Airtickets.com sold for 80,000$ at Airtickets.gr!!!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 13:35

αυτο που λες δεν τον ενδιαφερει τον μπαρμπα...ειναι ασχετο. Ακομα ομως δεν του δικαιολογησες τα λεφτα που παιρνεις..γι αυτον παραγεις ΑΕΡΑ
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 21 Οκτ 2010 13:37

Όντως φαίνονται κάπως μονοκοπανιά τελικά, είναι θέμα ταχύτητας γιατί παράλληλα υπάρχει πολύ δουλειά.. :-?

Αυτό που επισήμανα είναι οτι στον μη προϊδεασμένο σχηματίζει άλλη εντύπωση, άσχημη και σε κάποιον που θέλεις να "προστατέψεις" θα πετύχεις το αντίθετο γιατί θα τον εκνευρίσει το εριστικό ύφος. Από την άλλη δεν πρόκειται να αποκομίσει ολοκληρωμένη άποψη γιατί δεν αναφέρει κανένας σε αυτό το θέμα γιατί είναι απατεωνιά να πουλάς/αγοράζεις ένα domain με πολλά λεφτά.

Τελοσπάντων, οι θέσεις μας έγιναν κατανοητές απ' όλες τις πλευρές. Νομίζω έχει εξαντληθεί το θέμα.

Διαφωνώ για την εξυπηρέτηση του Πλαισίου αλλά ας μην το κάνουμε θέμα και αυτό.. :-P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 13:41

free3yourmind έγραψε:αυτο που λες δεν τον ενδιαφερει τον μπαρμπα...ειναι ασχετο. Ακομα ομως δεν του δικαιολογησες τα λεφτα που παιρνεις..γι αυτον παραγεις ΑΕΡΑ
Απάντησε ο cdhyper γιαυτό.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 13:45

Panagioths έγραψε:Από την άλλη δεν πρόκειται να αποκομίσει ολοκληρωμένη άποψη γιατί δεν αναφέρει κανένας σε αυτό το θέμα γιατί είναι απατεωνιά να πουλάς/αγοράζεις ένα domain με πολλά λεφτά.
Πόσο ποιο ολοκληρωμένη άποψη θέλει κάποιος για να κρίνει ότι είναι κλεψιά να αγοράζεις (ή καλύτερα να νοικιάζεις γιατί δεν αγοράζεις το domain πρακτικά) κάτι με 5 δολάρια και να το πουλάς 80.000 δολάρια.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 13:51

Απο την στιγμη που αποδεχεται καποιος (η κοινωνια) οτι ενα οικοπεδο στην Αλεξανδρουπολη δεν εχει την ιδια αξια με ενα οικοπεδο με θεα την Καλντερα στην Σαντορινη δεν νομιζω οτι εχει νοημα να συνεχισουμε αυτην την συζητηση για τα domains...

το να αρχισουμε να λεμε αν ειναι κοινωνικα ηθικες οι μετα-πωλησεις οικοπεδων, domains κτλ σε μια αλλη ιδανικη κοινωνια απλως μας βγαζει απο το θεμα και αυτο βλεπω προσπαθουν να κανουν καποιοι, η ουσια των ολων συζητησεων ειναι καποτε να καταληγουν και καπου..

ο καθενας μπορει να κρινει μονος του..
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 13:54

Το ότι κάποιοι το αποδέχονται, δεν σημαίνει ότι εγώ και όσοι ακόμα δεν το αποδέχονται δεν έχουμε το δικαίωμα να το εκφράσουμε.

Ούτε γνωρίζω να υπάρχει κάποιο limit στο πόσα ποστς μπορώ να εκφράσω αυτό που πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 13:56

δηλαδη απαντα μου ξεκαθαρα, για σενα το οικοπεδο στην Αλεξανδρουπολη εχει ιδια αξια με αυτο στην Σαντορινη??? ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 14:03

Με στρίμωξες τώρα άσχημα... Πω πω... :lol: :lol:

Δηλαδή πιστεύεις πως ένα domain είναι το ίδιο με ένα οικόπεδο;

Και εσύ τι είσαι; Ο μεσίτης; χαχαχαχα

Βρες ένα σοβαρό παράδειγμα που να περιέχει αέρα κοπανιστό όπως είναι τα domains και θα σου απαντήσω.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 14:06

η ουσια ειναι οτι δεν απαντησες και οτι γυρνας παλι το θεμα 3-4 σελιδες πισω στα ιδια που λεγαμε πριν..
τα domains ειναι τα εικονικα οικοπεδα...το flights.com βλεπει φατσα το αγαλμα της ελευθεριας και το hotels.gr γωνια ερμου.

Επισης χτιζεις πανω τους οπως και στα φυσικα οικοπεδα...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 14:11

Δεν είναι δική μου άποψη αυτό.

Τα domains είναι ονόματα απλά για να μην θυμάται ο κόσμος IPs.

Τώρα εσύ μπορείς να του δώσεις ότι αξία θες. Μπορείς και να κάνεις και προσευχές σε κάποιο domain. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι το domain υπάρχει για ένα και μοναδικό λόγο. Να μεταφράζει το όνομα σε IP.-

Και όσον αφορά το παράδειγμα των οικοπέδων, συγκριτικά με τα domains μπάζει, διότι τα οικόπεδα έχουν πράγματι διαφορετική αξία, ενώ τα domains ΟΛΑ πουλούνται 5-10 δολάρια από τον αρχικό προμηθευτή.

Το ότι κάποιοι το παίζουν μοντέρνοι μεσίτες και πάνε από 5 δολάρια να βγάλουν 80.000 δολάρια, πρόκειται για απάτη. Οι domainers μπορεί να το βλέπουν λειτούργημα. ΕΓΩ (μιλάω για μένα αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμη) το θεωρώ απάτη.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 21 Οκτ 2010 14:18

Cha0s έγραψε:Δεν είναι δική μου άποψη αυτό.

Τώρα εσύ μπορείς να του δώσεις ότι αξία θες. Μπορείς και να κάνεις και προσευχές σε κάποιο domain. Δεν αλλάζει όμως το γεγονός ότι το domain υπάρχει για ένα και μοναδικό λόγο. Να μεταφράζει το όνομα σε IP.-
Και τα οικοπεδα ειναι για να χτιζονται σπιτια και να κατοικουν ανθρωποι
Και όσον αφορά το παράδειγμα των οικοπέδων, συγκριτικά με τα domains μπάζει, διότι τα οικόπεδα έχουν πράγματι διαφορετική αξία, ενώ τα domains ΟΛΑ πουλούνται 5-10 δολάρια από τον αρχικό προμηθευτή.

Το ότι κάποιοι το παίζουν μοντέρνοι μεσίτες και πάνε από 5 δολάρια να βγάλουν 80.000 δολάρια, πρόκειται για απάτη. Οι domainers μπορεί να το βλέπουν λειτούργημα. ΕΓΩ (μιλάω για μένα αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμη) το θεωρώ απάτη.
1) Κατ’αρχην πρεπει να καταλαβεις οτι η τιμη των 10 ευρω για το domain ειναι για 1 χρονο, αν θελεις να το εχεις για παντα οπως ενα οικοπεδο πρεπει να πληρωσεις παρα πολλα λεφτα
2) Δεν σημαινει οτι επειδη ενα domain πουληθηκε 80000$ αυτο συμβαινει καθε μερα σιγουρα υπαρχουν domainers που δεν εχουν πουλησει τιποτα και απλως χανουν τα λεφτα τους, αν ηταν ετσι ευκολο να βγαλεις 80000 θα το εκαναν ολοι.

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 21 Οκτ 2010 14:21

Το χέσατε το θέμα...

Διακρίνω έντονο αδικαιολόγητο φανατισμό και βαρύτατους χαρακτηρισμούς. Σε λίγο θα πιαστείτε και στα χέρια για το airtickets,το seo και τα domains. ΗΜΑΡΤΟΝ

Μην φανατίζεστε έτσι.. Το καταλάβαμε τι θέλετε να περάσετε σε τόσα και τόσα posts. Οι "domainers" και οι marketers είναι απατεώνες και καταστρέφουν το web. Το web επίσης καταστρέφουν όσοι χρησιμοποιούν open source για να φτάξουν σελίδες και οι affiliate marketers.
Για να μιλήσω για τον χώρο στον οποίο ανήκω, το web marketing, για εσάς δεν έχει καμία απολύτως σημασία αν υπάρχουν επαγγελματίες που κάνουν σωστά την δουλειά τους,είναι ηθικοί και φέρνουν χειροπιαστά αποτελέσματα στους πελάτες τους.
Για εσάς στον βωμό του φανατισμού και των προσωπικών συμφερόντων όλοι μπαίνουν σε ένα τσουβάλι, σωστοί και αεριτζήδες. Ευτυχώς που υπάρχουν και τα case studies τα οποία μιλάνε και αποδεικνύουν ότι τα αποτελέσματα απο το σωστό,ποιοτικο web marketing είναι χειροπιαστά και αποδεικνύουν ότι ο πελάτης έχει κέρδος.

Ο φανατισμός πάντως και ο τρόπος που αντιμετωπίζονται τόσο απόλυτα κάποια θέματα απο συγκεκριμένα μέλη του forum δεν κάνουν ούτε καλό στον εαυτό τους και ακόμα περισσότερο δεν κάνουν καλό στο forum.

My 2 cents...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 21 Οκτ 2010 14:23

Cha0s έγραψε:Το ότι κάποιοι το αποδέχονται, δεν σημαίνει ότι εγώ και όσοι ακόμα δεν το αποδέχονται δεν έχουμε το δικαίωμα να το εκφράσουμε.

Ούτε γνωρίζω να υπάρχει κάποιο limit στο πόσα ποστς μπορώ να εκφράσω αυτό που πιστεύω.
Αλλο να εκφραζεις την αποψη σου και αλλο ειναι να λες απατεωνες καποιους....

Ειδες που ειχα δικαιο οτι καποιοι εχουν μαθει απο σεο
dimsis έγραψε:
Cha0s έγραψε:(χωρίς να δουλεύει sef κάπου)
πρόσεχε τι γράφεις που... θα το πάρουν ως Search Engine Friendly :)
μονο ως Search Engine Friendly μπορει να σταθει αυτη η λεξη ετσι και αλλιως...

Και στο κατω-κατω πραγματικα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να πουλαει σεο η ντομεινς εδω σε μη επιτρεπτο χωρο η σε ασχετα ποστ,αλλα εχω δει πολλους να πουλανε χοστινγκ η σχεδιαση η αλλα σχετικα σερβις....Αυτα εμενα μου μυριζουν λαμογιες,απατεωνιες η κατωτερο επιπεδο..

Άβαταρ μέλους
Logothetis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Logothetis » 21 Οκτ 2010 14:28

Cha0s έγραψε: Πόσο ποιο ολοκληρωμένη άποψη θέλει κάποιος για να κρίνει ότι είναι κλεψιά να αγοράζεις (ή καλύτερα να νοικιάζεις γιατί δεν αγοράζεις το domain πρακτικά) κάτι με 5 δολάρια και να το πουλάς 80.000 δολάρια.
Δηλαδή οι μεγαλύτεροι απατεώνες είναι αυτοί που πουλάνε υπηρεσίες..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Οκτ 2010 14:35

free3yourmind έγραψε:
Cha0s έγραψε:Δεν είναι δική μου άποψη αυτό.

Και τα οικοπεδα ειναι για να χτιζονται σπιτια και να κατοικουν ανθρωποι

1) Κατ’αρχην πρεπει να καταλαβεις οτι η τιμη των 10 ευρω για το domain ειναι για 1 χρονο, αν θελεις να το εχεις για παντα οπως ενα οικοπεδο πρεπει να πληρωσεις παρα πολλα λεφτα
2) Δεν σημαινει οτι επειδη ενα domain πουληθηκε 80000$ αυτο συμβαινει καθε μερα σιγουρα υπαρχουν domainers που δεν εχουν πουλησει τιποτα και απλως χανουν τα λεφτα τους, αν ηταν ετσι ευκολο να βγαλεις 80000 θα το εκαναν ολοι.
Kαι οι κατσαρόλες φτιάχνονται για να μαγειρεύουμε. What's your point?

Εγώ ξέρω πολύ καλά ότι η τιμή είναι για 1 χρόνο.
Γιαυτό δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης με τα οικόπεδα, όσο πιασάρικο και να ακούγεται για να δικαιολογήσει κάποιος την απάτη του.
Το οικόπεδο το αγοράζεις. (As in, μία φορά πληρώνεις)
Το domain το νοικιάζεις (As in, πληρώνεις κάθε χρόνο αλλιώς το χάνεις).

Τα συμπεράσματα είναι αυτονόητα.

Geobak, το ότι φέρνεις χειροπιαστά αποτελέσματα κοτσάροντας την λέξη ηθική, δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.
Το χειροπιαστό (θετικό προφανώς) αποτέλεσμα είναι για τον πελάτη. Όχι για το σύνολο του Web.

Και οι τυπογράφοι που τυπώνουν διαφημιστικά φυλλάδια μια χαρά αποτέλεσμα έχουν για τον πελάτη και ηθικοί είναι απέναντι του. Ο κόσμος όμως δεν φταίει σε τίποτα να του γεμίζουν το γραμματοκιβώτιο με ένα κάρο μπούρδες κάθε μέρα.

scooby, η άποψη μου είναι ότι είναι απατεώνες. Αυτό εξέφρασα.

Σχετικά με το SEF, μπορεί να έκανα ένα τυπογραφικό και out of context μπορεί να σημαίνει Search engine Friendly. Με ολόκληρη την πρόταση μου όμως βγαίνει σαφέστατο νόημα σε τι αναφέρομαι.

Σχετικά με τις λαμογιές, speak for yourself. Δεν έχω πουλήσει τίποτα εδώ. Αντιθέτως έχω βοηθήσει και έχω γράψει μεθόδους σε διάφορα προβλήματα, που εταιρίες θα τις χρέωναν αρκετές δεκάδες ευρώ.

Οι υπόλοιποι που έχουν 300 ποστς για πώληση domains και 0-10 ποστς για να προσφέρουν κάτι ΔΩΡΕΑΝ στην κοινότητα μάλλον σε αυτούς αναφέρεσαι περί λαμόγιων και κατώτερων επιπέδων ε; ;)

Logothetis οι μεγαλύτεροι απατεώνες είναι αυτοί που χρεώνουν κάτι που κοστίζει 10ευρώ, μερικές χιλιάδες ευρώ χωρίς να κουνήσουν τον κώλο τους από την καρέκλα.
Αυτό δεν είναι υπηρεσία. Είναι απάτη.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες