www.europaideia.com.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 18 Οκτ 2010 22:50

Καλησπέρα!
Ειμαι καινούρια στο web design, ερασιτέχνης, που αποφασίζω δειλά δειλα να ασοχληθω και επαγγελματικά με αυτό.
Αυτή ειναι η πρωτη μου ολοκληρωμένη ιστοσελίδα.
Περιμένω τις απόψει σας!
http://www.europaideia.com.gr
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mariakat την 19 Οκτ 2010 01:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από dimsis » 18 Οκτ 2010 23:15

Page Not Found

We cannot locate the page you're looking for. Please check the address and make sure all letters are lowercased with no spaces.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από Spyrostagas » 19 Οκτ 2010 00:32

Μαρία και εμένα δεν μου το εμφανίζει. Μήπως έχεις κάνει λάθος και αντί για .gr
είναι .com.gr ;;; :P
Εικόνα

mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 19 Οκτ 2010 01:40

wx nai paidia
com gr einai
poso ilithia mporei na eimai
signwmi

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από dimsis » 19 Οκτ 2010 10:10

Γραφίστρια είσαι; flyers και κάρτες φτιάχνεις επαγγελματικά γιατί όλο το design πιο πολύ σε κάτι τέτοιο φέρνει.
Για multimedia εφαρμογή θα μπορούσε να παίξει σε κάποιο cd/dvd, αλλά άποψη μου είναι πως για site δεν κάνει το συγκεκριμένο. Έχει κάποια καλά στοιχεία και φαίνεται πως έχεις ρίξει δουλειά και χρόνο για τα γραφικά, αλλά πρέπει να ξεφύγεις από "τα πάντα είναι γραφικά και εικόνες".

mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 20 Οκτ 2010 02:15

dimsis έγραψε:Γραφίστρια είσαι; flyers και κάρτες φτιάχνεις επαγγελματικά γιατί όλο το design πιο πολύ σε κάτι τέτοιο φέρνει.
Για multimedia εφαρμογή θα μπορούσε να παίξει σε κάποιο cd/dvd, αλλά άποψη μου είναι πως για site δεν κάνει το συγκεκριμένο. Έχει κάποια καλά στοιχεία και φαίνεται πως έχεις ρίξει δουλειά και χρόνο για τα γραφικά, αλλά πρέπει να ξεφύγεις από "τα πάντα είναι γραφικά και εικόνες".

Όχι τπτ απο αυτά δεν κανω. Πρωτη μου δουλεια ειναι!
απο ποια αποψη δεν κανει για site για πες μου. ειναι για φροντιστήριο παιδιών το site γιαυτο έδωσα μεγάλη βάση στα γραφικά και στις εικονες.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από dimsis » 20 Οκτ 2010 10:21

Πήγαινε εδώ http://www.webconfs.com/search-engine-s ... ulator.php και γράψε τη διεύθυνση του site σου στο πεδίο "Enter URL to Spider"
έπειτα δες και εδώ: http://www.google.com/search?q=site%3Aw ... =firefox-a

Ακόμα και αν δεν σε απασχολεί το περιεχόμενο και πιστεύεις πως οι περισσότεροι επισκέπτες θα έρχονται απευθείας στο url, εδώ και πολλά χρόνια τα sites δεν φτιάχνονται με σκέτα γραφικά και html. Όσοι θέλουν να δώσουν έμφαση στα γραφικά, σε ήχους, σε animations, σε transactions και να κινηθούν περισσότερο σε multimedia περιβάλλον με εφέ, στις περισσότερες περιπτώσεις επιλέγουν το Adobe Flash. Ακόμα και εκεί θέλει τρελή επιδεξιότητα και γνώσεις για να βγάλεις ένα αρμονικό, εύχρηστο και όμορφο αποτέλεσμα με αποτέλεσμα η πλειοψηφία των sites σε flash να δίνουν τελικώς μια αρνητική εικόνα.

Εκτός αυτών έχεις κάνει και άλλο ένα μεγάλο λάθος. Σχεδίασες το site για αναλύσεις 1280 pixels πλάτος και μεγαλύτερες, πράγμα που σημαίνει πως έχεις ήδη αποκλείσει από το site σου ένα 25% - 30% http://www.w3counter.com/globalstats.php επισκεπτών.

Τέλος ακόμα και τα χρώματα που έχουν χρησιμοποιηθεί δεν δένουν αρμονικά, ιδιαίτερα το μενού είναι περασμένης δεκαετίας και έχεις και λάθη επειδή χρησιμοποιείς μόνο html, όπως για παράδειγμα αν πας στην photo gallery (grafeio.html) πολλά links στο μενού βάζουν μια τελεία στο τέλος του αρχείο html που καλούνε. Π.χ. αν προσπαθήσεις να πας Αρχική, λίγα λόγια για εμάς κλπ θα δεις ότι θα βγάλει λάθος λόγω της τελείας.

mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 21 Οκτ 2010 04:07

dimsis έγραψε:Πήγαινε εδώ http://www.webconfs.com/search-engine-s ... ulator.php και γράψε τη διεύθυνση του site σου στο πεδίο "Enter URL to Spider"
έπειτα δες και εδώ: http://www.google.com/search?q=site%3Aw ... =firefox-a

Ακόμα και αν δεν σε απασχολεί το περιεχόμενο και πιστεύεις πως οι περισσότεροι επισκέπτες θα έρχονται απευθείας στο url, εδώ και πολλά χρόνια τα sites δεν φτιάχνονται με σκέτα γραφικά και html. Όσοι θέλουν να δώσουν έμφαση στα γραφικά, σε ήχους, σε animations, σε transactions και να κινηθούν περισσότερο σε multimedia περιβάλλον με εφέ, στις περισσότερες περιπτώσεις επιλέγουν το Adobe Flash. Ακόμα και εκεί θέλει τρελή επιδεξιότητα και γνώσεις για να βγάλεις ένα αρμονικό, εύχρηστο και όμορφο αποτέλεσμα με αποτέλεσμα η πλειοψηφία των sites σε flash να δίνουν τελικώς μια αρνητική εικόνα.

Εκτός αυτών έχεις κάνει και άλλο ένα μεγάλο λάθος. Σχεδίασες το site για αναλύσεις 1280 pixels πλάτος και μεγαλύτερες, πράγμα που σημαίνει πως έχεις ήδη αποκλείσει από το site σου ένα 25% - 30% http://www.w3counter.com/globalstats.php επισκεπτών.

Τέλος ακόμα και τα χρώματα που έχουν χρησιμοποιηθεί δεν δένουν αρμονικά, ιδιαίτερα το μενού είναι περασμένης δεκαετίας και έχεις και λάθη επειδή χρησιμοποιείς μόνο html, όπως για παράδειγμα αν πας στην photo gallery (grafeio.html) πολλά links στο μενού βάζουν μια τελεία στο τέλος του αρχείο html που καλούνε. Π.χ. αν προσπαθήσεις να πας Αρχική, λίγα λόγια για εμάς κλπ θα δεις ότι θα βγάλει λάθος λόγω της τελείας.
λοιποοον ξεκινάω απο το τελος. αυτο με τις τελιτσες δεν ακταλαβαινω πως το κατάφερα και θα το διορθωσω. Σχετικά με την ανάλυση αυτο το σκέφτηκα κ εγώ γμτ. Σκεφτηκα απλα οτι οι περισσοτεροι τώρα έχουν μεγάλες οθόνες. τι αναλυση προτεινεις να το κανω?

Για φλας τώρα ειναι λιγο δυσκολο διοτι δεν εχω ασχοληθεί. το πρώτο σάιτ που μου έδωσες τι ακριβως ειναι? το εχασα

τέλος σ'ευχαριστώ πολυ για τις παρατηρησεις αν κ νομίζω οτι εισαι λιγο αυστηρος κ απότομος μαζι μου , δεδομενου οτι ειναι το πρωτο σαιτ που κανω και οτι το κανω εντελως αυτοδίδακτη κ χωρίς ουτε καν σεμιναριο :P οποτε λιιιιιγη επιείκια πλς! παντως ειναι πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου και θα προσπαθησω να τις εφαρμοσω
σ'ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2010 09:52

Καλημέρα,
τα δυο πρώτα links σου δείχνουν πως βλέπουν οι μηχανές αναζήτησης αυτό που έφτιαξες. Επειδή το site που έφτιαξες είναι κυρίως εικόνες, οι μηχανές αναζήτησης αδυνατούν να τις καταχωρήσουν ως περιεχόμενο (δεν υπάρχει ακόμα κάποιο ενσωματωμένο OCR στη google που να υποστηρίζει και ελληνικά και περίεργες γραμματοσειρές ώστε να καταλαβαίνει τι γράφεις στις εικόνες).

Ανάλυση 960-980px πλάτος κάντο.

Για πρώτο σου site αν είναι καθαρά πειραματικό και δεν απευθύνεται σε επαγγελματίες που μέσα από το site τους προβάλλουν την εικόνα της επιχείρησης τους, τότε είναι καλά. Αλλά εφόσον ισχύει η δεύτερη περίπτωση, δεν γίνετε να υπάρχει επιείκεια και αν ισχύει θα το δεις και στην πράξη.
Και ακριβώς επειδή είναι η πρώτη σου δουλειά, σου λέω κάποια πραγματάκια τώρα που είναι νωρίς για να μπορέσεις να βελτιωθείς. Κάνε μια ιστότσαρκα από άλλα ξένα web sites, πάρε ιδέες και κρίνε και μόνη σου. Σου επαναλαμβάνω το συγκεκριμένο μόνο ως multimedia παρουσίαση που θα έδινε το φροντιστήριο σε κάποιο cd μπορεί να παίξει και όχι σαν website. Σε κάποιον εκτός δουλειάς που θα το δει, πιθανών να καταφέρεις και να του τραβήξεις την προσοχή και να του αρέσει, αλλά επαγγελματίες ή άνθρωποι που παρακολουθούν τον χώρο του web design και development πιστεύω τα ίδια θα σου γράψουν / πουν.
Στην θέση σου θα το ξανασχεδίαζα από το μηδέν και για να παίρνεις ιδέες:
http://www.templatemonster.com/category/education/

mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 21 Οκτ 2010 16:26

dimsis έγραψε:Καλημέρα,
τα δυο πρώτα links σου δείχνουν πως βλέπουν οι μηχανές αναζήτησης αυτό που έφτιαξες. Επειδή το site που έφτιαξες είναι κυρίως εικόνες, οι μηχανές αναζήτησης αδυνατούν να τις καταχωρήσουν ως περιεχόμενο (δεν υπάρχει ακόμα κάποιο ενσωματωμένο OCR στη google που να υποστηρίζει και ελληνικά και περίεργες γραμματοσειρές ώστε να καταλαβαίνει τι γράφεις στις εικόνες).

Ανάλυση 960-980px πλάτος κάντο.

Για πρώτο σου site αν είναι καθαρά πειραματικό και δεν απευθύνεται σε επαγγελματίες που μέσα από το site τους προβάλλουν την εικόνα της επιχείρησης τους, τότε είναι καλά. Αλλά εφόσον ισχύει η δεύτερη περίπτωση, δεν γίνετε να υπάρχει επιείκεια και αν ισχύει θα το δεις και στην πράξη.
Και ακριβώς επειδή είναι η πρώτη σου δουλειά, σου λέω κάποια πραγματάκια τώρα που είναι νωρίς για να μπορέσεις να βελτιωθείς. Κάνε μια ιστότσαρκα από άλλα ξένα web sites, πάρε ιδέες και κρίνε και μόνη σου. Σου επαναλαμβάνω το συγκεκριμένο μόνο ως multimedia παρουσίαση που θα έδινε το φροντιστήριο σε κάποιο cd μπορεί να παίξει και όχι σαν website. Σε κάποιον εκτός δουλειάς που θα το δει, πιθανών να καταφέρεις και να του τραβήξεις την προσοχή και να του αρέσει, αλλά επαγγελματίες ή άνθρωποι που παρακολουθούν τον χώρο του web design και development πιστεύω τα ίδια θα σου γράψουν / πουν.
Στην θέση σου θα το ξανασχεδίαζα από το μηδέν και για να παίρνεις ιδέες:
http://www.templatemonster.com/category/education/
σ'ευχαριστω πολυ!!!! θα τα κοιταξω!
Σε joomla προτεινεις να το κάνω?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2010 16:31

Να'σαι καλά καλή συνέχεια και δύναμη.

Προσωπικά προτιμώ το Wordpress.

mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 24 Νοέμ 2010 20:56

λοιποοον καλησπερα και παλι!!!! αποφασισα οντως να ξεκινησω ξανα το site απο την αρχη!
Λοιπον εχουμε joomla και wordpress θα κατσω να κανω τη συγκριση να δω τι με βολευει
απο κει και περα τι αλλο προτεινετε?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Νοέμ 2010 22:30

mariakat έγραψε:λοιποοον καλησπερα και παλι!!!! αποφασισα οντως να ξεκινησω ξανα το site απο την αρχη!
Λοιπον εχουμε joomla και wordpress θα κατσω να κανω τη συγκριση να δω τι με βολευει
Καλησπέρα, άκου εγώ σαν χρήστης, μου αρέσει η εμφάνιση του site. Απλώς πιστεύω ότι θα έπρεπε να μην έχει τόσο πλάτος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από Figaro » 25 Νοέμ 2010 00:06

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Η Ευρωπαιδεία, είναι το ξενόγλωσσο σχολείο στο οποίο 23 χρόνια τώρα διδάσκεται με επιτυχία η εκμάθηση των ξένων γλωσσών!

Είναι το ξενόγλωσσο σχολείο που εκσυγχρονίζεται συνεχώς, μετεκπαιδεύει το διδακτικό του προσωπικό, θέτει υψηλούς στόχους και οδηγεί τους μαθητές του στην κατάκτηση της ξένης γλώσσας.

Μέσα σε ένα ευχάριστο ασφαλές και οικογενειακό περιβάλλον, τα δυο ολοκαίνουργια υπερσύγχρονα κτίρια μαζί με το καταξιωμένο εκπαιδευτικό δυναμικό τους, είναι τα ξενόγλωσσα κέντρα που είναι έτοιμα να ανταποκριθούν στις προκλήσεις των καιρών, με την εμπειρία να συναντά την σύγχρονη παιδαγωγική αντίληψη.

Αίθουσες εξοπλισμένες με υπολογιστές, projectors, διαδραστικούς πίνακες και το σημαντικότερο, καθηγητές με κατάρτιση, ευαισθησία και ενθουσιασμό εξασφαλίζουν στους μαθητές ουσιαστικές γνώσεις και επιτυχίες σε αναγνωρισμένα από το κράτος πτυχία!
Και δεν μπορείς να δώσεις 500-800 euro σε ένα επαγγελματία να σου κάνει μια σελίδα της προκοπής ;

Αντί να προσπαθείς να βγάλεις ένα λιγότερο άσχημο αποτέλεσμα παίζοντας με joomla και wordpress, προσπάθησε να διαβάσεις μερικά αρθρα σχετικά με τα πλεονεκτήματα που μπορεί να σου δώσει μια κάλη ιστοσελίδα και θα βρείς την απάντηση μόνη σου.

mariakat

www.europaideia.com.gr

Δημοσίευση από mariakat » 25 Νοέμ 2010 04:56

Spyrostagas έγραψε:
mariakat έγραψε:λοιποοον καλησπερα και παλι!!!! αποφασισα οντως να ξεκινησω ξανα το site απο την αρχη!
Καλησπέρα, άκου εγώ σαν χρήστης, μου αρέσει η εμφάνιση του site. Απλώς πιστεύω ότι θα έπρεπε να μην έχει τόσο πλάτος.

αυτό με το πλάτος όντως ήταν βλακεια και θα προσπαθησω να το διορθωσω
η σελιδα άρεσε σε οσους απλους χρήστες την είδαν κ πολυ μαλιστα.
το ζητημα ειναι οτι δυστηχως οι μηχανές αναζήτησης δεν την βρίσκουν.
αν μπορουσαμε να κανουμε κατι γιαυτο μαλλον δεν θα το αλλαζαμε.
εκει εχουμε κολλησει καταλαβες?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης