Σαν μανιτάρια ξεπετάγονται τα deal sites στο GR web

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Ιαν 2011 21:22

Δημήτρη να περιμένουμε και το δικό σου όπου νάναι? :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 21:52

Χλωμό Νότη. Αυτό που συζητούσα με τον kgp το καλοκαιράκι που πίναμε καφέ εδώ στην πόλη, και μου αρέσει σαν ιδέα, είναι η ενσωμάτωση τέτοιας εφαρμογής σε τοπικά "portals".
π.χ. δεν θα με χαλούσε αν το κυνηγούσαν τα παιδιά του e-thraki.gr και έβρισκαν τοπικά καταστήματα που θα έδιναν πραγματικές προσφορές, να βάζαμε έπειτα κάτι τέτοιο μέσα στο site. Αν και αυτό με το μια προσφορά τη μέρα δεν με "τραβάει" καθόλου. Θα προτιμούσα μια σελίδα προσφορών για όση περίοδο ή όσα "κομμάτια" ήθελε το κάθε κατάστημα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 21:55

Ένας πάντως που φιλοξενώ το site του (έχει τοπικό portal) στήνει αυτό το διάστημα "deal site" για τοπικές προσφορές σε subdomain του.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 22:08

ποιός;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 22:19

Δεν θέλω να πω συγκεκριμένη πόλη, γιατί δεν το έχει τελειώσει ακόμα. To μόνο που θα πω είναι ότι είναι πιο νότια από Θεσσαλονίκη και πιο βόρεια από Αθήνα ώστε να μην ανησυχείς ότι είναι η Αλεξανδρούπολη :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιαν 2011 22:24

Έτσι όπως το έγραψες νόμισα αναφερόσουν σε κάποιον από εδώ μέσα, ότι απαντούσες σε προηγούμενο μήνυμα δηλαδή. Τώρα που το ξεκαθάρισες κατάλαβα και ασφαλώς δεν ανησυχώ για τίποτε. Μακάρι να το κάνουν και για Αλεξανδρούπολη όποιοι θέλουν.

Η διαφορά είναι πως εγώ το σκέφτομαι σαν μια από τις υπηρεσίες ενός ολοκληρωμένου τοπικού site και όχι ως μια αυτόνομη σε subdomain ενός dealάδικου.
Σκέψου το δηλαδή μαζί με τον επαγγελματικό οδηγό για την πόλη σου, τα ξενοδοχεία, τις τουριστικές πληροφορίες, την ειδησεογραφία σου κλπ κλπ να παρέχεις και προσφορές αποκλειστικά για τους δημότες / μέλη του site. Κάποια στιγμή εκεί πιστεύω θα πάει η φάση...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 25 Ιαν 2011 22:36

Και εγώ αυτό πιστεύω θα γίνει. Τα περισσότερα sites με deals έχουν μόνο Αθήνα και Θεσσαλονίκη, οπότε υπάρχει κενός χώρος για μικρότερες πόλεις. Και πιστεύω στις μικρότερες πόλεις είναι πιο εύκολο να κρατήσει μια επιχείρηση κάποιο πελάτη γιατί είναι και πιο προσωποιημένες οι επιχειρήσεις.

skafatos

Δημοσίευση από skafatos » 26 Ιαν 2011 21:29

Καλησπέρα, πολύ ενδιαφέροντα τα σχόλια όλων. Μου έκανε εντύπωση που δεν αναφέρεστε ιδιαίτερα στο θέμα της προσπάθειας που χρειάζεται ώστε να εχει ένα τέτοιο site καλές προσφορές. Εγώ ξεκίνησα dealsite , το οποίο ή προβάλει προσφορές και έχει αναφερθεί στην αρχική αυτού του θέματος (ευχαριστώ μάλιστα για την προβολή τους διαχειρηστές) καταβάλοντας μεγάλη προσπάθεια (για να μη μιλήσουμε για τα χρήματα), χωρίς να έχω εμπειρία από internet, web κτλ. Βασίστηκα στα 20 χρόνια προυπηρεσία στις πωλήσεις και στον αγώνα ανεύρεσης καλών προσφορών. Δε θέλω να θίξω ορισμένους που αναφέρονται στο ότι οι επιχειρήσεις ξεγελούν με τις προσφορές που δίνουν στα site, αλλά η δική μου εμπειρία είναι οτι χρειάζεται προσπάθεια για να πειστούν οι επιχειρηματίες και να δώσουν καλές προσφορές (με την προυπόθεση βέβαια ότι απευθείνεσαι σε σοβαρούς)...Δεν βασίζονται λοιπόν όλα στον αέρα ή μόνο στο στησιμο του website...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 26 Ιαν 2011 21:41

Πάντως σε σελίδα fan facebook page γνωστου deal site διαβάσα διαμαρτυρίες όχι μόνο για διάφορες υπηρεσίες αλλά και για διαμαρτυρίες για ένα μαγαζί που συνολικά αγοράστηκαν εκατοντάδες κουπόνια και τελικά το μαγαζί έκλεισε. Και δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση λόγω των όρων το deal site δεν έχει ευθύνη, αλλά το κατάστημα. Οπότε τα λεφτά που είχαν δοθεί, δυστυχώς πήγαν χαμένα. Βέβαια το deal site επέστρεψε ένα πόσο, νομίζω της διάφορας, δεν πολύ κατάλαβα και τι εννούσε και το κατάστημα και οι πελάτες.
Βέβαια υπήρχε και άλλη προσφορά που με 2500 κουπόνια ενώ αγοράστηκαν τελικά η μεγάλη επιχείρηση από ότι κατάλαβα από τα λεγόμενα του deal site, θέλησε να τα ακυρώσει όλα και τα λεφτά όλα πήγαν στους πελάτες...
Πάντως γενικά με κόσμο που έχω μιλήσει, πολύ διστάζουν τώρα που είναι η αρχή στην Ελλάδα. Ίσως φοβούνται κι όλας ότι όλα γίνονται μόνο με πιστωτικές. Βέβαια τους λέω ότι υπάρχουν και προπληρωμένες αλλά πάλι το ίδιο.
Το κακό είναι ότι π.χ κάτι ήθελα να αγοράσω χθες από deal site και το θέμα είναι ότι δεν δέχεται paypal από ότι είδα στους τρόπους πληρωμής...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Ιαν 2011 23:04

αγαπητέ skafatos δεν είναι όλοι σαν εσένα. Δε το λέω μόνο για αυτό που έγραψες εδώ, και που είσαι ο πρώτος που μπήκε να γράψει κάτι και όχι για να σπαμάρει, αλλά και για την επικοινωνία που είχαμε από το twitter. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

antoine
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από antoine » 27 Ιαν 2011 11:53

Τώρα στο magas.gr προστέθηκε μια καινούργια δυνατότητα. Μπορεί κάποιος που έχει αγοράσει κουπόνι και δεν έτυχε να το χρησιμοποιήσει να μπεί και να το πουλήσει. Αντίστοιχα όποιος θέλει μπορεί να μπεί και να αγοράσει κουπόνια αχρησιμοποίητα απο άλλους.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Ιαν 2011 12:36

Προστέθηκαν τα:
prosfores.gr.vc
tyxeroulis.gr

prog4ever

Δημοσίευση από prog4ever » 27 Ιαν 2011 16:27

Ενταξει ρε παιδια εχει καταντήσει γελοίο , ο καθενας γιατι ξερει λίγο απο Web και developing να φτιάχνει ενα τετοιο site. δεν σκεφτονται όλοι αυτοι οτι χρειάζεται και προσωπικό για να το στηρίξει όλο αυτο ???

Πάντως διαφωνώ με εναν φίλο ποιο πανω που λέει οτι οι επιχειρησεις μας κλέβουν και γι αυτο μπορουν να κάνουν τόσο μεγάλες προσφορές .

Πολύ απλά το προτζεκτ αυτό στηρίζεται στο οτι ενας μεγάλος αριθμός καταναλωτών ρίχνει την τιμή ενος προιόντος ή υπηρεσίας. Είναι σαν να πας να κανονισεις εναν....γάμο σε ενα εστιατόριο και να του πεις θα σου φερω 300 ατομα να φάνε ...την ίδια τιμή θα του δωσει ο εστιάτορας ???

απλά πιστέυω πως οι Ελληνες καταναλωτες είναι ακόμη πολύ πίσω και αργούν να καταλάβουν τις νέες τασεις . ¨οπως είναι γελοίο να φοβούνται να αγοράζουν με πιστωτική καρτα ειδικά απο site οπου βλέπουν τεραστιες εταιριες να διαφημιζονται !!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 27 Ιαν 2011 16:51

Αυτό που είπε ο cdhyper είναι ότι λένε για παράδειγμα ότι η υπηρεσία κοστίζει 200 ευρώ και στην δίνουν με 100 ευρώ, δηλαδή 50% έκπτωση, ενώ τα 200 ευρώ είναι εάν κλείσεις για παράδειγμα ένα δωμάτιο τον Αύγουστο και όχι τώρα που κανονικά χωρίς την προσφορά θα το χρέωναν για παράδειγμα 120 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Ιαν 2011 16:52

Ποιός σου είπε πως αυτοί που τα ανεβάζουν ξέρουν όλοι από Web και developing; ο skafatos πριν λίγα post δεν έλεγε ότι το έκανε χωρίς να έχει εμπειρία από web; Ειδικά σε τέτοια sites πιστεύω ποιο πολύ μετράνε οι γνωριμίες και η εμπειρία που έχεις από πωλήσεις.

Πάντως παντού το ίδιο γίνετε. Βγαίνει κάτι που πιάνει (βλ: groupon.com , woot.com κλπ ) και έπειτα το αντιγράφουν χιλιάδες σε όλο τον κόσμο.
Ίσως στην Ελλάδα να έχουμε μια τάση παραπάνω να ακολουθούμε την μόδα αλλά κάποια στιγμή γίνετε ένα ξεσκαρτάρισμα και μένουν όσοι αντέχουν.

άσχετο: Στο παράδειγμα για τον γάμο πάντως έχω την εντύπωση πως όταν το κανονίζεις με τον ταβερνιάρη πιο ακριβές τιμές σου κάνει αντί για καλύτερες :p Αν πας μόνος σου ταβέρνα μπορεί να σου βγει και 20 ευρώ, ενώ ο γαμπρός για τον καλεσμένο δεν νομίζω πως πληρώνει τόσο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες