Βοήθεια για matlab

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
ioannaki 1978

Βοήθεια για matlab

Δημοσίευση από ioannaki 1978 » 04 Νοέμ 2010 10:28

Καλημέρα σε όλους!Εχω το παρακάτω πρόβλημα να το υλοποιήσω σε matlab και θα ήθελα τη βοηθειά σας.Αυτά που ξέρω εγώ ειναι α)τα παιχνίδια (m) είναι 5 β) το Y ειναι 4 γ)το πρόβλημα ισσοπαλίας είναι στο 2-2 δ)πρέπει να χρησιμοποιήσω ενα while έλεγχο ε)πρέπει να χρησιμοποιήσω για το ζάρι διακριτη ομοιόμορφη κατανομή.Σας ευχαριστώ!!!

[Να θεωρήσετε δύο ομάδες μπάσκετ στα playoff σε μια σειρά m παιχνιδιών. Η ομάδα που κερδίζει τα περισσότερα παιχνίδια παίρνει το πρωτάθλημα. Να σχεδιάσετε-υλοποιήσετε ένα πρόγραμμα που να δημιουργεί με τυχαίο τρόπο τον αριθμό των πόντων για την ομάδα Α (a) και για την ομάδα Β (b). Στην περίπτωση που ο αριθμός των πόντων είναι ίσος, το πρόγραμμα σας θα πρέπει να δημιουργεί ένα νέο ζεύγος αριθμός, μέχρις ότου a!=b. Στην περίπτωση που οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες, το τελευταίο παιχνίδι θα παιχθεί στο γήπεδο της ομάδας ακολουθώντας το παραπάνω κανόνα (Θα πρέπει να επιλεγεί ένας αριθμός από ένα ζάρι y εδρών. Επιλέγεται η ομάδα A όταν το ζάρι ‘φέρει’ αριθμό μικρότερο ή ίσο του y/2), η οποία έχει ένα extra bonus k πόντων.

1. Να βρείτε ποια ομάδα θα βγει νικήτρια στα playoff.

2. Nα επαναλάβετε την παραπάνω διαδικασία όταν ο αριθμός των αγώνων αυξηθεί κατά 2.

3. Να σχολιάσετε τα αποτελέσματα σας

Μεταβλητές

· m ισούται με 5 αν ο ΑΜ είναι άρτιος και με 7 αν ο ΑΜ είναι περιττός

· a ακέραιος αριθμός που ακολουθεί την ομοιόμορφη κατανομή [60, 100]

· b ακέραιος αριθμός που ακολουθεί την ομοιόμορφη κατανομή [70, 90]

· y: Αν το τελευταίο ψηφίο του ΑΜ είναι μικρότερος του 5, y=4, αλλιώς y=6

· k: Να εξάγετε το δεύτερο ψηφίο του ΑΜ. Αν το ψηφίο είναι άρτιος και διάφορο του μηδενός να το πολλαπλασιάσετε με το 2. Αν το δεύτερο ψηφίο είναι μηδέν, να λάβετε υπόψην το μήνα από την ημερομηνία γέννησης σας. Εάν το ψηφίο είναι περιττός αριθμός, να αυξηθεί κατά 2 ]

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες