Άνοιγμα επιχείρησης video club, ποια είναι η γνώμη σας

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Οκτ 2010 16:44

Γεια χαρά
η αδερφή μου έχει απολυθεί εδώ και 1 μήνα από την δουλεία της (λόγου της κρίσης)
έψαξε από εδώ, έψαξε από εκεί, και τελικά μου ξεφούρνισε χθες ότι σκέφτεται να ανοίξει ένα video club :think:

το συζητήσαμε λίγο και μου είπε την περιοχή όπου θέλει να ανοίξει, (όντως στην εν λόγω περιοχή δεν έχει άλλα video club)

προσωπικά δεν είχα σκεφτεί ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο, είμαι τις γνώμης ότι αυτά τα καταστήματα έχουν limited time μέχρι να κλείσουν οριστικά, θα τους φάει το internet πιστεύω σε 5-10 χρόνια το πολύ.

όπως και να έχει η τελική απόφαση είναι δική της, αλλά θα ήθελα να την βοηθήσω παίρνοντας γνώμες και μαθαίνοντας περισσότερα στοιχεία για αυτό.
ποιά είναι η γνώμη σας?

αν γνωρίζει κανείς ή αν έχει κάποιο video club ας πει από που παίρνουν/αγοράζουν DVD - Blue-ray κλπ

τι τιμές παίζουν, τι πρέπει να προσέξει?

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε πληροφορία που μπορείτε να μου δώσετε.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 31 Οκτ 2010 18:06

Σαν πελάτης θα σου πω τι βλέπω...

Εγω νοικιάζω αρκετά συχνα DVD (3-5 dvd / 7ημέρες) αλλά μόνο απο το 24 Self.

Και οι τιμές είναι αρκετά χαμηλές (απο 2.5 euro/24 ωρες - μερικές ταινίες και 3-4 euro/24 ώρες)) για καινούριες ταινίες και μπορω να παω όποτε θέλω να νοικιάσω ή να γυρίσω τα dvd.
Απο πελατία .. κάτι εχει αλλα μη φαντάζεσε τρελά πράγματα.
Εγω πάω συνήθως αργά και δεν βλέπω πολύ κόσμο.. αλλα στις λίστες με τα DVD βλέπω πως πάντα οι καινούριες ή γνωστές ταινίες είναι ήδη νοικιασμένες (4-5 copies τουλάχιστον).

Σαν επαγγελματίας φαντάζομαι πως τα πλεονεκτήματα είναι:
- Δεν έχεις ανάγκη απο μεγάλο χωρο (3 μηχανήματα εχει αυτο που παω εγω και είναι υπέρ αρκετά - περίπου 20τμ)
- Δεν χρειάζεσε υπαλλήλους και εισαι και ανοιχτός 24/7/365 (self service τα παντα).
- Αυτός που το έχει, πάει μερικές ώρες κάθε μέρα (εχει πρόγραμμα) για να κάνει τις καρτες στους καινούριους πελάτες .. όλα τα άλλα είναι αυτοματοποιήμενα (αγορά, γύρισμα, credits).
- Μπορείς παραλληλα να κάνεις και άλλη δουλειά

Καπως έτσι είναι...

Εικόνα

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Οκτ 2010 18:36

δεν τα γνωρίζω καλά αυτά αν και τα έχω δει,
νομίζω ότι αυτά λειτουργούν με πιστωτικές κάρτες?
πως γίνετε η εγγραφή?
τι γίνετε αν ο πελάτης γυρίσει το dvd μετά από 2 βδομάδες?

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 31 Οκτ 2010 18:40

έχω την εντύπωση οτι αυτή την εποχή είναι η καλύτερη επένδυση ένα video club και εξηγούμαι:

1. Η πτώση των ενοικιάσεων είναι σε τέτοιο σημείο που μεταχειρισμένα μηχανήματα για 24ωρο θα βρείς κοψοχρονιάς άρα δεν θέλει μεγάλη επένδυση

2. Δεν χρειάζεσαι μεγάλο χώρο και προσωπικό για την λειτουργία του

3. Είμαστε στο μεσοδιάστημα μεταξύ DvD και Blu-Ray ναι μέν όποιος θέλει να δεί μια ταινία δεν έχει παρα να την κατεβάσει απο το ίντερνετ ΑΛΛΑ το blu-ray σε συνδιασμό με τις καινούργιες lcd και plasma τηλεοράσεις που έχουν πλέον όλοι είναι μια νέα εμπειρία. Επίσης το untouched blu-ray είναι τεράστιο, κανένας δεν θα κατεβάσει είκοσι και τριάντα gb για να δεί μια ταινία. Η άνθιση του blu-ray κατα τη γνώμη μου έρχεται.

Αν λοιπόν η αδερφή σου μπορεί να υποστηρίξει μια επένδυση η οποία θα πηγαίνει τσίμα τσίμα οικονομικά για τουλάχιστον ένα 6μηνο τότε να το κάνει γιατί το επόμενο διάστημα θα βγάλει πολλά λεφτά.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Οκτ 2010 18:57

Δεν είμαι υπέρ. Έχει ελάχιστες πιθανότητες να πάει καλά κάτι τέτοιο. Αυτό ήταν φοβερή ιδέα πριν 20 χρόνια. Όχι πλέον. Αν μου έλεγες να φτιάξεις ένα cluster και να σερβίρεις hd movies σε οικιακούς και επαγγελματικούς χρήστες θα σου έλεγα να το μελετήσουμε. Αλλά το πατροπαρόδοτο video club πέθανε. Ξεχάστε το.

Καλύτερα να ανοίξει mini market βιολογικών προϊόντων.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 31 Οκτ 2010 19:02

sibas έγραψε:δεν τα γνωρίζω καλά αυτά αν και τα έχω δει,
νομίζω ότι αυτά λειτουργούν με πιστωτικές κάρτες?
πως γίνετε η εγγραφή?
τι γίνετε αν ο πελάτης γυρίσει το dvd μετά από 2 βδομάδες?
Οχι .. χωρίς πιστωτικές.

Πας όταν είναι κάποιος στο μαγαζί για να κάνεις ένα λογαριασμό.
Δίνεις τα στοιχεία σου και ένα deposit (20 euro είχα δώσει έγω) και αυτός σου δίνει μια κάρτα.
Τα 20e δε τα χάνεις.. μένουν σαν credit στη κάρτα σου.

Ανανέωση του deposit κάνεις μόνος σου (έχει και άλλα ποσά) όποτε θέλεις εσύ μέσω του μηχανήματος.
Οταν θέλεις να πας να νοικιάσεις, βάζεις τη καρτα, επιλέγεις τις ταινίες που θέλεις και το μηχάνημα στις δίνει και αυτόματα αφαιρεί credit απο τη κάρτα σου.
Δε σου δίνει ταινίες αν το credit που σου έχει μήνει ειναι μικρότερο απο τη τιμή ενοικίασης του DVD.

Αν πχ. έχεις credit 20 euro και γυρίσεις τη ταινία μετά απο 10 μέρες.. το σύστημα τραβάει χρήματα απο το credit σου (οι τιμές είναι 12/24/48 ώρες) - ανάλογα με το πόσο έχεις αργήσει.

Τώρα αν δεν την πάς καθόλου πίσω δε ξέρω τι γίνετε αλλα τα στοιχεία σου τα έχουν, οπως τα έχουν και τα κλασσικά video clubs.

Το ίδιο ρίσκο υπάρχει και στα 2 (κλασσικά & self).

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Οκτ 2010 19:04

είμαι λίγο σκεπτικιστής όταν ακούω για μεταχειρισμένα μηχανήματα, γιατί τα δίνουν αν έχουν κέρδος? είναι χαλασμένα/προβληματικά?

όσο για το blue-ray ο κόσμος δεν αγοράζει players όταν έχει ήδη κάποιο dvd player, πόσο μάλιστα όταν δυσκολεύονται να αγοράσουν έναν απλό αποκωδικοποιητή για τα κανάλια.

και τι θα γίνει μετά από 6 μήνες?

cdhyper η άδεια για κάτι τέτοιο και το κόστος σε μηχανήματα και bandwidth + προσωπικό δεν νομίζω ότι μπορεί να ανταπεξέρθει η αδερφή μου, αν και νομίζω αν δεν είσαι καμία πολυεθνική πάλι δεν μπορείς να το κάνεις

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Οκτ 2010 19:07

cdhyper η άδεια για κάτι τέτοιο και το κόστος σε μηχανήματα και bandwidth + προσωπικό δεν νομίζω ότι μπορεί να ανταπεξέρθει η αδερφή μου, αν και νομίζω αν δεν είσαι καμία πολυεθνική πάλι δεν μπορείς να το κάνεις
Ναι αλλά υπάρχουν άλλοι χώροι στους οποίους θα μπορούσε να απασχοληθεί κάποιος low budget ιδιώτης. Γιατί έφαγε κόλλημα με το video club; Μανάβικο να ανοίξει περισσότερα θα βγάλει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 31 Οκτ 2010 19:07

cdhyper έγραψε:
Καλύτερα να ανοίξει mini market βιολογικών προϊόντων.
Αλλα έξοδα έχει το ένα άλλα το άλλο.
Άλλο ενα προιόν που χαλάει σε 5-10 μέρες και άλλο το DVD που νοικιάζεις.
Το μινι μαρκετ θα έχει μεγαλύτερα έξοδα και για start up και κάθε μήνα.

Φυσικά.. ουτε εγώ θεωρώ την ιδέα με το video club καλή... μόνο αν τα έξοδα για το franchise είναι μικρά και έχεις δικό σου χώρο μπορεις να βγάλεις ένα καλούτσικο εισόδημα.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Οκτ 2010 19:08

Α έτσι είναι το κόλπο, μάλιστα θα της το πω αυτό να το έχει στα υπόψην, έχεις κανένα link για τα συγκεκριμένα kiosk?

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Οκτ 2010 19:12

εγώ πάντως της είπα ότι θεωρώ τα video club χαμένα από χέρι και ότι είναι θέμα χρόνου να κλείσουν τα περισσότερα,
τώρα μέχρι στιγμής το βλέπει ζεστά και θετικά (το γιατί δεν μπορώ να το καταλάβω)

από που αγοράζουν ταινίες τα video club?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 31 Οκτ 2010 19:13

Οι περισσότερες ταινίες βγαίνουν στο ιντερνετ όταν γίνεται η προβολή στους κινηματογράφους στην Αμερική, οπότε κάποιος που βλέπει πολλές ταινίες θα θέλει να την δει άμεσα και όχι να περιμένει να βγει σε DVD.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Οκτ 2010 19:22

ναι και έχω δει ταινίες μέσω internet, η πραγματικότητα όμως για τα ελληνικά δεδομένα είναι ότι ακόμα είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις ταινίες στην κανονική tv, δεν ξέρουν όλοι αγγλικά, δεν έχουν μεταγλώττιση οι ταινίες, δεν έχουν όλοι internet/καλές γρήγορες συνδέσεις.. και πάει λέγοντας

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Οκτ 2010 20:02

cdhyper έγραψε:Καλύτερα να ανοίξει mini market βιολογικών προϊόντων.
και να δουλεύει και Σάββατα και Κυριακές και γιορτές και από τις 7 το πρωί (για να είναι ανοικτά πριν πάνε όλοι δουλειά) μέχρι τις 11 το βράδυ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 31 Οκτ 2010 20:09

ταινίες από το internet βλέπουμε εμείς και όχι όλη η Ελλάδα.

φίλη μου που έχει video club στην Τήνο τα πάει καλά, δε τρελαίνετε αλλά δε παραπονιέται κιόλας.

είναι σε βάρδιες με την αδερφή της, γιατί δεν έχουν μηχάνημα και οι ώρες είναι πολλές για ένα άτομο (7 ημέρες δουλειά πρωί - βράδυ)

από την άλλη στην επαρχία δε πιστεύω ότι θα έπιανε ένα μηχάνημα, γιατί όλοι όσοι μπαίνουν μέσα ρωτάτε τι θα δουν, η επαφή είναι πιο προσωπική γιατί όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους.

και η δύο αδερφές κάνουν κι άλλες δουλείες για έξτρα εισόδημα.

αναμένουμε (ή έχουμε; δε ξέρω) το video on demand από Conn-X και φυσικά από Forthnet..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης