Σύνδεση σε administrator panel joomla

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 02 Νοέμ 2010 12:54

Γεια,
Για να αποκτήσω πρόσβαση σε ένα site μου έχουν δοθεί κόμβος, username και password, ώστε να μπορώ να βρω τα αρχεία, καθώς και username και password για το administrator panel του joomla.
Εγκατέστησα στον υπολογιστή μου το joomla και στο βήμα "Βάση Δεδομένων" βάζω όνομα διακομιστή το όνομα του κόμβου και username και password του Joomla που μου δόθηκαν, όμως το joomla μου ζητάει να του δώσω και το Όνομα της Βάσης Δεδομένων.
Πώς μπορώ να το βρω αυτό?
Μήπως πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να μπορέσω τελικά να επεξεργαστώ αυτό το site? πχ να βάλω localhost διακομιστή στο joomla και να μεταφέρω στον υπολογιστή μου τα αρχεία και μετά να τα γυρίσω πίσω? Και αν είναι έτσι, τότε ποια να πάρω? Όλα όσα είναι στο httpdocs του άλλου υπολογιστή, ή κάποια από αυτά? Και αν ναι πού να τα βάλω? Χύμα στο δικό μου httpdocs?
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 02 Νοέμ 2010 13:09

τι ενοείς εγκατέστησες στον υπολογιστή το joomla?
xampp?
πως εγκατεστησες το joomla χωρίς πρώτα φτιάξεις βάση δεδομένων? το ονομα της βάσης το βρισκεις στο αρχείο configuration.php ---> "db"

Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 02 Νοέμ 2010 13:56

Nemesis_Elite έγραψε:τι ενοείς εγκατέστησες στον υπολογιστή το joomla?
xampp?
πως εγκατεστησες το joomla χωρίς πρώτα φτιάξεις βάση δεδομένων? το ονομα της βάσης το βρισκεις στο αρχείο configuration.php ---> "db"
Ναι είχα ήδη το xampp και κατέβασα το joomla. Τώρα το εγκαθιστώ, δεν έχει ολοκληρωθεί, γιατί θέλω η εγκατάσταση να γίνει για εκείνον το διακομιστή, όχι localhost αν είναι δυνατόν.
Βρήκα το όνομα της βάσης, και τώρα στο επόμενο βήμα μου είπε
Προέκυψε σφάλμα!:

Τα προσωρινά αρχεία ταυτοποίησης (cookies) δεν είναι ενεργοποιημένα. Δε θα μπορέσετε να προχωρήσετε με την εγκατάσταση όσο αυτή η δυνατότητα είναι απενεργοποιημένη. Εναλλακτικά, το πρόβλημα μπορεί να προκαλείται από το session.save_path του διακομιστή. Σε αυτήν την περίπτωση, συμβουλευθείτε τον παροχέα που σας φιλοξενεί, αν δεν ξέρετε πώς να το ελέγξετε ή να το διορθώσετε μόνος σας.
Θα πρέπει πιστεύεις να επικοινωνήσω με αυτόν που μου έδωσε τα στοιχεία, να του ζητήσω και τίποτε άλλο?

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 02 Νοέμ 2010 14:55

αν δε θες να είναι localhost θα βάλεις στη θέση του το ip του server ή το όνομα π.χ. test.mysite.com

η βάση δεδομένων, το όνομα του χρήστη της βάσης και το password τα βρίσκεις απο το configuration. δε νομίζω να χρειάζετε τίποτα άλλο... θατο δοκιμάσω αργότερα και θα σου πω καλύτερα γιατι δε το εχω δοκιμασει remote connect[/i][/list]

Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 02 Νοέμ 2010 15:26

Nemesis_Elite έγραψε:αν δε θες να είναι localhost θα βάλεις στη θέση του το ip του server ή το όνομα π.χ. test.mysite.com

η βάση δεδομένων, το όνομα του χρήστη της βάσης και το password τα βρίσκεις απο το configuration. δε νομίζω να χρειάζετε τίποτα άλλο... θατο δοκιμάσω αργότερα και θα σου πω καλύτερα γιατι δε το εχω δοκιμασει remote connect[/i][/list]
Τελικά δεν ξέρω γιατί μου έβγαλε αυτό το μήνυμα πριν. Τώρα, με τα ίδια στοιχεία με πριν μου βγάζει μήνυμα
Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με τη βάση δεδομένων. Επεστράφη ο αριθμός σφάλματος: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL
Δοκίμασα να βάλω όνομα χρήστη και κωδικό κάποιες μεταβλητές που βρήκα στο αρχείο που λες, αλλά η σελίδα προσπαθούσε να φορτωθεί για πάντα με αυτά τα δεδομένα και δεν τα κατάφερνε....

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 02 Νοέμ 2010 16:14

Η σύνδεση στη MySql είναι - εξ ορισμού - πάντα από localhost, για λόγους ασφαλείας.

Με άλλα λόγια, δεν μπορείς να συνδεθείς απο το PC σου σε βάση δημοσίου server, παρά μόνον αν ο δημόσιος server είναι κατα-δικός σου και έχεις την κατάλληλη ρύθμιση (bind) στο my.cnf, ρύθμιση που κανείς host με σώας τας φρένας δεν κάνει.

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 02 Νοέμ 2010 17:00

βήματα:
1) στο αρχείο configuration.php βάζεις τα εξής:

Κώδικας: Επιλογή όλων

var $host = 'to_onoma_toy_domain';  ή το ip του server 
var $user = 'onoma_tis_basis';
var $db = 'onoma_toy_xristi_tis_basis';
var $password = '*******';
μεχρι εδώ σωστά τα έκανες τα βήματα, αλλα:

2) για να συνδεθείς στη βάση θα πρέπει καποιος διαχειριστής να μπεί μέσα στο cpanel
να πάει στο "Remote My Sql" και να προσθέσει το δικό σου ip του υπολογιστή σου.
το οποίο ip θα έχει δικαίωμα να συνδεθει remote στη βάση δεδομένων.
λογικά θα πρέπει να ζητησεις να προσθέσουν το ip σου, αλλά το ip σου να είναι στατικό μην αλλάζει κάθε τόσο.

πριν λίγο το δοκίμασα με xampp και λειτουργεί

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες