Κατανόηση Κώδικα σε C++

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vazelos13pao

Κατανόηση Κώδικα σε C++

Δημοσίευση από vazelos13pao » 05 Νοέμ 2010 14:16

Χαιρετώ τα μέλη του freestuff. Είναι το πρώτο μου θέμα και είμαι νέος στη C++ οπότε δείξτε επιείκεια :wink: .
Έχω τον παρακάτω κώδικα ο οποίος παίρνει απο το χρήστη το πλάτος και το μήκος ένος ορθογωνίου παραλληλογράμμου. Στο τελικό αποτέλεσμα δεν βλέπουμε το σχήμα στην οθόνη, αλλά το σχήμα είναι εικονικό.
Στο πρόγραμμα δημιουργέιται 1 κλάση [Rectangle] που περιέχει τα αρχέια Rectangle.h και Rectangle.cpp. Τέλος υπάρχει το κυρίως πρόγραμμα (main.cpp).
Θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να μου εξηγήσετε τη ακριβώς κάνει το "Rectangle rectangle1(l,w)".
Υποθέτω :idea: ότι είναι εκείνο το μέρος οπου ενώνεται το main.cpp με τα άλλα 2 αρχεία ώστε να αντιστοιχίσει τις 2 τιμές (l,w) απο το main.cpp στο Rectangle.cpp. Δεν καταλαβάινω όμως την σύνταξη "Rectangle rectangle1(l,w)" :-? , δλδ τι κάνει το πρόγραμμα όταν φτάσει σε αυτή τη γραμμή;
Κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω είναι οτι πρέπει να φτιάχνει ορθογώνιο εστω και εικονικά (δλδ στη μνημη να είναι σχεδιασμένο απλά δεν θα το δείχνει στην οθόνη). Σε ποιο σημείο του κωδικά ακριβώς "σχεδιάζει" το ορθογώνιο;

Κώδικας: Επιλογή όλων

//Αρχείο Rectangle.h
//------------------

#ifndef RECTANGLE_H_
#define RECTANGLE_H_

class Rectangle
{
public:
	Rectangle();
	Rectangle (double,double);
	virtual ~Rectangle();
private:
	double length;
	double width;
};

#endif

//Αρχείο Rectangle.cpp
//------------------

#include "Rectangle.h"

Rectangle::Rectangle()
{
}

Rectangle::Rectangle(double l,double w)
{
	length=l;
	width=w;
}

Rectangle::~Rectangle()
{
}

//Αρχείο Main.cpp
//------------------

#include <iostream>
#include "Rectangle.h"

using namespace std;

int main&#40;&#41;
&#123;
	double l,w;

cout<<"Enter rectangle length&#58;";
	cin>> l;
	cout<<"Enter rectangle width&#58;";
	cin>> w;

//object instantιation
	Rectangle rectangle1 &#40;l,w&#41;;

return 0;
&#125;

michalis_pax
Επικοινωνία:

Κατανόηση Κώδικα σε C++

Δημοσίευση από michalis_pax » 07 Νοέμ 2010 08:21

Αν εχεις καταλαυβει τι εκανες χωρισες τι διεπιφανεια απο την κλασση.Για να μπορεσει η συναρτιση main να χρησιμοποιησει τη rectangle πρεπει να δημιουργησεις ενα αντικειμενο (rectangle1)οπου του δινεις ορισματα l,w.Αυτο κανει αυτη η γραμμη και θα ηταν καλυτερο να τη δηλωνες απο την αρχη της main,ετσι οκωδικας θα σου ηταν ποιο κατανοητος

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες