Διαγωνισμός SEO

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Thoughtless
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από Thoughtless » 20 Οκτ 2010 12:33

elmaz ποιος είναι ο λογος για να γίνει αυτός ο "διαγωνισμός";

Να αναδειχθεί ο καλύτερος SEO; Να δει ο ένας τις τεχνικές του άλλου; Τι ακτιβώς;
it's all about contribution ...

intelcore2
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από intelcore2 » 20 Οκτ 2010 13:02

dimsis έγραψε:Και το ότι διαφωνώ, γνώμη είναι. Μάγισσες μπορεί να μην έκαιγα αλλά απατεώνες αεριτζήδες χαλαρά.
Dimsis είσαι απο τα άτομα που σέβομαι απεριόριστα στο freestuff και αυτό γιατί φαίνεσαι άνθρωπος με ήθος, αρχές και όσον αφορά το προγραμματιστικό κομμάτι πάντα έχεις να προτείνεις τις καλύτερες λύσεις σε όσους χρειάζονται βοήθεια (και μία έξτρα συμπάθεια επειδή χρησιμοποιείς coldfusion χεχεχε) , όμως στο συγκεκριμένο θέμα του seo νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός.

Στο κάτω κάτω είναι μία υπηρεσία, ο πελάτης την χρειάζεται για να εμφανίζετε η σελίδα του και εμείς την χρειαζόμαστε για να ενισχύσουμε το εισόδημα μας.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από dimsis » 20 Οκτ 2010 13:17

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια intelcore2. Τα ίδια ισχύουν και από τη μεριά μου για κάθε προγραμματιστή ( πόσο περισσότερα μάλιστα όταν είναι και coldfusionεράς :) )

Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει αντίστοιχες συζητήσεις εδώ μέσα, αλλά έχω κάνει πάρα πολλές αναλύσεις για τους λόγους που θεωρώ τις βαπτιζόμενες ως seo υπηρεσίες αλλά και το web marketing συνολικά βλαβερές για το διαδίκτυο.

Αν μπορείς να μου γράψεις μερικά σοβαρά επιχειρήματα όπου με το SEO κερδίζει το web, δηλαδή συμβάλει στην καλυτέρευση του και όχι η τσέπη του κυκλώματος (seo/marketers - πελάτες) θα δεχθώ ότι είμαι υπερβολικός. Και προσοχή, επειδή γνωρίζεις από προγραμματισμό, μη κάνεις το λάθος και αναφέρεις πράγματα που ήδη ξέρουμε ότι πρέπει να ακολουθούνται στον κώδικα μας από τα web standards. Γράψε μου δηλαδή μια αντίστοιχη λίστα όπως αυτή http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 585#490921 όπου μπορεί να με πείσει για το αντίθετο και ανήκει αποκλειστικά στο φάσμα του web marketing. Στην πράξη δηλαδή κάτι νέο που ανακαλύφθηκε από το web marketing και με το που εφαρμόστηκε βοηθάει το διαδίκτυο να γίνει καλύτερο.

Και η πρόκληση ευχαρίστως απευθύνεται σε όλους τους υπέρμαχους και επαγγελματίες του χώρου αυτού, όχι μόνο σε εσένα για να σας διευκολύνω.

intelcore2
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από intelcore2 » 20 Οκτ 2010 14:03

μερικά απο αυτά που αναφέρεις στην λιστα ανήκουν στον χώρο του black hat. Σύμφωνα με την δική μου άποψη το seo είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κατασκευής του site, όμως θα πρέπει να χρεώνεται ξεχωριστά.

Δηλαδή το συνολικό αποτέλεσμα θα πρέπει να σπάει σε 3 στάδια
Design - Developing - Seo

και όσο για το αν είναι ηθικό ή όχι να γίνεται seo, θεωρώ ποιο "ανήθικο" να έχει πληρώσει ένας πελάτης για να αποκτήσει μία σελίδα, και αυτή να μην εμφανίζεται στις μηχανές αναζήτησης.

(για να μην παρεξηγηθώ είμαι τελείως αρνητικός σε οποιαδήποτε μορφή black hat)

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από scoobby » 20 Οκτ 2010 14:12

cdhyper έγραψε:Δηλαδή να γεμίσουμε σκουπίδια το Internet!
Ναι οποιος ψαχνει για βελτιστοποιημενα μπακακακια θα περνει λαθος αποτελεσματα :hammer:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από dimsis » 20 Οκτ 2010 14:30

intelcore2 ναι βρε φίλε, κάποια είναι black hat και όπως είδες και ξέρεις έχει και πολύ περισσότερα αρνητικά που προέκυψαν - προήλθαν από το web marketing και τα παρακλάδια του. Ναι ή όχι; Έχεις κάποια θετικά να μου γράψεις;

Για τα άλλα που γράφεις δεν διαφωνώ.

Άβαταρ μέλους
elmaz

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από elmaz » 20 Οκτ 2010 15:27

То SEO σαν υπηρεσία δεν ευθύνεται για όλα τα κακά που αναφέρετε. Την ευθύνη την φέρνουν αποκλειστικά οι άνθρωποι που το χρησιμοποιούν. Όσο θα υπάρχουν πελάτες οι "πελατάκια" όπως τους λέει ο dimsis, που θέλουν πάση θυσία και χωρίς να τους ενδιαφέρει το πως και γιατί να εμφανιστούν στην 1 σελίδα, θα υπάρχουν και ειδικοί SEO να τους δώσουν την λύση και να πάρουν τα λεφτά τους. Της κατευθύνσεις της οριοθετούν οι μηχανές αναζήτησης, οι σεατζίδες απλά προσπαθούν να "μαντέψουν"(Προβλέψεις κάνουμε ρε, σαν τους μετεωρολόγους η τους bookmakers) πως το google κάνει ranking αποτελεσμάτων στο SERP.
Όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και προσφορά.
Ποιοι φταίνε?
1 οι μηχανές αναζήτησης
2 οι πελάτες
όλα βασίζονται στον διαχωρισμό κακός-καλός και από εκεί και οι τεχνικές τους (μαύρα, γκρί και άσπρα )

αν δεν βρέξει αύριο, θα κάνει καλό καιρό με συννεφιά και λίγο ήλιο ΄-)

Άβαταρ μέλους
billt

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από billt » 20 Οκτ 2010 15:54

Pantos oso kai na simfono me ton Dimsis, auti edw einai i enotita SEO tou freestuff, opou ek ton pragmaton tha milame gia SEO :)

Den exei noima loipon na xekiname tin idia sizitisi (gia to SEO) gia kathe topic autis tis enotitas. Auto to thema pou xekinise o elmaz einai thema pou iparxei se polles alles antistiches seo enotites xenon forums.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από dimsis » 20 Οκτ 2010 16:10

Καταρχήν χαίρομαι που άλλος ένας SEO ξεκαθαρίζει ανοιχτά ποια είναι η δουλειά των ειδικών του SEO:
elmaz έγραψε:Όσο θα υπάρχουν πελάτες οι "πελατάκια" όπως τους λέει ο dimsis, που θέλουν πάση θυσία και χωρίς να τους ενδιαφέρει το πως και γιατί να εμφανιστούν στην 1 σελίδα, θα υπάρχουν και ειδικοί SEO να τους δώσουν την λύση και να πάρουν τα λεφτά τους.
Από εκεί και πέρα bilt δεν νομίζω πως είμαι εκτός θέματος. Περί του SEO γράφω και εγώ, απλώς δεν είμαι υπέρ του ;)
Τον ρώτησαν τον elmaz 2 φορές "ποιος είναι ο λογος για να γίνει αυτός ο "διαγωνισμός" ;" και δεν απαντάει. Έχετε οι υπόλοιποι απάντηση; στα ξένα sites που υπάρχει δηλαδή αντίστοιχο θέμα πως το αιτιολογούν; μπορούμε να δούμε κανένα link από αυτά τα αντίστοιχα ξένα ;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από Figaro » 20 Οκτ 2010 16:24

1. Επιλογή keyword με μικρό ανταγωνισμό (100-300.000 το πολυ)
2. Οι σελίδες πάνω σε νέο domain (πχ. blogger)
3. Ολοι που παίρνουν μέρος να έχουν ενα url σχεδόν ίδιο (πχ. account1.blogspot.com, account2.blogspot)
4. Χωρίς link απο δικές μας σελίδες που υπήρχαν πριν απο την ημέρα που άρχιζει ο διαγωνισμός

----
το 2, 3 και 4 με αυτό το τρόπο για να αποφύγουμε το πλεονέκτημα που θα έχουν απο την αρχή άτομα με δημοφιλείς σελίδες.
πχ.
άλλο προβάδισμα έχει ο cordis μέσω του freestuff.gr και άλλο ο X που δεν έχει μεγάλες ελληνικές σελίδες
----

5. μετά απο 3 μήνες κερδίζει αυτός που είναι πιο πάνω απο τους άλλους (δλδ. χώρις να πρέπει να φτάσει τοπ3 - απλα να είναι πιο πάνω απο τους άλλους)
6. χωρίς black τεχνικές
7. χωρίς link απο signatures σε forums
8. ο καθένας κάνει τα δικά του κείμενα
9. ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει (πχ 10 σχετικές σελίδες) πάνω στο subdomain του (οχι black hat). Δηλαδή.. να μην υπάρχει όριο στο content που θα βάλει

Αν ξέχασα κάτι (που στανταρ ξέχασα..) συμπληρώστε.

Γενικά... σε πολλά forums έχουν γίνει απόπειρες με τέτοιους διαγωνσμούς άλλα το 99% αυτων δεν ολοκληρώθηκαν λογο του "4".
Οι περισσότεροι βάζουν links απο σελίδες δικές τους και γνωστών.

Οπότε και εδω δύσκολα το βλέπω να γίνει κάτι.

hidedora

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από hidedora » 20 Οκτ 2010 16:24

και εγώ θεωρώ ανούσιο αυτόν τον διαγωνισμό. Αν κάποιος είναι καλός σε αυτό που κάνει, θα το εφαρμόσει στις σελίδες του πρώτα από όλα, σε σχετικούς όρους για τον ανταγωνισμό, οπότε θα τον δουν εκεί οι πελάτες και θα τον κρίνουν.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Οκτ 2010 00:00

scoobby έγραψε:
Ναι οποιος ψαχνει για βελτιστοποιημενα μπακακακια θα περνει λαθος αποτελεσματα :hammer:
Αυτά που λες είναι τα παιδιά του Μπακάκου του φαρμακοποιού που παίρνουν αυξητικές ορμόνες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

intelcore2
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από intelcore2 » 21 Οκτ 2010 00:04

cdhyper έγραψε:
scoobby έγραψε:
Αυτά που λες είναι τα παιδιά του Μπακάκου του φαρμακοποιού που παίρνουν αυξητικές ορμόνες.
:lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από cordis » 21 Οκτ 2010 00:40

όπως σου είπα και στο Pm που μου έστειλες είναι κάτι που στέφομαι από καιρό, αλλά δε έχει νόημα εάν δεν περιγραφεί και η μεθοδολογία.

κάποιοι σίγουρα θα τον βρίσκουν ανούσιο, ειδικά έτσι όπως τον παρουσιάζει ο Figaro, γιατί για τους περισσότερους χωρίς μαυροσκουφάκια και ανούσια κείμενα, που φαίνεται να έχουν γραφτεί από αυτιστικούς για αυτιστικούς, δεν έχει υπόσταση το SEO.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
elmaz

Διαγωνισμός SEO

Δημοσίευση από elmaz » 21 Οκτ 2010 16:15

Αυτό το post στο σωστό μέρος (freestuff.gr/forums) εμφανίζετε 1 στο ελληνικό google για την λέξη. Αυτό είναι SEO :lol:
Βλέπω ότι υπήρξε προσπάθεια www.pivot.gr/contest.php ας την βελτιώσουμε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες