Σχεδιασμός λογοτύπου για website

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
marpapa

Δημοσίευση από marpapa » 14 Νοέμ 2010 15:58

Γεια σας,

Έχω φτιάξει ένα λογότυπο για την εταιρία μου, που κυρίως θα χρησιμοποιηθεί στο website. Δεν έχω αρκετές γραμματοσειρές ώστε να μπορέσω να σχεδιάσω κάτι πρωτότυπο και η εμπειρία μου όσον αφορά τα γραφικά δεν είναι μεγάλη. Μπορείτε να με βοηθήσετε ή να μου πείτε την γνώμη σας;
Επισυνάπτω μερικά δείγματα γραμματοσειρών που έχω επιλέξει, το χρώμα είναι ενδεικτικό. Περιμένω τα σχόλιά σας, ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Συνημμένα
asfaleies24.jpg
Maria Papa

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 14 Νοέμ 2010 21:07

Δεν είναι μόνο θέμα γραμματοσειράς...

Υπάρχουν τα εφφέ, τα χρώματα, κλπ...

Από την στιγμή που δεν υπάρχει λογότυπο, πρώτα αποφασίζουμε πώς θα κινηθεί η ιστοσελίδα και μετά φτιάχνουμε το λογότυπο...

Με απλή Times New Romans σου πέταξα παρακάτω διάφορα εφφέ...

(εγώ τα έβαλα όλα μαζί, αλλά είναι καρναβάλι, δεν προτείνεται τέτοιος χαμός)
Συνημμένα
allin1.jpg

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Νοέμ 2010 21:40

Αν απλά θέλεις να δεις πως θα φαίνεται με διάφορες γραμματοσειρές το λογότυπο σου, μπορείς να το δοκιμάσεις και στο dafont.com π.χ. http://www.dafont.com/top.php?nb_ppp_ol ... asst=alpha
Αυτά που έκανες δεν είναι λογότυπα.

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 14 Νοέμ 2010 21:54

EneMe έγραψε:Δεν είναι μόνο θέμα γραμματοσειράς...

Υπάρχουν τα εφφέ, τα χρώματα, κλπ...

Από την στιγμή που δεν υπάρχει λογότυπο, πρώτα αποφασίζουμε πώς θα κινηθεί η ιστοσελίδα και μετά φτιάχνουμε το λογότυπο...

Με απλή Times New Romans σου πέταξα παρακάτω διάφορα εφφέ...

(εγώ τα έβαλα όλα μαζί, αλλά είναι καρναβάλι, δεν προτείνεται τέτοιος χαμός)
Sorry αλλά ο παραπάνω ισχυρισμός έιναι λανθασμένος.

1)Το logo προφανώς δεν έιναι μόνο θέμα γραμματοσειράς (τυπογραφίας), αλλα φυσικά μπορείς να δημιουργήσεις εξαιρετικά logo μόνο με τυπογραφικά στοιχεία, υπάρχουν εξάλλου άπειρα παραδείγματα.
http://www.1stwebdesigner.com/inspirati ... spiration/
Τα "εφέ" embos, glow, shadow κλπ είναι μόνο εντυπωσιακά αλλά δεν τα χρησιμοποιούμε συνήθως στο logo.Οι λόγοι πολλοί (περιορισμός στις εφαρμογές-χρήσεις) και ο βασικότερος - έχουν ευτυχώς ξεπεραστεί, πανε οι εποχές που ανοίγαμε το photoshop πετάγαμε , κανα embos & glow και έτοιμο το logo. Επίσης οι περισσότεροι γραφίστες όταν σχεδιάζουν ένα λογότυπο είναι πάντα χωρίς χρώμα και αυτο δείχνουν ως προσχέδιο στον πελάτη. έτσι χωρίς το χρώμα να εντυπωσιάζει μπορείς να δικαρίνεις καλύτερα την σύνθεση που σου αρέσει.

2)Ακριβώς το ανάποδο θα έπρεπε να συμβαίνει.Το λογότυπο σχεδιάζεται πρώτα και μετά φυσικά το template του site.Η εταιρική ταυτότητα μας είναι αυτή που "παντερευόμαστε" και το λογότυπο μας ακολουθεί.Τemplate στο site μας αλλάζουμε όποτε θέλουμε.
Δυστυχώς τις περισσότερες φορές στην Ελλάδα συμβάινει το ανάποδο, βρίσκουμε ενα template που μας αρέσει και μετά βάζουμε ένα logo που να ταιριάζει.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Νοέμ 2010 01:03

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ρωτάει ένας web designer όταν ξεκινάει μια δουλειά είναι αν ο πελάτης έχει ήδη κάποια εταιρική ταυτότητα και κάποιο λογότυπο και τι χρώματα προτιμάει. Φυσικά και το web design ακολουθεί την εταιρική ταυτότητα και όχι το ανάποδο. Επομένως συμφωνώ με τον adams.

Τώρα επί του θέματος, marpapa δεν μου άρεσε κανένα, παράξενο αλλά ισχύει. Αν η εταιρεία σου θέλεις να είναι σοβαρή, καλύτερα να στο σχεδιάσει κάποιος άλλος γιατί δεν βλέπω να έχεις ιδιαίτερη έφεση στο logo design. Αν και έχω δει και χειρότερα είναι η αλήθεια :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 15 Νοέμ 2010 04:27

το design γενικότερα είναι ένα θέμα παρεξηγημένο από πολλούς
θα διαφωνήσω με τον adams και τον cdhyper στο 2 κομμάτι, η εταιρική ταυτότητα της κάθε εταιρίας υπάρχει περίπτωση α) να είναι λανθασμένη!
να πω ένα παράδειγμα που μου έχει τύχει, μαγαζί που εμπορεύονταν φαγητά είχε σαν λογότυπο ένα δικέφαλο αετό ..
Αν το σχεδίαζα βάση αυτού δεν θα κατάφερνα ποτέ να φτιάξω site με φαγητά (δεν έχω τόση μεγάλη φαντασία) :hammer:

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 15 Νοέμ 2010 09:17

sibas έγραψε:το design γενικότερα είναι ένα θέμα παρεξηγημένο από πολλούς
θα διαφωνήσω με τον adams και τον cdhyper στο 2 κομμάτι, η εταιρική ταυτότητα της κάθε εταιρίας υπάρχει περίπτωση α) να είναι λανθασμένη!
να πω ένα παράδειγμα που μου έχει τύχει, μαγαζί που εμπορεύονταν φαγητά είχε σαν λογότυπο ένα δικέφαλο αετό ..
Αν το σχεδίαζα βάση αυτού δεν θα κατάφερνα ποτέ να φτιάξω site με φαγητά (δεν έχω τόση μεγάλη φαντασία) :hammer:
To παράδειγμα που αναφέρεις είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.Ο πελάτης που αναφέρεις φυσικά δεν είχε εταιρική ταυτότητα, πιθανότερο να μην σχεδίασε και μελέτησε γραφίστας την εταιρικη ταυτότητα, απλά όπως συμβάινει πολλές φορές στην Ελλάδα κάποιος φίλος , ανηψιός του ιδιοκτήτη αυτοαπακαλούμενος γραφίστας υλοποίησε το "πλάνο" του επιχειρηματία.

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 15 Νοέμ 2010 10:21

sibas έγραψε:μαγαζί που εμπορεύονταν φαγητά είχε σαν λογότυπο ένα δικέφαλο αετό ..
adams έγραψε:Ο πελάτης που αναφέρεις φυσικά δεν είχε εταιρική ταυτότητα, πιθανότερο να μην σχεδίασε και μελέτησε γραφίστας την εταιρικη ταυτότητα
ή απλώς, είναι ΠΑΟΚ..

ps. Ή ο γραφίστας ήταν ΠΑΟΚ..
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Νοέμ 2010 12:43

Δεν είπα να χρησιμοποιήσει όλα αυτά τα παλιομοδίτικα εφφέ, απλά έδειξα ότι και με την απλούστερη γραμματοσειρά, μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό.

Σε δυο ιστοσελίδες-επιχειρήσεις που διατηρώ, το λογότυπο είναι απλά μια κοινή γραμματοσειρά και τίποτα άλλο. Και τα δύο όμως στο target group μου είναι απολύτως αναγνωρίσιμα.

marpapa

Δημοσίευση από marpapa » 15 Νοέμ 2010 17:31

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είχα απευθυνθεί σε επαγγελματίες για τον σχεδιασμό του λογοτύπου μου αλλά κάποιοι για να μου στείλουνε οποιαδήποτε δείγματα μου ζητήσανε να τους πληρώσω προκαταβολικά ή άλλοι που μου στείλανε ήταν άσχετοι και έτσι αποφάσισα να ασχοληθώ από μόνη μου. Ο κυριότερος λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι για να πάρω κάποιες ιδέες που θα με βοηθήσουν. Όσον αφορά τα δείγματα που έβαλα ήταν κάποιες τυχαίες γραμματοσειρές που έχω.

Η ιδέα είναι να βάλω ένα σηματάκι και την λέξη asfaleia ή να παίξω με το αρχικό γράμμα Α.
Σας επισυνάοτω κάποια δείγματα που έφτιαξα μήπως μου προτείνετε και εσείς κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.
Συνημμένα
asfaleies24a.jpg
Maria Papa

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 15 Νοέμ 2010 17:55

Φυσικά και να τους πληρώσεις για τα υποδείγματα εφόσον οι άνθρωποι θα δουλέψουν.

Το 2ο πακέτο σου συνεχίζει να είναι τραγικό, δεν είναι λογότυπα αυτά αλλά πειράματα 8χρονου στη ζωγραφική.

Κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνουν επαγγελματίες.

marpapa

Δημοσίευση από marpapa » 15 Νοέμ 2010 18:12

adiaforosgr έγραψε:Φυσικά και να τους πληρώσεις για τα υποδείγματα εφόσον οι άνθρωποι θα δουλέψουν.

Το 2ο πακέτο σου συνεχίζει να είναι τραγικό, δεν είναι λογότυπα αυτά αλλά πειράματα 8χρονου στη ζωγραφική.

Κάποια πράγματα πρέπει να τα κάνουν επαγγελματίες.
Δεν είπα να μην τους πληρώσω. Βέβαια όποιος δουλεύει πρέπει να αμοίβεται. Πώς να πληρώσεις κάποιον που δεν έχεις δει την δουλειά του και δεν είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει;
Για παράδειγμα, πλήρωσα 200€ και μου στείλανε 5 δείγματα πολύ χειρότερα από αυτά που λες και εσύ ότι είναι "πειράματα 8χρονου".

Δεν μπορεί για ένα λογότυπο να αρχίσω να μοιράζω αμοιβές και στο τέλος να μου στοιχήσει περισσότερο από το website.
Maria Papa

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 15 Νοέμ 2010 18:41

Μαρία λογικό είναι σου ζητήσουν μια προκαταβολή 30-40% για τα προσχέδια που θα σου παρουσιάσει ένας γραφίστας.
Δυστυχώς ο όρος γραφίστας, στις μέρες μας έχει χάσει την αξία του και ο κάθε ένας που έχει ένα photoshop αυτοαποκαλείται γραφίστας.Φυσικά το photoshop δεν είναι το σωστό εργαλείο για τον σχεδιασμό λογοτύπου, το λογότυπο πρέπει να έιναι γραμμικό οπότε απαιτείται και software ανυσματικό (illustrator, corel).
Η σχεδίαση λογοτύπου έιναι από τις πιο δημιουργικές-απαιτητικές εργασίες που απαιτεί ταλέντο φαντασία και γνώση πολλών πραγμάτων από τον επαγγελματία οπτικής επικοινωνίας.
Από τους 100 που γνωρίζουν προγράμματα σχεδίασης photoshop illustrator το 10% μπορεί να σχεδιάσει λογότυπο.

Όσο για πως να διαλέξεις σε ποιον θα εμπιστευτείς την οπτική σου επικοινωνία ένας τρόπος ουσιαστικά υπάρχει portofolio .Σου παρουσίασε ο επαγγελματίας που απευθύνθηκες ενα εντυπωσιακό portofolio με λογότυπα και εταιρικές ταυτότητες και τα προσχέδια που σου παρουσίασε για δικό σου logo δεν έιχαν καμία σχέση?
Δεν είπα να χρησιμοποιήσει όλα αυτά τα παλιομοδίτικα εφφέ, απλά έδειξα ότι και με την απλούστερη γραμματοσειρά, μπορείς να κάνεις κάτι διαφορετικό.
Τα εφέ του photoshop στην συντριπτική πλειοψηφία σχεδιασμού εταιρικής ταυτότητας δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης.Γιατί φυσικά δεν έχει και το photoshop καμία σχέση με τη δημιουργία λογοτύπου.

marpapa

Δημοσίευση από marpapa » 15 Νοέμ 2010 18:59

adams έγραψε:Μαρία λογικό είναι σου ζητήσουν μια προκαταβολή 30-40% για τα προσχέδια που θα σου παρουσιάσει ένας γραφίστας.
Δυστυχώς ο όρος γραφίστας, στις μέρες μας έχει χάσει την αξία του και ο κάθε ένας που έχει ένα photoshop αυτοαποκαλείται γραφίστας.Φυσικά το photoshop δεν είναι το σωστό εργαλείο για τον σχεδιασμό λογοτύπου, το λογότυπο πρέπει να έιναι γραμμικό οπότε απαιτείται και software ανυσματικό (illustrator, corel).
Η σχεδίαση λογοτύπου έιναι από τις πιο δημιουργικές-απαιτητικές εργασίες που απαιτεί ταλέντο φαντασία και γνώση πολλών πραγμάτων από τον επαγγελματία οπτικής επικοινωνίας.
Από τους 100 που γνωρίζουν προγράμματα σχεδίασης photoshop illustrator το 10% μπορεί να σχεδιάσει λογότυπο.

Όσο για πως να διαλέξεις σε ποιον θα εμπιστευτείς την οπτική σου επικοινωνία ένας τρόπος ουσιαστικά υπάρχει portofolio .Σου παρουσίασε ο επαγγελματίας που απευθύνθηκες ενα εντυπωσιακό portofolio με λογότυπα και εταιρικές ταυτότητες και τα προσχέδια που σου παρουσίασε για δικό σου logo δεν έιχαν καμία σχέση?
Τα εφέ του photoshop στην συντριπτική πλειοψηφία σχεδιασμού εταιρικής ταυτότητας δεν έχουν κανένα λόγο ύπαρξης.Γιατί φυσικά δεν έχει και το photoshop καμία σχέση με τη δημιουργία λογοτύπου.
Ακριβώς αυτό που με ρώτησες έγινε και για αυτό το ανάφερα στο forum. Δεν προσπαθώ να φτιάξω το λογότυπο με το photoshop αλλά με το corel 12.
Βέβαια τα δείγματα που πλήρωσα αφορούσαν μια άλλη ιστοσελίδα που διατηρώ. Τα βάζω για να τα δεις.

Ξέρει κανείς να μου προτείνει ένα γραφίστα;
Συνημμένα
logos_b.jpg
Maria Papa

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 15 Νοέμ 2010 19:05

Κάτι τέτοιο σε εξυπηρετεί; (Φυσικά μπορεί να παραμετροποιηθεί απεριόριστα ως πρός το κείμενο και το εικονίδιο...)

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης