τι χρειάζεται για να στηθεί ένα ηλεκτρονικό video club;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 08 Νοέμ 2010 17:21

προσπαθώντας να αποτρέψω την αδερφή μου να ανοίξει ένα κανονικό video club ανοίγω αυτό το topic για να της δείξω ότι δεν είναι μακριά η στιγμή που όλοι θα βλέπουμε tv μέσω internet

ξεκινώντας από εδώ
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=52730

ο cdhyper έριξε την ιδέα να φτιαχτεί ένα cluster και να παρουσιάζονται HD ταινίες μέσω internet.

Έτσι λοιπόν θα ήθελα να αναλύσουμε στο τι χρειάζεται για να στηθεί κάτι τέτοιο και το κόστος αυτού +-20-30%, χωρίς φυσικά να μπορούμε να υπολογίσουμε την άδεια που θα χρειαστεί από τις εταιρίες video, (φυσικά αυτό μάλλον είναι όλα τα λεφτά!!!)

Έρχεται λοιπόν η αδερφή μου (άσχετη τελείως από internet και video club) και ρωτάει.. έχω ένα video club και έχω την άδεια για να διανέμω μέσω internet video αποκλειστικά στους πελάτες μου.

και τα (υποθετικά) στοιχεία είναι,
υπάρχουν για αρχή έτοιμοι 100 πελάτες* όπου θα βλέπουν ημερησίως 1 ταινία HD στην καλύτερη δυνατόν εικόνα.

Τι χρειάζεται για να στηθεί κάτι τέτοιο σε μηχανήματα,

τι site χρειάζομαι,

πώς θα ανεβαίνουν οι ταινίες στο site και σε ποία μορφή ώστε να παρέχεται το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα,

πώς θα επιτρέπω σε κάποιον πελάτη να δει πάνω από μια ταινία και να τον χρεώνω για την προβολή της,

τι bandwidth θα χρειαστώ το μήνα,

πώς θα διασφαλίσω ότι μόνο οι 100 πελάτες μου θα βλέπουν τα έργα
(υποχρεωτικό από τις εταιρίες που δίνουν την άδεια)

ποίος θα διαχειρίζεται τα μηχανήματα για την σωστή και αδιάκοπη λειτουργία τους.

ποια θα είναι η συνδεσμολογία και πως θα την κάνει ένα πελάτης για να βλέπει HD στην τηλεόραση του,

και τέλος πόσο θα στοιχίσει το όλο πακέτο, και τι μηνιαίο κόστος θα έχω.

*Σημείωση: το όλο θέμα είναι υποθετικό, πιάνουμε σαν βάση ένα μικρό-μεσαίο video club όπου έχει 100 καθημερινούς πελάτες με τιμές ενοικίασης DVD στα 2 ευρώ και θέλει με αυτό το τρόπο να αυξήσει την πελατεία του.

ποιά είναι η γνώμη σας?
είναι εφικτό για μια τέτοια μικρή επιχείρηση να ξεκινήσει κάτι τέτοιο?
το σημαντικότερο όλων είναι μάλλον το κόστος bandwidth ανά ταινία, καθώς και ο προβληματισμός το τι θα γίνει αν οι 100 πελάτες μπουν ταυτόχρονα σε ώρες αιχμής.
:D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Νοέμ 2010 17:43

Τι μέγεθος σε GB έχει μια HD ταινία;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 08 Νοέμ 2010 17:50

το πρόβλημα σου δεν είναι τεχνικό.
Θα καταφέρεις να κάνεις streaming μια ταινία με κόστος λίγα λεπτά. Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να αγοράσεις τα δικαιώματα για τις ταινίες για να το κάνεις αυτό.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 08 Νοέμ 2010 17:55

αυτό είναι σχετικό, ανάλογα με το μήκος της κάθε ταινίας, αν πάρουμε μέσο όρο μια DVD ταινία που έχει μέγεθος 120 λεπτά (2 ώρες) είναι περίπου 4.5GB με 5GB (αυτό με κάθε επιφύλαξη)
το όλο θέμα είναι ποιά συμπίεση θα χρησιμοποιηθεί και ποίο θα είναι το τελικό μέγεθος μαζί με τις μεταφράσεις,
επίσης μάλλον θα πρέπει να ανεβένουν με διαφορετικές μορφές άλλο το HD 1080P άλλο το 720 κλπ κλπ

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 08 Νοέμ 2010 17:56

starfish είπαμε το θέμα είναι υποθετικό, αυτό που ψάχνουμε είναι να βρούμε το τι χρειάζεται σε μηχανήματα/κόστος χωρίς την άδεια!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Νοέμ 2010 18:08

Εάν δεν έκανα λάθος στις πράξεις για μια ταινία 5GB διάρκειας 2 ωρών χρειάζεται 5.5mbit ανά χρήστη. Οπότε για 100 χρήστες που κατεβάζουν ταυτόχρονα χρειάζονται 550mbit.

Ένας server με 1TB δίσκο και 500-600mbit από ευρωπαϊκό datacenter κοστίζει 1000-1500 ευρώ / μήνα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Νοέμ 2010 19:09

Το NBA.com στο league pass -που βλέπεις online Live αλλά και on-demand τους αγώνες- έχει τη δυνατότητα να διαλέξεις ως 3000kbps bitrate [και αυτόματα μεταβαλλόμενο ανάλογα με το φόρτο της γραμμής σου, ώστε να μην κολλάει το βίντεο]. Η ποιότητα εικόνας είναι άριστη. Οπότε, υποθέτω ότι οτιδήποτε πάνω από αυτό το νούμερο είναι overkill

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Νοέμ 2010 10:26

Γιατί θες να δεις υποθετικά κάτι από την μία σκοπιά και όχι συνολικά;;

Άντε και έβγαλες άκρη με τα τεχνικά. Μετά;

Όταν σου λέω κάτι για το κόστος δεν το λέω στον αέρα, το έχω ψάξει, έχω ασχοληθεί και ξέρω και ακριβώς πόσο βγαίνει.

Το θέμα είναι ότι τσάμπα χάνεις τον χρόνο γιατι το τεχνικό κομμάτι εύκολα ή δύσκολα θα το βγάλεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταφέρεις. Εγώ όμως σου αναφέρω ότι το μεγάλο σου πρόβλημα σου δεν είναι αυτό.

Άδεια για να το κάνεις δεν θα πάρεις ποτέ. Το ξέρω και θα μπορούσα να σου πω και που να ρωτήσεις για να το μάθεις και εσύ, αλλά εάν δεν σε ενδιαφέρει ακόμα οκ..

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Νοέμ 2010 11:01

αυτοί πως το κάνουν;
http://www.moviemotion.net/
http://www.freemooviesonline.com
http://www.online-movie-viewer.com/

http://blog.buttermouth.com/2007/06/top ... s-and.html

και άλλοι... παράνομοι είναι;

Πέτυχα και αυτό που το δουλεύουν διαφορετικά κάπως σαν συνδρομητική τηλεόραση:
http://www.vodo.gr/mp_01_02.asp

Προσωπικά πιστεύω πως κάποια στιγμή θα γίνει ενοποίηση tv με web + απομακρυσμένοι movie servers με τεράστιους χώρους που θα μπορούν να κάνουν stream οτιδήποτε με μικρό κόστος και όποτε το ζητήσει ο συνδρομητής.
Να ανοίγω δηλαδή την τηλεόραση, να πατάω στο τηλεκοντρόλ - πληκτρολόγιο το κουμπί ταινίες να βλέπω μια λίστα με τις καινούργιες, να πατάω play και και να αρχίζει το hd streaming άμεσα χρεώνοντας στην πιστωτική που έχω ήδη δηλώσει στις ρυθμίσεις της TV, το αντίτιμο για την ταινία (αντίστοιχα και cd μουσικής / τραγούδια).
Πιστεύω σε 20 χρόνια το πολύ θα έχει υπερισχύσει κάτι δούμε και τέτοια Ελληνική υπηρεσία, για αυτό και δεν βλέπω ψωμί σε δισκάδικα και video clubs.
Ήδη άλλωστε υπάρχουν αρκετές προτάσεις για Video on Demand στο εξωτερικό, όπως το iTune της apple και την Apple TV . Όταν θα αρχίσουν να προσφέρουν worldwide ταινίες με υπότιτλους ανά χώρα, πιστεύω θα χτυπήσει γερά τα video clubs.

Και η youtube έχει μπει στο παιχνίδι εδώ και καιρό με τις http://www.youtube.com/movies η disney το ίδιο : http://disney.go.com/vodppv/vod.html ή Time Warner: http://www.twondemand.com/ μέχρι και η ΕΡΤ έχει αρχείο: http://www.ert-archives.gr/

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Νοέμ 2010 12:24

Αυτοί το κάνουν γιατί είναι μεγάλες εταιρίες από πίσω και γιατί στο εξωτερικό έχουνε απλοποιήσει πολύ τις διαδικασίες.

Για να πάρεις την άδεια να παίξεις ταινίες online πρέπει να αγοράσεις άδειες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ από αυτές που αγοράζει ένα DVD club.

Για τα DVD club υπάρχουν οι εταιρίες διανομής που έχουν αναλάβει την τυποποιημένη διαδικασία αυτή, υπογράφουν με τις διάφορες εταιρίες παραγωγής που εκπροσωπούν και μοιράζουν τις ταινίες στα μαγαζιά.

Επειδή δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο, και επειδή δεν υπάρχει εταιρία που να εκπροσωπεί όλες τις εταιρίες παραγωγής και επειδή από όσους μίλησα κανείς δεν μου είπε ότι θα ασχοληθεί (τους φτάνει η διανομή DVD) και μετά από συζητήσεις και με τους εκπρόσωπους των εταιριών που ασχολούνται με τα πνευματικά δικαιώματα κινηματογράφου το συμπέρασμα που καταλήξαμε είναι ότι για να το κάνεις πρέπει εσύ να πας και να συζητήσεις - υπογράψεις - συμφωνήσεις με ΜΙΑ ΜΙΑ τις εταιρίες παραγωγής για σου δώσουν την άδεια.

Εάν τώρα νομίζει κάποιος από εδώ μέσα ότι έχει την οικονομική - στρατηγική - νομική δυνατότητα να τρέχει να υπογράφει συμβόλαια με την MGM, την Disney, την Dreamworkl κτλ κτλ με γεια του με χαρά του να πάει να το κάνει. Του εύχομαι τα καλύτερα και μακάρι να τα καταφέρει.

Αυτό όμως που θα γίνει, είναι ότι ή μια μεγάλη εταιρία του εξωτερικού που ήδη το κάνει σε άλλες χώρες θα ανοίξει το νομικό παράρτημα στην Ελλάδα και θα επεκτείνει την συμφωνία της και για την χώρα μας, ή κάποιος φραγκάτος Έλληνας που έχει και λίγο μυαλό δεν θα ανοίξει ένα ακόμα e-shop με Η/Υ, κινήτα κτλ αλλά θα αναλάβει να κάνει το εν λόγω έργο έχοντας την οικονομική δυνατότητα, τα μέσα, τους νομικούς συμβούλους κτλ να του λύσουν αυτά τα θέματα σε ελάχιστο χρόνο.

Όπως καταλαβαίνεις δεν είπα ότι δεν θα γίνει ποτέ. Σίγουρα θα γίνει και θα πρέπει να είναι χαζός κάποιος που ασχολείται με το επάγγελμα μας να θεωρεί πως είναι αδύνατον. Ίσα ίσα που είπα ότι τεχνικά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο. Το πρόβλημα είναι το παραπάνω και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

ps H EΡΤ προβάλει στο αρχείο της τις δικές της παραγωγές, όχι ταινίες.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Νοέμ 2010 13:33

starfish μάλλον δεν έπιασες το νόημα του topic, γνωρίζω και εγώ προσωπικά το πόσο δύσκολο είναι η online άδεια προβολής ταινιών (τουλάχιστον την συγκεκριμένη στιγμή) , ωστόσο, το ότι δεν μπορώ εγώ από μόνος μου ή εσύ να πάρεις μια άδεια δεν σημαίνει ότι είναι ακατόρθωτο..

Είμαι της γνώμης ότι αν μαζευτούν καμιά 20-30 ιδιώτες ή κάποια μεγάλη εταιρία και ρίξουν λεφτά μπορούν να πάρουν την άδεια που ένας δεν μπορεί, ο dimsis λέει σε 20 χρόνια αλλά νομίζω ότι το χρονικό διάστημα για full online ταινίες στην Ελλάδα θα είναι πολύ πιο σύντομο!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Νοέμ 2010 13:55

Επειδή βλέπω κόπηκε κάπου στο edit το προηγούμενο μήνυμα μου, εννοώ ότι πιστεύω ότι το maximum μέσα στα επόμενα 20 χρόνια θα δούμε και αμιγώς Ελληνικές εταιρείες να παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες και θα καθιερωθεί το VOD ως υπηρεσία και από εμάς τους καταναλωτές, γιατί και ακόμα και τώρα παρόλο που προσφέρεται από κάποιες εταιρείες δεν βλέπω να έχουν πιάσει όσο αξίζουν για τους Α ή Β λόγους. π.χ. http://www.cabletv.gr/VOD.html

Πιστεύω το μπαμ θα γίνει αφού πρώτα κατακτήσει την πλειοψηφία των καταναλωτών στο εξωτερικό από εταιρείες όπως τις apple, google, ms, disney και άλλες γιγάντιες εταιρείες του χώρου της ψυχαγωγίας. Αλλά αφού η όλη φάση γίνετε διαδικτυακά, γιατί να μην e-νοικιάσεις μια ταινία από το apple e-club αν θα έχει Ελληνικούς υπότιτλους ή ακόμα και μεταγλώττιση αν θα έχει και καλύτερες τιμές, ή ταχύτητα, ή ποιότητα;

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Νοέμ 2010 14:19

sibas διάβασε ξανά τι γράφω...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Νοέμ 2010 14:23

dimsis οι λόγοι που δεν έχουν πιάσει μερικές online υπηρεσίες κατά κύριο λόγο οφείλετε σε κακό marketing, υψηλές τιμές, στο συγκεκριμένο cabletv.gr πρέπει να είσαι πελάτης τους σε όλα, τηλέφωνο/internet/webtv έτσι μάλλον σε συνδυασμό όλο το πακέτο είναι αποτρεπτικό και για αυτό δεν έχει την ανάλογη αποδοχή.

Σε σχέση με τους γίγαντες πάντα θα έχουν και τα μείον τους, όπως η χρήση πιστωτικής κάρτας, η δυσκολία σύνδεσης υπολογιστή με tv (παρόλο που οι μελλοντικές τηλεοράσεις θα έρχονται ενσωματωμένες με σύνδεση στο net), οι τιμές πάντα είναι καταλυτικές αλλά ο καταναλωτής θα προτιμάει μια ελληνική εταιρία αν θα μπορεί να πάρει ένα τηλ για τεχνική υποστήριξη όταν κάτι δεν θα πηγαίνει καλά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες