Trust failure between workstation and local domain

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Νοέμ 2010 15:24

Χαίρετε στην καλή παρέα :)
Το μήνυμα στον τίτλο του θέματος, βγήκε ξαφνικά, σε Laptop VAIO, με Windows 7 Pro. Μιάς και τα Windows 7 Pro είναι και Ελληνική έκδοση, το μήνυμα εμφανίστηκε ως: "Η σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ του σταθμού εργασίας και του τοπικού τομέα απέτυχε".
Το Laptop ανήκει σε Domain δίκτυο, με Windows Server 2008 Standard.
Ψάξαμε για ιο... Ψάξαμε για αλλαγή ρυθμίσεων στον λογαριασμό του domain... Ψάξαμε στη Microsoft! Η βοήθεια στο θέμα αυτό είναι ελάχιστη ως μηδενική.
Τελικά! Για ενημέρωση όποιου δύσμοιρου -ίσως- πέσει στην ίδια περίπτωση:
1) Το πρόβλημα στο Active Directory του Domain Server δεν έχει να κάνει με τον λογαριασμό (account) του χρήστη (user), αλλά με το computer του (αυτό ονομάζει workstation)
2) Στον Domain Server, στο 'Start -- Administrative Tools -- Active Directory Users and Computers -- Computers' βρίσκουμε τη λίστα των ΗΥ που ανήκουν στο Domain.
3) Δεξί-κλικ πάνω στον ΗΥ (PC-Laptop-ο,τιδήποτε) που 'τραβάει το ζόρι' και τον διαγράφουμε (επιλογή 'delete' από το μενουδάκι).
4) Ξεκινάμε τον ΗΥ εκτός δικτύου (αποσυνδεδεμένο καλώδιο, είτε ασύρματο) και του αλλάζουμε τη δικτυακή ρύθμιση: Αντί να ανήκει στο Domain, βάζουμε να ανήκει σε κάποιο τυχαίο Workgroup, ή -αν δεν υπάρχει τέτοιο- σε ρύθμιση 'χωρίς δίκτυο'.
5) Επανεκκίνηση
6) Τον συνδέουμε καλωδιακά/ασύρματα στο δίκτυο και του ξανα-αλλάζουμε τη δικτυακή ρύθμιση: Από το Workgroup, στο Domain που ήταν.
Προσέχουμε πάντα να μην αλλάξουμε Username και Password.
Επειδή μπορεί να μη γίνει δεκτή η ρύθμιση σε Workgroup (Να μην υπάρχει κανένα), μπορεί να χρειαστεί να ρυθμίσουμε τον ΗΥ να είναι Χωρίς δικτυακή ρύθμιση, γι αυτό καλό θα είναι τα Username και Password του ΗΥ για το Domain, να τα γράψουμε κάπου, για να τα έχουμε πρόχειρα! Επίσης να γράψουμε κάπου -για να μην ψαχνόμαστε μετά- το όνομα του Domain όπου ανήκε ο ΗΥ.
7) Έχουμε ένα Πάρα πολύ Ευχάριστο WELCOME από το Domain, μετά από την πλήρη κι ανεπιφύλακτη είσοδό μας σ'αυτό.
Μη με ρωτήσετε τι έφταιξε; Βασκανία, μαγγανία :o :o Ποιός ξέρει :question: :question:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 17 Νοέμ 2010 20:22

...πάλι καλά που το σκεφτήκατε και το κάνατε με αυτόν τον (...απλό !) τρόπο

Σε παρόμοια περίπτωση που μου έχει συμβεί σε ( άγνωστο) σχολικό δίκτυο που το ανέλαβα μαζί με ολοκληρωτική επαναφορά του active directory, έκανα (μόνος μου όμως) γύρω στις 15 ώρες συνεχόμενης εργασίας (!)

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 17 Νοέμ 2010 23:02

Την επόμενη φορά, δοκιμάστε

C:\> dsmod computer ComputerDN -reset

για να λύσετε το πρόβλημα σε μερικά δεύτερα. Γενικώς, το dsmod κάνει θαύματα.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 18 Νοέμ 2010 00:06

Πολύ σωστά το αναφέρεις, πρέπει να υπάρχει μεγάλη τεχνογνωσία σε εντολές ειδικά σε περιβάλλον server και AD, καθαρόαιμη ΙΤ εργασία.
Δυστυχώς εγώ πλέον δεν έχω τέτοιο περιβάλλον εργασίας και μοιραία είμαι πολύ πίσω σε γνώσεις επί του θέματος. Για λόγους -δικής μου- εκπαίδευσης χρησιμοποιώ virtual περιβάλλον με εγκατάσταση server κλπ.

Για το αιτία που δημιούργησε το πρόβλημα που ανέφερε ο @DGeorge έχω την εντύπωση ότι προέρχεται από τα πιστοποιητικά ασφάλειας ή την λήξη κάποιου. Γνωρίζω ότι υπάρχουν και τελείως εξειδικευμένες εφαρμογές ελέγχου ειδικά για περιβάλλον AD, αλλά είναι για πολύ μεγάλους οργανισμούς/επιχειρήσεις.

Σαν προσωπική γνώμη, η έκδοση win server 2008 νομίζω ότι είναι το απολύτως καλύτερο λειτουργικό σύστημα που έχω δοκιμάσει και στον επόμενο υ/η που θα φτιάξω (μελλοντικά) αυτό θα χρησιμοποιήσω. Πρός το παρόν συμβιβάζομαι με laptop τύπου "Frankenstein" δηλαδή από 5-10 χαλασμένα (άς είναι καλά η ACER με τα κατορθώματά της) έφτιαξα ένα "καλό" !!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Νοέμ 2010 09:24

nbc έγραψε:Την επόμενη φορά, δοκιμάστε

C:\> dsmod computer ComputerDN -reset

για να λύσετε το πρόβλημα σε μερικά δεύτερα. Γενικώς, το dsmod κάνει θαύματα.
Πάλι Καλημέρα σε όλη την Καλή Παρέα :D
Μαζί με πολλές ευχαριστίες για την ανταπόκρισή σας, και σχετικά με την αναφορά του φίλου nbc, ενημερώνω για τα εξής:
Έψαξα την εντολή "dsmod computer" στη Βοήθεια των 2008 και βρήκα ότι μπορεί κανείς να κάνει ακριβώς το ίδιο και μέσω του Windows Interface.
1) Στον Domain Server, στο 'Start -- Administrative Tools -- Active Directory Users and Computers -- Computers' βρίσκουμε τη λίστα των ΗΥ που ανήκουν στο Domain.
2) Δεξί-κλικ πάνω στον ΗΥ (PC-Laptop-ο,τιδήποτε) που 'τραβάει το ζόρι' και -από το μενουδάκι- επιλέγουμε "Reset Computer Account"
Μη σκαμπάζοντας δικτυακά, πέρα από τα πολύ απλά, αναφέρω αυτό επειδή -κατά Microsoft Windows2008 Help- θεωρείται η ίδια ακριβώς εντολή (σε επίπεδο Windows) με αυτήν που αναφέρει ο nbc (σε επίπεδο DOS Prompt).
Μη έχοντας 'δουλέψει' καμμία απ'τις δύο, μη έχοντας ανάλογες εμειρίες, τηρώ κάθε επιφύλαξη για την "ισοτιμία" τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες