www.ask4house.com

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
stelios87

www.ask4house.com

Δημοσίευση από stelios87 » 27 Οκτ 2010 03:34

Γεια σας θα ήθελα να σας παρουσιάσω το πρώτο μου επαγγελματικό (ελπίζω) site www.ask4house.com. Όπως θα δείτε είναι ένας ηλεκτρονικός κατάλογος ακινήτων για Ελλάδα και Κύπρο, όπου κάθε χρήστης μπορεί να δημοσιεύει δωρεάν την αγγελία του.

...about developing (αναφορικά)
  • HTML, CSS (tabeless layout)
    Javascript, Ajax
    php 5, χρησιμοποιήθηκε και η imagick class
    mySQL
...about designing (αναφορικά)
  • Adobe Photoshop CS3
    Adobe Illustrator CS3
Δεχτώ κάθε σχόλιο φυσικά.

Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη κάποιου γραφίστα μιας και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες, καθώς και κάθε κρίση, ιδέα, σκέψη, άποψη όσον αφορά τις λειτουργίες του site και την φιλικότητά του προς τον χρήστη.

Αυτή τη στιγμή το site λειτουργεί κανονικά αλλά σε λίγες μέρες θα ξεκινήσω την προώθησή του με email, τηλέφωνα κλπ...

Περιμένω τα σχόλιά σας και ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

starfish

www.ask4house.com

Δημοσίευση από starfish » 27 Οκτ 2010 11:47

έχει κάποια καλά στοιχεία αλλά πολλά είναι εντελώς παρωχημένα.

Βγάλε οπωσδήποτε το emboss στην αριστερή στήλη, δες ξανα όλα τα χρώματα σου και τα πλάτη των στηλών. Οι πλευρικές στήλες είναι πολύ πιο έντονες από όλα τα άλλα και εξαφανίζουν το περιεχόμενο και το μενού.

Επίσης έχεις πολλούς κενούς άχρηστους χώρους.

Δουλεψε το πάντως έχει προοπτικές

apostolos_k
Επικοινωνία:

www.ask4house.com

Δημοσίευση από apostolos_k » 27 Οκτ 2010 12:02

Φίλε Stelios87 επέτρεψε μου να παρατηρήσω κάποια πράγματα όχι πάνω στο development (δεν είμαι developer designer) αλλά πάνω στο business model, και το θέμα της στρατηγικής του property directory.

Βασικότερο στις μέρες μας – κατά την ταπεινή μου γνώμη - είναι η γνώση του αντικειμένου (real estate, real estate property listing ή property portal στην συγκεκριμένη δική σου περίπτωση) έστω και σε μικρό βαθμό.

Δεν είναι τα πάντα μια web εφαρμογή…

Δεν γνωρίζω εάν έχεις γνώσεις του αντικειμένου real estate (εκτός από το design development).

Πάντως θέλεις σίγουρα αλλαγές στο lay out αλλά και στο design το οποίο θα πρέπει να γίνει πιο επαγγελματικό

Παρατήρησε... δες πως λειτουργούν, τα 25 -30 Ελληνικά!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΛΕΟΝ!! (μεγάλα, μικρά, που απλά υπάρχουν, αποκλειστικά για κατασκευαστές κτλ κτλ) (κάποια έχουν έδρα και στο εξωτερικό) real estate portals τα οποία κατά 98% είναι free listing.

Θεωρητικά αλλά και πρακτικά είναι οι «αντίπαλοι σου ή ανταγωνιστές σου»

Ψάξε όμως ΚΥΡΙΩΤΕΡΑ στα ξένα property portals για να δεις και να μάθεις πως «λειτουργούν στρατηγικά και επαγγελματικά»

Ψάξε στα ξένα property portals είτε regionally είτε global για να δεις «τεχνικές development » και κυριότερα layout και design

Προσπάθησε να ξεφύγεις (αργότερα βέβαια ) από το property real estate free listing το οποίο πεθαίνει και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. (Μεγάλο το μέγεθος δεδομένων - χιλιάδες αγγελίες – ελάχιστες πλέον οι διαφημίσεις).

Πολλά ξένα property portal με free listing ήδη κατεβάσανε… σελίδες!

Ξέρω ότι το paid listing στην Ελλάδα ακούγεται σαν ανέκδοτο… αλλά εκεί θα καταλήξει…καθώς το free listing ήταν το business model του 2000

Η φιλικότητα προς τον χρήστη είναι από τα βασικότερα… αλλά και η φιλικότητα προς τον μεσίτη τον κατασκευαστή είναι επίσης σημαντικότατη … γιατί απλά είναι το «πρωτογενές υλικό του site σου» «υλικό» το οποίο ίσως σου δώσει τις paid listings…. το πρωτογενές «έσοδο»…

Στο search βάζεις … με τιμή ακινήτου … βάλε hotels (τώρα που πουλάνε)… βάλε εξοχική κατοικία…. Ανά ημερομηνία καταχώρησης…

Όπως και δήποτε βάζεις τουλάχιστον μια δεύτερη γλώσσα… Είναι κρίμα Ελληνικά property portals ( και μεγάλα) να μην έχουν τουλάχιστον την Αγγλική…

Εάν βάλει Αγγλικά ψάξε και μάθε τις σωστές real estate ορολογίες στα Αγγλικά…

Όταν λένε κατασκευαστής/ες στα Ελληνικά μεταφράζουμε στα Αγγλικά Developers… όχι Constructors που … μεταφράζουν κάποια Ελληνικά property portals

Τα παραπάνω είναι κάποια λίγα που αφορούν το business model και την στρατηγική του εγχειρήματος σου (και εύχομαι να σε ενδιαφέρουν ) και έχουν προέρθει από την χρόνια επαγγελματική μου ενασχόληση μου με το real estate και με τα ξένα property portals ή real estate directories..

Καλή επιτυχία να έχεις

stelios87

www.ask4house.com

Δημοσίευση από stelios87 » 27 Οκτ 2010 12:47

@ starfish

Ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Αν θες να μου εξηγήσεις ποια θεωρείς παρωχημένα στοιχεία στο σχεδιασμό λίγο πιο αναλυτικά. Βρήκα πολύ ενδιαφέρον το σχόλιό σου ότι εξαφανίζεται από τα 2 columns το κεντρικό και το μενού, θα το ξαναδώ αυτό. Το emboss γιατί όχι? Οι άχρηστοι χώροι θεωρώ ότι με την προσθήκη του περιεχομένου θα αρχίσουν να καλύπτονται αν και μου αρέσουν και τα πιο μινιμαλιστικά site.

@ apostolos_k

Πραγματικά εκτιμώ ότι μπήκες στον κόπο να μου αναφέρεις για το business model. Βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες τις απόψεις σου. Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω στο ότι θα επιστρέψουμε στο paid listing, εφ' όσον οι παρεχόμενες υπηρεσίες των free listing site είναι πολύ καλές. Για τα Αγγλικά το έχω υπόψη μου θα γίνει. Φυσικά ανέφερες και άλλα ενδιαφέροντα τα οποία και θα ψάξω.

starfish

www.ask4house.com

Δημοσίευση από starfish » 27 Οκτ 2010 13:57

Το bevel-emboss ειναι εντελώς εκτός, θυμίζει κάτι που έφτιαξε κάποιος που πάιζει πρώτη φορά με το Phtoshop.
Οι χρωματικοί συνδιασμοί σου επίσης δεν λειτουργούν είναι πρόχειροι..

Έχεις πολύ κενό χώρο δεξια και αριστερά του logo που δεν έχει σχέση με το περιεχομενο.
Δεν μου αρέσουν οι γραμματοσειρές με τα εφφέ που έχεις σε 2 σημεία, επίσης είναι παρωχημένο.

Πιο ξεκάθαρα τίτλους από κείμενα, και στοιχήσε σωστά.
Δες πόσο χώρο και πόσο στριμωγμένα είναι όλα στην μέση και πόσο τεράστια δίπλα..

Ξαναξεκινατο πάλι καταγράφωντας απο πριν τις ανάγκες σου, και επιλέγντας άλλα χρώμματα.

stelios87

www.ask4house.com

Δημοσίευση από stelios87 » 27 Οκτ 2010 14:32

@ starfish

OK τώρα κατάλαβα καλύτερα τι εννοείς. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου θα τις λάβω υπόψη μου.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.ask4house.com

Δημοσίευση από korgr » 27 Οκτ 2010 14:45

Η γενική πρώτη εντύπωση είναι πως υστερεί απέναντι στον ανταγωνισμό!
Συμφωνώ πως shadow-bevel-emboss είναι οι αποδείξεις πως κάποιος ερασιτέχνης σχεδίασε το site.
Διαφωνώ με τον starfish και με κάθε developer (στο παρελθόν το έχει κάνει και ο δάσκαλος fafos :P ) που δεν έχει θεωρητικό σχεδιαστικό background, για τους άχρηστους χώρους. Βέβαια άλλο το "άχρηστοι χώροι", άλλο η σωστή χρήση κενών χώρων για "αναπνοές" του layout! To όλα τίγκα και κολημένα είναι λάθος και παρωχημένη λογική του παρελθόντος!

Στο site όταν δεν βρίσκεις αποτέλεσμα πρέπει να εμφανίζεται σχετικό μήνυμα και να αποκρύπτονται στοιχεία του pagination κλπ

Χωρίς χάρτες δεν πας πουθενά.
Χρειάζονται και στο search (αναζήτηση μέσω χάρτη) αλλά και στην παρουσίαση ακινήτου ( διασύνδεση με Google Maps).

To λογότυπο να οδηγεί στην αρχική σελίδα.
Να παίζουν "κράχτες" αγγελίες (νέες ή futured) σε κάποια στήλη και στις εσωτερικές σελίδες.
Ξέχνα το δωρεάν, άκου τι σου λένε (αλλά να δώσεις πραγματικά καλές υπηρεσίες που θα δικαιολογούν το αντίτιμο και θα αποφέρουν όφελος στον πελάτη σου, καταχωρητή αγγελίας).

stelios87

www.ask4house.com

Δημοσίευση από stelios87 » 27 Οκτ 2010 15:59

@ korgr

Ακόμα κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες.

1)Στο site όταν δεν βρίσκεις αποτέλεσμα πρέπει να εμφανίζεται σχετικό μήνυμα και να αποκρύπτονται στοιχεία του pagination κλπ
2)To λογότυπο να οδηγεί στην αρχική σελίδα.

Αυτά τα 2 τα έχω υπόψη μου θα διορθωθούν άμεσα.
Τους χάρτες τους σκεφτόμουν και μάλλον είναι καλή ιδέα στην παρουσίαση ακινήτου. Αγγελίες (κράχτες) αν υπάρξει ενδιαφέρον για κάτι τέτοιο θα μπουν.
Το να πληρώνουν για να ανεβάσουν αγγελίες δεν το πολύ σκέφτομαι να πω την αλήθεια, free και ας μην έχει κέρδος δεν πειράζει, ταπεινό δώρο στο σύμπαν του διαδικτύου :P

Ως τώρα απ' ότι βλέπω δεν έχει εγγραφεί κάποιος για να δείτε και το πως γίνεται η δημοσίευση αγγελίας. Όποιος θέλει και έχει χρόνο μπορεί να δημοσιεύσει μία ψεύτικη αγγελία και την διαγράφει μετά είναι απλή η διαγραφή ή θα την διαγράψω εγώ. Αν μετά δε θέλετε να είστε μέλος του site στείλτε μου pm και θα σας διαγράψω και από εκεί.

...thanx σε όλους για τις ιδέες

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.ask4house.com

Δημοσίευση από hitca » 27 Οκτ 2010 16:03

Χωρίς να υποβιβάζω τον δημιουργό του site, είδα πρόσφατα μια πολύ καλή δημιουργία για real estate site υλοποιημένο σε Joomla από http://pure-joomla.com/

Μου έκανε εντύπωση η καλή τιμή του $45 USD

demo εδώ >> http://demo.pure-joomla.com/pj_amenity_15/

starfish

www.ask4house.com

Δημοσίευση από starfish » 27 Οκτ 2010 18:48

Μια παρατήρηση μόνο,
δεν είμαι developer, designer είμαι.

Στο site του φίλου οι χώροι δεξιά και αριστερά του logo είναι όντως άχρηστοι καθώς δεν δίνουν χώρο στο περιεχόμενο και δίνουν περιττό ύψος.

stelios87

www.ask4house.com

Δημοσίευση από stelios87 » 27 Οκτ 2010 21:32

@ starfish

Θα ήθελα να κάνω μία διευκρίνηση. Ο χώρος που βρίσκεται αριστερά από το λογότυπο για παράδειγμα, μπορεί τώρα να φαίνεται κενός και άχρηστος αλλά μελλοντικά θα μπορούσε να μπει ένα flash banner με κάποια διαφήμιση. Το site αυτή τη στιγμή δεν είναι πλήρες όπως θα είναι σε ένα μήνα από τώρα συνεπώς οι άχρηστοι χώροι θα χρησιμοποιηθούν αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω ένα υπερφορτωμένο site.

Όσον αφορά το στρίμωγμα στο κεντρικό πλαίσιο κάτω από το menu μπορεί να έχετε δίκιο παρ' όλα αυτά νομίζω ότι πέρα από το index όλες οι άλλες σελίδες (π.χ. παρουσίαση ακινήτων κλπ.) δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε?

Πάντως ευχαριστώ για τις ευγενικές σας προτροπές και ιδέες. Περιμένω να ακούσω και άλλα σχόλια όσον αφορά τη λειτουργικότητα....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης