Γιατί το mail μου το λαμβάνουν σαν spam?

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 17 Νοέμ 2010 13:52

Γεια,
Είχα μία διεύθυνση mail στην οποία πρόσθεσα μία html υπογραφή. Μετά από αυτή την προσθήκη, ο κόσμος συνέχισε να παίρνει χωρίς πρόβλημα το mail μου.
Έφτιαξα ένα νέο λογαριασμό mail στο οποίο έβαλα και πάλι αυτή την υπογραφή, όμως τώρα το νέο mail μου το παίρνουν σαν spam. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η υπογραφή, και απλά το παλιό να μην είχε αυτό το πρόβλημα διότι είχαν όλοι στο παρελθόν λάβει από αυτό το mail και γνώριζαν ότι δεν είναι spam?
Αν δεν παίζει να είναι πρόβλημα η υπογραφή, τότε πείτε μου, ώστε να δώσω κι άλλα στοιχεία, μήπως και βρούμε τι φταίει.
Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Νοέμ 2010 15:43

Φταίει ότι το μήνυμα στέλνεται ως HTML.

Άβαταρ μέλους
eirinikp

Δημοσίευση από eirinikp » 17 Νοέμ 2010 17:44

Τελικά τώρα μου είπαν ότι και πριν την υπογραφή υπήρχε αυτό το πρόβλημα... (Προφανώς δεν είναι δικό μου το email, γι αυτό λέω "τώρα μου είπαν")
Δηλαδή οποιοσδήποτε στέλνει mail σε html μορφή είναι σίγουρο ότι παίρνουν το mail του σαν spam? Εγώ γιατί παίρνω mail από άλλους σε μορφή html και δε μου πηγαίνουν στα spam?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Νοέμ 2010 18:01

Συνήθως τα spam στέλνονται σε html μορφή για αυτό το λόγο συνήθως τα προγράμματα που ελέγχουν την αλληλογραφία για spam μπορεί να χαρακτηρίσουν ως spam ένα μήνυμα που έχει σταλθεί ως html πιο εύκολα σε σχέση με ένα που έχει σταλθεί ως απλό κείμενο.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 17 Νοέμ 2010 19:31

Υπάρχουν αμέτρητοι λόγοι. Αν θες στείλε ένα mail στον εαυτό σου, άνοιξε το από το inbox και πάτα view source, και κάνε copy/paste εδώ αυτό το source. Μπορώ να το τρέξω τοπικά να σου πω τι spam score βρίσκω και για ποιούς λόγους.

Σχετικά με το HTML, μια φορά που έψαχνα κάτι τέτοιο ανακάλυψα οτι το spam score πήγαινε στο οτι η κωδικοποίηση του HTML ήταν σε base64. Όταν το γύρισα σε quoted printable σταμάτησε να παίρνει score για το συγκερκιμένο λόγο.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 17 Νοέμ 2010 19:47

Μετά από μια πολύ απλή δεύτερη σκέψη..
Μη το κάνεις paste εδώ γιατί λογικα θα περιέχει προσωπικά δεδομένα. Στείλτω μου σε pm και τα υπόλοιπα τα συζητάμε public.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 17 Νοέμ 2010 23:05

Λοιπόν μετά την αιματολογική βγήκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

Content analysis details:   (3.8 points, 5.0 required)

pts rule name              description
---- ---------------------- --------------------------------------------------
 1.0 EXTRA_MPART_TYPE       Header has extraneous Content-type:...type= entry
 2.6 BASE64_LENGTH_78_79    BODY: BASE64_LENGTH_78_79
 0.0 HTML_MESSAGE           BODY: HTML included in message
 0.1 DKIM_SIGNED            Message has a DKIM or DK signature, not necessarily valid
 0.0 PART_CID_STOCK         Has a spammy image attachment (by Content-ID)
 0.0 PART_CID_STOCK_LESS    Has a spammy image attachment (by Content-ID,
                            more specific)
 0.0 T_DKIM_INVALID         DKIM-Signature header exists but is not valid
Στο local pc μου χρησιμοποιώ ένα πολύ κοινό πρόγραμμα για τέτοια, το spamassassin το οποίο δίνει τα παραπάνω αποτελέσματα. Βγάζει score 3.8. Συνήθως το email θεωρείται spam όταν το score είναι πάνω από 5 με 7.

Αν ψάξεις στο internet για τον λόγο που παίρνεις το περισσότερο score, δηλαδή το BASE64_LENGTH_78_79 θα δεις οτι παίρνεις score γιατί το attachment δεν είναι κωδικοποιημένο 100% σύμφωνα με τα standards.

Όμως.. αν αυτό το test γίνει από τον server την στιγμή που παραλαμβάνεται το email, μπορεί να βρεί κι άλλους λόγους για να του βάλει score. Το ποιο ύποπτο που πρέπει να ελέγξεις είναι αν ο server σου είναι καταγεγραμμένος ώς γνωστός spammer στις βάσεις δεδομένων για τους spammers.

Οπότε μπες στο http://www.spamhaus.org/ και κάνε έναν έλεγχο. Πχ βάλε την IP του server σου στο SBL για να δεις αν είσαι μέσα.

Και όλα αυτά λειτουργούνε με το spamassassin. Υπάρχουν κι άλλα αντίστοιχα προγράμματα που χρησιμοποιούνται, εγώ σου δίνω ένα inside look στο ποιο γνωστό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες