoun kai oi ypallhloi dikia tous epixeirhsh na oikonomane autoi...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 22 Οκτ 2010 17:13

δεν καταλαβες...δεν μιλαμε για το τωρα..μιλαμε για το ΑΝ, στην αλλη κοινωνια που περιγραφει ο cdhyper σε ολα του τα ποστ...
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 22 Οκτ 2010 17:16

doomya έγραψε:Και να λες και δοξα τον θεο που υπάρχουν ιδιοκτήτες ανενεργών ονομάτων μιας και χάρις σε αυτό αναπτυχθήκε και το Dns , και δημιουργιθηκαν εταιριες domain trading και βρηκε ο κοσμακης δουλεια ,διαφορετικα σε εβλεπα να εμπαινες στο google ως 68.13.23.34 και οι σχεδιαστες σελιδων θα ειχαν γινει τοσοι πολλοι που θα φτιαχνατε σελιδες για 5 και 10 ευρω απο τον ανταγωνισμό και την νοοτροπία που κουβαλατε στην Ελλαδα.
:o :o :o

Μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει. Εκτός του ότι η πρώτη εμπορική κατοχύρωση domain έγινε 2-3 χρόνια αφότου εφευρέθηκε το DNS, σκέψου το και λογικά: Γίνεται η ανάγκη για αγοραπωλησία των domain names να ...δημιούργησε τα domain names;! Απλά η πολύ χρήσιμη αυτή εφεύρεση άνοιξε το δρόμο του εμπορίου και σε αυτόν τον τομέα. Το καλώς ή κακώς είναι κουβέντα που δε θα συμμετάσχω (αν κι έψαχνα το χρόνο μέρες τώρα) γιατί το θέμα πάει να ξεφύγει (αν δεν έχει ξεφύγει ήδη).

Τέλος, είναι απορίας άξιο το πως έφτασες στο συλλογισμό ότι αν δεν υπήρχαν τα domains (δηλαδή αν δε μεταφράζαμε τις IPs) θα αυξανόταν τόσο πολύ ο αριθμός των επαγγελματιών στον τομέα της κατασκευής ιστοσελίδων ώστε να υπάρχει απίστευτα μεγάλος ανταγωνισμός.

doomya

Δημοσίευση από doomya » 22 Οκτ 2010 17:18

cdhyper έγραψε: .....

Πραγματικά σε λυπάμαι με τον τρόπο σκέψης σου Και λυπάμαι επίσης το ότι κάνεις αντίλογο χωρίς ουσία και ποιότητα. Σε οτι δεν μπορείς να απαντήσεις άμεσα το αποφεύγεις με τρόπο που δεν αρμόζει σε άνθρωπο που θέλει να λέγετε επαγγελματίας και σέβεται τους συνάδελφους του :( .

Πρέπει να μαθεις να αποφεύγεις να τοποθετεις ταμπέλες , οπως "απατη" κτλ κτλ , διότι μια ωραία μέρα ολο και καποιος πελάτης σου θα χρειαστεί ενα ονομα που θελει παση θυσια και με οποιο κόστος το όποιο θα είναι κατοχυρωμένο από άλλον και να δω τελικά τι θα επιλέξεις, Να διώξεις τον πελάτη σου η να τον πείσεις να αλλάξει όνομα η brand;

Επιμένεις να νομίζεις ότι οι Επαγγελματίες Domain Traders είναι αετονύχηδες που κάθονται μπροστά στο sedo και περιμένουν bids. και βάζεις παρωπίδες στην ιδέα ότι υπάρχουν Domain Traders με υπαλλήλους ,γραφεία, έξοδα, φορολογία.

Ειτε σου αρέσει είτε οχι , τις παρωπίδες που φοράς τις πέταξα πριν απο 10 χρόνια , και είμαι χαρούμενος για αυτό , διοτι κάποτε επένδυσα - ξεκίνησα με 7000 ευρώ σε ονόματα και τώρα τζιραρω ΧΧΧ.000 ευρω περίπου τον χρόνο, έχω 25 υπαλλήλους, με στηρίζουν 5 επενδυτές και δεν τρώω τα μάτια μου στην Html ,php mysql . Βλέπεις η διαφορά μας είναι οτι επένδυσες χρήματα σε ένα επάγγελμα με υψηλό ανταγωνισμό , τουλάχιστον για Ελλλαδα , αλλά εγώ επένδυσα σε μια αγορά που έγινε επάγγελμα 4 χρόνια μετά ;) Που όσο και να χτυπιέσαι κάτω, είναι επάγγελμα και νομιμοτατο !

Η μεγαλύτερη χαρά μου όμως είναι οτι παράτησα την Ελλάδα και την επισκέπτομαι μόνο για διακοπές , όπως αυτές τις μέρες .

Τα λεμε φιλαράκι , πάω να μιλησω με τον CEO μου και μετά να παω για ποτάκια με την γυναικά μου να της γνωρίσω και την Αθηνα μιας και είναι αλλοδαπή, σου εύχομαι , καλό ξημέρωμα με το σαιτ του πελάτη σου διότι μάλλον η ποιοτική επιχείριση σου απαρτίζεται από ένα άτομο.

Antios και καλές γαργαρες
:pint: [/b]

doomya

Δημοσίευση από doomya » 22 Οκτ 2010 17:22

burNMind έγραψε:
Τέλος, είναι απορίας άξιο το πως έφτασες στο συλλογισμό ότι αν δεν υπήρχαν τα domains (δηλαδή αν δε μεταφράζαμε τις IPs) θα αυξανόταν τόσο πολύ ο αριθμός των επαγγελματιών στον τομέα της κατασκευής ιστοσελίδων ώστε να υπάρχει απίστευτα μεγάλος ανταγωνισμός.
Διοτι , καποιοι νομιζουν οτι το ιντερνετ δινει δουλεια μονο για τους Designers και θεωρουν ολα τα αλλα γυρο γυρο αεριτζιδικα και παπατζιλικια .

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Οκτ 2010 17:26

pss... syzhtame me sovarous epixeirhmaties!! poso zhleuo!!

free3yourmind... h axies vriskontai ston header sou... an oi axies sou einai gia na leitourgeis san ypallhlos tha leitourgeis san ypallhlos.. an einai na eisai afentiko tha leitourghseis san afentiko... h ideologia tou "tha eimai afentiko tou eautou mou" einai gia autous pou to axizoun... tha to katalaveis me ta xronia otan parathseis tis aeritzidikes skepseis sou...

doomya

Δημοσίευση από doomya » 22 Οκτ 2010 17:27

doomya έγραψε:
cdhyper έγραψε: .....

Πραγματικά σε λυπάμαι με τον τρόπο σκέψης σου Και λυπάμαι επίσης το ότι κάνεις αντίλογο χωρίς ουσία και ποιότητα. Σε οτι δεν μπορείς να απαντήσεις άμεσα το αποφεύγεις με τρόπο που δεν αρμόζει σε άνθρωπο που θέλει να λέγετε επαγγελματίας και σέβεται τους συνάδελφους του :( .

Πρέπει να μαθεις να αποφεύγεις να τοποθετεις ταμπέλες , οπως "απατη" κτλ κτλ , διότι μια ωραία μέρα ολο και καποιος πελάτης σου θα χρειαστεί ενα ονομα που θελει παση θυσια και με οποιο κόστος το όποιο θα είναι κατοχυρωμένο από άλλον και να δω τελικά τι θα επιλέξεις, Να διώξεις τον πελάτη σου η να τον πείσεις να αλλάξει όνομα η brand;

Επιμένεις να νομίζεις ότι οι Επαγγελματίες Domain Traders είναι αετονύχηδες που κάθονται μπροστά στο sedo και περιμένουν bids. και βάζεις παρωπίδες στην ιδέα ότι υπάρχουν Domain Traders με υπαλλήλους ,γραφεία, έξοδα, φορολογία.

Ειτε σου αρέσει είτε οχι , τις παρωπίδες που φοράς τις πέταξα πριν απο 10 χρόνια , και είμαι χαρούμενος για αυτό , διοτι κάποτε επένδυσα - ξεκίνησα με 7000 ευρώ σε ονόματα και τώρα τζιραρω ΧΧΧ.000* ευρω περίπου τον χρόνο, έχω 25 υπαλλήλους, με στηρίζουν 5 επενδυτές και δεν τρώω τα μάτια μου στην Html ,php mysql . Βλέπεις η διαφορά μας είναι οτι επένδυσες χρήματα σε ένα επάγγελμα με υψηλό ανταγωνισμό , τουλάχιστον για Ελλλαδα , αλλά εγώ επένδυσα σε μια αγορά που έγινε επάγγελμα 4 χρόνια μετά ;) Που όσο και να χτυπιέσαι κάτω, είναι επάγγελμα και νομιμοτατο !

Η μεγαλύτερη χαρά μου όμως είναι οτι παράτησα την Ελλάδα και την επισκέπτομαι μόνο για διακοπές , όπως αυτές τις μέρες .

Τα λεμε φιλαράκι , πάω να μιλησω με τον CEO μου και μετά να παω για ποτάκια με την γυναικά μου να της γνωρίσω και την Αθηνα μιας και είναι αλλοδαπή, σου εύχομαι , καλό ξημέρωμα με το σαιτ του πελάτη σου διότι μάλλον η ποιοτική επιχείριση σου απαρτίζεται από ένα άτομο.

Antios και καλές γαργαρες
:pint: [/b]
Ο τζίρος απο την Sedo ειναι μόλις το 37.68% :wink:

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 22 Οκτ 2010 17:29

doomya έγραψε:
burNMind έγραψε:
Διοτι , καποιοι νομιζουν οτι το ιντερνετ δινει δουλεια μονο για τους Designers και θεωρουν ολα τα αλλα γυρο γυρο αεριτζιδικα και παπατζιλικια .
Να σου πω την αλήθεια και πάλι δε "πιάνω" το συλλογισμό σου. Εννοείς πως αν δεν υπήρχε η αγοραπωλησία των domain, όλοι αυτοί που ζούνε από αυτό θα μαθαίναν design ή προγραμματισμό και θα γινόντουσαν επαγγελματίες του χώρου; (η καλύτερη εξήγηση που μπορώ να βρω για το αρχικό σου post)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Οκτ 2010 18:07

free3yourmind έγραψε:δεν καταλαβες...δεν μιλαμε για το τωρα..μιλαμε για το ΑΝ, στην αλλη κοινωνια που περιγραφει ο cdhyper σε ολα του τα ποστ...
Ο καλός εργοδότης ποτέ δεν εκμεταλλεύεται υπεραξίες. Βγάζει από τον υπάλληλό του τοσα ώστε να του εξασφαλίζει το μισθό του αλλά ΚΑΙ τη θέση του και για το μέλλον. Επομένως άστοχο το παράδειγμα.
Αυτά που κάνεις εσύ δεν είναι τίποτα μπροστά στην καλοπέραση των βαρώνων της κοκαΐνης της λατινικής αμερικής. Αν με παρακαλουθούσες στο forum θα ήξερες ότι τα υλικά αγαθά τα χέζω γιατί η φιλοσοφία τα χέζει γενικά. Ένας domainer είναι φυσικό να θαμπώνεται από τους τίτλους και τα αυτοκίνητα και τις διακοπές. Μέχρι εκεί φτάνει το μυαλό του άλλωστε. Δεν ξέρει ούτε τι θα πει δημιουργία ούτε χαρά της δημιουργίας ούτε σκέψη ούτε φιλοσοφία ούτε ύπαρξη. Αλλά το ένα λεπτό χαράς κάποιου που τρέχει το script που έφτιαξε στην php ισοδυναμεί με 10 χρόνια καλοπέρασης δικής σου. Αυτή τη στιγμή έχω πελάτες που μου χρωστάνε λεφτά και δεν βαριέμαι να τους πάρω τηλέφωνο γιατί είμαι απορροφημένος από την εργασία μου. Αυτό το καταλαβαίνουν μόνο όσοι δουλεύουν σε παραγωγικό τομέα. Και στο δρόμο να με πετάξουνε, αν εξακολουθώ και κάνω αυτό που γουστάρω, αυτό ισοδυναμεί με 100 χρόνια δικής σου "ευχαρίστησης".

Και η επιχείρησή μου δεν αποτελείται από ένα άτομο. Πριν 5 χρόνια ναι, και ήμουν και αρκετός για την πάρτη μου :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 22 Οκτ 2010 18:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 22 Οκτ 2010 18:09

fafos έγραψε:free3yourmind... h axies vriskontai ston header sou... an oi axies sou einai gia na leitourgeis san ypallhlos tha leitourgeis san ypallhlos.. an einai na eisai afentiko tha leitourghseis san afentiko... h ideologia tou "tha eimai afentiko tou eautou mou" einai gia autous pou to axizoun... tha to katalaveis me ta xronia otan parathseis tis aeritzidikes skepseis sou...
fafos μην διαχωριζεις του ανθρωπους σε ανωτερους και κατωτερους, αυτους που αξιζει να ειναι αφεντικα και αυτους που ειναι η μοιρα τους να ειναι οι υπαλληλοι...τετοιες ιδεολογιες εχουν αποδειχτει επικυνδινες...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 22 Οκτ 2010 18:13

cdhyper έγραψε:Ο καλός εργοδότης ποτέ δεν εκμεταλλεύεται υπεραξίες. Βγάζει από τον υπάλληλό του τοσα ώστε να του εξασφαλίζει το μισθό του αλλά ΚΑΙ τη θέση του και για το μέλλον. Επομένως άστοχο το παράδειγμα.
θελεις να μου πεις οτι εσυ δεν βγαζεις κερδος απο τους εργαζομενους σου??? :D

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Οκτ 2010 18:19

free3yourmind έγραψε:
fafos μην διαχωριζεις του ανθρωπους σε ανωτερους και κατωτερους, αυτους που αξιζει να ειναι αφεντικα και αυτους που ειναι η μοιρα τους να ειναι οι υπαλληλοι...τετοιες ιδεολογιες εχουν αποδειχτει επικυνδινες...
poios milhse gia anoterous kai katoterous? poios sou eipe oti ta afentika einai anotera apo tous ypallhlous? den yparxei moira sthn katalhksh ergasiakou kathestotos gia ton kathena mas... einai fysikh katalhksh... opos o maetros kai ta melh pou apartizoun thn orxhstra..

epikyndines ideologies einai autes pou mas anaptyseis edo mesa... gia tous allous kai kyrios gia sena..

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 22 Οκτ 2010 18:23

εσυ μιλησες για αυτα, ιδου:
fafos έγραψε: h axies vriskontai ston header sou... an oi axies sou einai gia na leitourgeis san ypallhlos tha leitourgeis san ypallhlos.. an einai na eisai afentiko tha leitourghseis san afentiko... h ideologia tou "tha eimai afentiko tou eautou mou" einai gia autous pou to axizoun

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 22 Οκτ 2010 18:26

free3yourmind έγραψε:εσυ μιλησες για αυτα, ιδου:
fafos έγραψε: h axies vriskontai ston header sou... an oi axies sou einai gia na leitourgeis san ypallhlos tha leitourgeis san ypallhlos.. an einai na eisai afentiko tha leitourghseis san afentiko... h ideologia tou "tha eimai afentiko tou eautou mou" einai gia autous pou to axizoun
an den katalavaineis ti sou grafoun phgaine na pieis ena poto me ton epixeirhmatia pio pano kai syzhthste to afou eiste sto idio mhkos kymatos...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης