Έλεγχος για ιούς μέσω LAN;

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 16 Νοέμ 2010 23:14

Καλησπέρα σας,

Ίσως αυτό που ρωτάω να ακούγεται κάπως περίεργο, αλλά ναι, το χρειάζομαι. :P

Έχω, λοιπόν, ένα PC με Ubuntu και ένα laptop με Windows, τα οποία συνδέονται στο internet είτε ασύρματα είτε ενσύρματα μέσω του ίδιου router. Τα Windows κόλλησαν ιούς (πρωτοφανές! :o )... Έχω στα Ubuntu το BitDefender Anti-Virus for Unices και απορώ:

Είναι δυνατόν με κάποιο τρόπο να κάνω ουσιαστικά mount το δίσκο του laptop μου στο PC μέσω του router, ώστε να κάνω έλεγχο για ιούς; :-?

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων! :wink:

EDIT: Εναλλακτικά: Έχω το πακέτο (*.deb.run) του BitDefender. Μπορώ να φτιάξω ένα Live CD από αυτό, ώστε να τρέχει απλά και μόνο το BitDefender, έτσι ώστε να κάνω έλεγχο άλλα PC/Laptops;

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Νοέμ 2010 09:56

- Αν μπορείς να τα "συνδέσεις" σε ένα δίκτυο (πιθανότατα με Samba από την πλευρά του Ubuntu) ή αν συνδέσεις με κάποιο τρόπο εξωτερικά (usb, adaptor) τον σκληρό του laptop στο pc τα υπόλοιπα είναι εύκολα.

Λίγη προσοχή όμως γιατί συνήθως τα anti-virus για Linux έχουν σαν προεπιλογή το σβήσιμο των αρχείων κι όχι το quarantine ή το prompt for action.

- Δεν έχω ακούσει για πρόγραμμα να γίνεται LiveCD. Στο site του BitDefenter θα έχει κάτι σχετικό.
Ομως μπορείς να φτιάξεις ένα flashάκι με κάποια διανομή που θα έχει το anti-virus και θα κάνεις τους ελέγχους με αυτό. Απλώς θα κάνεις update τα virus definitions.

- Εναλλακτικά ψάξε για το DoctorWeb σε LiveCD
http://www.freedrweb.com/livecd/?lng=en

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης