Γρφική Παράσταση java

Συζητήσεις για την Java

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pvaso

Γρφική Παράσταση java

Δημοσίευση από pvaso » 26 Οκτ 2010 19:29

Γεια σας,
Έχω φτιάξει ένα προγραμμα σε java και κάθε φορά που το τρέχω μου εμφανίζει αποτέλεσμα(αριθμός). Δουλεύω με netbeans και έχω φτίαξει ενα σχετικά απλο γραφικό περιβάλλον που μου εμφανίζει το αποτέλεσμα σε ενα jTextField.
Θέλω να σας ρωτήσω αν γίνετε να πέρνω το αποτέλεσμα κάθε φορα που τρέχω το πρόγραμμα και να σχεδιαζετε δίπλα η online γραφική παράσταση του?Δηλαδή να πέρνει τις τιμές απο το TextField και να υπάρχει ένας Χ και Υ άξονας δίπλα και με τα αποτελεσματα που πέρνει να σχεδιάζει τα σημεία.Ο Χ ο άξονας θα είναι ο χρόνος και θα εχει στανταρ τιμές(π.χ ανα 1sec). Αν ναι πως γίνετε κατι τέτοιο?
Δεν γνωρίζω πολλά σε προγραμματισμό σε java και ελπίζω να γίνετε κατι τέτοιο...Οποια Βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

GKalpak

Γρφική Παράσταση java

Δημοσίευση από GKalpak » 27 Οκτ 2010 18:33

Πιθανότατα να υπάρχει και καλύτερος τρόπος, αλλά αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι το εξής:

Φτιάξε ένα BufferedImage και με τη μέθοδο createGraphics() "πάρε" το Graphics2D του BufferedImage που έφτιαξες. Χρησιμοποιώντας τις μεθόδους drawLine ή fillOval (ή κάποια αντίστοιχη που να σε εξυπηρετεί - αναλόγως τι θέλεις να σχεδιάζεται) μπορείς να σχεδιάζεις τη γραφική παράσταση στο BufferedImage.

Τέλος, θα χρειαστείς ένα JPanel του οποίου να κάνεις overwrite τη μέθοδο paintComponent( Graphics g ), έτσι ώστε σε κάθε κλήση της, αρχικά να καλεί τη μέθοδο paintComponent( Graphics g ) της υπερκλάσης και στη συνέχεια να σχεδιάζει το BufferedImage σου (καλώντας μία από τις μεθόδους drawImage).

Πριν το υλοποιήσει κανείς, ακούγεται αρκετά πιο μπερδεμένο απ' ότι είναι στην πραγματικότητα. Αν το πάρεις απόφαση και χρειαστείς βοήθεια, εδώ είμαστε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GKalpak την 30 Οκτ 2010 12:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

pvaso

Γρφική Παράσταση java

Δημοσίευση από pvaso » 30 Οκτ 2010 11:41

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου...Θα το κοιτάξω κι αν έχω κάπου προβλημα θα επανέλθω....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Java”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες