Firefox εμπιρια 2 εβδομαδων: Απο το κακο στο χειροτερο..

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Νοέμ 2010 10:08

Μετα απο 2 βδομαδες που αποχορίστικα το mac μου(το εστιλα για εγγυηση), χρησμοποιω στα windows το Firefox (βαριεμαι να κατεβασω το safari).

Εγω τον είχα αφίσει στην εκδοση 2.0.κατι, και ήταν μια χαρα.
Πλεων, στην 3.6.κατι, μονο προβληματα μου προκαλει και δεν ξερω πιος και γιατι τον χρησμοποιει, και εχει και τεραστιο μεριδιο της πίταςφανταζομαι ποσο πιο αχρηστος θα ειναι ο I.E απο τον αχρηστο firefox...)

Ανοιγεις tabs, αρχιζει και αργάει. Στα 7-8 tabs, ανοιχτα σερνεται.
Ενα άλο πρόβλημα που αντιμετίπισα, ειναι ότι κρασάρει πολυ συχνα ο Flash plug-in -(ναι στα windows με firefox, καλα κανει ο Steve-άκος και δε θελει το flash) με αποτελεσμα να κλεινει όλος ο firefox, ενω στον safari απλα κρασαρει το plug in και δεν κλεινει ολλο το safari.app.

Αλλο προβλημα, πολυ σκ@τ@ διαχειρηση ram.
Δεν είναι δηνατον να εχω ανοιχτα 6 tabs(freestuff, nooz, gazetta, news247, fb και macrumors) και να πιανει στην ram 1GB. Ποιος ειναι? Το fifa football?

Εικόνα

Με αυτα και με αυτα, κοιτα να δεις ότι τελικα ξεκινισε ενας νεος browser πριν μερικα χρόνια που ήταν -τοτε- τρεμερος, και τωρα ειναι αστα να πανε...
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Νοέμ 2010 12:37

Τι τα θες, τι τα γυρεύεις;! Όταν ξεκίνησε η Mozilla με τον Firefox, ούτε ο Γενικός Διευθυντής τους δεν ήξερε τι είναι αυτά τα ονόματα.
Τώρα που γίναμε φίρμες, καβαλικέψαμε μια καλαμάρα "Να! 'με το συμπάθειο' ", και από 'κει και πέρα ξανά το ίδιο βιολί... Στο πόδι οι ενημερώσεις ("Κι άμα σ'αρέσουν!" Πουλάμε μούρη τώρα).
Ευτυχώς που γίνονται πολλές οι φίρμες σιγά-σιγά. (Μην ξεχνάς. Παίζει κι η Google με τον Chrome, κι άλλα πολλά καλούδια της στη σκακιέρα.)
Οπότε ή σταμάτα να 'βαριέσαι', όπως γράφεις, και πέρνα το safari, ή δοκίμασε κάποιον άλλον. Πάντως με τον χαμό, που γίνεται μεταξύ τους, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα σκάσει μύτη οσονούπω η λύση στο θέμα. Το μέλλον θα δείξει τι είδους λύση θα είναι αυτή... Μπορεί και ένας νέος Browser καθαρά ανοιχτού λογισμικού...

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 05 Νοέμ 2010 14:05

καλα βρε κονορρα, βαριεσαι να βαλεις σαφαρι αλλα δε βαριεσαι να ανοιγεις νεο θεμα με screenshot?

στο θεμα μας και εγω τα ιδια τραβαω και στο pc αλλα και στο mac, οταν ανοιγω το sky tv.
Εχω την εντυπωση πως το μονο που κρατα μια μεγαλη μεριδα χρηστων ακομα στο firefox ειναι η επεκτασιμοτητα και τπτ αλλο.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 05 Νοέμ 2010 14:33

Τι επαθε το mac ρε συ?
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Νοέμ 2010 15:00

καλα βρε κονορρα, βαριεσαι να βαλεις σαφαρι αλλα δε βαριεσαι να ανοιγεις νεο θεμα με screenshot?
Ειχα μεσα στο pc ήδη τον firefox, και βαριομουν να κατεβάζω καποιον αλλο.

Τι επαθε το mac ρε συ?
Γιατι με κοροιδευεις?
:(

Τιποτε δεν επαθε. είχε στο panel πανω δεξια black spots(οχι καμενα pixel) και το πήγα να του αλλάξουν panel. Το πήρα πριν καμια ώρα.
το μονο που κρατα μια μεγαλη μεριδα χρηστων ακομα στο firefox ειναι η επεκτασιμοτητα και τπτ αλλο.
Ακριβώς αυτο..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες