Τηλεφωνική κλήση από άγνωστο και παροχή παραπλανητικών ....

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τηλεφωνική κλήση από άγνωστο και παροχή παραπλανητικών ....

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Νοέμ 2010 13:34

η καταγγελία έχει ως εξής ....
Αγια Βαρβάρα 19/11/2010

Προς Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα
Προς Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος
Προς Digea Ψηφιακός πάροχος
Προς Hol Hellas On Line τηλεπικοινωνιακός παροχος
Προς SIGNS-***** εταιρεία προώθησης προϊόντων και υπηρεσιών μέσω τηλεφώνου

Πριν από λίγο στο σταθερό μου τηλέφωνο (210****183) έλαβα μια κλήση από απόρρητο αριθμό από μια εταιρεία με διακριτική ονομασία SIGNS-***** που εδρεύει στην Ελευσίνα επί της οδού ******** 101 με τηλεφωνικό αριθμό 211*****01 και κάτοχο της ιστοσελίδας http://signs-*****.com σύμφωνα με την ενημέρωση που είχα από τον υπεύθυνο της εταιρείας κο Τριαντάφυλλο Λ******* και ενημερώθηκα από την κα Ρ********* Κατερίνα ότι από έλεγχο που έχουν κάνει στο οικοδομικό μας τετράγωνο από την εκπομπή που κάνουν οι ψηφιακοί δέκτες είδαν ότι δεν έχουμε ψηφιακό δέκτη να λαμβάνουμε την ψηφιακή εκπομπή της Digea και θα πρέπει να προμηθευτούμε έναν δέκτη επειδή στο τέλος Δεκεμβρίου θα διακοπεί το αναλογικό σήμα από τον Υμηττό και δεν θα βλέπουμε τα κανάλια.

Ζήτω να ενημερωθώ από την παρακάτω εταιρεία

1. από την εταιρεία SIGNS-***** πως βρήκε και από πια πηγή τον τηλεφωνικό μου αριθμό
2. ποια εταιρεία έχει δώσει την εντολή της κλήσης αριθμών και της ενημέρωσης για την διακοπή της αναλογικής εκπομπής από τον Υμηττό στο τέλος Δεκεμβρίου
3. αν κατέχει άδεια επεξεργασίας αρχείου προσωπικών δεδομένων (Αριθμούς τηλεφώνου – όνομα κατόχου – οδό – αριθμό οικίας)

Ζητώ να ενημερωθώ από την παρακάτω εταιρεία

1. από την εταιρεία Hol Hellas On Line τηλεπικοινωνιακός παροχος που διαχειρίζεται την τηλεπικοινωνιακή μου σύνδεση αν έχει πουλήσει τον αριθμό μου με ποιο αντίτιμο στην εταιρεία SIGNS-***** σύμφωνα με την ενημέρωση που είχα από την εταιρεία SIGNS-***** , καθώς δεν έχω ενημερωθεί ότι ο αριθμός μου θα γινει αντικείμενο εμπορικής εκμετάλλευσης

Ζητώ να ενημερωθώ από την παρακάτω εταιρεία

2. από την εταιρεία Digea Ψηφιακός παροχος αν αληθεύει η δήλωση της εταιρείας SIGNS-***** ότι μπορούν με κάποιο τρόπο να ανιχνευθεί αν έχουμε ήδη ψηφιακό δέκτη εξ αποστάσεως όπως ισχυρίζεται η εταιρεία SIGNS-*****
3. εάν έχει ενημερώσει την εταιρεία SIGNS-***** η κάποια άλλη εταιρεία ότι πρόκειται να γινει διακοπή της αναλογικής εκπομπής από τον Υμηττό στο τέλος Δεκεμβρίου

Ζητώ να ενημερωθώ από την παρακάτω Δημόσια Ανεξάρτητη Αρχή

1. από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα αν είναι σε γνώση της η τήρηση αρχείου προσωπικών δεδομένων από την εταιρεία SIGNS-***** όπως αναφέρεται παραπάνω , αν έχει δώσει την κατάλληλη άδεια τήρησης αρχείου .
2. αν έχει ενημερωθεί από την εταιρεία Hol Hellas On Line τηλεπικοινωνιακός παροχος για την πώληση αρχείου τηλεφωνικών αριθμών σύμφωνα με δήλωση της εταιρείας SIGNS-***** και αν έχει δώσει την άδεια της για αυτή την πώληση

Ζητώ να ενημερωθώ από την παρακάτω αρμόδια δημόσια αρχή

1. Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αν συνιστά έκνομη πράξη η παραπλάνηση καταναλωτών με χρηση παράνομα αποκτηθέντων προσωπικών στοιχείων με κλήση μέσω απόκρυψης αριθμού και παρέχοντας παραπλανητικά στοιχεία

Φίσκιλης Άγγελος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης