πώς κάνουμε install σε wordpress theme?

WordPress Themes

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 25 Οκτ 2010 17:02

Γειά σε όλους!
θέλω να ρωτήσω πως θα κάνω install σε ένα theme σε wordpress.
έψαξα λίγο και είδα οτι πρέπει να κατεβάσω ενα ftp client τον filezilla,το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ με τον server του wordpress.Δεν ξέρω δηλαδή πως γίνεται αυτό ή ακόμη καλύτερα δεν ξέρω με ποιες παραμέτρους να συμπληρώσω τα πεδία "host", " user " και "user name ".

θα ήμουν υπόχρεος σε όποιον θέλει να με βοηθήσει λιγάκι και ευχαριστώ εκ των πρότερων!!
PP

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 25 Οκτ 2010 17:45

Το wordpress είναι από τα πλέον εύκολα στην εγκατάσταση themes και plugins.

Μπαίνεις από το back end στο μενού themes και αφού βρεις αυτό που σου αρέσει κάνεις install.

Σε περίπτωση που το theme που θέλεις να εγκαταστήσεις το έχεις μόνο σε zip μορφή τότε αναγκαστικά θα πρέπει να το "ανεβάσεις" μέσω ftp στον σωστό φάκελο. (Αν έχεις cPanel είναι αρκετά εύκολο και δεν χρειάζεται κάποιο ftp client πρόγραμμα)

ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 25 Οκτ 2010 17:58

PascM έγραψε:Το wordpress είναι από τα πλέον εύκολα στην εγκατάσταση themes και plugins.

Μπαίνεις από το back end στο μενού themes και αφού βρεις αυτό που σου αρέσει κάνεις install.

Σε περίπτωση που το theme που θέλεις να εγκαταστήσεις το έχεις μόνο σε zip μορφή τότε αναγκαστικά θα πρέπει να το "ανεβάσεις" μέσω ftp στον σωστό φάκελο. (Αν έχεις cPanel είναι αρκετά εύκολο και δεν χρειάζεται κάποιο ftp client πρόγραμμα)
ευχαριστώ για την απάντηση...αλλα τη είναι το cpanel?

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 25 Οκτ 2010 18:27

To blog σου είναι online ή όχι;

cPanel -> Λογισμικό που επιτρέπει την διεξαγωγή λειτουργιών στον web server με ευκολία και...εικονίδια αντί των εντολών π.χ. linux

ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 25 Οκτ 2010 18:52

PascM έγραψε:To blog σου είναι online ή όχι;

cPanel -> Λογισμικό που επιτρέπει την διεξαγωγή λειτουργιών στον web server με ευκολία και...εικονίδια αντί των εντολών π.χ. linux
oxi den einai on-line. molis to teleioso tha to anevaso..

ksereis me filezilla pos mporei na ginei?
eyxaristo!!

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 25 Οκτ 2010 19:02

Από την στιγμή που δεν είναι online και το έχεις υποθέτω στον δίσκο σου...με απλό copy paste στο κατάλληλο dir

ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 25 Οκτ 2010 20:17

PascM έγραψε:Από την στιγμή που δεν είναι online και το έχεις υποθέτω στον δίσκο σου...με απλό copy paste στο κατάλληλο dir
sorry αλλα και παλι δεν καταλαβα.για να γινει copy paste ,πρεπει πρωτα να συνδεθεις με τον server που θελεις να το κανεις paste. Εχω καταλαβει τον τροπο που θα το κανω ,αλλα δεν μπορω να συνδεθω με το wordpress.(τo theme το εχω σε zip)
ευχαριστω

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 25 Οκτ 2010 20:23

Σε ρώτησα αν έχεις το blog σου online και μου είπες όχι και έτσι υπέθεσα ότι το έχεις under construction στον δίσκο σου.

Το blog σου είναι σε pay hosting ή σε free ? ή στο ίδιο το wordpress ?

ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 26 Οκτ 2010 11:45

PascM έγραψε:Σε ρώτησα αν έχεις το blog σου online και μου είπες όχι και έτσι υπέθεσα ότι το έχεις under construction στον δίσκο σου.

Το blog σου είναι σε pay hosting ή σε free ? ή στο ίδιο το wordpress ?
Αγαπητέ PascM καλημέρα.
καταρxην σου ζητω συγνωμη γιατι δεν καταλαβα τη εννοουσες με το on-line και ναι το blog μου ειναι στο wordpress.Τωρα απλα εμφανιζεται ενα blog χωρις αναρτησεις(αυτο που δημιουργειται με την απλη εγγραφη στο wordpress) και απλα θελω να ανεβασω τo theme για να αρχισω να το χτιζω πανω σε αυτο!
ελπίζω να σε κάλυψε η απάντηση μου!
ευχαριστω.

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 26 Οκτ 2010 18:17

No problem, πες μου όμως το έχεις σε free hosting ή κάπου αλλού;

ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 26 Οκτ 2010 20:11

PascM έγραψε:No problem, πες μου όμως το έχεις σε free hosting ή κάπου αλλού;

δεν εχω κανει καποια αλλαγη στο blog ,οποτε οπως δημιουργησα τον λογαριασμο μου,προφανος το εχω αποθηκευσει και στον server του wordpress,(αυτο δεν ειναι free hosting?) με αυτον τον server πρεπει να συνδεθω και μου ζηταει να συμπληρωσω καποια πεδια οπως : το host,το username και το password .
Αυτα τα στοιχεια δεν ξερω και δεν μπορω να συνδεθω.

Μαλλον ομως για username και για password θελει αυτα που κανω και login στο blog μου στο wordpress(δεν ειμαι ομως σιγουρος).
ελπιζω να σε καλυψα
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 26 Οκτ 2010 21:24

Χωρίς να έχω ιδέα από wordpress, ναι μάλλον είναι τα ίδια που σου εδωσαν. Δοκίμασες να τα βάλεις;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 26 Οκτ 2010 21:40

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις την δυνατότητα πρόσβασης μέσω ftp για να ανεβάσεις το theme που θέλεις πάντως.

ppdpls

Δημοσίευση από ppdpls » 27 Οκτ 2010 12:52

PascM έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις την δυνατότητα πρόσβασης μέσω ftp για να ανεβάσεις το theme που θέλεις πάντως.
Καλημέρα σε ολους!
Σε κατι φορουμ που αφορουν αποκλειστηκα το word press διαβασα οτι πρεπει να κανω τα παραπανω για να κανω install to theme και μαλιστα εκει διαβασα πως πρεπει να κατεβασω το ftp του filezilla.απλα περιεγραφε την διαδικασια με απλα λογια και οχι αναλυτικα πως θα συνδεθω και τετοια...
Οποτε πιστευω πως για να το αναφερουν εκει ,πρεπει να ειναι και σωστος ο τροπος!

PascM
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PascM » 27 Οκτ 2010 13:28

Έχεις κωδικούς πρόσβασης μέσω ftp ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress Themes”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης