Airtickets.com sold for 80,000$ at Airtickets.gr!!!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 20 Οκτ 2010 22:49

γι'αυτο μαλλον...
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Οκτ 2010 22:53

free3yourmind έγραψε:γι'αυτο μαλλον...
το μάλλον τι το ήθελες ; :wink:
100% αυτό.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Οκτ 2010 23:46

έχετε έναν τρόπο να τα ισοπεδώνετε όλα.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Οκτ 2010 00:52

cordis έγραψε:έχετε έναν τρόπο να τα ισοπεδώνετε όλα.. :p
http://www.youtube.com/watch?v=OhRcPhcCtMg
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 21 Οκτ 2010 01:31

Cha0s έγραψε:Άχρηστη αγορά (αν όντως δώσανε τόσα λεφτά - συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη), και όποιος θεωρεί πως είναι καλή η τιμή, τότε μάλλον πρόκειται για απατεωνίσκο domainer που δεν έχει κάνει τίποτα στην ζωή του από το να κλέβει τον κόσμο (κατά την προσωπική μου άποψη όταν αγοράζεις κάτι με 5-10ευρώ και το δίνεις χιλιάδες ευρώ είναι κλεψιά.- ) και ζηλεύει που δεν ήταν στην θέση του απατεώνα που πούλησε domain με 80κ στην airtickets.gr
Τέτοιες ολοκληρωτικές και ισοπεδωτικές απόψεις ρίχνουν πολύ το επίπεδο.

Όταν κάποιος που ασχολείται επαγγελματικά με sites λέει οτι ένα domain είναι αέρας και δεν έχει καμία αξία είναι σαν να έρχεται ένας πελάτης και να του λέει οτι το site που του έφτιαξε δεν έχει αξία, είναι αέρας, γιατί δεν μπορεί να το πιάσει, να πατήσει πάνω του (κυριολεκτικά) όπως σε ένα υλικό αντικείμενο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2010 10:00

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 11:16

Panagioths έγραψε:Τέτοιες ολοκληρωτικές και ισοπεδωτικές απόψεις ρίχνουν πολύ το επίπεδο.
Όταν μιλάμε για domainers, τότε το επίπεδο είναι ήδη πολύ χαμηλά, δεν μπορώ να το ρίξω εγώ χαμηλότερα.
Όπως και όταν μιλάμε για SEOτζίδες...

Επειδή μπορώ να κρίνω την διαφορά ενός Site και ενός Domain σε τεχνικό επίπεδο, μπορώ να σου πω πως ναι το domain το hosting και οι λοιπές τέτοιες υπηρεσίες είναι αέρας κοπανιστός.
Το site από την άλλη αποτελείται από πολλά πράγματα χειροπιαστά που μπορούν πράγματι να έχουν αξία.

Let the flame continue τώρα που τσιμπήσατε εσείς οι 'μη domainers' :kaloe: :hammer:

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 21 Οκτ 2010 11:33

Ακόμα και δίκιο να έχεις, με ισοπεδοτικές διατυπώσεις το χάνεις (κατ'εμέ πάντα)

Και είναι εύκολο να κατηγορηθείς για το ότι ευλογείς τα γένια σου (σαν developer - αν είσαι developer)

my 2 cents ;)
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 11:48

Δεν ψάχνω να βρω δίκιο. Είπα αυτό που πιστεύω. :)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 21 Οκτ 2010 12:18

Cha0s έγραψε:
Panagioths έγραψε:Τέτοιες ολοκληρωτικές και ισοπεδωτικές απόψεις ρίχνουν πολύ το επίπεδο.
Όταν μιλάμε για domainers, τότε το επίπεδο είναι ήδη πολύ χαμηλά, δεν μπορώ να το ρίξω εγώ χαμηλότερα.

Επειδή μπορώ να κρίνω την διαφορά ενός Site και ενός Domain σε τεχνικό επίπεδο, μπορώ να σου πω πως ναι το domain το hosting και οι λοιπές τέτοιες υπηρεσίες είναι αέρας κοπανιστός.
Το site από την άλλη αποτελείται από πολλά πράγματα χειροπιαστά που μπορούν πράγματι να έχουν αξία.

Let the flame continue τώρα που τσιμπήσατε εσείς οι 'μη domainers' :kaloe: :hammer:
Εχω παρατηρησει οτι καποιους τους ποναει πολυ το θεμα του σεο και του ντομειν και του μαρκετινγκ γενικα γιατι εχουν χασει δουλιτσες και πελατες απο κατι τετοιους απατεωνισκους
Α ρε που ειναι οι εποχες που φτιαχνατε ενα σαιτ 50 σελιδων με ολοιδιο τιτλο σε ολες της σελιδες που ελεγε this is the title of the site και δεν σου μιλαγε κανενας...
Τωρα πρεπει να μαθεις και απο αυτα και εαν εισαι μεγαλος ειναι δυσκολο και εκτος απο αυτο εκει που πληρωνοσουνα 3000 τωρα περνεις 1500 για την διπλασια δουλεια...Εγω σας καταλαβαινω και βλεπω και μερικους που ενω παλια ελεγαν μην μιλατε για τετοια πραγματα τωρα εχουν μαθει τα βασικα και την ψαχνουν για παραπανω.........

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 21 Οκτ 2010 12:28

Cha0s έγραψε:
Κρίνοντας με δύο μέτρα και δύο σταθμά ναι μπορείς να καταλήξεις σε όποιο συμπέρασμα θέλεις. Δεν έχει νόημα να γίνει flame ούτε να αλλάξει κάποιος άποψη (ειδικά όταν φαίνεται οτι η υποκειμενικότητα σε συγκεκριμένα θέματα πηγάζει από συγκεκριμένα συμφέροντα που έχει ή δεν έχει κάποιος). Ο σκοπός του κάθε θέματος είναι να κρίνουν οι υπόλοιποι που διαβάζουν και να σχηματίσουν δική τους άποψη.

Τώρα τα άλλα επιχειρήματα για το χαμηλό επίπεδο και τα φανταστικά άλλοθι θυμίζουν λίγο την αυλή γυμνασίου...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 12:34

scoobby έγραψε:Α ρε που ειναι οι εποχες που φτιαχνατε ενα σαιτ 50 σελιδων με ολοιδιο τιτλο σε ολες της σελιδες που ελεγε this is the title of the site και δεν σου μιλαγε κανενας...
Τωρα πρεπει να μαθεις και απο αυτα και εαν εισαι μεγαλος ειναι δυσκολο και εκτος απο αυτο εκει που πληρωνοσουνα 3000 τωρα περνεις 1500 για την διπλασια δουλεια...Εγω σας καταλαβαινω και βλεπω και μερικους που ενω παλια ελεγαν μην μιλατε για τετοια πραγματα τωρα εχουν μαθει τα βασικα και την ψαχνουν για παραπανω.........
+1
τα λεει ολα :)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Οκτ 2010 12:34

Και τα domains να πωλούνται σε τέτοια τιμή είναι απατεωνιά, και τα χωράφια, και τα συλλεκτικά είδη και πολλά άλλα. Είναι απατεωνιά το να γίνεσαι πλούσιος επειδή έτυχε να γεννηθείς πριν από κάποιον άλλον και να προλάβεις να περιφράξεις ένα χωράφι για να το πουλήσεις στον επόμενο. Τα χωράφια υπάρχουν για να φυτεύονται και για να χτίζονται, τα domains υπάρχουν για να γίνονται ιστοσελίδες, τα γραμματόσημα για να στέλνεις γράμματα, τα νομίσματα για να πληρώνεις και όχι για να πληρώνεσαι.

Όσοι πιστεύετε ότι δεν είναι απατεωνιά απλά έχετε παρασυρθεί από αυτό που βλέπετε γύρω σας και απλά το αποδέχεστε. Απατεωνιά ΔΕΝ είναι όταν πληρώνεστε για κάτι που παράγετε και όχι για κάτι το οποίο εξαρχής δεν θα έπρεπε να το πουλάτε καθώς ο σκοπός του δεν είναι αυτός.

Ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος αν δεν υπήρχαν όλα αυτά. Τόσες δεκαετίες στην Ελλάδα οι μισοί είναι domainers του φυσικού κόσμου και κάθονται σε όλη τους τη ζωή και ζουν από σπίτια και ενοίκια που κληρονόμησαν και δεν δουλεύον ποτέ τους. Έχουν καταλήξει μειοψηφία όσοι δουλεύουν. Δεν είναι δυνατό να ενθαρρύνονται τέτοιες πρακτικές. Το ότι συμβαίνει δεν πάει να πει ότι πρέπει και να συμβαίνει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 12:51

scoobby έγραψε:
Cha0s έγραψε:

Εχω παρατηρησει οτι καποιους τους ποναει πολυ το θεμα του σεο και του ντομειν και του μαρκετινγκ γενικα γιατι εχουν χασει δουλιτσες και πελατες απο κατι τετοιους απατεωνισκους
Α ρε που ειναι οι εποχες που φτιαχνατε ενα σαιτ 50 σελιδων με ολοιδιο τιτλο σε ολες της σελιδες που ελεγε this is the title of the site και δεν σου μιλαγε κανενας...
Μάλλον αναφέρεσαι στις εποχές που φτιάχναμε sites γιατί το γουστάραμε και όχι γιατί είδαμε φως και μπήκαμε όπως πολλοί αεριτζίδες σεατζίδες.

Και για να το λήξουμε εδώ το θέμα των sites όσον αφορά εμένα, ΔΕΝ φτιάχνω sites εδώ και 3 χρόνια. Δεν πουλάω τίποτα. Δεν χρεώνω καμία υπηρεσία σε κανέναν. Τα μόνα έσοδα μου είναι από την εργασία μου και δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση με κανέναν εκτός της πρωινής μου δουλειάς.

Οπότε το να με πονάει κάτι το οποίο μου είναι παντελώς αδιάφορο, μου δείχνει την τρύπια λογική του κλασσικού αεριτζή. Όποιος του πει κάτι αρνητικό, αμέσως θα βρει ένα κάρο δικαιολογίες να βγάλει τον άλλον ότι ζηλεύει τον αεριτζή που είναι απατεώνας.

Χμμ.. μάλλον αυτό μου κάνει για λογική προαυλίου Γυμνασίου...

Ή αλλιώς το 'σπρώξιμο' domains, και SEO, πρόκειται για προέκταση των πωλητών, των marketιτζίδων και λοιπών παπατζολόγων (και απο εκεί προέρχεται η ετοιμολογία όταν κάποιος τους πει απατεώνες).

Όσο για τα συμφέροντα μου, όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν αν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον είτε από τα domains είτε από τα sites είτε από το seo είτε από οτιδήποτε.

Δεν δίνω δεκάρα για την airtickets και για το πόσα την έκλεψαν.

Εγώ λέω ότι όλο αυτό είναι απατεωνία και δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Τώρα αν αυτή η άποψη δεν συμφέρει όσους απατεώνες ζούνε από αυτό, λυπάμαι, αλλά δεν αποτελεί δικαιολογία.

Αν αυτό είναι ισοπέδωμα, πρόβλημα όσων το βλέπουν ισοπέδωμα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 12:51

@cdhyper: σωστα ολα αυτα αλλα σε μια κοινωνια διαφορετικη απο αυτην που ζουμε τωρα...ισως στην μελλοντικη. Στο σημερα το domain και το οικοπεδο και το γραμματοσημο πωλειται σε τιμη η οποια καθοριζεται απο την ζητηση του, οτι ειναι σε μεγαλη ελλειψη παιρνει αξια και αυτην την στιγμη υπαρχουν σχεδον μηδενικα διαθεσιμα "καλα" domains οποτε γι'αυτο και εχουν παρει αξια...

Στο θεωρητικο επιπεδο και συμφωνα με αυτα που λες θα μπορουσε να πει κανεις οτι και ο προγραμματισμος δεν θα επρεπε να χρεωνεται γιατι θα επρεπει να γινεται για το καλο της κοινωνιας και οτι καθε ιστοσελιδα θα επρεπε να εχει σκοπο μονο την ενημερωση ή την βελτιωση την ζωης μας με την παροχη νεων υπηρεσιων

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης