Adobe Premiere Elements-video

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
nef

Δημοσίευση από nef » 22 Οκτ 2010 15:58

Πώς μπορώ να κάνω την εικονα να κινείται γρήγορα (αρχικά) και σπασμοδικά?Λογικά πρέπει να έχει κάποια τέτοια ρύθμιση το συγκεκριμενο πρόγραμμα αλλα δεν την βρίσκω ...αμπαλίασις!
Όσον αφορά το σπασμοδικά,μήπως χρειάζεται απλώς να κόψω την κίνηση σε πολλά καρρέ και να τα βάλω λίγο ανακατεμμένα?

(τι εννοώ όταν λέω γρήγορα και σπασμοδικα-->(εννοώ κάτι τέτοιο περίπου) http://www.youtube.com/watch?v=7lPjExS26JQ
επισης και αυτο απ τα 3:20 και μετά-->http://www.youtube.com/watch?v=Ill2Y99aYAc

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει!:)

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 22 Οκτ 2010 23:23

Όσον αφορά στο video clip των Professional Sinnerz, μου φαίνεται περισσότερο σαν ένωση πολλών φωτογραφιών, «τραβηγμένων» είτε με φωτογραφική υψηλής ταχύτητας είτε με κάποια επαγγελματική DSLR είτε με μία απλή DSLR μαζί με άπειρη υπομονή από πλευράς των συμμετεχόντων, σε ένα ενιαίο clip έτσι ώστε το αποτέλεσμα να βγαίνει φαινομενικά σαν κίνηση.

Προφανώς θα υπάρχει σχετική τεχνική και για video, απλώς δεν γνωρίζω. Εάν μου ανέθεταν να το κάνω πάση θυσία με video, θα «έκοβα» ανά τακτά χρονικά διαστήματα μερικά frames (π.χ. 5 frames / 10 frames) και θα συμπλήρωνα το κενό με τα επόμενα κ.ο.κ. Ωστόσο, η διαδικασία αυτή παραείναι χρονοβόρα για να είναι εφικτή. Ίσως κάποιος άλλο σε διαφωτίσει περισσότερο. Δες το δικό μου μήνυμα σαν εισαγωγή.

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 23 Οκτ 2010 00:23

Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει για αρκετό καιρό ένα προγραμματάκι με το οποίο έκανες εισαγωγή διάφορων format εικόνων και τα μετέτρεπες σε video. Βέβαια είχε τη δυνατότητα να κάνει ακριβώς το αντίθετο. Να κόψει δηλαδή στο επιθυμητό format εικόνων καθώς και στο επιθυμητό fps όλο το video. Φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο θα σε διευκόλυνε ιδιαίτερα για να κάνεις αυτό που φαίνεται στο videoclip των professional sizzerz.

Αυτό που αναφέρει ο Βαγγέλης, φυσικά γίνεται αλλά θεωρώ πως είναι πολύ πιο χρονοβόρο και καθόλου ευέλικτο. Με το να κόψεις το video σε εικόνες, να αφαιρέσεις frames ώστε να αποδώσεις αυτό το σπασμοδικό που ψάχνεις και στη συνέχεια να ξαναδημιουργήσεις video με τα εναπομείναντα frames νομίζω είναι ο πιο ευέλικτος τρόπος για να δουλέψεις.

Το προγραμματάκι λέγεται videomach. Πρόκειται για εμπορικό προιόν. Αν θελήσεις να κατεβάσεις τη free έκδοση από το site να ξέρεις πως στο output, σου εμφανίζει ένα banner της εταιρείας.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

nef

Δημοσίευση από nef » 23 Οκτ 2010 19:11

Τέλεια!Θα το παλέψω.Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις!
Όσον αφορά αποκλειστικά για τη γρήγορη κίνηση ξέρετε πώς το ρυθμίζω στο Adobe?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 24 Οκτ 2010 14:41

Εγώ πιστεύω πως είναι όλο βίντεο.
Είναι με μια γνωστή τεχνική που βάλαν το τραγούδι από πίσω σε ίσως 50% πιο αργά.

Οπότε το βίντεο το βάζεις 2 φορές πιο γρήγορα και τα στόματα πάνε ακριβώς ενώ οι κινήσεις είναι πιο γρήγορες.

Από κει και πέρα τα σημεία που πάνε σαν stop motion μπορεί να είναι ξεχωριστά και να μπήκαν με μια μάσκα σε πρόγραμμα όπως το after effects.

Δεν είναι δύσκολο, θέλε υπομονή όμως και ένα storyboard.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 24 Οκτ 2010 18:56

Zizo έγραψε:Εγώ πιστεύω πως είναι όλο βίντεο.
Είναι με μια γνωστή τεχνική που βάλαν το τραγούδι από πίσω σε ίσως 50% πιο αργά.

Οπότε το βίντεο το βάζεις 2 φορές πιο γρήγορα και τα στόματα πάνε ακριβώς ενώ οι κινήσεις είναι πιο γρήγορες.
Δηλαδή Zizo, όταν γυρίζανε το videoclip η μουσική που έπαιζε από πίσω λες πως ήταν σε 50% speed; Ενδιαφέρον. Το πρόβλημα που προκύπτει με το lip sync δεν το είχα σκεφτεί, διότι όταν εφάρμοζα εγώ παρόμοιες τεχνικές το project δεν έδειχνε ανθρώπους να μιλάνε. Αν ο θεματογράφος θέλει ένα αποτέλεσμα σαν αυτό τότε δεν νομίζω να έχει κάποια σημαντική δυσκολία. Ωστόσο αν θέλει να τραβάει κόσμο που μιλάει ή τραγουδάει στα πλάνα του, τότε τα χείλη είναι ένας παράγοντας που πρέπει να σκεφτεί πως θα λύσει και η τεχνική που περιγράφεις φαίνεται να στέκει.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 25 Οκτ 2010 19:32

ναι, το είδα σε πολλά βίντεο κλιπ αυτό το πράμα.
Ή και να παίζει background μουσική 2 φορές ποιο γρήγορα, και να τραγουδάει ο τραγουδιστής 2 φορές ποιο γρήγορα αλλά να έχεις μαλλιά, φλόγες κ διάφορα στοιχεία σε slow motion.

cool e? :) και γω αυτό είπα.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 25 Οκτ 2010 22:24

για παιχνιδάκι του frame-rate το κόβω ,δεν είμαι και σίγουρος
θεωρητικά τραβάω σε 25fps και κάνω μετατροπή σε 50 ή 100 fps

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 27 Οκτ 2010 21:56

περίπου, συγκεκριμένα σε ένα βίντεο κλιπ με τέτοιο κέρδος τραβάς σε 50 ή 60 fps για τέτοιο εφέ στα 1280*720 συνήθως.

Η canon 7d πχ στα 1080 τραβάει μέχρι 30fps αλλά αν παίσει στα 1280*720 τραβάει up to 60fps και πολλές άλλες ημιεπαγγελματικές κάμερες.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες