Πόσο θα κοστολογούσατε ένα site σε Joomla αν...

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 24 Οκτ 2010 20:31

Για πείτε μου, μια μικρή εταιρία που απαρτίζεται από έναν designer και ένα-δύο developers και φτιάχνει sites με τις τιμές που αναφέρατε, πόσα original site μπορεί να βγάλει το μήνα και να είναι βιώσιμη?
τι λέτε μωρέ τον ρωτήσατε τον πελατη αν θα δώσει >1500 (για joomla template) μόνο για σχεδιασμό?
ολοι υπολογίζετε την τιμή ανάλογα με τα έξοδα που έχει η εταιρία.
δεν πάει μόνο έτσι.
το τελικό αποτέλεσμα και η δουλειά και το κόστος εξαρτάτε απο το budget του πελάτη και όχι απο τα έξοδα τις εταιρίας.

οι εποχές είναι δύσκολες, οι τιμές στον χώρο πλεόν είναι εξευτελιστικές γαιτι υπάρχουν πολλοι αλεξιπτωτιστές τον χώρο και ο πελάτης δεν ξέρει να αναγνωρίζει το έργο που θα κάνεις.

όσο για σένα hidedora :ναι εγώ θα το έκανα με 400€-600€ αυτό το πράμα αν ήμουν freelancer στα πρώτα βήματα και θα ήθελα να κάνω portfolio για ξεκίνιμα.

korgr : template απο το 0--->
υπολογίζω ένα μηνα δουλειά, αρα 1000 στο νερό,
αν θα πρέπει να είναι και καλαίσθητο 1500,
και αν ο πελάτης τα έχει και θες να βάλεις κατι εξτρα στην τσεπη 1800 max.

και επειδί εδώ μιλάμε και με παραδείγματα... πριν απο 2 χρόνια αυτή η σελίδα κόστησε 2.800€ www. hotel-antoniou. gr
για ρωτηστε τον τώρα τον πελάτη θα έδινε τόσα λεφτά για αυτήν τη σελίδα...?

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 24 Οκτ 2010 20:41

κοίταξε nemesis_elite. δεν αντιλέγω, ανάλογα με τις ανάγκες μπορείς να το κάνεις και με 100 και με διακόσια. Τώρα κάτι που χρειάζεται κανένα μήνα να γίνει + γνώσεις γραφιστικής, δεν ξέρω αν θα το έκανες. ο custom σχεδιασμός έχει 3κ τουλάχιστον αν μιλάμε για σοβαρή δουλειά - σχεδιασμό.

Τώρα επειδή ο κάθε ένας μας (και εγώ μέσα σε αυτό) φτιάχνει σελίδες με έτοιμα template ΄κανένα πρόβλημα. μην τρελαθούμε όμως ότι ένας επαγγελματικός σχεδιασμός που χρειάζεται δύο - τρία άτομα για να γίνει, θα μπορέσεις να το χρεώσεις μόνο τόσο. Αυτό θέλω να πω.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Οκτ 2010 20:51

Στο λογαριασμό μου απο το istockphoto αρχίζουν απο 14.75 euro/12 credits και η κάθε φωτογραφία κοστίζει απο 1-2 credits μέχρι ΧΧ.

Υπάρχει μια κάποια διαφορά απο το:
πέντε εικόνες να πάρεις από το istock θέλεις τέσσερα κατοστάρικα
Γιατί μπερδεύεις τα credits με τη τιμή μιάς photo ; Δεν έχεις λογαριασμό εκεί ;

Nemesis.. οι τιμές δεν παίζουν ανάλογα το budget του πελάτη !!

Αν θες να μιλάμε για budget... το budget μπορεί να ορίσει το τι μπορεί να πάρει ο πελάτης για τα λεφτά που διαθέτει.

Οι τιμές εξαρτόντε απο άλλους παράγοντες (βαριέμαι να τους γράφω ολους τώρα :P ) και σίγουρα τα έξοδα μιας εταιρίας πρέπει να τα βάλουμε και αυτά στους παράγοντες.

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 24 Οκτ 2010 20:52

hidedora έγραψε:κοίταξε nemesis_elite. δεν αντιλέγω, ανάλογα με τις ανάγκες μπορείς να το κάνεις και με 100 και με διακόσια. Τώρα κάτι που χρειάζεται κανένα μήνα να γίνει + γνώσεις γραφιστικής, δεν ξέρω αν θα το έκανες. ο custom σχεδιασμός έχει 3κ τουλάχιστον αν μιλάμε για σοβαρή δουλειά - σχεδιασμό.

Τώρα επειδή ο κάθε ένας μας (και εγώ μέσα σε αυτό) φτιάχνει σελίδες με έτοιμα template ΄κανένα πρόβλημα. μην τρελαθούμε όμως ότι ένας επαγγελματικός σχεδιασμός που χρειάζεται δύο - τρία άτομα για να γίνει, θα μπορέσεις να το χρεώσεις μόνο τόσο. Αυτό θέλω να πω.

ναι καλά πετάξτε στα σύννεφα βρες μου εσύ εναν πελάτη που θα δώσει 3000 μόνο για design...

η γνώμη μου είναι και μπορεί να είμαι τελείως λαθος:
πλεόν η εταιρίες για να έχουν κέρδος θα πρέπει να δώσουν βάση στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα (κινέζικη τακτική)
-είναι πιο ευκολο να βρείς 10 πελάτες που θα τους κάνεις μια σελίδα φθηνή σχετικά με 1000-1500.
και αν μπορείς ρίξε την τιμή και κατω απο 1000 προκειμένου να μη χάσεις τον πελάτη,
γιατι απο στόμα σε στόμα αυτος ο πελατης θα σου φέρει και άλλον πελάτη.
-παρά 2-3 πελάτες με 3.000€.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2010 20:56

Χαίρομαι που η συζήτηση μπαίνει σιγά σιγά στις σωστές της βάσεις :)
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς εδώ στην Ελλάδα, σ' αυτό τον κλάδο, είμαστε τόσο της υπερβολής και στα δύο άκρα του φάσματος!
Θα ακούσεις από sites των ...200 ευρώ, μέχρι psd των ...1500 ευρώ ενώ μιλάμε για τον μέσο ανταγωνισμό με joomla για μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Στη συζήτηση στο vcdc hidedora αναφερθήκαμε στα μεγάλα projects. Επίσης για images στο dreamstime.com, με 7-10$ παίρνεις μια χαρά αποτέλεσμα ανά εικόνα!

Ναι οκ στα template stockατζίδικα παίζουν τρελλές τιμές στα unique templates και αν και μιλάμε για psd, μαζί με τα xhtml/css, τα fla, και με λεπτομέρειες κάθε πιθανής υποσελίδας του layout, πληρώνεις αρκετή υπεραξία σε σχέση με έναν γραφίστα ή ένα δημιουργικό γραφείο.
Το πλεονέκτημα έγκειται μόνο, στο ότι θα πάρεις το σίγουρο αποτέλεσμα που έχεις δει και έχεις εγκρίνει εκ των προτέρων!

Δημήτρη ήμουν σαφής!
Joomla, με δικό μας template (σχεδιασμός και προσαρμογή για joomla), και δυνατότητες του site που να καλύπτονται από υπάρχοντα plugins (έστω και αν χρειαστεί να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να τα βρεις, να τα έγκαταστήσεις και να τα παραμετροποιήσεις). Άντε να συμπεριλαμβάνεται και domain + hosting για δύο και ένα έτη αντίστοιχα.
Αν υπάρχει ροή πελατών, αμφιβάλεις πως με one man show βγαίνει ένα μικτό εισόδημα 4500 περίπου ευρώ?
Πολλαπλασίασε αυτό επί 2 τουλάχιστον αν έχεις και δύο υπαλλήλους = 9.000 ευρώ.
Στα 6000 που μένουν με ποια λογική μένει στον ιδιοκτήτη μόνο το κέρδος του 10%?
Και εαν ναι, είναι όπως τα λες, γιατί να μην μείνει μόνος (αν ξέρει τη δουλειά), να κτυπάει 4500 τζίρο από τα οποία θα του μείνουν στη τσέπη περισσότερα από 900 ευρώ (το 10% των 9000 σύμφωνα με τους υπολογισμούς σου)?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Οκτ 2010 21:05

Σε αυτό το site >> http://www.elieshotel.gr επειδή τυγχάνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι, ο φωτογράφος ζήτησε (και πληρώθηκε) 3500€ (!!!!).

Η εταιρία που το έφτιαξε τα (υπερ)διπλάσια.. (!!)

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας..

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 24 Οκτ 2010 21:15

Και εγώ θα έλεγα 1000-1500. Η τιμή συμπεριλαμβάνει:

Δημιουργία μακέτας
Κόψιμο-ράψιμο XHTML-CSS
Προσαρμογή στο Joomla
Προσθήκη του πρώτου υλικού μαζί με την τυχόν επεξεργασία του.
Εγκατάσταση και προσαρμογή των plugins
Εκπαίδευση για την λειτουργία του

Hosting και Domain ξεχωριστά

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 24 Οκτ 2010 21:24

Στο λογαριασμό μου απο το istockphoto αρχίζουν απο 14.75 euro/12 credits και η κάθε φωτογραφία κοστίζει απο 1-2 credits μέχρι ΧΧ.

Υπάρχει μια κάποια διαφορά απο το:
παράθεση:
πέντε εικόνες να πάρεις από το istock θέλεις τέσσερα κατοστάρικα

Γιατί μπερδεύεις τα credits με τη τιμή μιάς photo ; Δεν έχεις λογαριασμό εκεί ;

Nemesis.. οι τιμές δεν παίζουν ανάλογα το budget του πελάτη !!

Αν θες να μιλάμε για budget... το budget μπορεί να ορίσει το τι μπορεί να πάρει ο πελάτης για τα λεφτά που διαθέτει.

Οι τιμές εξαρτόντε απο άλλους παράγοντες (βαριέμαι να τους γράφω ολους τώρα ) και σίγουρα τα έξοδα μιας εταιρίας πρέπει να τα βάλουμε και αυτά στους παράγοντες.
figaro Πράγματι έχεις δίκιο. Δεν έχω λογαριασμό στο istock διότι αγοράζω από το themeforest. Συγνώμη για το λάθος.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2010 21:35

hitca έγραψε:Σε αυτό το site >> http://www.elieshotel.gr επειδή τυγχάνει να γνωρίζω από πρώτο χέρι, ο φωτογράφος ζήτησε (και πληρώθηκε) 3500€ (!!!!).

Η εταιρία που το έφτιαξε τα (υπερ)διπλάσια.. (!!)

Βγάλτε τα συμπεράσματά σας..
Αν αρχίσουμε να παραθέτουμε μεμονωμένα παραδείγματα δεν θα τελειώσουμε ποτέ!
Αυτό είναι μια custom εφαρμογή σε Flash. Και γνωρίζω πως αν φωνάξεις επαγγελματία φωτογράφο, τα κόστη είναι αλλού.

Εδώ όμως αναφερόμαστε σε Joomla, templates και φτηνές εικόνες από στοκατζίδικα...
Γενικά μιλάμε για το κάτω όριο του ανταγωνισμού.
Πώς λέμε μικρομεσαία στα 1400cc ?
Δεν χωρούν οι Mercedes :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 24 Οκτ 2010 21:56

korgr έγραψε:Joomla, με δικό μας template (σχεδιασμός και προσαρμογή για joomla), και δυνατότητες του site που να καλύπτονται από υπάρχοντα plugins (έστω και αν χρειαστεί να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να τα βρεις, να τα έγκαταστήσεις και να τα παραμετροποιήσεις). Άντε να συμπεριλαμβάνεται και domain + hosting για δύο και ένα έτη αντίστοιχα.
Προσωπικά για αυτό προτιμώ τον υπολογισμό τιμών με εργατοώρες. Αν δεν ξέρω πόσες ώρες θα χρειαστώ για το project έστω και στο περίπου τι τιμή να βγάλεις μετά; Υπάρχουν τα plugins, πόσα plugins, θα δουλεύουν; πως δουλεύουν; δεν πρέπει να κάνω έναν υπολογισμό για τον πόσο χρόνο να μου φάνε να τα βρω, εγκαταστήσω, δοκιμάσω, προσαρμόσω;

Για unique template psd > xhtml / css / js (για menu, slideshows, effect κλπ) και μόνο μια λογική τιμή είναι για μένα μεταξύ 500 - 1000 € το template. Αν μιλάμε για layout ενός μόνο template (δηλαδή χωρίς τις άλλες εσωτερικές σελίδες που έχουν διαφορετικά layouts) όπως τις frontpage του in.gr ή του skai.gr το κόστος δεν είναι λογικό να είναι και μεγαλύτερο;
korgr έγραψε:Αν υπάρχει ροή πελατών, αμφιβάλεις πως με one man show βγαίνει ένα μικτό εισόδημα 4500 περίπου ευρώ?
Πολλαπλασίασε αυτό επί 2 τουλάχιστον αν έχεις και δύο υπαλλήλους = 9.000 ευρώ.
Στα 6000 που μένουν με ποια λογική μένει στον ιδιοκτήτη μόνο το κέρδος του 10%?
Και εαν ναι, είναι όπως τα λες, γιατί να μην μείνει μόνος (αν ξέρει τη δουλειά), να κτυπάει 4500 τζίρο από τα οποία θα του μείνουν στη τσέπη περισσότερα από 900 ευρώ (το 10% των 9000 σύμφωνα με τους υπολογισμούς σου)?
Δεν σε πιάνω. Αυτά τα 4500 μικτά το μήνα είναι από πόσα projects; Αν έχεις 2 υπαλλήλους δεν σημαίνει πως θα έχεις σταθερά και κάθε μήνα και την διπλάσια δουλειά, ειδικά στις μέρες μας.

Στα 6000 πως έφτασες; αφαίρεσες 3000 € για 2 μισθούς + ΙΚΑ του προσωπικού ; Αν ναι, από αυτά τα 6000 μικτό δεν θα αφαιρέσεις όλα τα έξοδα που λέγαμε; το 40% θα πάει εφορία... το άλλο 20% δεν το θέλεις για τα υπόλοιπα πάγια σου; οπότε πόσο μένει;

Όσο για τον τελευταίο που ρωτάς γιατί να μη μείνει μόνος του και να του μένουν 900 ευρώ στην τσέπη, πιστεύω πως ήδη ισχύει αυτό με κάποιους freelancers. Το τι μένει στην τσέπη ίσως μας το πει κανείς από αυτούς αν υπάρχουν εδώ μέσα.

Το ζόρι πιο είναι με το freelancing; αν αρχίσεις και παίρνεις παραπάνω δουλειές και δεν προλαβαίνεις να τις παραδώσεις ή θα κοιτάξεις να τις δώσεις αλλού ή δεν πρέπει θα τις δέχεσαι ή θα αρχίσεις να αλλάζεις (προς τα πάνω) τιμές και να γίνεσαι επιλεκτικός στο τι projects θα αναλαμβάνεις ή θα προσλάβεις κόσμο ή θα στην καλύτερη θα μοιράσεις την δουλειά σε πολλούς freelancers και θα αναλάβεις εσύ το κομμάτι που είσαι πιο δυνατός. Π.χ. πιάνω και κάνω το psd + xhtml + css + jq και δίνω σε άλλον να το χώσει στο joomla μαζί με τα plugins κλπ.

Να υπενθυμίσω και το epic post (για μένα) του megistos γιατί προβλέπω ότι θα χρειαστεί κυρίως δώστε βάση σε όσα γράφει για τα έξοδα μια εταιρεία: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =45#200013

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 24 Οκτ 2010 23:08

μιας και στη συζήτηση αναφερόμαστε σε έτοιμα script και έτοιμα custom templates (αν και δεν καταλαβαίνω και πολύ το τελευταίο)

για πείτε μου τι να χρεώσω σε μια νέα εταιρία που μου ζητήθηκε να σχεδιάσω το site της
έχει να κάνει με φαγητό, pizza/spaghetti/burgers και είναι μια μικρή αλυσίδα 2 καταστημάτων

μου ζητήσανε μοναδικό σχέδιο πάντα ανάλογα με την ονομασία των εστιατορίων τους, των φαγητών τους και τις υπηρεσίες που προσφέρουν

από τα βασικά σχέδια μεγάλων ανταγωνιστών μου δείξανε τα παρακάτω site
http://www.wendys.com/
http://www.mcdonalds.com/
http://www.mcdonalds.gr/
http://www.simplyburgers.gr/

η βασική τους προτίμηση είναι άλλα site αλλά για ευνόητους λόγου δεν τα παρουσιάζω
εγώ θα κάνω μόνο το design psd/illustration και θα βοηθήσω στο κόψιμο και στήσιμο της html/css

πέρα από την αρχική βασική σελίδα θέλουν 12 διαφορετικές σελίδες ανάλογα με το είδος φαγητού, άλλο η pizza άλλο τα μακαρόνια, άλλο τα burgers κλπ , το σύνολο λοιπόν πρέπει να σχεδιάσω πάνω από 15-18 διαφορετικές σελίδες!

μου ζητήθηκε να κάνω ένα προσχέδιο της αρχικής σελίδας και μια σελίδα φαγητού για να δουν αν τους κάνει η ιδέα μου και αν συνεργαστούμε,

πόσο να ζητήσω για να ξεκινήσω να σχεδιάσω αν τυχών τους κάνει το δικό μου σχέδιο?

πόσο θα χρεώνατε εσείς για κάτι τέτοιο psd κόψιμο και στήσιμο html/css

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 24 Οκτ 2010 23:48

Δεν συμφωνώ με τη λογική "Κάτσε δούλεψε για να δούμε αν μας αρέσεις"

1. Πρέπει να έχουν δει portfolio ώστε να έχουν μία ιδέα με ποιον πρόκειται να συνεργαστούν.
2. Υπάρχει περίπτωση αυτό που θα τους φτιάξεις να το βουτήξουν και να το δώσουν σε κάποιον "ανηψιό" για να το κάνει τζάμπα.
3. Συνήθως αυτή την τακτική την ακολουθούν μεγάλες εταιρείες. Απ' ότι περιγράφεις δεν είναι και κανένας κολοσσός. :D
4. Εγώ γι' αυτή τη σελίδα (στατική απ' ότι κατάλαβα) θα ζήταγα 800 -1000

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2010 00:18

dimsis έγραψε:
Δεν σε πιάνω. Αυτά τα 4500 μικτά το μήνα είναι από πόσα projects; Αν έχεις 2 υπαλλήλους δεν σημαίνει πως θα έχεις σταθερά και κάθε μήνα και την διπλάσια δουλειά, ειδικά στις μέρες μας.

Στα 6000 πως έφτασες; αφαίρεσες 3000 € για 2 μισθούς + ΙΚΑ του προσωπικού ; Αν ναι, από αυτά τα 6000 μικτό δεν θα αφαιρέσεις όλα τα έξοδα που λέγαμε; το 40% θα πάει εφορία... το άλλο 20% δεν το θέλεις για τα υπόλοιπα πάγια σου; οπότε πόσο μένει;
Τι σημασία έχει αν είναι ένα δύο ή τρία projects?
Μπορεί να είναι 3 των 1500 ή να σου κάτσει ένα των 4500
Εγώ γι' αυτό δεν προσέλαβα ποτέ κανέναν. Και όταν είχα πολύ δουλειά φρόντιζα να κάνω συνεργασίες.
Από τα 4500 αν αφαιρέσεις τα 1000 για πάγια έξοδα (ενοικιο- ΟΑΕΕ- τηλ - νερο - φως) -εμένα τόσα είναι περίπου-, σου μένουν 3500 καθαρά. Σε αυτά υπολογίζεις την φορολογία οπότε έχουμε 3500 - 40% φορολογία = 2100 το μήνα

Πάμε και στην περιπτωση των δυο υπαλληλων:
9000 - 3000 μισθοι = 6000
-1000 τα παγια = 5000
-40% φορολογία = 3000

Διαφορά εισοδήματος το μήνα 900 ευρω.
Πάμε τώρα να υπολογίσουμε πόσα χρήματα θα πληρώσει κάποιος για μισθούς αν κάποιος μήνας δεν καταφέρει να πληροί την προϋποθεση των 9000 μικτά.
Τελείως χαριστικά υπολογίζω πως μέσο όρο 4 μήνες το χρόνο θα σου κάτσουν με ανώτερο 5000 τζίρο (μπορεί και χειρότερα πάντα)
Αρα 4 μηνες Χ 4000 έλειμμα το μήνα = 16000/12 μήνες = 1300 ευρώ περίπου!
Όχι μόνο εξανεμίστηκε το 900αράκι αλλά βάζεις και 400 το μήνα από την τσέπη σου και καταλήγεις στα 1700 αν όλα πάνε καλά :P

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2010 00:19

manolism έγραψε:Δεν συμφωνώ με τη λογική "Κάτσε δούλεψε για να δούμε αν μας αρέσεις"

1. Πρέπει να έχουν δει portfolio ώστε να έχουν μία ιδέα με ποιον πρόκειται να συνεργαστούν.
2. Υπάρχει περίπτωση αυτό που θα τους φτιάξεις να το βουτήξουν και να το δώσουν σε κάποιον "ανηψιό" για να το κάνει τζάμπα.
+1

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 25 Οκτ 2010 00:57

korgr δεν μας είπες πως και έκανες αυτό το post? τι σκέφτεσαι? :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες