Ξεκινημα μαθησης web design αρχιζοντας απο flash ???

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
spash

Δημοσίευση από spash » 20 Νοέμ 2010 21:50

Δεν εχω καμια γνωση πανω στο σχεδιασμο ιστοσελιδων και θα ηθελα να αρχισω να ασχολουμαι. Δεν γνωριζω ομως απο που να αρχισω. Πρεπει να ξεκινησω απο το μηδεν να μαθω HTML σε wordpad, μετα dreamweaver...και μετα τι ? Πια νομιζετε πως πρεπει να ειναι η σειρα με την οποια θα πρεπει να ξεκινησω ?
Πριν καποιες μερες ειδα tutorials για σχεδιασμο με adobe flash και μου φανηκε οικειο και ευκολο στο να το μαθω. Ισως επειδη γνωριζω καπως το Photoshop.
Θα ηταν λαθος να ξεκινησω να μαθαινω σχεδιασμο με flash, χωρις να εχω γνωσεις HTML... ? :think:
ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 20 Νοέμ 2010 22:05

spash έγραψε:Πρεπει να ξεκινησω απο το μηδεν να μαθω HTML σε wordpad
Ναι :wink:
spash έγραψε:Θα ηταν λαθος να ξεκινησω να μαθαινω σχεδιασμο με flash, χωρις να εχω γνωσεις HTML... ?
Ναι :wink:

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 21 Νοέμ 2010 10:14

file Spash.

Pano se afto to thema, den iparxei kapios kanonas, apo pou arxizis kai pou telionis, an thes apla na dimiourgis selides gia sena tin oikogenia sou kai tous filous sou, tote 3ekinise apo to flash, an nomizis pos to exeis, gia to epitevgma sou afto tha se voithisoun idietera voithimata me xrisi ACTIONSCRIPT. epeita, mporis na sindiasis html kai php mazi me to dimiourgima sou. ola afta vevea theloun diavasma.

Apo tin alli an thes na akolouthisis ton klado os epagelma tote, sou dino mia simvouli... logika afti tin periodo thes na kanis ena site, oraia, skepsou to site, prokathorise apo tora me ti texnologia tha to kanis, diavase kai kanto, epeita sto epomeno project sou prospathise na to dimiourgisis xrisimopiontas mia entelos diaforetiki domi kai texnologies, gia paradigma an sto proto xrisimopioisis FLASH + PHP sto deftero kanto me HTML+CSS, to epomeno me Photoshop+XHTML+CSS+JAVASCRIPT , etsi tha mathenis mesa apo ta projects sou ;)

kali tixi

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 21 Νοέμ 2010 12:04

μια συμβουλή απο έναν άνθρωπο που δεν ξέρει να προγραμματίζει και τώρα είναι αργά για να μάθει. Ξεκίνα με html πέρνα σε php και μετά μάθε να χειρίζεσαι 2-3 cms και να αναπτύσεις δικά σου modules.

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 21 Νοέμ 2010 16:50

μπορεις να ξεκινησεις απο το 0 με σημειωματαριο και οδηγους οπως αυτον εδω http://www.w3schools.com/html/default.asp

θα ξεστραβωθεις στο διαβασμα και θα κανεις καποιες θυσιες παραπανω αποτι εαν ξεκινουσες απο το 5 αλλα το αποτελεσμα θα σε ανταμοιψει και θα φτασεις ανετα το 10 (με αρκετο διαβασμα φυσικα)

μπορεις να ξεκινησεις απο το 5, με το dreamweaver, παρακαμπτοντας τα βασικα με οτι αυτο συνεπαγεται αλλα σε καμια περιπτωση δεν εννοω πως δε θα μπορεις να φτιαξεις μια αξιοπρεπεστατη ιστοσελιδα. μην περιμενεις ομως να "αγγιξεις" το 10.

κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο ειναι να τα συνδυασεις. το dreamweaver δεν θα σε αποκοψει απο τον κωδικα html και εξηγουμαι..
κανεις drag n drop μια φωτογραφια στη σελιδα που φτιαχνεις και παραλληλα βλεπεις ζωντανα τον κωδικα html που δημιουργειται...

το φλας καλυτερα να περιμενει..

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 21 Νοέμ 2010 22:23

chrispen έγραψε:μια συμβουλή απο έναν άνθρωπο που δεν ξέρει να προγραμματίζει και τώρα είναι αργά για να μάθει.
Απορία: Γιατί αργά? :D

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Νοέμ 2010 23:25

korgr έγραψε:
chrispen έγραψε:μια συμβουλή απο έναν άνθρωπο που δεν ξέρει να προγραμματίζει και τώρα είναι αργά για να μάθει.
Γιατί αργά? Είδες τι ώρα είναι;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Νοέμ 2010 09:20

dva_dev έγραψε:
Γιατί αργά? Είδες τι ώρα είναι;
lol :lol:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 22 Νοέμ 2010 09:28

Κάτι που έχω ξαναπει παλιότερα:

Αν ξεκινήσεις με flash θα μάθεις να φτιάχνεις flash projects και (ανάλογα με το πόσο θα ασχοληθείς) θα τα κάνεις όσο πιο περίπλοκα/λειτουργικά/αποδοτικά μπορείς.

Να θυμάσαι όμως ότι ΔΕΝ είναι δυνατόν όλα τα flash projects να σταθούν ως flash ιστοσελίδες.

spash

Δημοσίευση από spash » 22 Νοέμ 2010 14:14

Joakim έγραψε: Apo tin alli an thes na akolouthisis ton klado os epagelma tote, sou dino mia simvouli... logika afti tin periodo thes na kanis ena site, oraia, skepsou to site, prokathorise apo tora me ti texnologia tha to kanis, diavase kai kanto, epeita sto epomeno project sou prospathise na to dimiourgisis xrisimopiontas mia entelos diaforetiki domi kai texnologies, gia paradigma an sto proto xrisimopioisis FLASH + PHP sto deftero kanto me HTML+CSS, to epomeno me Photoshop+XHTML+CSS+JAVASCRIPT , etsi tha mathenis mesa apo ta projects sou ;)
Καπως ετσι το σκεφτομαι και γω. Να μαθαινω μεσα απο τις δημιουργιες μου.
Πιστευω πως αν ξεκινησω να μαθαινω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ html σε wordpad, θα βαρεθω καπου στη πορεια και θα το κοψω εκει. Με dreamweaver μου ειναι πιο ελκυστικο στο να κατσω να μαθω. Με flash και photoshop με εξιταρει η ιδεα να κατσω και να ασχοληθω.
Θα κανω μια προσπαθεια να ξεκινησω με flash και μετα να μαθω html,php.
Σιγουρα μαθαινοντας απο το 0' εχεις γερες βασεις για να μπορεσεις να συνεχισεις καθε φορα και ενα βημα παραπανω με περισσοτερη σιγουρια, αλλα θελει πολυ χρονο και υπομονη.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Πραγματικα με βοηθανε πολυ.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 22 Νοέμ 2010 16:06

Αν δεν μάθεις άπταιστα όλα τα html tags να τα γράφεις στο χέρι, καθώς τη φιλοσοφία της html με όλα τα καλούδια που τη συνοδεύουν (css, javascript κ.α) να ξέρεις ότι είναι αδύνατο να προχωρήσεις σε μια δυναμική γλώσσα αν σου χρειαστεί στο μέλλον.

chrispen

Δημοσίευση από chrispen » 22 Νοέμ 2010 19:14

korgr έγραψε:
[OFFTOPIC]
Γιατί σπούδασα και ασχολούμαι με κάτι άλλο το οποίο καταναλώνει για 8 μήνες το χρόνο περίπου 12 ώρες απο την ημέρα μου, κάθε μέρα.Η πληροφορική είναι για μένα μεράκι όχι το κυρίως επάγγελμα. Πλέον έχω πολλές σκοτούρες για να αρχίσω κάτι τέτοιο[/PFFTOPIC]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες