Σεμιναριο για κυπριακες εταιρειες

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 19 Νοέμ 2010 00:06

Λογω του ενδιαφεροντος που υπαρχει απο μηνυματα φιλων σκεφτομαι να οργανωσω ενα μικρο σεμιναριο σε μια πολη της Ελλαδας(Αθηνα η Θεσσαλονικη) σχετικα με την χρηση των κυπριακων εταιρειων με νομιμο παντα τροπο απο ελληνες επιχειρηματιες. Νομιζετε πως θα υπαρξει ενδιαφερων για ενα τετοιο σεμιναριο? Και εαν ναι με ποιο τροπο θα μπορουσα να το γνωστοποιησω σε οσο το δυνατο περισσοτερο κοσμο που ενδιαφερεται?

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 19 Νοέμ 2010 00:24

Το υποβάλλεις στο semifind.gr και τελείωσες.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 19 Νοέμ 2010 00:59

Πέρα από μια απλή ανακοίνωση, απαιτείται και σοβαρή προετοιμασία υψηλού επαγγελματικού επιπέδου.

Νομίζω ότι πρέπει και να απευθυνθείς και σε επιχειρηματικά sites ή να κάνεις και προεγγραφές μέχρι να διαπιστώσεις την επιθυμητή ανταπόκριση.

Επισκέψεις σε τοπικά επαγγελματικά/βιοτεχνικά επιμελητήρια και παράλληλη ανακοίνωση στους τοπικούς ή και ευρύτερους επαγγελματικούς φορείς θα βοηθούσε ιδιαίτερα μία τέτοια υλοποίηση.
Κατάλληλο ακροατήριο είναι και οι φοιτητές κατάλληλων ειδικοτήτων, δηλαδή όλοι οι υποψήφιοι μελλοντικοί επιχειρηματίες που θα τους ενημερώσεις για εγχειρήματα εκτός Ελλάδας με τον "αέρα" της διεθνοποίησης
Μην παραλείψεις επαγγελματικές ενώσεις λογιστών/φοροτεχνικών κλπ. διότι είναι πρώτης τάξεως μεσολαβητές με επιχειρήσεις παντός είδους.
Θα πρέπει βέβαια και να έχεις κάποια αριθμητικά όρια ακροατών ανάλογα με το χώρο της διεξαγωγής.

Στην πόλη που κατοικώ, συνήθως γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις στο Νομαρχιακό αμφιθέατρο (δωρεάν) με την μεσολάβηση του εδώ επαγγελματικού Επιμελητηρίου.

Δεν ξέρω εάν ένα "μικρό" σεμινάριο αρκεί για να μεταδώσεις τις γνώσεις σου και φυσικά τις ιδιαιτερότητες του θέματος που θέλεις. Η εντύπωσή μου είναι ότι χρειάζονται παραπάνω και στους στόχους σου προτείνω να μην το αφήσεις σε τόσο χαμηλό επίπεδο.

Να επισημάνω ότι σεμινάρια του είδους (τουλάχιστον σε αυτά που εγώ έχω πάρει μέρος) είναι επί πληρωμή συνήθως και με κάποιες παροχές σε έντυπο υλικό, περιλήψεις, εισηγήσεις, τυχόν βιβλιογραφία κλπ. Η διαδικασία αυτή είναι και πιο ασφαλής για την περίπτωση μή προσέλευσης ατόμων πού έχουν δηλώσει συμμετοχή, έτσι ώστε να μην έχεις οικονομική ζημία.

Όσον αφορά το πώς (και πού) θα το γνωστοποιήσεις εξαρτάται και από το συνολικό σχεδιασμό σου καθώς και την οικονομική πλευρά του θέματος.
Προτείνω για φθηνή λύση, ανακοίνωση/σεις μέσω τοπικών μέσων, αφίσες/κάρτες/φυλλάδια στον χώρο διεξαγωγής (αρκετά νωρίτερα βέβαια) και στις επαγγελματικές ενώσεις που θα απευθυνθείς και άφθονη χρήση του Internet σε κατάλληλα επαγγελματικά forum (με κάπως πιο 'επίσημο' τρόπο) πχ όπως εδώ στο freestuff.gr, στο taxheaven.gr κλπ.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Νοέμ 2010 01:28

πως μας έχουν καταντήσεις.. να μην αγαπάμε την χώρα μας..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Νοέμ 2010 01:31

Ωραίος ο hitca.

Τωρα έγω απο τη πλευρά του πελάτη (σου τα είπα και στο email) δε νομίζω ότι θα παρακολοθούσα το σεμινάριο μιας και εδώ και κάτι μήνες που ψάχνομαι για κυπριακή εταιρία έλυσα τις απορίες μου μέσω τηλεφώνου/web.

Αν σε ενδιαφέρει να βρείς και πελάτες θα πρέπει να έχεις μια σελίδα που να παρουσιάζει τις υπηρεσίες και προσφορές σου ώστε να μπορεί ο κάθε πελάτης να έρθει σε επαφή μαζί σου.

Κάτι ακόμα..
Ο κάθε πελάτης / επαγγελματίας έχει τις δικές του απορίες και 100% το σεμινάριο δε θα τον καλύψει.
Θα λύσει απορίες σχετικά με τη σύσταση, τους nominees, το αν πρέπει να έχει resident IBC ή όχι, double tax treaties, taxation.. κτλ.. αλλά αυτά τα μαθένεις μέσα σε 1-2 μέρες ψάχνοντας online.

Για τις ιδιαιτερότητες και ανάγκες του κάθε επαγγελματία το σεμινάριο δε νομίζω να βοηθήσει.

Μεγαλύτερη απήχηση θα έχεις online προσφέροντας πληροφορίες (πιο formal ομως - οπως είπε και ο hitca) σε διάφορα forums που τα παρακολοθούν και επαγγελματίες.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Νοέμ 2010 08:43

Πιστεύω θα υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον από πλευράς των επαγγελματιών από τη στιγμή που αυτή η χώρα πλέον είναι ασύμφορη για οποιαδήποτε επιχειρηματική δραστηριότητα, μια και το κράτος βλέπει τις επιχειρήσεις ως αγελάδες προς άρμεγμα.

Αυτό που γίνετε στην Ελλάδα όχι απλά δεν είναι αναπτυξιακή πολιτική, αλλά ταφόπλακα και για τις λίγες πλέον επιχειρήσεις που έμειναν, οπότε να αναμένετε τεράστια αύξηση νέων επιχειρήσεων στην Κύπρο.
Το 2009 με 2010 μετανάστευσαν στο εξωτερικό 1500 εταιρείες και δεν νομίζω να γυρίσει καμιά αν δεν αποφασίσουν να κατεβάσουν το ΦΠΑ και πάλι στο 18%. Μέσα σε περίπου δυο χρόνια είχαμε αύξηση του ΦΠΑ 5% και μετά μας λένε για αναπτυξιακή πολιτική... Αν οι επιχειρήσεις δεν ένοιωθαν καθημερινά στο πετσί τους ότι το κράτος τους κατακλέβει, θα μειωνόταν και η φοροδιαφυγή. Αυτό δεν θέλει να το καταλάβει καμιά κυβέρνηση ώστε να καταστήσει υγιή χώρα για επενδύσεις και επιχειρηματικότητα, οπότε ας μείνουμε με το όνειρο να χώσουμε τα παιδιά μας στο δημόσιο όλοι (που και αυτό καταρρέει).

Και ειλικρινά θέλω να δω από ποιοί θα μείνουν να αρμέγουν για να πληρώνουν το ασύμφορο υπερχρεωμένο και διαλυμένο δημόσιο.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 19 Νοέμ 2010 10:04

Για τις μικρομεσαίες ισχύει αυτό που λες. Για τις μεγάλες όχι. Αρκεί να δει κανείς ισολογισμούς πολυεθνικών στην Ελλάδα. Ακόμα και μέσα στην κρίση τα κέρδη τους αυξάνονται.

Επίσης δεν πρέπει το κράτος να ξεχωρίσει την οντότητα της εταιρίας από την κοινωνία. Κάθε εταιρία πρέπει να κινείται/ελεγχεται/προωθείται με βάση πολλούς παράγοντες όχι μόνο το κερδος της.

Δυστυχώς στην Ελλάδα επαναλαμβανω οι μικρομεσαίοι πεθαίνουν και οι μεγάλοι παίρνουν τα πάντα. Δεν το λέω εγώ το λένε τα νούμερα.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 19 Νοέμ 2010 11:36

Για αυτο ηρθε το ΔΝΤ στην Ελλαδα για να κλεισουν οι μικρες εταιρειες και να μεινουν/ερθουν οι μεγαλοι ομιλοι και οι πολυεθνικες, η τακτικη τους ειναι να εξαγοραζουν μικρες κερδοφορες και υποσχομενες επιχειρησης - οσες θα μπορουσαν δηλαδη στο μελλον να αναπτυχθουν και να τους απειλησουν - και να κλεινουν ολες τις υπολοιπες, φυσικα ολα αυτα στο πλαισιο του "νομιμου ανταγωνισμου" για να μην μπορει κανεις να πει/δει τιποτα.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 19 Νοέμ 2010 11:42

Αγαπητέ Logistis θα σου πρότεινα να εξειδικεύσεις ακόμα περισσότερο το target group των επιχειρήσεων του σεμιναρίου σου

Να απευθυνθείς κυρίως σε υπάρχουσες εταιρίες αλλά και μελλοντικές εταιρίες που δραστηριοποιούνται στο web, κυρίως στην διαδικτυακή παροχή υπηρεσιών (πχ hotel booking, διάφορα directories, social media sites κτλ) και στην τεχνολογική καινοτομία.

Διαβάζουμε business stories για Έλληνες που δημιουργούν web καινοτόμες εταιρίες στην Μ. Βρετανία, στην Μάλτα, ακόμα και στην Silicon Valley ή στην Νέα Υόρκη.

Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Κύπρο (για web εταιρίες)… πάντως σίγουρα στις μέρες μας το θέμα είναι ενδιαφέρον

Βέβαια κάτι τέτοιο απαιτεί online παρουσία όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο Figaro.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 19 Νοέμ 2010 17:39

Στην Αγγλία έχουν την βάση τους οι μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου. Όμως στην Αγγλία ανοίγεις μια ΕΠΕ με 100 λίρες νομίζω, και επίσης σου λένε οτι δεν σου βάζουν καμία φορολογία αν ο τζίρος σου είναι κάτω από 40.000 λίρες. Οι άνθρωποι απλά σκέφτονται! Σου λένε μεγάλωσε πρώτα σαν εταιρία και μετά θα ρθουμε να στα πάρουμε.

Οι δικοί μας με αυτά που κάνουν, είτε είναι προδότες είτε κάνουν τα πράγματα έτσι που το αποτέλεσμα μοιάζει να είναι αυτό του προδότη. Μια αηδία έχουν καταντήσει όλοι μαζί και δεξιοί και αριστεροί.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 19 Νοέμ 2010 21:47

cpulse έγραψε:Στην Αγγλία έχουν την βάση τους οι μεγαλύτερες εταιρίες του κόσμου. Όμως στην Αγγλία ανοίγεις μια ΕΠΕ με 100 λίρες νομίζω, και επίσης σου λένε οτι δεν σου βάζουν καμία φορολογία αν ο τζίρος σου είναι κάτω από 40.000 λίρες. Οι άνθρωποι απλά σκέφτονται! Σου λένε μεγάλωσε πρώτα σαν εταιρία και μετά θα ρθουμε να στα πάρουμε.

Οι δικοί μας με αυτά που κάνουν, είτε είναι προδότες είτε κάνουν τα πράγματα έτσι που το αποτέλεσμα μοιάζει να είναι αυτό του προδότη. Μια αηδία έχουν καταντήσει όλοι μαζί και δεξιοί και αριστεροί.
οντως στην αγγλια συμφερει το ειχα δει και εγω το θεμα βεβαια δεν προχωρησα για αλλους λογους μου ειχε δωσει κατι καλα λινκ ενα μελος του fs που εχει εκει εδρα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Νοέμ 2010 21:56

Η νεοελλάδα είναι εχθρική σε ο,τιδήποτε παραγωγικό, καινοτόμο και επιστημονικό. Σε λίγο μόνο δημόσιοι υπάλληλοι και cafe/clubs θα υπάρχουν. Και πουτάνες βέβαια.

Η φορολογία στη δική μου επιχείρηση είναι 40% επί των καθαρών εσόδων και αν υπολογίσουμε την υποχρεωτική άχρηστη ασφάλιση και τις εισφορές στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, στο κράτος δίνουμε το 60% των εσόδων μας. Και με αυτό το 40% που παίρνουμε παρακαλάμε να μην έρθει κανένας έλεγχος από την εφορία και καμία περαίωση και μας πάρει και τα υπόλοιπα.

Οι κυβερνήσεις από τη μεταπολίτευση και εντεύθεν αγόραζαν ψήφους από τεμπελχανάδες και μοσχάρια που διορίστηκαν στο δημόσιο. Αυτοί υπολογίζονται γύρω στους 700-800.000 από τους 1.200.000 (!) δημοσίους υπαλλήλους που έχουμε. Αυτοί και οι οικογένειές τους είναι που δίνουν 80% στα δύο μεγάλα κόμματα βρέξει-χιονίσει.

Επομένως η μοναδική λύση είναι να παίρνουν τα 60 από τα 100 ευρώ που βγάζω εγώ εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα για να ταΐσουν τα ρουσφέτια τους. Παράλληλα δεν μου δίνουν ούτε υγεία, ούτε παιδεία, ούτε συγκοινωνίες, ούτε διεθνή αξιοπρέπεια.

Με αυτά τα δεδομένα, θα δείτε πως οι 1500 επιχειρήσεις που φύγανε δεν είναι ούτε καν η αρχή της αρχής. Οι μισοί πελάτες που επισκέπτομαι με ρωτάνε αν ξέρω τι παίζει για να φτιάξουν εταιρεία είτε στην Κύπρο είτε αλλού. Ας πάμε όλοι στην Κύπρο. Έλληνες είναι και αυτοί και από ό,τι φαίνεται εξυπνότεροι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Logistis

Δημοσίευση από Logistis » 20 Νοέμ 2010 01:10

Σας ευχαριστω ολους για τις εισηγησεις και αποψεις σας. Απο οτι φαινεται υπαρχει πραγματι τεραστο ενδιαφερον και ειδικα απο τον τομεα του ιντερνετ. Εξακολουθω να πιστευω πως υπαρχουν τεραστιες ευκαιριες για πολλους επιχειρηματιες που θελουν να μειωσουν με νομιμο τροπο την φορολογια τους. Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και ελπιζω να γνωρισω και απο κοντα αρκετους απο εσας. Οποιος ενδιαφερεται για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις χρησεις και το κοστος ας μου στειλει ενα μηνυμα.

Και παλι ευχαριστω

starfish

Δημοσίευση από starfish » 20 Νοέμ 2010 12:23

ναι σωστά, ολοι οι δημόσιοι υπαλληλοι ειναι τεμπλεηδες και αχρηστοι και κοματοσκυλα, και ολοι οι ιδιώτες δουλευταράδες, νόμιμοι , και ποτε δεν ψηφίζουν τους δυο μεγαλους.

ακριβώς έτσι ειναι.....

http://www.cosmo.gr/Finance/Hellas/298065.html

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 20 Νοέμ 2010 15:15

starfish άμα τα βλέπεις άσπρο-μαύρο πάντα θα πέφτεις σε λογικά αδιέξοδα. Υπάρχουν πολλές αποχρώσεις. Και καλοί δημόσιοι υπάλληλοι υπάρχουν και λαμόγια επιχειρηματίες. Κι αυτό που αναφέρεις δεν λέει τίποτα. Αυτά τα πράγματα είναι κύκλος. Δεν ευχαριστεί κανένα να χρωστάει. Αν χρωστάνε οι επιχειρήσεις αυτό δείχνει οτι δεν έχουν πηγές να πληρώσουν. Η ροή του χρήματος απλά έχει κοπεί και κάποιος πρέπει να κάνει κάτι να την ξαναξεκινήσει.

Και για να φέρω και λίγο πίσω το θέμα της συζήτησης.. έχω να πώ στον φίλο μας τον Logistis ότι καλά κάνει και γράφει για αυτά τα θέματα. Τη δουλειά του κάνει και σε στιγμές που μπορεί να δώσει πρακτικές λύσεις. Αλλά.. μακροχρόνια αν φύγουν πολλές επιχειρήσεις και πάνε στην Κύπρο ή σε κάποια άλλη χώρα νομίζω οτι θα φέρει και προβλήματα. Μου θυμίζει λίγο το στρατό που είχαμε πάρα πολλούς τσετσένους (που το παίζαν ρωσσοπόντιοι) και έβλεπα τις μεθόδους που χρησιμοποιούσαν οι αξιωματικοί για να σπάνε τις κλίκες τους. Στους μισούς δίναν όλο άδειες, στους άλλους μισούς όλο φυλακή, στο τέλος σκοτωνόντουσαν αναμεταξύ τους. Αν φύγουν πολλές επιχειρήσεις από δω ο Γιωργάκης θα σκεφτεί να κάνει κάτι σαν αντίποινα και ποιος ξέρει σε τι μπορεί να μας βγάλει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης