[Solved] Library για interactive γραφήματα;

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 01 Νοέμ 2010 19:11

Ψάχνω κάποια JS Library για interactive γραφήματα (pie charts κλπ). Με ενδιαφέρει να είναι free ή έστω μικρού κόστους (κάτω των $100) και να δουλεύει σωστά με όσους περισσότερους browsers γίνεται.

Μου άρεσε πολύ η Highcharts, αλλά δυστυχώς τα $360 είναι απαγορευτικά. Απ' όσο έψαξα μέχρι στιγμής, καλούτσικα demos έχει η gRaphaël, αλλά με προβληματίζει το ότι δεν υπάρχει documentation.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος burnmind την 02 Νοέμ 2010 02:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Νοέμ 2010 19:37

to highcharts einai 80$ ana site gia na vgaleis to copyright.. an thelei o pelaths na mhn deixnei to copyright plhronei ta 80$.. allios to afhneis me to link epano... to highcharts einai koryfaio kai me enan filo tou allaksame ta fota otan ptotovghke.. an kollhseis kapou contact..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 01 Νοέμ 2010 20:12

Το licence των $80 αναφέρει:

"For use on a website that does not have customer specific data or charges for its use."

Χρέωση δεν έχει η εφαρμογή, αλλά χρησιμοποιεί user-specific data για να δημιουργηθούν τα charts (μοναδικά για κάθε χρήστη), οπότε πάμε στην αμέσως επόμενη κατηγορία των $360 (Allows Highcharts to be used with an unlimited number of SaaS projects, web applications and websites for you or your customers).

Επίσης, απ'ότι βλέπω, για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω έστω αφήνοντας το copyright (creative commons licence) πρέπει να είναι τελείως non-profit το project (ούτε καν διαφήμιση -π.χ. adsense- που ίσως να υπάρχει).

ΥΓ: Δεν είναι για πελάτη, για 'μένα είναι και με δεδομένο ότι μου άρεσε τόσο το highcharts θα πρέπει να παλέψω με τον εαυτό μου ώστε να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο (αν βρω κάτι που να πλησιάζει έστω)! :D

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 01 Νοέμ 2010 20:32

burNMind έγραψε:Το licence των $80 αναφέρει:

"For use on a website that does not have customer specific data or charges for its use."

Χρέωση δεν έχει η εφαρμογή, αλλά χρησιμοποιεί user-specific data για να δημιουργηθούν τα charts (μοναδικά για κάθε χρήστη), οπότε πάμε στην αμέσως επόμενη κατηγορία των $360 (Allows Highcharts to be used with an unlimited number of SaaS projects, web applications and websites for you or your customers).

Επίσης, απ'ότι βλέπω, για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω έστω αφήνοντας το copyright (creative commons licence) πρέπει να είναι τελείως non-profit το project (ούτε καν διαφήμιση -π.χ. adsense- που ίσως να υπάρχει).

ΥΓ: Δεν είναι για πελάτη, για 'μένα είναι και με δεδομένο ότι μου άρεσε τόσο το highcharts θα πρέπει να παλέψω με τον εαυτό μου ώστε να συμβιβαστώ με κάτι λιγότερο (αν βρω κάτι που να πλησιάζει έστω)! :D
re valto esy kai an sou pei tipota o Norvhgos pest tou "mou eipe o fafos na go f****".. kserei autos.. :lol:

to kathe site einai kapoiou idiokthth.. mporei na pei oti autos to evale (milame gia ta 80$)... o filos exei agorasei thn 360$ alla to exei xrhsimopoihsei se 2-3 sites kai sto ena malista exei afhsei to copyright gia na ton diafhmisei: http://www.ellinikosfm.com/new/stats.php (einai ligo ths ypomonhs giati pairnei dedomena apo pc pou vrisketai ston eirhniko okeano :lol: )

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Νοέμ 2010 21:28

http://code.google.com/intl/el/apis/chart/ ??
με λίγο jquery λογικά μπορείς πετύχεις και ένα σχετικό interactivity.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Νοέμ 2010 00:04

:lol:

Μάλλον θα παίξω μαζί του και βλέπουμε (έψαξα κι άλλο και δε βρίσκω τίποτα άλλο που να πλησιάζει)!

Δημήτρη, επειδή το δοκίμασα με γραφήματα που είχα φτιάξει για άλλη εφαρμοφή (με GD Library μεν, αλλά ουσιαστικά και πάλι images όπως του google chart έβγαζα), πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο όταν έχεις να κάνεις με εντελώς δυναμικά charts (με δεδομένο πως μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου πολύ πιο γρήγορα και όμορφα με κάποιο library).

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 02 Νοέμ 2010 01:23

και εγώ ψάχνω 3D graphs και charts για να παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα των εκλογών στην τηλεόραση αλλα τζίφος τα συστήματα για broadcast είναι πανάκριβα... βέβαια κάνουν και παπάτζες με multitouch screens, virtual studios και όλα τα καλουδια αλλά αυτά θέλουν τεράστιο budget πρέπει να είσαι BBC .

σήμερα που έψαχνα όλη μέρα έπεσα επάνω σε αυτό, τσέκαρε το μου φάνηκε ενδιαφέρον

http://www.fusioncharts.com/gallery/Cat ... nuitemid=3
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 02 Νοέμ 2010 01:42

Ίσως και να σας χρησιμεύσει και αυτό το link: >> http://culturemaps.net/software/

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Νοέμ 2010 02:10

@telas: Μπα, δε μου κάνει το 3D και σίγουρα δε μου κάνει το Flash! Εκτός των άλλων, είναι και πανάκριβο ($400 η φθηνότερη άδεια!!).

@hitca: Αν και δε στροφάρω και πολύ αυτή τη στιγμή, μάλλον άσχετο μου φαίνεται.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους όπως και να 'χει :-)

Solved προς το παρόν μια και θα δοκιμάσω την τύχη μου με highcharts και βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Νοέμ 2010 02:14

burNMind έγραψε: Solved προς το παρόν μια και θα δοκιμάσω την τύχη μου με highcharts και βλέπουμε.
oti chart feiaxneis na to dokimazeis kai stous 2 browsers (ff kai ie).. prosexe idiaitera an kaleseis kammia array apo php-mysql kai thn ektyposhs sto json... na koveis panta to teleutaio koma! allou to dexetai kai allou mplokarei to chart (kanonika eprepe na to mplokarei pantou)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 02 Νοέμ 2010 02:48

Ευχαριστώ για τα tips!

ΥΓ: Αυτό το τελευταίο κόμμα στο JSON μου είχε βγάλει την πίστη μέχρι να το πάρω χαμπάρι την πρώτη φορά που ασχολήθηκα! :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες