Μερικές ερωτήσεις σχετικά με sedo ;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 29 Οκτ 2010 18:35

Καλησπέρα, θέλω να δοκιμάσω να πουλήσω ένα domain που έχω και έκανα εγγραφή στo sedo και επειδή είναι δεν γνωρίζω πολλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα όπως

1. Τι είναι το Sedo Certification που λέει στο λογαριασμό μου πως πρέπει να υπογράψω ; μου στείλανε ένα pdf στο email τι το κάνω αυτό το υπογράφω με στυλό ;

2. Για να πουλήσω ένα domain πρέπει να έχω κάνει υποχρεωτικά το Certification ή μόνο αν θέλω να αγοράσω κάποιο domain ; Δεν μπορώ να πουλήσω το domain χωρίς το certification ;

3. Στο certification μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε 3 επίπεδα , ποια η διαφορά μεταξύ τους, ποίο πρέπει να επιλέξω (σημείωση: δεν θέλω να αγοράσω απλά να πουλήσω) ;

4. Στο payment method τι να βάλω το via wire ; Εσείς τι προτιμάτε ; Επίσης στο National Bank Code τι πρέπει να βάλουμε ;

Τα ρωτώ έτσι μαζεμένα γιατί δεν μπόρεσα κάποιον οδηγό ή how-to στα ελληνικά !

Λοιπόν ;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 29 Οκτ 2010 18:56

1. Ναι, το εκτυπώνεις το υπογράφεις και το σκαναρεις. Αφού το στείλεις θα σου ζητήσουν να στείλεις και ταυτότητα/δίπλωμα οδήγησης

2. Δεν μπορώ να πουλήσω το domain χωρίς το certification ; Όχι

3. Για να πουλήσεις σου φτάνει και το πρώτο

4. Εγώ έχω wire γιατί δεν στέλνουν μέσω paypal στην χώρα μου

2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 29 Οκτ 2010 19:03

Jimaek έγραψε:1. Ναι, το εκτυπώνεις το υπογράφεις και το σκαναρεις. Αφού το στείλεις θα σου ζητήσουν να στείλεις και ταυτότητα/δίπλωμα οδήγησης

2. Δεν μπορώ να πουλήσω το domain χωρίς το certification ; Όχι

3. Για να πουλήσεις σου φτάνει και το πρώτο

4. Εγώ έχω wire γιατί δεν στέλνουν μέσω paypal στην χώρα μου
1. Οκ να βάλω υπογραφή με το στυλό, να το σκανάρω και αν τους το στείλω στο email το καταλαβαίνω αλλά τώρα Σοβαρά θέλουν να τους στείλω και ταυτότητα ? Σκαναρισμένη και αυτή 2όψεις ?:p

2. Οκ

3. Οκ

4. Μένεις εκτός Ελλάδος ; Για τους εν Ελλάδι στο National Bank Code τι βάζουμε ;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jimaek » 29 Οκτ 2010 19:13

1.
α. Δεν το στέλνεις με Mail. Ανοίγεις support ticket και κάνεις Upload το έγγραφο

β. Ναι χωρίς κάποιου είδους χαρτιού που να επιβεβαιώνει την ταυτότητά σου δεν μπορείς να γίνεις member

4. Ναι μένω στο εξωτερικό. Για Ελλάδα ας πει κάποιος που ξέρει

2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 29 Οκτ 2010 19:21

Jimaek έγραψε:1.
α. Δεν το στέλνεις με Mail. Ανοίγεις support ticket και κάνεις Upload το έγγραφο

β. Ναι χωρίς κάποιου είδους χαρτιού που να επιβεβαιώνει την ταυτότητά σου δεν μπορείς να γίνεις member

4. Ναι μένω στο εξωτερικό. Για Ελλάδα ας πει κάποιος που ξέρει
1.α Σίγουρα ; Γιατί το email το οποίο πήρα αναγράφεται
If your information is correct, please read and sign the Member Certification Statement and return to Sedo using the fax or mailing information provided. Once Sedo has received and processed your signed Member Certification Statement you will receive a confirmation email.
δεν λέει πουθενά για support ticket

β. μάλιστα.. εκτός απο ταυτότητα και δίπλωμα τι άλλο δέχονται αν γνωρίζεις :p ;

4. Οκ . Ας πεί όποιος γνωρίζει ή έχει κάνει τη διαδικασία τι βάζουμε στο πεδίο που ρώτησα για Ελλάδα .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες