Περί της συγγραφής νέου Βοηθήματος

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 30 Οκτ 2010 01:47

Διαβάζοντας ώρες και ψάχνοντας στο forum δεν μπόρεσα να βρω μαζεμένες πληροφορίες που να μου δίνουν απαντήσεις σχετικά με το πως δουλεύουν τα domain market places όπως sedo, godday κ.τ.λ Παρόλα αυτά, σε διάφορα pots παρατηρώ πως αρκετοί έχουν πωλήσει ή αγοράσει κάποιο ή κάποια domains. 'Έτσι θα πρότεινα από τους πιο έμπειρους στο θέμα αυτό, κάποιος που να γνωρίζει καλά το θέμα, να συγγράψει ένα καλό και εμπεριστατωμένο Βοήθημα για το πως δουλεύουμε με τις υπηρεσίες αυτές και γενικά ρε παιδί μου πως πουλάμε/αγοράζουμε σωστά τα domains από την Εγγραφή -> ως την Πώληση .

Είναι δυνατό να το υλοποιήσει κάποιος, ως Βοήθημα ;

Δεν θα ήταν καλύτερο από το να υπάρχουν μισές πληροφορίες σε διάφορα χαμένα Posts μέσα στο forum ;

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 30 Οκτ 2010 13:52

Έδωσες ιδέα..χεχε
πάντως δες αυτο: http://ezinearticles.com/?How-to-Sell-D ... &id=655909 μήπως και σε βοηθήσει άμεσα
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 30 Οκτ 2010 14:11

Ναι ελπίζω κάποιος να το κάνει πράξη χρειάζεται ένας τέτοιος οδηγός ας το πούμε :oops:
Κοίταξα το http://ezinearticles.com/?How-to-Sell-D ... &id=655909 αλλά δεν μου λύνει τις απορίες γιαυτό καλύτερα όποιος έχει εμπειρία στο πεδίο αυτό θα ήταν προτιμότερο να έγραφε ένα οδηγό how-to ή ένα καλό βοήθημα-tutorial στα ελληνικά, που όσο και αν έψαξα ακόμα δεν υπάρχει :(

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 30 Οκτ 2010 18:16

κοιτα σε αυτο το μπλογκ μου εχει καποιες προσωπικες αποψεις σχετικα με ντομειν στα ελληνικα http://www.seo-greece.com/?cat=8
Δεν εχει γραψει κανενας αυτο που ζητας γιατι εν ετη 2010 μερικα παλια μελη εδω και καποιοι μοντερειτορ το θεωρουν ιδιο με το να διακινεις ναρκωτικα η με το να εισαι προαγωγος :)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Οκτ 2010 19:49

Και μερικοί web newbies θεωρούν πως θα κάνουν κονόμες πουλώντας αέρα.
Από τη στιγμή που υπάρχει ενότητα για SEO στο freestuff, απλά όσοι δεν είναι μόνο λόγια και θέλουν να μοιράζονται με την κοινότητα, γράφουν το tutorial που ζητάει το μέλος και το δημοσιεύουν.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 30 Οκτ 2010 21:37

dimsis έγραψε:Και μερικοί web newbies θεωρούν πως θα κάνουν κονόμες πουλώντας αέρα.
Από τη στιγμή που υπάρχει ενότητα για SEO στο freestuff, απλά όσοι δεν είναι μόνο λόγια και θέλουν να μοιράζονται με την κοινότητα, γράφουν το tutorial που ζητάει το μέλος και το δημοσιεύουν.
Δεν ειναι σχετικο με σεο αυτο που ζηταει ο φιλος.Εγω θα εγραφα,αλλα δεν ειμαι ο καταληλος μιας και η δεν ασχολουμαι με καποια απο αυτα που ζηταει ο φιλος η δεν εχω την αναλογη επιτυχια για να γραψω και τουτοριαλ :roll:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Οκτ 2010 21:59

Yπάρχουν και για τα domains οι σχετικές ενότητες: http://www.freestuff.gr/forums/index.ph ... 619212eae2

το forum είναι ανοιχτό και δημοκρατικό. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι για όλα. Από τη στιγμή που υπάρχουν σχετικές ενότητες μπορείτε ελεύθερα να δημοσιεύετε σχετικά κείμενα και βοηθήματα. Αυτό δεν σημαίνει πως αν διαφωνούμε σε κάτι που γράφετε, θα μένει ασχολίαστο, όπως γίνετε άλλωστε και σε όλές τις υπόλοιπες ενότητες.
Αν θέλετε να μην σχολιάζονται τα κείμενα σας να ζητάτε να κλειδώνονται από τους mods.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 31 Οκτ 2010 02:33

dimsis έγραψε:Yπάρχουν και για τα domains οι σχετικές ενότητες: http://www.freestuff.gr/forums/index.ph ... 619212eae2

το forum είναι ανοιχτό και δημοκρατικό. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε όλοι για όλα. Από τη στιγμή που υπάρχουν σχετικές ενότητες μπορείτε ελεύθερα να δημοσιεύετε σχετικά κείμενα και βοηθήματα. Αυτό δεν σημαίνει πως αν διαφωνούμε σε κάτι που γράφετε, θα μένει ασχολίαστο, όπως γίνετε άλλωστε και σε όλές τις υπόλοιπες ενότητες.
Αν θέλετε να μην σχολιάζονται τα κείμενα σας να ζητάτε να κλειδώνονται από τους mods.
U R bad :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 31 Οκτ 2010 15:28

υπαρχει και αυτη η ενοτητα http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=36&ref=index
με περιγραφη καταληλη για τετοιες αποψεις...
(Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!)
;)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Οκτ 2010 18:43

scoobby έγραψε:Δεν εχει γραψει κανενας αυτο που ζητας γιατι εν ετη 2010 μερικα παλια μελη εδω και καποιοι μοντερειτορ το θεωρουν ιδιο με το να διακινεις ναρκωτικα η με το να εισαι προαγωγος :)
μια από της πιο ανυπόστατες και προσβλητικές απόψεις που έχω ακούσει για το forum.
scoobby έγραψε:υπαρχει και αυτη η ενοτητα http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=36&ref=index
με περιγραφη καταληλη για τετοιες αποψεις...
(Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!)
;)
ναι, υπάρχει και αυτή.. αν θες αστειάκια να μπαίνεις εκεί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 01 Νοέμ 2010 01:21

cordis εσυ που εισαι σωστος διαβασε ολο το θεμα με το airtickets.com οποτε εχεις χρονο και δες εαν ειναι ανυποστατο αυτο που εγραψα...

2bluehorizon

Δημοσίευση από 2bluehorizon » 01 Νοέμ 2010 13:29

scoobby έγραψε: κοιτα σε αυτο το μπλογκ μου εχει καποιες προσωπικες αποψεις σχετικα με ντομειν στα ελληνικα http://www.seo-greece.com/?cat=8
Δεν εχει γραψει κανενας αυτο που ζητας γιατι εν ετη 2010 μερικα παλια μελη εδω και καποιοι μοντερειτορ το θεωρουν ιδιο με το να διακινεις ναρκωτικα η με το να εισαι προαγωγος
dimsis έγραψε:Και μερικοί web newbies θεωρούν πως θα κάνουν κονόμες πουλώντας αέρα.
οπότε λέτε να συγκινηθεί κάποιος χριστιανός ή μή παλαιός ή νέος και μη εξαιρετέος που να μην είναι εξαρτημένος και να έχει όρεξη να το συντάξει ευανάγνωστα το βοήθημα, έστω και σε δόσεις ; :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Νοέμ 2010 14:49

scoobby έγραψε:cordis εσυ που εισαι σωστος διαβασε ολο το θεμα με το airtickets.com οποτε εχεις χρονο και δες εαν ειναι ανυποστατο αυτο που εγραψα...
οι προσωπικές απόψεις/θέσεις κάποιων δε μπορούν να χαρακτηρίζουν το forum στο σύνολό του, όπως κάνεις τώρα εσύ. ο καθένας είναι moderator στις περιοχές ευθύνης του, και μιλάει σαν moderator μόνο εκεί και μόνο όταν χρειαστεί να επαναφέρει την τάξη. όλη την άλλη ώρα είναι ο εαυτός του και εκφράζει προσωπικές απόψεις.

η γενίκευση που κάνεις είναι απαράδεκτη και προσβλητική για το forum.

αν το forum είχε την θέση που θέλεις να παρουσιάσεις ότι έχει δε θα υπήρχαν οι εν λόγο περιοχές.

.. αυτά δεν είναι η πρώτη φορά που τα γράφω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 01 Νοέμ 2010 18:43

cordis έγραψε:
scoobby έγραψε:cordis εσυ που εισαι σωστος διαβασε ολο το θεμα με το airtickets.com οποτε εχεις χρονο και δες εαν ειναι ανυποστατο αυτο που εγραψα...
οι προσωπικές απόψεις/θέσεις κάποιων δε μπορούν να χαρακτηρίζουν το forum στο σύνολό του, όπως κάνεις τώρα εσύ. ο καθένας είναι moderator στις περιοχές ευθύνης του, και μιλάει σαν moderator μόνο εκεί και μόνο όταν χρειαστεί να επαναφέρει την τάξη. όλη την άλλη ώρα είναι ο εαυτός του και εκφράζει προσωπικές απόψεις.

η γενίκευση που κάνεις είναι απαράδεκτη και προσβλητική για το forum.

αν το forum είχε την θέση που θέλεις να παρουσιάσεις ότι έχει δε θα υπήρχαν οι εν λόγο περιοχές.

.. αυτά δεν είναι η πρώτη φορά που τα γράφω.
μια τελευταια απαντηση για να το ληξουμε καπου εδω.

Δεν αναφερω πουθενα οτι το φορουμ εχει τετοια σταση,λεω καποια παλια μελη και μερικοι μοντερειτορ.

Και δεν εστιαζω στο οτι ειναι μοντερειτορ,απλα εγω δεν εκτοξευω ειρωνιες και κατηγοριες και προσβολες προσωπικα σε καποιους αλλα σε καποιες γνωμες/αποψεις τους.

Εαν παλι μου επεφτε λογος η με ρωτουσες την γνωμη μου θα ελεγα οτι το μονο κακο ειναι οτι θα επρεπε να παρεμβει καποιος οταν καποια μελοι λενε προσωπικα καποιους απατεωνες η φοροφυγαδες η τεμπεληδες η φτωχομπινεδες χωρις καμμια αποδειξη για τα λεγομενα τους.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Νοέμ 2010 19:39

scoobby έγραψε:μια τελευταια απαντηση για να το ληξουμε καπου εδω.

Δεν αναφερω πουθενα οτι το φορουμ εχει τετοια σταση,λεω καποια παλια μελη και μερικοι μοντερειτορ.

Και δεν εστιαζω στο οτι ειναι μοντερειτορ,απλα εγω δεν εκτοξευω ειρωνιες και κατηγοριες και προσβολες προσωπικα σε καποιους αλλα σε καποιες γνωμες/αποψεις τους.

Εαν παλι μου επεφτε λογος η με ρωτουσες την γνωμη μου θα ελεγα οτι το μονο κακο ειναι οτι θα επρεπε να παρεμβει καποιος οταν καποια μελοι λενε προσωπικα καποιους απατεωνες η φοροφυγαδες η τεμπεληδες η φτωχομπινεδες χωρις καμμια αποδειξη για τα λεγομενα τους.
δεκτό το ξεκαθάρισμα αυτό.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες