Σεπεριπτωση μη εξουσιοδοτημενου formatbορω να κηνιθω νομικα?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 29 Οκτ 2010 20:09

Connor MacLeod έγραψε:Ενας γνωστός μου έδωσε το PC του στο Multirama γιατι είχε καποιο προβλημα. (laptop)
Αυτοι εκει, μόλις το φτιαξαν τον πηραν τηλεφωνο να παει να το παρει.
Οταν του το έδωσαν στην ενειμέρωση για το τί είχε, του είπα ότι κανανε φορματ το laptop γιατι δεν γινονταν αλιως. Anyway, τους ρωταει αν κρατισαν backup και του είπαν όχι.

Ειχε μεσα επαγκελματικα εγγραφα περαν των πρωσοπικων αρχειων (photos κιριως απο διακοπες κλπ)
Μα καλά τι χαϊβάνια ήταν και αυτοί αφού τον πήραν τηλέφωνο γιατί δεν τον ρώτησαν αν ήθελε όντως να κάνουν τον φορμάτ παρά του το δώσαν φορμαρισμένο ; :P

Ανεύθυνο θα έλεγα εκ μέρους τους .

Άβαταρ μέλους
cosco
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cosco » 29 Οκτ 2010 22:00

Pavel έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:Οταν το πήγε, απλα του είπαν να το αφίσει να το δουν και θα το φτίαξουν.
ε, το έφτιαξαν :hammer: :kaloe: :P
Ναι, του το έκαναν σαν καινούριο :lol:
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings

Άβαταρ μέλους
majuranus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από majuranus » 26 Νοέμ 2010 00:08

Λυπάμαι που θα το πω αλλά που τον έστειλες τον καημένο...

Εταιρίες όπως Mulitdrama, kotsoballos, e-stop και παρεμφερή ΔΕΝ κάνουν για τεχνική υποστήριξη. Καλύτερα να το έπαιρνες εσύ connor Η το μαγαζάκι στην Κοζάνη που έχει μέσα άτομα που είναι Τεχνικοί και ΟΧΙ πωλητές, Παρά να το δώσετε το μηχάνημα να το φτιάξει ο πωλητής που πριν κάνει το format του φίλου σου, πολύ πιθανό να πούλαγε κάνα ψυγείο, πλυντήριο, η καμιά ψηφιακή μηχανή (μιας και είναι πολυυπάλληλοι αφού δουλεύουν σε πολυκατάστημα)

Δεν είναι πρόθεση μου να φανώ κακός ή να το παίξω έξυπνος, και συγνώμη για την παρέμβαση

(εγώ παίρνω 30 για το format με backup και απόδειξη :p)

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 26 Νοέμ 2010 00:54

Εγώ είχα πρόβλημα με το πc μου κάποτε και το πήρα απτο Multirama (πολύ κακή κίνηση να πάρεις έτοιμο και να μη το χτίσεις μόνος σου aka custom).

Στην τελική είχα μαζέψει όλα μου τα αρχεία που ήθελα σε έναν σκληρό σε έναν φάκελο.

Και κάτι έτυχε και μου είπαν για format αφού έπαιρνα τηλέφωνο κάθε τόσο γιατί θα το είχαν έτυμο αλλά πάντα αργούσαν οπότε τους είπα αυτόν το φάκελο θέλω να κρατήσω και λένε οκ.
Αν δεν έπαιρνα τηλέφωνο λογικά δεν θα τους πετύχενα ποτέ πριν το format και θα έκλαιγα.

Ακόμα και να πάω να το πάρω απτο κέντρο να το πάω σπίτι να πάρω backup και να το γυρίσω για άλλον 1 μήνα περίμενε για κλάμα είναι.

Και γενικά όταν βλέπεις ευκαιρίες όπως γαμάτο pc σε χαμηλή τιμή κάποια φάβα έχει η τρύπα.

Όσο για νομικά δεν νομίζω πως μπορείς να κινηθείς. Όσο χαζοί κιαν είναι έγραψαν καθαρά ότι είσαι υπεύθυνος να κρατήσεις backup :-?
Εικόνα
What you waiting for?

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 26 Νοέμ 2010 05:17

Στο εξωτερικό από ότι ξέρω πριν το πας για service σε βάζουνε να υπογράψεις ότι αν κάνουνε format δεν είναι υπεύθυνοι αυτοί για τα αρχεία σου καθώς επίσης δεν σου κάνουνε και back-up .

Οπότε κάνουνε δεν κάνουνε format εσύ έχεις αποδεχτεί το ρίσκο ;)

Λογικά θα μπορεί να το κυνηγήσει νομικά αλλα είναι τόσο σημαντικά αυτά τα έγγραφα ??? Η μήπως περιμένει να του δώσουνε κανένα 1.000.000 για αποζημίωση ??

Αστο να πάει στον ... και ας μην ξαναπατήσει στα Multirama ποτε .
:(

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Νοέμ 2010 11:42

Μια αγωγούλα και τέλος...τι θα πει υπάρχουν οι όροι, αν δεν στους δώσουν να τους διαβάσεις και να υπογράψεις τότε είναι σαν να μην υπάρχουν...
Το ότι έπρεπε πριν το πάει να πάρει Backup είναι άσχετο...αφού διαπιστώθηκε ότι ο δίσκος ήθελε format, έπρεπε πρώτα να υπάρξει έγκριση του πελάτη. Σε τέτοια θέματα χρειάζεται προσοχή και όχι άρπα-κόλα δουλειά. Εγώ δεν θα πλήρωνα καν!
Παρόλα αυτά, μήπως δεν του έκαναν format αλλά του άλλαξαν εντελώς δίσκο; Γιατί φαίνεται πολύ περίεργο το να μην βρίσκει απολύτως τίποτα ένα data recovery πρόγραμμα!!!!!!!!!!!

Τέλος πάντων μια αγωγούλα για θετική και αποθετική ζημία δεν θα είναι άσχημη!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 26 Νοέμ 2010 12:46

mechpanos έγραψε:Μια αγωγούλα και τέλος...τι θα πει υπάρχουν οι όροι, αν δεν στους δώσουν να τους διαβάσεις και να υπογράψεις τότε είναι σαν να μην υπάρχουν...
Το ότι έπρεπε πριν το πάει να πάρει Backup είναι άσχετο...αφού διαπιστώθηκε ότι ο δίσκος ήθελε format, έπρεπε πρώτα να υπάρξει έγκριση του πελάτη. Σε τέτοια θέματα χρειάζεται προσοχή και όχι άρπα-κόλα δουλειά. Εγώ δεν θα πλήρωνα καν!
Παρόλα αυτά, μήπως δεν του έκαναν format αλλά του άλλαξαν εντελώς δίσκο; Γιατί φαίνεται πολύ περίεργο το να μην βρίσκει απολύτως τίποτα ένα data recovery πρόγραμμα!!!!!!!!!!!

Τέλος πάντων μια αγωγούλα για θετική και αποθετική ζημία δεν θα είναι άσχημη!
Πόσο θα κοστίζει η αγωγούλα;
Τι ποσό αποζημίωσης θα ζητήσει;
Πώς θα αποδείξει ότι έπαθε τόση ζημιά που κοστίζει τόσο;

Άς πρόσεχε ο πελάτης που πήγε τον υπολογιστή για φτιάξιμο

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Νοέμ 2010 12:54

Για να μην πω και κοινοποίηση στις καταναλωτικές οργανώσεις...

Λοιπόν φίλε gaucho το "να πρόσεχε ο πελάτης που το πηγε για φτιάξιμο" δεν είναι απάντηση!

Η αγωγή είναι πολύ φθηνή και πολλές φορές ο δικηγόρος ζητά μόνο ποσοστό από το ποσό που θα επιδικαστεί. Φυσικά το ποσό θα είναι ένα αστρονομικό νούμερο, και ας αποδείξει η εταιρεία ότι η ζημιά ήταν όντως μικρότερη.

Πόσο αξιολογεί η εταιρία την δουλειά πχ ενός χρόνου και ευαίσθητα αρχεία πελατών του κατόχου του Η/Υ που χάθηκαν και δεν επανέρχονται, από δικό της λάθος;;;
Και αν ο κάτοχος είχε αναλάβει ένα έργο/σύμβαση με ρήτρες παράδοσης, και το έργο δεν παραδόθηκε εγκαίρως γιατί χάθηκε όλη η δουλειά λόγω του ανωτέρω ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ της εταιρείας;;;
Καλά θα κάνει αν τους κάνει αγωγή γιατί κάτι τέτοια μεγαλοκαταστήματα κάνουν μ******ς, δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη και γράφουν τον πελάτη στα παλιά τους τα παπούτσια.
Μακάρι να επιδικαστεί επιτέλους κανένα σεβαστό ποσό, μπας και βάλουν μυαλό!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 26 Νοέμ 2010 13:02

Αυτό ειναι ανεπίσημη απάντηση στο φίλο μας που έδωσε τον υπολογιστή για φορματ

Μη βάζεις άλλες ερωτήσεις.

Άν ήσουν δικηγόρος τι θα έκανες για αυτα τα 2

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Νοέμ 2010 13:11

Για το ποσό και για το πώς θα το αποδείξω;
Σαν μηχανικός που είμαι, θα έλεγα είχα τόσες μελέτες μέσα Χ τόσο που κάνει η κάθε μελέτη...
Γιατί τις μελέτες τις χρησιμοποιείς και μελλοντικά, δεν τις αμοίβεσαι και τέλος...
Αν είχα αναλάβει και τρέχον έργο και κινδύνευα να το χάσω εξαιτίας αυτού, θα ζητούσα όλο το ποσό των ρητρών της σύμβασης του έργου!
Γενικά αν χρησιμοποιεις ένα pc για επαγγελματική χρήση, είναι εύκολο να δείξεις ότι έχεις υποστεί ζημιά...αν έχεις και καλό δικηγόρο, ακόμα ευκολότερο ξέρει αυτός τους τρόπους και θα σου πει τί πειστήρια θα χρειαστούν στην αίθουσα.
Από την άλλη ένα θέμα είναι ότι ο φίλος μας γέμισε ιούς το pc του που αν ήταν pc δουλειάς, δεν είναι καθόλου ώριμη πρακτική.

Όσον αφορά την ανεπίσημη απάντηση, από κάτι τέτοιες ανεπίσημες (αλλά και πολλές φορές πλέον επίσημες) απαντήσεις φτάσαμε την χώρα εδώ που την φτάσαμε...όλοι της αρπα-κολλας και μετά "ας πρόσεχες"...

Και στα περιοδικά να κάνει δημοσίευση, μην το ξεχάσω!

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 26 Νοέμ 2010 13:24

Δεν απάντησες mecpanos.

O καλός δικηγόρος δεν είναι φτηνός
Είναι επαγγελματίας ο φίλος του κόνορα?
Σαν μηχανικός που είμαι, θα έλεγα είχα τόσες μελέτες μέσα Χ τόσο που κάνει η κάθε μελέτη...
Αυτό μόνο εσύ το θα το πείς. Δεν αποδυκνύεται.

Τα υπόλοιπα για χώρα μας - αρπα κόλα κλπ και μελέτες είναι εκτός θέματος

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 26 Νοέμ 2010 15:29

Μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε...σου λέω τί θα ζητήσω και τρόπο αιτιολόγησης...το δικαστήριο δεν είναι εφορία να σου ζητάει απόδειξη!
Και για το δικηγόρο σου είπα, αν μυριστεί χρήμα θα κάνει τη δουλεια με ποσοστο επί του επιδικασμένου ποσού...
Σε τι θες να σου απαντήσω, να γράψω για συγκεκριμένα ποσά, να γράψω ένα νούμερο άντε το γράφω εκατό χιλιάρικα καλά είναι να τ'αφήσω;
Πως να μην βγω (οντως) εκτος θεματος μετά!

Κάντους ρε φίλε του κόνορα να χεστουν λιγάκι απάνω τους μην τους φοβάσαι!
Επειδή τάχαμου είναι μεγάλη εταιρεία και πληρώνουν νομικά τμήματα νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν! Σεβασμός στον καταναλωτή!

By the way, εγώ για πολλούς λόγους έχω σταματήσει να ψωνίζω από αλυσίδες και προτιμώ τα μαγαζιά της γειτονιάς! Αυτοί νοιάζονται για τον πελάτη!!!

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 26 Νοέμ 2010 16:38

Ιούς άκουσα μυρίζομαι παράνομο downloading .

Ξέρεις φίλε μου ποσα θα πληρώσει σίγουρα ο φίλε του κόνορα για κάθε παράνομο mp3 ???

Άστο καλύτερα να κάνει την πάπια γιατί πάλι καθαρή την έβγαλε .
:(

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Νοέμ 2010 17:37

Εδώ δεν μπορούν να βρεθούν τα αρχεία του, λες να μπορούν να βρεθούν παράνομα mp3 ; Πάντως δεν νομίζω να καταφέρει κάτι εάν τους πάει δικαστικά μιας και πώς θα αποδείξει ότι υπήρχαν μέσα πριν το format τα αρχεία που λέει ότι υπήρχαν; Όπως και να έχει εδώ είναι τεχνολογικό forum οπότε θα πρέπει να ρωτήσει δικηγόρο εάν μπορεί να σταθεί κατηγορία.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 26 Νοέμ 2010 20:08

gaucho έγραψε:
Είναι επαγγελματίας ο φίλος του κόνορα?
Αυτό μόνο εσύ το θα το πείς. Δεν αποδυκνύεται.
Δεν απάντησες mecpanοs.
Αυτα πρέπει να πείς σε ένα καλό δικηγόρο που θα του πληρώσεις και την επίσκεψη άσχετα αν προχωρήσει σε αγωγή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες