απορια για ενα πακετο απο αγγλια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
CXLH

Δημοσίευση από CXLH » 14 Νοέμ 2010 12:15

Γεια σε όλους σας!
Πριν 11 μέρες παράγγιλα από αγγλία μια ηλεκτρονική συσκευή απο το ebay.uk (ένα ipod touch). Το πρόβλημα είναι πως ο αποστολέας καταλάθος δεν εβαλε το ονομα μου αλλα μονο την διευθυνση μου. Η απορια μου ειναι ΑΝ αυτο το πακετο θα φτασει ελλαδα, αν και απο που θα περασει τελωνείο και αν τελικα θα καταφερω να το παρω στα χερια μου. (( μου το εστειλε με royal mail (αγγλικη ταχυδρομικη) αεροπορικος )).
Ευχαριστω πολυ,
Χρηστος

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2010 12:44

τα πακέτα από UK δεν περνάνε τελώνιο.
από την στιγμή που είναι με royal mail πάει ταχυδρομείο.
εάν σου το έστειλε συστημένο ή express θα έχει αριθμό αποστολής και με αυτόν μπορείς να τον βρεις.
αν δεν έχει θα του πάει πίσω και θα σου το στείλει ξανά (θα απαιτήσεις με δικά του έξοδα).
μια βόλτα από το ταχυδρομείο τις περιοχής δε θα βλάψει..

αν σου κάνει μα και μου για αποστολή εκ νέου με σωστά στοιχεία πέτα του μια αρνητική και απέτησε τα λεφτά σου πίσω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

CXLH

Δημοσίευση από CXLH » 14 Νοέμ 2010 12:52

α, καταλαβα, μου εχουν δωσει εναν αριθμο για να το κανω track & trace και μου λεει αυτο: Your item, posted on 02/11/10 with reference RJ60xxxxx9GB has been passed to the overseas postal service for delivery in GREECE. Περασα απο ταχυδρομειο και μου ειπαν πως περναει τελωνειο το πακετο μου και επειδη αυτο τον καιρο ανοιγουν ολα τα πακετα για ελεγχο θα μου καθηστερησει πολυ. δοκιμασα να βρω το πακετο μου και απο τα ΕΛΤΑ με το ιδιο barcode αλλα δεν το βρισκει.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Νοέμ 2010 13:02

RJ = συστημένο (απορώ πως το έκανε χωρίς όνομα)

πάρε στο 8001183000 δώσε το reference # και θα σου πουν εάν έχει περάσει στο σύστημά τους και που είναι..

φυσικά δε ξέρω πως θα γίνει να παραλάβει συστημένο χωρίς όνομα... κάνεις "τον χαζό" στο ΕΛΤΑ της περιοχής σου... και βλέπεις...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

CXLH

Δημοσίευση από CXLH » 14 Νοέμ 2010 13:07

Οκ, θα κοιταξω απο αυριο τι μπορω να κανω! Ευχαριστω! ^_^

CXLH

Δημοσίευση από CXLH » 16 Νοέμ 2010 22:45

Πηγα σημερα στα γραφεια των ΕΛΤΑ (αιωλου 100, Ομονια) και μου ειπαν πως το πακετο ακομα δεν εχει φτασει (οτι και καλα οτι ειναι απο online αγορες μενουν στην ακρη ως προτερεοτητες) και επειδη το δεμα θα γυρισει ετσι κι αλλιως πισω να ζητησω απο τον αποστολεα μου να στηλει μια επιστολη που θα μετονομαζει το πακετο μου! αν το κανει εγκερως και λογικα το δεχτουν τα ΕΛΤΑ τοτε το προβλημα λυθηκε!! :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Νοέμ 2010 12:09

μακάρι να τελειώσει έτσι απλά :)
- follow me @twitter

CXLH

Δημοσίευση από CXLH » 19 Νοέμ 2010 12:59

τελικα εφτασε στον προορισμο του και χωρις κανενα προβλημα το παρελαβα ( το μονο που εκανα ηταν να υπογραψω ως παραλυπτης )!! Ευχαριστω για τις συμβουλες!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης